|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: واكنش ها به وزيران پيشنهادي روحاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


واكنش ها به وزيران پيشنهادي روحاني
جلسه راي اعتماد شنبه بعداز ظهر برگزار مي شود


دنياي اقتصاد : رئيس جمهوري ديروز، با معرفي 4 وزير پيشنهادي براي وزارتخانه هاي «اقتصاد»، «راه»، «كار» و«صنعت» به مجلس، تعيين تكليف روند ترميم كابينه را به مجلسي ها سپرد؛ اما نخستين واكنش نمايندگان در صحن، فرياد «دو دو» به معناي مخالفت با گزينه هاي پيشنهادي بود. دو فراكسيون اميد و مستقلين هم از دولت براي معرفي وزيران پيشنهادي بدون رايزني با مجلس گلايه كرده اند. به نظر مي رسد معرفي وزير مستعفي صنعت براي وزارت كار مناقشه برانگيزترين موضوع جلسه راي اعتماد خواهد بود كه روز شنبه آينده برگزار مي شود.

سرانجام، حسن روحاني چهار گزينه خود براي ترميم و تكميل كابينه را به مجلس ارائه كرد. گزينه ها اما همان نام هايي است كه روزنامه «دنياي اقتصاد» در شماره روز گذشته خود پيش بيني كرده بود؛ فرهاد دژپسند براي وزارت امور اقتصادي و دارايي، محمد اسلامي براي وزارت راه و شهرسازي، محمد شريعتمداري براي وزارت «تعاون، كار و رفاه اجتماعي» و رضا رحماني به عنوان گزينه پيشنهادي «وزارت صنعت، معدن و تجارت». گرچه اين گام را دولتي ها پس از ماه ها توصيه كارشناسان مبني بر لزوم ترميم كابينه به ويژه تيم اقتصادي دولت، برداشتند اما كفه اجباري بودن اين اقدام بيش از آن است كه دولت داوطلبانه به ترميم كابينه دست زده باشد. گواه اين مدعا آن است كه دو گزينه پيشنهادي براي وزارت كار و وزارت اقتصاد، در پي استيضاح دو وزير پيشين به مجلس معرفي شدند و گزينه پيشنهادي وزارت راه نيز پس از استعفاي عباس آخوندي، به پارلمان معرفي شد. هرچند محمد شريعتمداري وزير پيشين صنعت نيز استعفاي خود را به حسن روحانيتقديم و او نيز با اين استعفا موافقت كرد اما معرفي او براي تصدي وزارت كار، نشان داد كه دولت تنها يك نفر از ميان 4 گزينه يعني شريعتمداري را به صورت خودخواسته در كابينه جابه جا كرده است. با وجود آنكه هنوز براي اعلام نظر درباره سرنوشت راي اعتماد يا عدم اعتماد مجلس به اين گزينه ها زود است اما نخستين واكنش نمايندگان در صحن مجلس پس از اعلام نام وزيران پيشنهادي، فرياد «دو دو» نمايندگان به معني مخالفت با گزينه هاي پيشنهادي بود.

تا لحظه تدوين اين گزارش نيز سيگنال مثبتي از فراكسيون هاي سياسي مجلس درباره وزيران پيشنهادي دريافت نشده است. در راس آنها فراكسيون اميد كه از حاميان دولت در مجلس شوراي اسلامي است هم از معرفي وزيران پيشنهادي، از دولت گلايه مند است. محمدرضا تابش، عضو هيات رئيسه فراكسيون اميد مجلس ديروز گلايه مندي اين فراكسيون را از دولت در معرفي وزرا اعلام كرد. او با اشاره به عدم مشورت در معرفي وزرا گفت كه موضع فراكسيون اميد درباره ترميم كابينه بعد از تشكيل جلسه شوراي مركزي و مجمع عمومي اعلام خواهد شد. به گفته تابش، هيچ مشورتي در معرفي وزرا با فراكسيون اميد و جريان اصلاح طلبي نشده است. او افزود كشور در اين شرايط خطير نيازمند وزراي توانمند و كلان نگر و در واقع به تمام معنا دولتمرد است كه كشور را از مخاطرات فرا رو نجات دهند و قاعدتا ترميم كابينه بايد به اين منظور صورت گيرد.

فاطمه سعيدي، عضو ديگر فراكسيون اميد نيز ديروز در توييتي انتقاد خود را  نسبت به وزيران پيشنهادي اعلام كرد؛ او نوشت: «چهار وزير معرفي شدند. نه از زنان و نه از جوانان هيچ استفاده اي نمي شود. دولت خود را بي نياز از مشورت مي داند و در عوض گله مي كند كه چرا مجلس همراه نيست.» دومين فراكسيون حامي دولت در مجلس دهم نيز موضعي مشابه اصلاح طلبان دارد. ديروز مهرداد لاهوتي، سخنگوي فراكسيون مستقلين مجلس كه از معتدلين و اصولگرايان حامي دولت و نمايندگان نزديك به علي لاريجاني تشكيل شده است، از عدم رايزني دولت با مجلس درباره معرفي وزيران پيشنهادي انتقاد كرد.  لاهوتي در گفت وگو با «ايسنا» با اشاره به جلسه ديروز فراكسيون مستقلين گفت: يكي از موضوعات مطرح شده در جلسه امروز فراكسيون در خصوص كابينه و معرفي وزرا بود و اعضا نسبت به اين امر معترض بودند و عنوان كردند بهتر بود پيش از معرفي گزينه هاي پيشنهادي دولت، مشورت و رايزني اوليه با فراكسيون ها صورت مي گرفت در حالي كه با هيچ فراكسيوني رايزني نشده است. او گفت: همه فراكسيون ها از اين عدم رايزني گلايه مند هستند و شايد دولت با مشورت مجلس نتيجه بهتري مي گرفت.

شريعتمداري

از سوي ديگر، محمد شريعتمداري اما نامي است كه به نظر مي رسد در روزهاي آتي آماج بيشترين انتقادات نمايندگان خواهد بود. بسياري از نمايندگان مجلس از همان زمان كه او وزير صنعت بود، اما نامش در خبرهاي غيررسمي به عنوان گزينه وزارت كار مطرح مي شد، اعتراض خود را اعلام كرده بودند. نمايندگان بر اين باورند كه شريعتمداري آزمون خود را در وزارت صنعت پس داده و ديگر به او راي اعتماد نخواهند داد.  ديروز هم عباس پاپي زاده، عضو فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس با ابراز تاسف از معرفي شريعتمداري به عنوان وزير پيشنهادي كار، به خبرگزاري مهر گفت: جاي تاسف است كه دولت تاكيد زيادي بر استفاده از نيروهاي خسته، بازنشسته و پير دارد كه همه تزهاي مديريتي خود را به كار گرفته اند. او گفت: مشكلات كشور حاصل مديريت بسته اي است كه مرتب افرادي خاص از جايي به جاي ديگر انتقال داده مي شوند اما كنار نمي روند. پاپي زاده با بيان اينكه مجلس به دنبال تغييرات جدي در كابينه است، افزود: ما در شرايط خاصي به لحاظ داخلي و بين المللي هستيم و نمي توانيم با مشخصاتي كه اين كابينه دارد، بحران ها را پشت سر بگذاريم.

وزارت راه

در وزارت راه و شهرسازي، محمد اسلامي براي جايگزيني عباس آخوندي به مجلس معرفي شده است؛ اسلامي به جاي كسي براي تصدي اين وزارتخانه به مجلس معرفي شده است كه مي توان او را يكي از ركوردداران در دولت حسن روحاني معرفي كرد. عباس آخوندي نه تنها در تعداد استيضاح ها و دفعات كسب راي اعتماد از مجلس ركورددار است كه استعفاي او از كابينه روحاني نيز در نوع خود ركورد به حساب مي آيد. هرچند در دولت اول حسن روحاني علي اصغر فاني وزير «آموزش و پرورش»، محمود گودرزي وزير «ورزش و جوانان» و علي جنتي وزير «فرهنگ و ارشاد اسلامي» در ظاهر استعفا كردند و در دولت دوازدهم هم ولي الله سيف، رئيس بانك مركزي از سمت خود كناره گيري كرد، اما اين كناره گيري ها بيشتر بركناري محترمانه بود تا استعفا، بنابراين استعفاي آخوندي نخستين استعفاي داوطلبانه يك عضو كابينه روحاني به شمار مي رود.

دفاع روحاني از وزيران پيشنهادي

با اين همه ديروز حسينعلي اميري خبر داد كه حسن روحاني رئيس جمهوري خود براي معرفي و دفاع از وزراي پيشنهادي در مجلس شوراي اسلامي حضور مي يابد. او ابراز اميدواري كرد كه در طول يك هفته آينده گفت وگوهاي سازنده و مفيدي بين وزرا با نمايندگان انجام شود و در نهايت اين گزينه ها با راي بالاي نمايندگان كار خود را به عنوان وزير در وزارتخانه هاي يادشده آغاز كنند. او در توضيح پروسه معرفي وزراي پيشنهادي به مجلس شوراي اسلامي، گفت : معرفي وزير يا وزيران به مجلس شوراي اسلامي فرآيندي دارد كه در نهايت رئيس جمهور شخصا فردي را براي وزارتخانه اي معرفي كرده و با علم و اطلاع از تخصص و توانايي آن فرد و صلاحيت هاي عمومي و شخصي اش به مجلس شوراي اسلامي معرفي مي كند. در اين فرآيند ممكن است مشورت هايي با نمايندگان در فراكسيون هاي مختلف و برخي از كنشگران سياسي صورت گيرد. اميري افزود: با توجه به اينكه كانال هاي معرفي افراد متعدد است طبيعتا ممكن است افراد مختلفي به رئيس جمهور براي تصدي يك وزارتخانه معرفي شود، اما اين رئيس جمهور است كه بايد به جمع بندي براي انتخاب يك فرد برسد، در اين پروسه استعلام هاي قانوني نسبت به اين افراد از دستگاه هاي ذي ربط نيز  انجام مي شود.

معاون پارلماني رئيس جمهور با تاكيد مجدد بر اينكه اشخاص معرفي شده به مجلس شوراي اسلامي براي تصدي چهار وزارتخانه نتيجه بحث ها، بررسي ها و كارشناسي هاي خيلي طولاني و مفصل است، گفت : از همان زمان كه رئيس جمهور به اين نتيجه رسيد كه بايد تغييراتي را در دولت ايجاد كند و بعد از آن نيز دو وزير استيضاح شده و نتوانستند راي اعتماد را از مجلس بگيرند، پروسه انتخاب وزرا انجام شد و جمع بندي معرفي چهار وزير به مجلس شوراي اسلامي بود. اميري تاكيد كرد: از ابتداي تشكيل دولت، اعضاي كابينه به رئيس جمهور اعلام كردند كه در هر مقطع و شرايطي كه تغييرات در دولت به نفع نظام و دولت بود و مطالبه اي از ناحيه افكار عمومي شكل گرفت، رئيس جمهور تغييرات لازم را اعمال كند. لذا معرفي چهار وزير هم در راستاي تعيين تكليف دو وزارتخانه اي بود كه با سرپرست اداره مي شد و همچنين با توجه به تغيير شرايط امروز نسبت به يك سال گذشته انجام شد. طبيعتا دولت بايد متناسب با تغييرات ايجاد شده تغييراتي را لحاظ مي كرد. با اين همه دولتي ها به ويژه وزيران پيشنهادي تا جلسه راي اعتماد، تلاش و رايزني ها براي گرفتن موافقت نمايندگان را ادامه مي دهند و احتمال آنكه اين رايزني ها موثر واقع شود نيز وجود دارد.

تاريخ جلسه راي اعتماد

براساس آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، از زمان معرفي وزيران پيشنهادي، مجلس 10 روز براي بررسي برنامه هاي وزيران پيشنهادي فرصت دارد. با اين حال ديروز خبرگزاري صداوسيما به نقل از حسينعلي اميري، معاون پارلماني رئيس جمهوري خبر داد كه جلسه راي اعتماد به 4 گزينه پيشنهادي روحاني براي 4 وزارتخانه اقتصاد، راه، كار و صنعت، قاعدتا  بايد يكشنبه هفته آينده برگزار شود. با اين همه عصر ديروز سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي تكليف زمان برگزاري جلسه راي اعتماد به چهار وزير پيشنهادي دولت را روشن كرد. بهروز نعمتي در گفت وگو با خبرگزاري مهر با اشاره به جلسه ديروز هيات رئيسه مجلس گفت:  جلسه راي اعتماد به چهار وزير پيشنهادي دولت، شنبه بعدازظهر (پنجم آبان ماه) برگزار مي شود. او ادامه داد: اين جلسه ساعت 13 روز شنبه آغاز مي شود و طبق آيين نامه داخلي مجلس تا هفت ساعت ادامه مي يابد. اين در حالي است كه ديروز نمايندگان از رئيس مجلس خواستند كه جلسه راي اعتماد وزيران پيشنهادي در جلسه علني چهارشنبه اين هفته يعني دوم آبان ماه برگزار شود. اسدالله عباسي عضو هيات رئيسه مجلس ديروز در گفت و گو با «ايسنا» از نامه تعدادي از نمايندگان به رئيس مجلس براي برگزاري جلسه راي اعتماد به چهار وزير پيشنهادي در روز چهارشنبه هفته جاري (2 آبان) خبر داد و تاكيد كرد:  حضور در مراسم اربعين دليل اين درخواست نمايندگان بوده است.

واكنش ها به وزيران پيشنهادي روحاني


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است