|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: تاثير «قدرت خريد» بر بازار و توليد خودرو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


تاثير «قدرت خريد» بر بازار و توليد خودرو «دنياي اقتصاد» بررسي كرددنياي اقتصاد : هنگامي كه شرايط اقتصادي متغير مي شود، يكي از پالس هايي كه در ارتباط با اين متغير، به سياست گذاران اقتصادي هشدار مي دهد، قدرت خريد است. بر اين اساس با شروع نوسانات ارزي و تحت تاثير قرار گرفتن بازارهاي ديگر، از جمله بازار خودرو، شاهد بوديم كه قدرت خريد مردم با افت قابل ملاحظه اي همراه شد.

كاهش قدرت خريد مردم در بازارهاي گوناگون، طي 7 ماه گذشته به وضوح قابل مشاهده است. براساس پژوهشي درباره قدرت خريد خودرو ازسوي مصرف كنندگان، نتايج قابل تاملي به دست آمده است. براساس اين نتايج، گران بودن خودرو در ايران نسبت به ميزان درآمد سبب ايجاد نگاه سرمايه اي به آن شده است. همين موضوع منجر به ايجاد رويكرد خودرو محوري در توسعه شهرها و همچنين سخت شدن دسترسي مردم به خودروي ايمن و بروز مشكلات در چرخه نوسازي ناوگان شده است.

در اين پژوهش مشخص شده كه يك كارگر ايراني نياز به كل 28 ماه درآمد ماهانه خود براي خريد «ارزان ترين خودرو بازار» دارد در حالي كه اين عدد براي يك كارگر آلماني برابر 5 ماه است. همچنين يك كارگر ايراني نياز به 101 ماه درآمد ماهانه خود براي خريد خودرو «ايمن و استاندارد» دارد در حالي كه اين عدد براي يك كارگر آلماني برابر 5 ماه است و اما در مورد خانوار اين پژوهش نشان داد يك خانوار ايراني نياز به كل درآمد 32 ماه خود براي خريد يك خودرو ايمن و استاندارد دارد؛ درحالي كه اين عدد براي يك خانواده آلماني حدود يك ماه است. بي ترديد كاهش قدرت خريد مردم در شرايط كنوني روي بازار خودرو اثرگذار خواهد بود. البته اين سوال هم مطرح مي شود كه بحران اقتصادي چه تاثيري بر طرف عرضه و طرف تقاضا خواهد گذاشت؟

كارشناسان در ارتباط با تاثيرپذيري طرف عرضه و تقاضا از بحران هاي اقتصادي تاكيد دارند هنگامي كه نمودار شاخص هاي منفي اقتصادي صعودي مي شود، وضعيت اقتصادي مصرف كنندگان به دليل كاهش قدرت خريد در وضعيت هشدار قرار مي گيرد. از آنجا كه مصرف كننده يا به عبارت ديگر طرف تقاضا نقش مهمي در اقتصاد دارد و از اين بخش همواره به عنوان تحريك كننده بخش عرضه ياد مي شود، بي ترديد كاهش قدرت خريد مردم، بر بخش عرضه تاثير منفي مي گذارد. از ديگر سوي، شركت هاي توليد كننده به عنوان طرف عرضه، پيش از تاثيرپذيري از تحرك كم طرف تقاضا، از بحران هاي اقتصادي تاثير مي پذيرند. تاثيرپذيري بنگاه هاي توليدي از رشد شاخص هاي منفي اقتصادي، خود را در قيمت تمام شده محصولات توليدي، از جمله خودرو نشان مي دهد. اين افزايش قيمت تمام شده، سبب خروج مصرف كنندگان واقعي از بازار به دليل افزايش قيمت كالاها و كاهش قدرت خريد آنها مي شود. در مجموع مي توان گفت كه در زمان بحران هاي اقتصادي، طرف عرضه و تقاضا از يكديگر تاثيرپذيري زيادي دارند.

كاهش قدرت خريد با افزايش هزينه توليد

يكي از مسائلي كه همواره مورد توجه شركت هاي خودروساز بين المللي قرار دارد، توسعه بازار يا به عبارت ديگر بازارسازي براي محصولات توليد شده است. براي تحقق اين مساله آنها تلاش مي كنند تا با حضور در كشورهاي كمتر توسعه يافته، ضريب فروش خودرو را افزايش دهند؛ به طوري كه آنها از طريق كاهش هزينه در خطوط توليد خود، قيمت تمام شده محصولات را پايين نگه مي دارند. هرچه بهاي تمام شده كالا كمتر باشد اين احتمال وجود دارد تا قدرت خريد مردم در بازار كشورهاي كمتر توسعه يافته افزايش يابد و شركت هاي بين المللي بتوانند سهم بيشتري از بازار را به خود اختصاص دهند. البته فرمول ياد شده با توجه به محدوديت هاي موجود در كشور ما قابليت تحقق ندارد. حسن كريمي سنجري، كارشناس خودرو، با اشاره به وضعيت بازار ايران به «دنياي اقتصاد» گفت: بازار ايران از استراتژي ذكر شده بي نصيب است و همين مساله در كنار مشكلات ساختاري صنعت خودرو كشور، ازجمله دولتي بودن و محدوديت شديد در بخش واردات، سبب مي شود تا قيمت تمام شده محصولات توليدي در كشور افزايش يابد.

اين كارشناس معتقد است: هزينه توليد در كشور با توجه به مشكلات ساختاري كه ذكر شد، بالا است.

البته عوامل ديگري هم روي قيمت تمام شده اثرگذار است و سبب افزايش قيمت تمام شده خودرو در خطوط توليد خودروسازان مي شود. اين عوامل هم مورد توجه كريم سنجري قرار دارد. اين كارشناس خودرو مي گويد: افزايش هزينه هاي سربار توليد در شركت هاي خودروساز، در كنار ساختارهاي مالي و انساني مشكل دار در اين شركت ها، به علاوه بهره وري پايين، باعث مي شود تا هزينه توليد تحت تاثير قرار بگيرد. در شرايطي بخش عرضه از مشكلاتي كه ذكر شد، رنج مي برد كه وقوع بحران هاي اقتصادي، بيش از پيش هزينه توليد را تحت تاثير قرار مي دهد. اين كارشناس مي گويد: بحران هاي اقتصادي نظير افزايش نرخ ارز و تورم سبب مي شوند تا هزينه هاي تامين در زنجيره خودروسازي كشور به ميزان قابل توجهي افزايش يابد.

اشاره اين كارشناس به افزايش هزينه ها در شرايطي است كه نبود بهره وري لازم در خطوط توليد خودروسازان داخلي به ميزاني است كه به شركت ها اجازه نمي دهد تا از فضاي ايجاد شده در ارتباط با كاهش حقوق و دستمزد در مقايسه با وضعيت آنها در مقياس بين المللي و همچنين انرژي ارزان، به نفع خود استفاده كنند. در حالي شاهد تاثيرپذيري هزينه هاي توليد از ناحيه افزايش شاخص هاي اقتصادي هستيم كه اين شاخص ها روي طرف تقاضا تاثير منفي مي گذارد و سبب كاهش قدرت خريد مردم مي شود. كريمي سنجري تاكيد مي كند: افزايش هزينه هاي توليد در كنار كاهش قدرت خريد مردم، سبب افت بازار مي شود.

تاثير «قدرت خريد» بر بازار و توليد خودرو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است