|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: سونامي خروج سرمايه گذاران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


سونامي خروج سرمايه گذاران


نويسنده: مارك تامسون

يك سال پيش، بيش از 3500 تن از مديران شركت هاي بزرگ جهان و مقامات دولتي از بسياري از كشورها، در يك نشست مهم اقتصادي در رياض پايتخت عربستان شركت كردند و در اين نشست وليعهد عربستان اعلام كرد اين كشور از تعاملات اقتصادي استقبال مي كند. عربستان در آن تاريخ برنامه اي عظيم براي احداث يك شهر بزرگ با بودجه 500 ميليارد دلار معرفي كرد و همه شركت كنندگان هيجان زده بودند. بن سلمان به مديران شركت هاي بين المللي، سرمايه گذاران و مقامات كشورهاي مختلف وعده داد عربستان در مسير تساهل و تعامل با ديگر كشورها حركت مي كند.

بسياري از شركت كنندگان در اين نشست متقاعد شدند و معتقد بودند دولت عربستان جو تجاري شفاف، امن، با ثبات و قابل دركي را به وجود خواهد آورد اما در سه هفته اخير يعني از زمان ناپديد شدن روزنامه نگار مشهور عربستاني، شركت ها و سرمايه گذاران در حال فاصله گرفتن از عربستان هستند و اين امر در صورت تداوم مي تواند روياهاي دولت عربستان به ويژه محمد بن سلمان را در حوزه هاي مختلف سياسي و اقتصادي نابود كند و اين به معناي توقف برنامه هاي مربوط به كاهش وابستگي اقتصاد عربستان به صادرات نفت است.

تركيه ادعا مي كند مدارك كافي براي اثبات به قتل رسيدن روزنامه نگار عربستاني ساكن آمريكا و ستون نويس روزنامه واشنگتن پست از سوي عربستان در كنسولگري اين كشور در استانبول را در اختيار دارد و عربستان تا روز جمعه اين ادعاها را رد كرده بود. اما ناپديد شدن خاشقجي، از مشاوران اسبق دولت عربستان و يك منتقد حكومت اين كشور، سبب شده تعدادي از مديران شركت هاي بزرگ جهان روابط كاري خود را با عربستان قطع كنند و اكنون برنامه هاي بن سلمان براي ايجاد يك اقتصاد مدرن كه فناوري در مركز آن قرار دارد، در معرض تهديد زوال قرار دارد. ريچارد برانسون، ميلياردر انگليسي، تعدادي از برنامه هاي خود براي سرمايه گذاري در عربستان را متوقف كرده و مي گويد آنچه در تركيه رخ داده مسير تعاملات تجاري ما در غرب با عربستان را مسدود خواهد كرد. برنامه افق 2030 كه برنامه اي بسيار بزرگ براي قطع وابستگي عربستان به نفت است، اكنون در معرض خطر قرار گرفته است. همچنين يك پروژه عظيم ديگر يعني ساخت شهر سازگار با محيط زيست به نام NEOM در خطر قرار دارد. تعدادي از مديران شركت هاي بزرگ ساخت و ساز و فناوري اعلام كرده اند حداقل فعلا همكاري با عربستان را متوقف مي كنند. برنامه ساخت اين شهر سال قبل در نشست رياض، معروف به «داووس در صحرا» اعلام شد.

رويدادهاي اخير سبب كاهش شديد اعتماد سرمايه گذاران شده است. تنها چند روز پس از نشست ياد شده، مقامات عربستان تعداد زيادي از مقامات، مديران شركت ها و اعضاي خاندان سلطنتي اين كشور را دستگير كردند و اتهام آنها فساد مالي اعلام شد. برخي از آنها پس از پذيرش پرداخت پول آزاد شدند و عده اي نيز انواع دارايي هاي خود را كه در مجموع ارزش آنها بيش از 100 ميليارد دلار بود به دولت تحويل دادند تا آزاد شوند. در واقع در ماه هاي اخير ميزان اعتبار دولت عربستان و اعتماد سرمايه گذاران خارجي به آن به شدت كاهش يافته و يك عامل به تعويق افتادن عرضه اوليه سهام شركت نفتي آرامكو، وضعيت نابسامان سياسي و موضع گيري هاي مديران شركت هاي بزرگ غربي در قبال رفتار بن سلمان است.

 اقدامات دولت عربستان سبب شده اعتماد به آينده اقتصاد اين كشور به شدت كاهش يابد. قبل از حوادث اخير، تحليلگران احتمال موفقيت برنامه افق 2030 را بيش از 50 درصد مي دانستند اما اكنون نظر آنها كاملا تغيير كرده است.  از سوي ديگر تحولات اقتصادي در عربستان بر شركت هاي خارجي اثرات منفي داشته زيرا اين كشور يك سرمايه گذار بزرگ در برخي شركت هاي فناوري، مالي و بانك هاست. دو سال پيش عربستان و سافت بانك ژاپن در يك پروژه سرمايه گذاري وارد شدند كه هدف آن جذب بيش از 100 ميليارد دلار منابع مالي و سرمايه گذاري در شركت هاي فعال در حوزه فناوري است. عربستان همچنين ميلياردها دلار در شركت هاي خودروسازي، توليدكنندگان تجهيزات صنعتي، كشاورزي و... سرمايه گذاري كرده است. افق سرمايه گذاري عربستان در حوزه هاي مختلف تحت تاثير حوادث روزهاي اخير مبهم شده و اگر بر شدت اين تنش ها افزوده شود براي مدتي طولاني شرايط نگران كننده خواهد بود.

يكي از تبعات فشارهاي كنوني بر عربستان، كاهش سرمايه گذاري خارجي در اين كشور و افت ارزش پول آن است. همچنين بخشي از سرمايه كنوني از عربستان خارج خواهد شد و اين يك تهديد بزرگ براي جايگاه و رتبه اعتباري عربستان است. موسسه اعتبارسنجي فيچ در گزارش جديد خود به احتمال افت جايگاه عربستان از نظر رتبه اعتباري و متوقف شدن برنامه هاي اصلاحي اقتصادي اشاره كرده است. در واقع اگر بحران پديد آمده مديريت نشود اثرات آن بر اعتماد سرمايه گذاران و نهادهاي مالي جهان بزرگ خواهد بود.

نكته مهم اين است كه اقتصاد عربستان ضعف هاي شديد ساختاري دارد و همه چيز به دولت و شخص بن سلمان وابسته است. در اين شرايط هنگامي كه بحراني شبيه بحران هاي اخير رخ مي دهد همه چيز تحت تاثير قرار مي گيرد. براي مثال ارزش ريال سقوط مي كند و سرمايه گذاران خارجي براي ادامه حضور در اين كشور دچار ترديد مي شوند. تحليلگران معتقدند از پيش ميزان سرمايه گذاري خارجي در عربستان اندك بوده زيرا بخش خصوصي اين كشور مستحكم نيست و مقررات براي جذب سرمايه گذاري خارجي جذاب نيستند. پيشرفت اصلاحات در اقتصاد عربستان بسيار كند بوده و دولت تمايلي به تقويت بخش خصوصي و آزاد سازي اقتصاد ندارد.

از قبل سرمايه گذاران نهادي به اين موضوع توجه كرده اند كه ريسك سياسي در عربستان بالاست و حوادث سه سال اخير يك دليل ترديد آنها براي حضور تمام عيار در اقتصاد اين كشور است. در سه سال اخير عربستان جنگ يمن را ادامه داده، تحريم هايي را عليه قطر در نظر گرفته و ده ها نفر از مقامات سياسي، نظامي و تجاري به دستور دولت دستگير شدند. همچنين تعدادي از فعالان حقوق زنان دستگير شده اند و روابط با كانادا تيره شده است. تحليلگر كپيتال اكونوميكس مي گويد تحولات سياسي در عربستان به يك ريسك اقتصادي بزرگ و رو به رشد تبديل شده است. حتي اگر بحران اخير بر سر ناپديد شدن روزنامه نگار عربستاني به وجود نيامده بود سرمايه گذاران خارجي به دلايل مختلف براي حضور معنادار و گسترده در عربستان ترديدهايي داشتند و تضمين هايي مي خواستند.

اقتصاد عربستان به شدت به صادرات نفت وابسته است و تداوم صادرات اين ماده خام به حضور شركت هاي خارجي وابسته است. همچنين عربستان براي متحول كردن اقتصاد خود به حضور شركت هاي خارجي و دانش آنها نياز دارد. زيرساخت هاي فناوري و علمي عربستان براي تحقق برنامه 2030 كه شهرت بن سلمان به آن وابسته است مناسب نيست و تقريبا هر آنچه در اين برنامه بايد انجام شود به حضور شركت هاي خارجي وابسته است.


*سي ان انسونامي خروج سرمايه گذاران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سلامت اجتماعي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است