|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


خبراز ديروز در بورس كالاي ايران آغاز شد

معاملات گواهي سپرده «زعفران نگين»

كالاخبر : عرضه زعفران رشته اي بريده ممتاز (نگين) انبار شركت زرين زعفران مشرق زمين استان خراسان رضوي (شهرستان تربت حيدريه) در قالب گواهي سپرده كالايي در حالي روز گذشته در بورس كالاي ايران آغاز شد كه محصول تحويلي به انبار بايد توليد سال 1397 باشد و انبار، محصول توليدي سال هاي گذشته را پذيرش نخواهد كرد.

براساس اين گزارش، صدور قبض انبار و ترخيص گواهي سپرده كالايي به نام شخص مالك كالا يا نماينده قانوني وي، صرفا پس از احراز هويت وي امكان پذير است و هزينه خدمات انبار براي ارزيابي كالا و نمونه گيري به ازاي هر محموله به وزن حداكثر 4 كيلوگرم، مبلغ يك ميليون و 320 هزار ريال است. در صورت تحويل محموله هاي با وزن بيشتر از 4 كيلوگرم توسط مشتري به انبار، هزينه ارزيابي به تناسب براي هر محموله محاسبه و دريافت مي شود.

هزينه انبارداري به ميزان 5 ريال به ازاي هر گرم در روز، از ابتداي روز صدور گواهي سپرده كالايي به نام مالك محصول، تا پايان روز معامله هر بخش از محصول فروش رفته، بر عهده وي است كه اين هزينه توسط بورس از وجه معامله كسر شده و به حساب انبار/ انباردار واريز مي شود، همچنين هزينه انبارداري از ابتداي روز تقويمي پس از روز معامله تا پايان روز تحويل از انبار بر عهده خريدار است كه هنگام تحويل محصول از انبار بايد به صورت يكجا و نقدي با انباردار تسويه شود. ماليات ارزش افزوده هزينه انبارداري نيز به ميزان 9 درصد هزينه انبارداري كسر و به انباردار براي تسويه با سازمان امور مالياتي پرداخت مي شود.

جهت تحويل گرفتن كالا از انبار لازم است حداقل به ميزان 500 گرم گواهي سپرده كالايي توسط مالك ارائه شود. در صورت مالكيت كمتر از اين مقدار، لازم است گواهي سپرده لازم تا وزن مذكور توسط فرد متقاضي تحويل، از بازار خريداري شود. در زمان سررسيد انبار، اين محدوديت اعمال نمي شود. گفتني است حداكثر زمان نگهداري كالا تا سررسيد نماد انبار است. در صورت تحويل گرفته نشدن محصول از انبار، مفاد دستورالعمل پذيرش انبار و صدور، معامله و تسويه گواهي سپرده كالايي مصوب 05/ 03/ 1394 سازمان بورس و اوراق بهادار ملاك عمل خواهد بود.

حمايت مجلس از بين المللي شدن معاملات زعفران در بورس كالا

 عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس در اين باره گفت: بايد با حمايت مسوولان بخش كشاورزي، پس از عرضه و رونق معاملات زعفران داخلي در بورس كالا و حمايت از كشاورزان، به سمت عرضه هاي صادراتي و معاملات بين المللي زعفران برويم كه اين اقدام به سود منافع ملي خواهد بود.

علي ابراهيمي، با تاكيد برحمايت مجلس از عرضه زعفران در بورس كالا به خبرگزاري تسنيم گفت: در شرايطي كه سال ها قيمت زعفران به شكل واقعي و شفاف مشخص نمي شد، اما با ورود اين محصول به بورس كالا، قيمت هاي واقعي و براساس عرضه و تقاضا كشف مي شود كه در اين زمينه نياز است فعالان اصلي بازار زعفران به معاملات بورس ورود كنند. ابراهيمي اظهار كرد: زعفران، محصول خاص ايران است كه متاسفانه طي سال ها قدر اين نعمت ارزشمند و زحمت زياد كشاورزان را ندانسته ايم به طوري كه هر ساله شاهد عرضه بدون برنامه اين محصول به بازارهاي جهاني اما توسعه برندسازي و استفاده خارجي ها از زعفران ايران هستيم. نماينده مردم شازند در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه سود واقعي از محصول ارزشمند ايراني را خارجي ها مي برند، افزود: با توجه به ظرفيت هايي كه در بورس كالا وجود دارد بايد از اين ظرفيت در راستاي تنظيم بازار زعفران داخلي و سپس صادرات هدفمند زعفران استفاده كنيم.

وي ادامه داد: باتوجه به مزيت هايي كه توليد زعفران در كشور دارد، بايد ابتدا با محصولات تقلبي و مشابه مقابله كنيم كه اعتبار اين محصول زير سوال نرود؛ همچنين اين محصول بايد به شكلي مورد معامله قرار گيرد كه بركيفيت آن لطمه اي وارد نشود. اين نماينده مجلس تصريح كرد: بورس كالا يكي از مراكز مطمئن براي دادوستد هر محصول از جمله كالاهاي كشاورزي است، چرا كه هم خريدار و هم زعفرانكاران مي توانند با خيال راحت اقدام به خريد و فروش كنند و در بستري شفاف نسبت به كيفيت محصول عرضه شده در بورس مطمئن باشند.

عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس اظهار كرد: از سال جاري با كشف واقعي قيمت زعفران در بورس كالا، كشاورزان نيز از نرخ هاي واقعي مطلع شده اند و ديگر شاهد ارزان خري واسطه ها از كشاورزان و همچنين ارزان فروشي اين محصول به بازارهاي جهاني نخواهيم بود. ابراهيمي بر موضوع كيفيت زعفران تاكيد كرد و گفت: نكته قابل توجه و مثبت ديگر در عرضه زعفران در بورس كالا ارائه محصولات باكيفيت در اين بازار است چرا كه توليد كنندگان ملزم هستند محصولاتي با كيفيت بالا را در بورس ارائه دهند كه اين خود به ارتقاي كيفي اين محصول در بين كشاورزان خواهد انجاميد.

وي در پايان درخصوص اظهارات اخير معاون وزير جهادكشاورزي مبني بر بين المللي شدن معاملات زعفران در بورس كالا گفت: مجلس از ايجاد شفافيت در معاملات داخلي و همچنين عرضه زعفران از دريچه بورس كالا به بازارهاي جهاني حمايت مي كند. زماني كه قرار است معامله اي را در سطح بين المللي انجام دهيم، بايد يكسري استانداردهاي بين المللي را رعايت كنيم، در اين بين اساسي ترين مساله اي كه ما را به اين استانداردها نزديك مي كند، حفظ كيفيت و شفافيت است كه با توجه به وجود بورس كالا، مي توان در آينده به صادرات همه جانبه و مرجعيت قيمت زعفران ايران در دنيا اميدوار بود.

به دليل افت تقاضا در مقاصد اصلي قيمت مقاطع صادراتي چين كاهش يافت

پايگاه خبري فولاد ايران : صادر كننده هاي مفتول چين قيمت ها را نسبت به اواخر سپتامبر كمي پايين آورده اند، چرا كه تقاضا در مقاصد اصلي پايين است. با اين حال تقاضاي بالاي بازار داخلي اجازه افت قيمت شديد را به بازار نداد. قيمت پيشنهادي مفتول 580 تا 585 دلار در هر تن فوب است كه 10 دلار در هر تن نسبت به اواخر ماه قبل افت كرده است. به گزارش فولاد ايران، از جمله علل منفي تاثير گذار مي توان به افت تقاضاي خارجي و افزايش توليد چين اشاره كرد. از طرفي تقاضاي داخلي هنوز مطلوب است ولي خيلي صعودي نيست. در اين بين همچنين بر اساس آخرين گزارش هاي انجمن جهاني فولاد، پيش بيني شده كه سال 2019 تقاضاي فولاد در چين حدود 781 ميليون تن بماند و نسبت به سال جاري تغيير نكند. ظاهرا از جمله علل اين برآورد، متوازن سازي مجدد اقتصاد چين و مقررات زيست محيطي است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه هيدروژئومورفولوژي
متن مطالب شماره 18، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است