|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: سرنوشت نابغه سرمايه گذاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


سرنوشت نابغه سرمايه گذاري


نويسنده: جنيفر كالفاس

ثروتمندترين افراد در جهان ميزان بالايي سرمايه در اختيار دارند و ميزان دارايي آنها گاه برابر با توليد ناخالص داخلي كشورهاي كوچك است. بسياري از اين افراد از جمله جف بزوس، مدير شركت آمازون، بيل گيتس بنيانگذار شركت مايكروسافت يا مارك زاكربرگ، مدير شركت فيس بوك ميلياردرهاي خودساخته اي هستند كه يك ايده خلاقانه را به كسب و كارهاي بزرگ و ميليارد دلاري تبديل كرده اند. برخي ديگر از جمله مدير شركت صنايع كخ، كسب و كاري را به ارث برده اند، اما آنها توانسته اند با تلاش و نوآوري شركت را توسعه داده و به ثروت عظيم دست پيدا كنند.

تعداد زيادي از ميلياردرها بخش قابل ملاحظه اي از دارايي خود را وقف فعاليت هاي انسان دوستانه كرده اند و هر سال تعداد اين گروه از ثروتمندان بيشتر مي شود. طبق تازه ترين گزارش ها، بخش اعظم ميلياردرهاي جهان در سه گروه يعني مديريت شركت هاي فناوري، صاحبان ميراث و سرمايه گذاران موفق قرار دارند. بسياري از كارشناسان معتقدند روندهاي اقتصادي در جهان و اقتصادهاي بزرگ تضمين مي كند كه در آينده قابل پيش بيني نيز بزرگ ترين ميلياردرهاي جهان در همين سه گروه قرار گيرند، زيرا براي مثال پيشرفت هاي بزرگ و انقلاب گونه عمدتا در حوزه فناوري رخ مي دهند و طبيعي است كه فعالان در اين حوزه شانس بالاتري براي ثروتمند شدن و ثروتمند باقي ماندن دارند.

همچنين تخصص در حوزه سرمايه گذاري به فعالان بازارهاي مالي امكان مي دهد با درك شرايط مختلف بازار و عوامل موثر بر آن، در سود شركت هاي كوچك و بزرگ سهيم شوند و به ثروتي عظيم دست پيدا كنند. جف بزوس، مدير شركت آمازون در حال حاضر با ثروتي در حدود 112 ميليارد دلار ثروتمندترين انسان روي زمين است. رشد فعاليت هاي شركت آمازون در سال گذشته ميلادي و تداوم روند فعاليت هاي اين شركت در سال جاري سبب شد آقاي بزوس در چنين جايگاهي قرار گيرد. نكته مهم اين است كه شركت هاي بزرگ نه تنها فعاليت هاي اصلي خود را گسترش مي دهند، بلكه با خريدن شركت هاي ديگر عملا در حوزه هاي جديد كه ارتباط عميقي با فعاليت هاي اصلي شركت ندارد، به كسب سود مي پردازند.

البته برخي كارشناسان به رونق بورس آمريكا در فصول اخير به عنوان يك عامل رشد قابل ملاحظه دارايي هاي ميلياردرهاي آمريكايي اشاره كرده و هشدار داده اند كه اگر شاخص هاي مالي اصلاح شوند ثروت اين گروه نيز كاهش خواهد يافت اما در هر حال، فناوري حوزه اي است كه ظرفيت توسعه آن بسيار بالاست و ميلياردرهايي نظير آقاي بزوس يا زاكربرگ بر اين حوزه سلطه پيدا كرده اند طوري كه توان رقابت با آنها اندك است. آقاي بزوس در سال 1994 شركت آمازون را كه در حوزه خرده فروشي و تجارت الكترونيكي كتاب فعاليت مي كرد تاسيس كرد و در ربع قرن اخير با توسعه فعاليت هاي آن به بزرگ ترين شركت در حوزه هاي مختلف تبديل شده است. در ابتدا مدير شركت آمازون در يك گاراژ در سياتل فعاليت خود را آغاز كرد، اما اكنون شركت آمازون بزرگ ترين خرده فروشي آنلاين جهان است و ارزش بازار آن به حدود هزار ميليارد دلار مي رسد.

آقاي بزوس همچنين يك شركت خصوصي كه در حوزه تحقيقات فضايي فعاليت مي كند در اختيار دارد و پنج سال پيش با پرداخت 250 ميليون دلار، روزنامه واشنگتن پست را خريد. او چند ماه پيش فروشگاه زنجيره اي مواد غذايي به نام هول فود را به قيمت 7/ 13 ميليارد دلار به تملك خود درآورد. نكته جالب توجه اينكه پدر و مادر آقاي بزوس بنياد خانوادگي بزوس را كه حامي تحصيل جوانان است مديريت مي كنند. بيل گيتس و آقاي پاول آلن كه هر دو به رايانه علاقه مند بودند در سال 1975 شركت مايكروسافت را تاسيس كردند. بيل گيتس نخستين بار در سال 1967 ميلادي يعني زماني كه يك دانش آموز دبستاني بود از رايانه استفاده كرد و به علاقه خود به اين دستگاه پي برد. او يك دهه بعد شركت مايكروسافت را تاسيس كرد و تا سال 2000 مديرعامل اين شركت بود. گيتس تا سال 2014 رئيس و بزرگ ترين سهامدار اين شركت بود. او همچنان عضو هيات مديره اين شركت است و در حوزه فناوري به آن مشاوره مي دهد.

آقاي گيتس و همسرش به طور مشترك رياست بنياد گيتس را كه بزرگ ترين موسسه خصوصي نيكوكاري جهان است برعهده دارند. اين موسسه كه در سال 1999 تاسيس شد به مبارزه با بيماري هاي واگير از جمله مالاريا و ايدز تمركز دارد. خارج از شركت مايكروسافت، آقاي گيتس شخصيتي مشهور است كه همراه با وارن بافت و مارك زاكربرگ ايده كمك رساني را مطرح كرده اند تا ديگر ميلياردرها را به بخشيدن بخشي بزرگ از دارايي هايشان به امور انسان دوستانه تشويق كنند. آقاي گيتس مانند جف بزوس در حوزه فناوري فعاليت كرده و ثروت عظيم خود را از اين راه به دست آورده است. طبق تخمين ها او اكنون 90 ميليارد دلار دارايي دارد. وارن بافت، مدير شركت بركشايرهث وي، يك شخصيت بسيار معروف و نابغه سرمايه گذاري است. او وقتي تنها 11 سال داشت نخستين سهام خود را خريد و در سن 13 سالگي نخستين فرم مالياتي اش را پر كرد. او اكنون مالك ده ها شركت است و نامش با موفقيت و نبوغ در سرمايه گذاري عجين شده و اين در حالي است كه سبك زندگي بسيار ساده اي دارد.

 براي مثال براي صبحانه كمتر از 4 دلار هزينه مي كند. آقاي بافت مانند دو ميلياردر ديگر كه نام شان برده شد در فعاليت هاي انسان دوستانه بسيار فعال است و قول داده 99 درصد دارايي خود را صرف اين فعاليت ها كند. تخمين زده مي شود كه ثروت او 84 ميليارد دلار باشد. آقاي بافت برخلاف بيل گيتس و جف بزوس در حوزه بازارهاي مالي فعاليت كرده و ثروت خود را در اين حوزه به دست آورده است. او توصيه هاي ساده و بسيار مهمي براي سرمايه گذاران ارائه كرده و نكته جالب اينكه اكثر كساني كه در بازارهاي مالي حضور دارند به رغم دانستن اين اصول به آنها عمل نمي كنند و يك دليل زيان هاي بزرگ شان همين است. مارك زاكربرگ در سال 2004 هنگامي كه تازه وارد دانشگاه هاروارد شده بود نخستين نسخه از فيس بوك را به وجود آورد و اين شبكه بزرگ اجتماعي كه در ابتدا در داخل دانشگاه به كار گرفته شد اكنون بيش از 2/ 1 ميليارد نفر عضو دارد و دفاتر آن در چندين كشور جهان مشغول فعاليت هستند. ارزش فيس بوك به صدها ميليارد دلار مي رسد. زاكربرگ كه جوان ترين عضو فهرست ميلياردرهاي برجسته جهان است مانند بسياري ديگر از ثروتمندترين افراد، در فعاليت هاي انسان دوستانه مشاركت دارد و به همراه همسرش قول داده اند 99 درصد دارايي شان را به اين امور اختصاص دهند.

تحقيقات نشان مي دهد نقش فناوري و بازارهاي مالي در ثروتمند شدن افراد بسيار چشمگير بوده است. با آنكه بسياري از ثروتمندان جهان مستقيما در بازارهاي مالي حضور ندارند اما رشد قيمت سهام شركت هاي شان آنها را به اين جايگاه مالي بزرگ رسانده است. همچنين توسعه فناوري و استقبال مردم از فناوري هاي ارتباطي نظير فروش آنلاين و شبكه هاي اجتماعي سبب شده عده زيادي از فعالان اين حوزه به ثروت هاي عظيم دست پيدا كنند.


*هفته نامه تايمسرنوشت نابغه سرمايه گذاري


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات حسابداري و حسابرسي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است