|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: كاهش قيمتي در 6 بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


كاهش قيمتي در 6 بازار
بورس، دلار، سكه، اوراق تسهيلات، طلا و نفت نزولي شدند


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.

بازار سهام

خداحافظي بورس بازان با سودهاي آني؟

روز گذشته، شاخص كل بورس تهران با ريزش 4259 واحدي به سطح 181 هزار واحد نزديك شد. تقريبا عموم شركت ها با فشار فروش و كاهش قيمت ها مواجه بودند. در اين شرايط توجه به دو نكته اهميت ويژه اي پيدا مي كند. نخست آنكه رفتار دسته جمعي و توهم سودهاي يك شبه چندان با واقعيت بازار سهام هماهنگي نداشته و پس از انتشار گزارش هاي 6 ماهه بسياري از فعالان كه بعضا در سودهاي مناسبي نيز قرار دارند اقدام به فروش و شناسايي سود كرده اند. بنابراين، اكنون بايد متغيرهاي بنيادي بيشتر مورد رصد قرار گيرند و صرف حركت روي موج ها نمي تواند براي سهامداران سودآور باشد. در سوي ديگر، كاهش ملموس ارزش معاملات نشان مي دهد رفتارهاي هيجاني و موج نقدينگي تضعيف شده است. مساله اي كه از يكسو احتمالا فشار فروش در روزهاي آينده را مي كاهد و از سمت ديگر به معناي خداحافظي با جهش هاي پرشتاب بورس در كوتاه مدت است.

بازار ارز

نوبت شناسايي سود در بازار ارز

بازار ارز در معاملاتي كم نوسان روز گذشته ساعت 16 با كاهشي 100 توماني به نرخ 13600 تومان معامله شد. اين در حالي بود كه در ميانه روز نيز بازه نوساني بين 5/ 13 هزار تا 14 هزار تومان را تجربه مي كرد. مشاهدات ميداني نشان مي دهد معدود افرادي تمايل به نگهداري دلار دارند و سفته بازان نيز پس از خريد با رشدي محدود و اندك سودي در نقش فروشنده ظاهر مي شوند. نگراني از فضاي امنيتي در بازار ارز باعث كم تحركي تقاضا به ويژه از سوي دلالان شده است. با توجه به آنكه بسياري از فعالان بازار ارز نيز سودهاي بالايي طي ماه هاي اخير كسب كرده اند، اكنون آمادگي كافي براي شناسايي سود دارند. مساله اي كه مي تواند فشار بر قيمت ها را حداقل در كوتاه مدت افزايش دهد تا زماني كه بار ديگر جذابيت هايي براي نوسان گيران در بازار ارز ايجاد شود.

بازار سكه

عقبگرد سكه با دلار

بازار سكه نيز هماهنگ با دلار در معاملات ديروز كاهشي شد. ساعت 16 هر سكه طرح جديد به قيمت 4 ميليون و 280 هزار تومان معامله شد. هرچند طلاي جهاني نيز در معاملات ديروز كاهشي بود، اما افت دلار نقش موثرتري در افت قيمت ها در بازار سكه داشت. به نظر مي رسد از ميان دو سناريوي قبلي، يعني هماهنگي قيمت سكه با كم نوساني دلار يا شيفت تقاضاي دلار به علت فضاي امنيتي به بازار سكه، گزينه اول در حال تحقق است. بر اين اساس، معامله گران سكه نيز هم گام با دلار روزهاي كم تحركي را تجربه مي كنند. همچنين تقاضاي خرد از سوي عموم مردم پس از ريزش هاي ماه گذشته در بازارهاي ارز و سكه عقب نشيني كرده اند و همين مساله باعث شده تا ابزار سفته بازان براي هيجان سازي در بازارها تضعيف شود. بنابراين بدون حمايت عوامل اقتصادي روزهاي نسبتا آرامي را در اين بازارها شاهد هستيم.  

بازار طلاي جهاني

ضربه دلار جهاني به اونس طلا

ديروز ساعت 16، هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1230 دلار معامله مي شد كه حدود 10 دلار نسبت به روز گذشته كاهش نشان مي دهد. پس از روزهاي صعودي بازار طلا در ابتداي هفته، ديروز افزايش محسوس شاخص دلار آمريكا منجر به فشار بر قيمت فلز زرد شد. آمارهاي ضعيف از اقتصاد يورو باعث نگراني سرمايه گذاران و كاهش نسبت يورو به دلار شد. با اين حال، كارشناسان هنوز معتقدند افزايش ريسك هاي مختلف اقتصادي-سياسي مي تواند از قيمت طلا در بازار جهاني حمايت كند. نگراني از بودجه ايتاليا، ابهام مذاكرات برگزيت، تنش هاي سياسي مربوط به ترور خاشقجي و ضعف بازارهاي سهام مهم ترين اهرم هاي صعودي قيمت طلا محسوب مي شوند. از نگاه تكنيكال به نظر مي رسد همچنان سطح 1240 دلاري مقاومت مهمي براي جهش بيشتر قيمت طلا محسوب مي شود و پس از آن 1260 دلار سطح مهمي است كه در مسير صعودي با آنها مواجه خواهد بود.

بازار اوراق مسكن

افت دسته جمعي «تسه»ها

ديروز اوراق تسهيلات مسكن اسفند 95 (تسه9512) با افت قيمت، دوباره به كمتر از 60 هزار تومان بازگشت. اين در حالي بود كه ساير اوراق نيز كه در روزهاي گذشته سطوحي بالاتر از رقم مزبور را تجربه مي كردند ديروز با كاهش دسته جمعي، عموما به كمتر از مرز رواني 60 هزار تومان رسيدند. در اين شرايط، نرخ سود واقعي اوراق تسهيلات مسكن به كمتر از 21 درصد رسيده است كه در مقايسه با نرخ واقعي ساير تسهيلات جذاب به نظر مي رسد. اما ناتواني اين تسهيلات به عنوان كمك هزينه خريد مسكن مانع از افزايش تقاضاي «تسه»ها شده است. به بيان دقيق تر، جهش قيمت ها در بازار مسكن باعث شده تا سهم تسهيلات مزبور از كل قيمت خانه محدود شود و در نتيجه نتواند اهرمي قدرتمند براي خانه دار شدن افراد شود. اين موضوع در كنار افت تقاضاي فصلي در دوره سرد سال منجر به كم رمقي بازار اوراق تسهيلات شده است.  

بازار نفت

نفت در آستانه شكست كف 200 روزه

ديروز ساعت 16، هر بشكه نفت خام آمريكا در ادامه روند كاهشي خود به قيمت 67 دلار معامله مي شد. اين در شرايطي بود كه برنت تا كف 75 دلار نيز سقوط كرد، اما در ادامه مجدد به سطح 77 دلار نزديك شد. از نگاه تكنيكال، قيمت برنت ميانگين 50 و 100 روزه را به سمت پايين شكسته است و اكنون 74 دلار ميانگين 200 روزه است كه در صورت شكست آن مي تواند فشار فروش چارتيست ها را به همراه بياورد. علاوه بر پيش بيني افزايش موجودي نفت تجاري آمريكا و وعده وزير نفت عربستان براي افزايش عرضه، به نظر مي رسد بخش مهمي از نگراني معامله گران نفت به تقاضا مربوط است. نگراني از افول اقتصاد جهاني و به ويژه بازارهاي نوظهور باعث ترديد درباره آينده تقاضاي نفت شده است. با اين حال برخي گروه هاي تحليلي نظير مورگان استنلي همچنان در انتظار چرخش مسير طلاي سياه تا پايان 2018 هستند.

كاهش قيمتي در 6 بازار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين بانكي
متن مطالب شماره 2، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است