|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/7/30: گام هاي نخست شفاف سازي در بازار سينما
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4454 30/7/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


گام هاي نخست شفاف سازي در بازار سينما
سلبريتي هاي دو سريال شهرزاد و عاشقانه چقدر دستمزد گرفتند؟


دنياي اقتصاد : سريال هاي پرخرج در شبكه نمايش خانگي چقدر هزينه دارند؟ در چند سال اخير با پرفروش شدن چند سريال در شبكه نمايش خانگي، موضوع ورود پول هاي كثيف به اين بخش نيز مطرح شد. دستمزدهاي كلان بازيگران، فروش هاي فوق العاده، شيوه تامين مالي پروژه ها و... از مهم ترين مسائلي بود كه مورد توجه رسانه ها و البته منتقدان قرار گرفت. در جريان بررسي اين موضوع در حدود دو، سه سال گذشته بارها رقم هاي عجيب و غريبي درباره هزينه ساخت اين سريال ها اعلام شد كه البته هر از گاهي از سوي سازندگان تكذيب مي شد. در همين صفحه نيز در گزارشي با عنوان «دخل و خرج سريال پرمخاطب شهرزاد» سعي كرديم با اتكا به اطلاعات دست اول از عوامل، مجموعه رقم هزينه هاي شهرزاد را در فصل هاي مختلف آن برآورد كنيم.

روز گذشته تهيه كنندگان دو سريال پرمخاطب شهرزاد و عاشقانه رقم دقيق هزينه توليد اين سريال ها را به خبرگزاري مهر اعلام كردند. اعلام رسمي اين اعداد نشان مي دهد كه برآوردهاي ما درباره هزينه هاي ساخت سريال شهرزاد دور از واقعيت نبوده و تخمين هايمان تقريبا درست از آب درآمده اند. اما نكته جالب درباره جزئيات تازه از رقم هزينه هاي اين دو سريال، رقم دستمزدهاي بازيگران اين سريال ها است. هر دو سريال در گروه بازيگران خود سعي كردند تا از چهره هاي محبوب سينما بهره بگيرند. بنابراين شايد بتوان با توجه به اختلاف سال ساخت دو سريال، برآوردي از دستمزد بازيگران تراز اول سينماي ايران در اين سال ها و تغيير احتمالي دستمزدها ارائه كرد. علي الحساب اين را مي توان گفت كه طبق گفته هاي تهيه كنندگان، ميانگين درآمدستاره هاي سينمايي در سريال شهرزاد به صورت ماهانه 25 ميليون تومان و در سريال عاشقانه حدود 80 ميليون تومان بوده است. اين شايد از نخستين قدم هايي باشد كه تهيه كنندگان و سرمايه گذاران سريال ها و فيلم هاي سينمايي در مسير شفاف سازي بازار سينما برداشته اند. اين موضوع سال هاست كه مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و تا كنون پاسخ قابل اعتنايي از سوي سينماگران كشور دريافت نكرده است. اين در حالي است كه قريب به اتفاق مناسبات حاكم برسينماي جهان، شفاف و قابل بررسي و پيگيري است.

شهرزاد

محمدهادي رضوي سرمايه گذار فصل اول «شهرزاد» مي گويد آن زمان به سوپراستارهاي سريال ماهي 25 ميليون تومان دستمزد داده كه رقم نامتعارفي نبوده است. محمدهادي رضوي سرمايه گذار فصل اول سريال «شهرزاد» با بيان اينكه وقتي حرف از پولشويي به ميان مي آيد تصور همه پروژه «شهرزاد» است، عنوان كرد: من در فصل اول «شهرزاد» حضور داشتم و رقم هاي اين پروژه متعارف بود. در آن زمان سعيد ملكان، مدير مالي اين پروژه و عملا تهيه كننده فصل اول «شهرزاد» بود و همه حساب و كتاب ها را انجام مي داد. خرج ما در فصل اول اين سريال از ساخت يك سريال الف ويژه در تلويزيون كمتر بود و به طور ميانگين با هزينه تبليغات چيزي حدود 12 ميليارد تومان خرج آن فصل شد. البته از يك جايي به بعد عملا ما را در كار انجام شده قرار دادند؛ به اين نحو كه ابتدا قرار بود سريال با يك رقم ديگر ساخته شود ولي وسط كار آقاي فتحي گفت بايد زودتر كار تمام شود و به اين نحو هزينه ها بالاتر رفت.

اين تهيه كننده عنوان كرد: ما در فصل اول «شهرزاد» دستمزد بالايي به كسي نداديم و همه چيز براساس عرف روز سينما بود؛ براي مثال طبق آنچه به من اطلاع دادند به طور ميانگين ماهي 25 ميليون تومان به سوپراستارها دادند كه به نظرم مبلغ استانداردي بود؛ چون بازيگران ما به جاي ايفاي نقش در اين سريال مي توانستند در طول يك ماه يك فيلم سينمايي بازي كنند و بين 100 تا 150ميليون تومان بابت آن بگيرند. او ادامه داد: اگر كسي آن زمان يك فيلم يك ساعته مي ساخت بين يك تا يك و نيم ميليارد تومان هزينه داشت اما براي «شهرزاد» كه معادل 28 فيلم سينمايي بود ما رقم استانداردي خرج كرديم. همان موقع هنرپيشه هاي درجه يك براي ايفاي نقش در يك فيلم سينمايي بين 80 تا150ميليون تومان مي گرفتند؛ در حالي كه در فصل اول «شهرزاد» در يك سال اين پول را دريافت كردند.

رضوي با بيان اينكه مخالف اين است كه يك سلبريتي ماهي 200 ميليون تومان بگيرد و هيچ وقت چنين پول هايي را به چنين اشخاصي نمي دهد، عنوان كرد: به نظرم نبايد به سوپراستارها پول اضافه داد؛ چراكه درآمد آنها تضمين شده است اما روا است به عوامل فني پروژه ها دستمزد بيشتري داده شود؛ به همين دليل در فصل اول اين سريال تاكيد ما بر اين بود كه عوامل فني درآمد زيادي داشته باشند؛ زيرا معتقد بوديم سلبريتي ها به هر نحوي پول خود را مي گيرند؛ اما عوامل فني با اينكه كار زيادي مي كنند، ولي ديده نمي شوند.

عاشقانه

هومن كبيري از تهيه كنندگان سريال عاشقانه نيز در توضيح منابع مالي اين سريال گفت: در اين پروژه دستمزد بازيگران را به صورتاستاندارد پرداخت كرديم و پولي هم كه پرداخت شده به پروژه بازگردانده شده است. بخش عظيمي از سرمايه پروژه يعني 50 درصد از آن از محل پخش پروژه تامين شده است؛ يعني ابتدا تنها چهار قسمت از سريال آماده و وارد بازار شد؛ به اين صورت كه از محل فروش همين چهار قسمت بخشي از هزينه ساخت باقي قسمت ها تامين شد و سريال به روال درآمدزايي افتاد. درواقع ما پروژه را به صورت كامل آماده نكرديم كه روانه بازار كنيم و بعد منتظر باشيم و ببينيم كه آيا پول برمي گردد يا نه.

او همچنين ادامه داد: فصل اول «عاشقانه» زمين خورده بود. در حالي كه بازيگران دو، سه ماه بود كه قرارداد داشتند؛ ولي فيلمبرداري صورت نمي گرفت همين امر باعث شده بود ما پول بپردازيم؛ در حالي كه خروجي نداشتيم. «عاشقانه» در شرايط ايده آل بايد هفت ميليارد تومان هزينه مي داشت ولي بيش از 10 ميليارد تومان براي ما خرج داشت. يعني به طور ميانگين در هر قسمت چيزي بين 600 تا 700 ميليون تومان. برآورد توليد يك سريال پرستاره مثل «عاشقانه» بايد براي هزار دقيقه توليد 12 تا 13 ميليارد تومان باشد كه توليد با 7 ميليارد نقدينگي بايد به درآمدزايي همزمان و پخش همزمان برسد؛ در صورتي كه يك فيلم سينمايي پرستاره با 90 دقيقه يا 100 دقيقه تايم مفيد هزينه توليدش تا 5 ميليارد هم مي رسد.

از همين رو بايد عنوان كنم هزينه هاي ما بسيار معقول بود و بخش اعظمي از هزينه هاي توليد از محل پخش تامين شد. به نظرم اين پروژه در قد و قواره خود، جواب داد و پول خود را هم بازگرداند. اگر جواب نمي داد من اصلا به اين سمت نمي رفتم. اتفاقا من پروانه ساخت «عاشقانه 2» را هم گرفتم و در نظر دارم با همان عوامل فصل اول آن را بسازم. ما در اين سريال 10 بازيگر چهره داشتيم و 6 ماه كار توليد طول كشيد؛ يعني چيزي نزديك به ماهي 800 ميليون تومان هزينه پرداخت كرديم. وقتي ماهي 800 ميليون تومان را بين 10 بازيگر تقسيم كنيد مي شود چيزي نزديك به ماهي 80 ميليون تومان براي هر نفر.

گام هاي نخست شفاف سازي در بازار سينما


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4454 به تاريخ 30/7/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است