|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: ادامه همكاري رياض و واشنگتن؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


ادامه همكاري رياض و واشنگتن؟


نويسنده: كارل ويك

تحولات عربستان اثرات اجتناب ناپذيري در خاورميانه به جا مي گذارد و در هفته هاي اخير موضوع ناپديد شدن روزنامه نگار عربستاني در كنسولگري عربستان در تركيه، بار ديگر نام عربستان به ويژه وليعهد اين كشور يعني محمد بن سلمان را در رسانه هاي جهان مطرح كرده است. هنگامي كه پدر بن سلمان به پادشاهي عربستان برگزيده شد هيچ كس اسم پسر او را نمي دانست اما پس از آنكه بخش بزرگي از قدرت و اختيارات سلمان به پسرش منتقل شد، با فاصله زماني اندك، محمد بن سلمان كه وزير دفاع شده بود جنگ در يمن را آغاز كرد. تنها در اين زمان بود كه به يكباره نام محمد بن سلمان در رسانه ها منتشر شد و در سه سال اخير او به يك فرد تاثيرگذار در خاورميانه تبديل شده است.

اكنون سه سال از آغاز جنگ يمن مي گذرد و هيچ يك از ده ها هزار نفري كه در اين جنگ كشته شده اند ذره اي از توجهي را كه به خاشقجي شده به خود جلب نكرده اند. جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد عربستاني كه از ترس جان خود به آمريكا گريخته بود، بهاي مخالفت با بن سلمان را با جان خود پرداخته است. بروس ريدل مدير موسسه بروكينگز و نويسنده كتاب «پادشاهان و روساي جمهور: عربستان سعودي و آمريكا» مي گويد: «وجهه بن سلمان اگر نابود نشده باشد به شدت لطمه ديده و تحولات اخير نشان داده او يك حاكم خودكامه، بي پروا و خطرناك است.» طبق گزارش هاي منتشر شده، قتل و قطعه قطعه شدن خاشقجي روز دوم ماه جاري ميلادي در استانبول تركيه در كنسولگري عربستان رخ داده است. تاثيرات اين حادثه به واكنش آمريكا به آن و نيز اقداماتي كه بن سلمان انجام خواهد داد وابسته است. سوال مهم اين است كه آيا ترامپ اقدامات جدي عليه دولت عربستان انجام خواهد داد يا نه. ترامپ سرمايه گذاري عظيمي در روابط با بن سلمان كرده و قراردادهاي بزرگ فروش سلاح به عربستان امضا شده است. بر همين مبنا بسيار بعيد است كه واكنش ترامپ به موضوع روزنامه نگار عربستاني جدي و بزرگ باشد. او ابتدا گفت خاشقجي شهروند آمريكا نبوده است و سپس وزير خارجه آمريكا را به عربستان فرستاد و همزمان يك نظريه را مطرح كرد: «احتمالا قاتلان خودسر اين جنايات را مرتكب شده اند.»

نكته مهم اين است كه خاشقجي 59 ساله براي خاندان حاكم بر عربستان بيگانه نبوده است. او سال هاي متمادي به اين خاندان خدمت كرد اما او به يك شاخه از درخت خاندان سعودي تعلق داشت كه قدرت را از دست داده بودند و بدتر آنكه او نمي توانست عادت رك گويي را كنار بگذارد و آشكارا از اقدامات مختلف بن سلمان انتقاد مي كرد و مقالات تند عليه او در روزنامه واشنگتن پست مي نوشت. اكنون كه عربستان كشته شدن خاشقجي در كنسولگري اين كشور در تركيه را پذيرفته، شرايط براي ترامپ دشوار خواهد شد البته از هم اكنون مي توان پيش بيني كرد كه او روابط خود با عربستان و بن سلمان را فداي روزنامه نگار منتقد عربستاني نخواهد كرد. ترامپ پس از ناپديد شدن روزنامه نگار ياد شده اعلام كرده خطراتي كه فرصت هاي شغلي در صنايع اسلحه سازي آمريكا را تهديد مي كند دست او را براي واكنش تند در موضوع خاشقجي بسته است.

اما بخش خصوصي چنين ديدگاهي ندارد و تاكنون واكنش جدي نشان داده است. دموكرات ها نيز از پيش اقداماتي را عليه عربستان آغاز كرده اند. اما در عمل، آمريكا واكنش تند عليه عربستان نشان نخواهد داد، مگر آنكه قدرت جمهوري خواهان در كنگره به شدت كاهش پيدا كند. سناتور جمهوري خواه جان كندي مي گويد: «برخي از سناتورها با مجازات عربستان موافق هستند و برخي مخالف، اما ائتلاف آمريكا و عربستان با آنكه هيچ گاه كاملا مستحكم نبوده اما ديرينه و عميق است. دو كشور منافع مشترك دارند كه شامل ثبات در بازار نفت، مبادلات اطلاعاتي و دشمني با ايران است. ما نمي توانيم با ايران كنار بياييم.»

اما مسلما نقش عربستان در موضوع ناپديد شدن خاشقجي از استحكام خاندان سلطنتي اين كشور مي كاهد و اين ضعف به نفع ايران خواهد بود. در سه سال اخير عربستان اقدامات متعددي انجام داده كه به نفع ايران بوده است. جنگ در يمن كه چهره خاندان آل سعود را در جهان مخدوش كرده و كاهش امنيت داخلي عربستان تحت تاثير ضعف حكومت جزو اين گونه اقدامات بوده است. قتل مشكوك روزنامه نگار عربستاني در كنسولگري عربستان در تركيه تنش هايي را بين كنگره آمريكا و رياست جمهوري اين كشور به وجود آورده است. زيرا اعضاي كنگره خواهان تحقيق در اين باره هستند در حالي كه ترامپ روابط خود با رياض را «عالي» توصيف كرده است. جنگ عربستان عليه مردم يمن كه به كشته شدن هزاران نفر منجر شده و مورد حمايت آمريكاست از قبل عاملي براي تنش در روابط كنگره و ترامپ بوده و اكنون بر شدت اين تنش ها افزوده شده است. درحالي كه كنگره از ترامپ مي خواهد فروش سلاح به عربستان را متوقف كند ترامپ مي گويد: «اين كار چه فايده اي دارد؟ من موافق توقف فروش 110 ميليارد دلار سلاح به عربستان نيستم. اگر چنين شود، روسيه و چين با فروش سلاح به عربستان همين ميزان پول را به جيب خواهند زد.»

عده اي از كارشناسان معتقدند فشارهاي كنگره مي تواند ترامپ و وزارت خارجه آمريكا را به تغيير سياست خارجي خود از جمله توقف حمايت از عربستان در جنگ با يمن وادار كند و اگر چنين شود، تحولات جديدي در خاورميانه رخ خواهد داد. همچنين تنش در روابط آمريكا و عربستان به روابط بن سلمان و داماد ترامپ لطمه وارد خواهد كرد. درباره تاثير منافع شخصي ترامپ و خانواده اش بر رويكرد آمريكا در قبال عربستان سوالات متعددي مطرح است اما در نهايت واكنش آمريكا در قبال عربستان هرچه باشد تحولات جديد در خاورميانه رخ خواهد داد. به ويژه اگر در انتخابات ميان دوره اي ماه آينده آمريكا، دموكرات ها بتوانند اكثريت را در مجلس نمايندگان كسب كنند.


*هفته نامه تايمادامه همكاري رياض و واشنگتن؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " كارل ويك"

  داعش در سراشيبي سقوط درعراق
كارل ويك، ايران 30/3/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات ميان رشته اي ارتباطات و رسانه
متن مطالب شماره 3، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است