|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: روز منفي فرابورس ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
روز منفي فرابورس ايران


نويسنده: مينا افروزي

 دنياي اقتصاد : آخرين روز كاري هفته جاري با افت شاخص كل به پايان رسيد. كاهش حجم معاملات و فعال شدن سمت عرضه در غالب نمادهاي بازار از اتفاقات ملموس فرابورس ديروز بود. عقب نشيني معامله گران و پيشروي به سمت عرضه روزي سراسر منفي را براي عمده نمادها رقم زد. نزديك به 721 ميليون سهم به ارزش بالغ بر 384 ميليارد تومان در بازارهاي چندگانه فرابورس مورد داد و ستد قرار گرفتند. شاخص كل با پا گذاشتن به مسير نزولي از ابتداي معاملات، كاهش 9/ 1 درصدي را تجربه كرد و سرانجام در سطح 2065 واحدي متوقف شد. برآيند نوسانات معاملات در هفته جاري، در مجموع موجب رشد بيش از 2/ 2 درصدي نماگر بازار شد. به نظر مي رسد عدم تطابق گزارش هاي شش ماهه منتشر شده با انتظارات فعالان بازار از روز سه شنبه موجب عقبگرد شاخص كل فرابورس شده است يا حداقل يكي از دلايل اصلي جو منفي كنوني بر بازار عنوان مي شود. اين عدم تطابق انتظارات با عدم اطمينان سهامداران نسبت به آينده و عواقب تحريم ها موجب تشديد فضاي منفي بازار و كاهش تمايل معامله گران به مشاركت در داد و ستدها شده است.

صنايع بازار اول و دوم

ديروز بيش از 250 ميليون سهم به ارزش حدودي 119 ميليارد توماني در معاملات خرد بازار اول و دوم دست به دست شد. تنها صنعتي كه رشد شاخص را تجربه كرد، گروه زراعت بود. مهم ترين عاملي كه مسير صنعت مربوطه را از ساير صنايع جدا كرد، نماد معاملاتي دامداري تليسه نمونه بود. نماد عنوان شده كه از هفدهم ماه مهر با توجه به ابهام در اطلاعات تفسيري مديريت سال مالي 1397 تعليق شده بود؛ روز گذشته پس از ارائه اطلاعات شش ماهه و گزارش تفسيري و اتمام دوره تعليق آماده حضور در معاملات شد. صورت سود و زيان دوره منتهي به 31 شهريور 97 نماد معاملاتي «تليسه»، خبر از سه برابر شدن سرمايه آن مي داد؛ امري كه باعث شد پس از بازگشايي آن در دقايق پاياني روز كاري، بيشترين رشد قيمتي به ثبت برسد.

زيرگروه بانك و ساير موسسات اعتباري نيز با تداوم توقف تك نماد خود، بانك دي، روز بدون نوساني را گذراند. ديگر صنايع از جمله فرآورده‎ هاي نفتي، محصولات شيميايي و فلزات اساسي در انتهاي روز كاري با مازاد عرضه در بسياري از نمادها مواجه شدند و روزي منفي را براي فرابورس رقم زدند. فولاد هرمزگان جنوب و فولاد ارفع تنها نمادهاي فلزي بودند كه به واسطه ارائه گزارش قابل توجه، موفق به حفظ روند رشد قيمتي خود شدند. از سويي ديگر در ميان محصولات شيميايي تنها شركت پتروشيمي زاگرس بود كه با تجربه افزايش ناچيز بهاي خود، در مدار مثبت باقي ماند. گروه فرآورده هاي نفتي تماما با فشار عرضه مواجه شدند. پالايش نفت شيراز و همينطور لاوان نيز با وجود احتساب نرخ محصول با ارز بازار ثانويه، از اين قاعده مستثني نشدند و منجر به كاهش بيشتر شاخص گروه خود شدند.

«ترين»هاي فرابورس

طي معاملات روز گذشته، آيفكس همزمان با افت ارزش معاملات با كاهش 40 واحدي مواجه شد. اثر كاهنده دو نماد فلزي هلدينگ صنايع معدني خاورميانه و سهامي ذوب آهن اصفهان مجموعا به بيش از 18 واحد رسيد. نماد پتروشيمي مارون و همچنين پالايش نفت لاوان و شيراز نيز به اين دو نماد پيوستند و موجب كاهش بيشتر نماگر بازار شدند. در مقابل اثر فزاينده دو نماد «هرمز» و «ارفع» ( معادل با 10 واحد) از ريزش بيشتر آيفكس جلوگيري كرد. بيشترين ارزش معاملاتي به اختيار نماد معاملاتي توليد برق عسلويه مپنا درآمد. بدين ترتيب همگي در رده منفي قيمتي قرار گرفتند. «هرمز» بيشترين متقاضي ديروز را داشت. به طوري كه دقيقه ابتدايي بازار، به دليل هجوم تقاضا، نوسان قيمتي بيش از 20 درصد را در پنج روز معاملاتي رقم زده و از سوي ناظر بازار متوقف شد. به اين ترتيب صف خريدي به اندازه بيش از 21 ميليارد تومان را به انتظار گذاشت. بيشترين عرضه نيز با صف فروش افزون بر 37 ميليارد توماني به سهامي ذوب آهن اصفهان اختصاص يافت.

بازيگران فرابورس

چنانكه اشاره شد توليد برق عسلويه مپنا بيشترين ارزش معاملاتي ديروز را كسب كرد. بررسي ها حاكي از نقش بسزاي سهامداران حقيقي در برآورد اين عنوان بود. خالص خريد حقيقي ها از نماد معاملاتي «بمپنا» به بيش از هشت ميليارد تومان رسيد و به اين ترتيب نماد مزبور در رده اول ترجيحات سهامداران خرد قرار گرفت. پتروشيمي زاگرس و فولاد ارفع نيز از ديگر سهام قابل توجه معامله گران حقيقي بازار بودند. در مقابل بيشترين تمركز خريداران حقوقي به نماد بيمه نوين جذب شد. در ادامه، هلدينگ صنايع معدني خاورميانه و گروه صنايع كاغذ پارس ترجيحات دوم و سوم معامله گران عمده را شكل دادند. ارزش تغيير مالكيت در اين سه نماد در مجموع بيش از هفت ميليارد تومان بود. خالص خريد سهامداران حقيقي و سهامداران حقوقي تقريبا در يك سطح قرار داشت و تنها با اختلاف كمتر از 700 ميليون توماني، معامله گران خرد حمايت بيشتر از بازار را بر عهده گرفتند.

ساير تابلوها

بازار اوراق با درآمد ثابت با ثبت معاملات بيش از يك ميليون ورقه اي، ارزش نقدينگي بالغ بر 126 ميليارد توماني را رقم زد. بيشترين ارزش معاملاتي اين بازار در نماد معاملاتي «شستا0012» به گردش درآمد. معاملات اوراق خزانه اسلامي نيز به ارزش بيش از 59 ميليارد توماني رسيد و روز اول عرضه «اخزا709» را رقم زد. نرخ سود موثر اين اوراق باز هم به واسطه افزايش قيمتي غالب نمادهاي «اخزا» روند كاهشي خود را ادامه داد و در سطح 3/ 25 درصدي متوقف شد. بازار تسهيلات مسكن نيز ميزبان معاملات نزديك به صدهزار برگه اي به ارزش نزديك به شش ميليارد توماني بود. تمام نمادهاي اين بازار با افت ارزش به روز خود پايان دادند. همچنين طبق پيام ناظر بازار مدت اعتبار اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن صادره 15 آبان سال 95 در نماد معاملاتي «تسه95081» جهت نقل و انتقال در تاريخ 15 آبان سال جاري به اتمام مي رسد. نقدينگي حاصل از معاملات صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله نيز به بيش از 38 ميليارد تومان رسيد. بالغ بر 26 ميليارد تومان از اين نقدينگي در صندوق سرمايه گذاري «اعتماد» به گردش درآمد.

روز منفي فرابورس ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آسيا اقيانوسيه پزشكي هسته اي و بيولوژي
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است