|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: جدال سلطان و شاهزاده
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


جدال سلطان و شاهزاده
اردوغان نوك پيكان را به سوي بن سلمان نشانه رفته است


دنياي اقتصاد : به نظر مي رسيد سخنان اردوغان در مورد ناپديد شدن جمال خاشقجي در زمره بزرگ ترين افشاگري ها قرار گيرد اما او در سخنراني روز سه شنبه اول آبان ماه در پارلمان آنچنان كه بسياري انتظار داشتند ظاهر نشد. روايت اردوغان تقريبا تكرار روايت هايي بود كه طي دو هفته اخير از سوي رسانه ها بازتاب يافته بود. او وعده داده بود كه در سخنراني خود از «حقايق عريان» پرده بردارد اما آن چيزي كه از او انتظار مي رفت رخ نداد.

«نيك رابرتسون»، در گزارش 24 اكتبر براي سي ان ان، مي نويسد سخنراني اردوغان يك سخنراني «دووجهي» بود كه هدفش كسب رضايت ترامپ و سعودي ها بود: «او هيچ اشاره مستقيمي به بن سلمان نداشت و نوك پيكان خود را به گونه اي هدف نگرفته بود كه باعث رنجش سعودي ها شود.» اردوغان در افشاي حقايق بسيار محتاطانه عمل كرد. نه تنها نشانه اي از «حقيقت عريان» در سخنانش ديده نشد بلكه به گفته برخي كارشناسان ابهامات پيرامون قتل خاشقجي تا حدي سربسته ماند. به نوشته اين تحليلگر مسائل ديپلماتيك سي ان ان، اردوغان «اندكي» گرد و خاك به پا كرد اما در نهايت حزم، شمشير داموكلس خود را بر سر ترامپ و بن سلمان نگه داشت.

او اگرچه به ادعاي سعودي ها مبني بر «مرگ تصادفي» تاخت و اعلام كرد كه «ما شواهدي داريم كه نشان مي دهد مرگ او برنامه ريزي شده بود» اما سخنراني اش را بسيار محتاطانه قرائت كرد و همزمان، برگه اتهامي را در دامان بن سلمان قرار داد. او در سخنانش ملك سلمان را خطاب قرار مي داد تا دريابد كه جاي جسد خاشقجي كجاست. به نوشته رابرتسون، اردوغان كارت هاي خود را نگه داشته تا در موقع ضرورت آنها را «رو» كند و امتيازات لازم را بگيرد. چنين است كه برخي مي گويند اردوغان درصدد است شرايط را به سويي ببرد كه سپرهاي دفاعي پيرامون محمد بن سلمان فرو ريزد و او يا بركنار شود يا دست كم از اختياراتش كاسته شود.

جدال شاهزاده و سلطان

در همين راستا، «ديويد كرك پاتريك» و «كارلوتا گال»، گزارشگران رويترز در گزارش 23 اكتبر خود نوشتند كه اردوغان انگشت اتهام را به سوي وليعهد سعودي نشانه رفته و او را به برنامه ريزي براي «قتلي وحشيانه» متهم كرده است. به نوشته «پاتريك- گال»، اردوغان همچنان نوك پيكان را به سوي عربستان نشانه رفته و شمشير داموكلس خود را بر سر بن سلمان و عربستان نگه داشته است. اين «كارت» مهم چيست كه اردوغان با آن بازي پرريسكي را شروع كرده است؟ اين گزارشگران معتقدند تهديد به افشاي صداي ضبط شده خاشقجي در هنگام مثله كردن وي مهم ترين ابزاري است كه اردوغان آن را به رخ سعودي ها مي كشد. با اين حال، جدال «شاهزاده» (محمد بن سلمان) و «سلطان» (اردوغان) به اينجا ختم نمي شود. صرف نظر از اينكه اردوغان چه در چنته دارد يا ترامپ چه برنامه اي براي عربستان دارد يا غرب چه برنامه اي براي فشار بر عربستان دارد اما برگزاري «داووس صحرا» در قاموس رهبران سعودي، نماد جدال وليعهد با رقباي خارجي اوست. درست در روزي كه اردوغان سخنراني خود را شروع كرد (سه شنبه اول آبان)، اولين روز كنفرانس «داووس صحرا» هم در عربستان برگزار شد.

«پاتريك- گال» نوشتند كه وليعهد عربستان با برگزاري اين نشست اقتصادي به دنبال قدرت نمايي در برابر رقباي خارجي بود. وليعهد جوان در ذهن خود بر اين باور است كه به دليل ثروت نفتي و مالي عربستان، اين ديگران هستند كه به اين كشور نياز دارند. محمد بن سلمان با لحني پيروزمندانه از موفقيت جذب 50 ميليارد دلار سرمايه- با وجود عقب نشيني بسياري از شركت ها- خبر داد. نكته مهم اين است كه سعودي ها به يك شركت روسي كه از قضا به ولاديمير پوتين نزديك است چراغ سبز نشان دادند. به نوشته اين گزارشگران، مديران اين شركت روسي ضمن تمجيد از عربستان، اين كشور را «شريكي بزرگ براي ما» خواندند. اين نشان مي دهد كه محمد بن سلمان احتمالا تا آينده اي غيرقابل پيش بيني چهره قدرتمند عربستان (و خاورميانه) باقي خواهد ماند.

مهم اين است كه «داووس صحرا» در هتل ريتز كارلتون برگزار شد همان جايي كه بيش از 200 شاهزاده و تاجر سعودي زنداني بودند. داووس صحرا يك بنده ديگر هم داشت: پاكستان. عمران خان، نخست وزير جديد پاكستان در كنفرانس سرمايه گذاري در پايتخت عربستان سعودي كه از سوي چهره هاي مطرح ديگر جهان به دليل قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد عربستان تحريم شده بود، شركت كرد. به دنبال اين حضور بود كه عربستان سعودي موافقت كرده تا سه ميليارد دلار به عنوان يك بسته حمايتي در يك سال به پاكستان اعطا كند و يك وام ديگر به ارزش سه ميليارد دلار ديگر را در زماني ديرتر براي واردات نفت به پاكستان بدهد تا بحران اقتصادي فعلي در اين كشور را فرو بنشاند. به گزارش رويترز، اين كمك در مجموع 6ميليارد دلاري عربستان سعودي به پاكستان فراتر از پيش بيني هايي است كه تحليلگران مطرح كرده بودند و مي تواند منجر به كاهش اندازه وام نجاتي شود كه پاكستان از صندوق بين المللي پول دريافت خواهد  كرد.

«آرون ديويد ميلر»، مقام سابق وزارت خارجه و محقق در مركز ويلسون، مي گويد: «سعودي ها تحت فشار هستند كه نمي توانند از اين بن بست رها شوند. پول و نفت شان نه توانسته اين لكه سياه را از پيشاني آنها پاك كند و نه توانسته خوشحالي دشمنانشان را پنهان سازد.» با اين حال، اردوغان هم كه داعيه رهبري جهان اسلام دارد و خود را قهرمان بهار عربي جا مي زند تلاش دارد محتاطانه اين پرونده را مديريت كند. او تلاش دارد ضمن رقابت با عربستان بر سر رهبري جهان اسلام ماجرا را به گونه اي مديريت كند كه ضمن اخذ بيشترين امتياز از عربستان، از گسست يا وخامت در روابط دو كشور جلوگيري كند. ساكن كاخ آكساراي در سخنانش در پارلمان به گونه اي تلاش داشت تا ميان پادشاه و وليعهد شكاف به وجود آورد. چنين بود كه در پارلمان اعلام كرد كه «فقط يك پادشاه در عربستان وجود دارد» و اوست كه مي تواند بدون خشونت قدرت وليعهد را محدود سازد.

«ياسين آكتاي»، مشاور اردوغان و از اعضاي ارشد حزب عدالت و توسعه، معتقد است اردوغان كه، متن سخنراني اش محتاطانه تنظيم شده بود، بدون اينكه به طور رسمي نامي از وليعهد به ميان آورد «ميان ملك سلمان و تمام مظنونان ديگر در عربستان» تمايز گذاشت. او «از ملك سلمان» خواست «تا به درخواست هاي عدالت خواهانه» توجه كند. «پاتريك- گال» در پايان گزارش خود به نقل از مشاوران اردوغان نوشتند كه رئيس جمهور اگرچه مي كوشد مرگ خاشقجي را پيگيري كند اما براساس محاسبات اردوغان فرصت براي خدشه وارد كردن به چهره بن سلمان با مرتبط دانستن مستقيم و علني او با اين قتل مي تواند او را از چشم حاكمان سعودي بيندازد و در نهايت وي را در قاموس سعودي ها «دشمن» فرض كند و باعث شود كه روابط دو كشور طي احتمالا 50 سال آينده دچار فراز و فرودهاي زيادي شود. در هر حال، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، نيز اقدام سعودي ها را درخصوص قتل روزنامه نگار منتقد بدترين سرپوش گذاري و لاپوشاني در تاريخ لاپوشاني ها توصيف كرد.

ترامپ افزود: «من معتقدم سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان اطلاع قبلي از اين قتل نداشته است.» «جيف ميسون» و «گولسن سولاكر»، گزارشگران رويترز در 23 اكتبر به نقل از ترامپ نوشتند كه «هرگز نبايد چنين اتفاقي روي مي داد... من مي خواهم آنها را باور كنم. واقعا مي خواهم آنها را باور كنم.» رئيس جمهور آمريكا افزود كه هر كسي اين توطئه را ترتيب داده، در مخمصه بدي است. به فاصله كوتاهي پس از او، مايك پمپئو، وزيرخارجه آمريكا گفت كه كشورش مسببان را مجازات خواهد كرد و افزود كه ويزاي 21مظنون شناسايي شده لغو مي شود. وزيرخارجه آمريكا در يك كنفرانس خبري در وزارت خارجه آمريكا اظهار كرد: «ما توانستيم دست كم برخي از مسوولان و عاملان قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد سعودي را شناسايي و مشخص كنيم. در ميان آنها افرادي از اعضاي دفتر سلطنتي، سازمان اطلاعات، وزارت خارجه و وزارتخانه هاي ديگر عربستان هستند كه ما به آنها درخصوص دست داشتن شان در قتل خاشقجي ظنين هستيم.»

جدال سلطان و شاهزاده


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سامانه هاي غيرخطي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 2 (پياپي 8)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است