|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: اولين واكنش روحاني به ترور خاشقجي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اولين واكنش روحاني به ترور خاشقجي
قتل روزنامه نگارسعودي آزمون مدعيان حقوق بشر است


عكس: president.irدنياي اقتصاد : رئيس جمهوري قتل فجيع يك خبرنگار منتقد سعودي را محكوم كرد و موضع گيري كشورهاي جهان عليه آن را آزمايش و امتحان بزرگي براي مدعيان حقوق بشر به ويژه در آمريكا و اروپا دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني روز گذشته در جلسه هيات دولت، قتل جمال خاشقجي را واقعه اي تكان دهنده توصيف كرد و گفت: كسي تصور نمي كرد كه در دنياي امروز و در قرن جديد شاهد اين چنين قتل سازمان يافته اي بوده و دستگاهي براي انجام يك قتل فجيع برنامه ريزي بكند و فكر نمي كنم بدون حمايت آمريكا كشوري جرات ارتكاب چنين جنايتي را داشته باشد.

او تصريح كرد: گويا يك جمع قبيله اي كه بر كشوري حكومت دارد، از حاشيه امنيتي برخوردار است و ارتكاب چنين جنايتي با اتكا به ابرقدرتي است كه از آنها حمايت مي كند و اجازه نمي دهد كه دادگاه هايي كه عليه جنايت بشري در جهان وجود دارند، عليه آنها هم وارد عمل شود. رئيس جمهوري تاكيد كرد: چگونه است كه ملت بزرگي مانند يمن چند سال است اسير بمباران شديد قرار دارند و جهان در مقابل آن سكوت كرده است؟ آيا اگر حمايت آمريكا نبود، باز هم مردم يمن اين گونه زير بمباران وحشيانه قرار مي گرفتند؟

روحاني، دولت تركيه را به تحقيقات بي طرفانه و دقيق درخصوص قتل فجيع خبرنگار منتقد سعودي توصيه كرد و گفت: از دولت برادر و دوست تركيه مي خواهم كه روند تحقيقات در اين موضوع را دقيق و بي طرفانه ادامه دهد تا كاملا تمام ابعاد و زواياي اين جنايت كه در دهه هاي اخير بي سابقه بوده و در قرن هاي گذشته انجام مي شد، براي جهانيان آشكار شود.

او گفت: ارتكاب چنين جنايتي نشان مي دهد كه يك تفكر غلط چطور مي تواند انحراف ايجاد كند و اين همان تفكري است كه گروه هاي تروريستي مانند داعش را در منطقه به وجود آورده است. رئيس جمهوري تاكيد كرد: در كشوري كه حرمين شرفين در آن واقع شده است و مسلمانان جهان به اين اماكن مقدس احترام مي گذارند، اين جنايت نمونه اي است كه ماهيت و واقعيت گروهي كه در آن حضور دارند را روشن مي سازد. روحاني موضع گيري در قبال قتل اين خبرنگار منتقد را آزمايش و امتحان بزرگي براي همه كشورهاي جهان دانست و گفت: بدون ترديد موضع گيري آمريكا، اروپا و ديگر كشورهاي جهان در اين مساله نشان مي دهد كه آنها چقدر در زمينه حقوق بشر و حفظ كرامت انساني حساسيت دارند.

او افزود: از ديدگاه فرهنگ اسلامي مواجهه با چنين جنايت هايي كاملا روشن است و بر اين اساس اگر يك نفر كشته شود، از نظر ما انسانيت كشته شده است. بايد ببينيم كه كشورهاي مدعي حقوق بشر در اين زمينه چه واكنشي خواهند داشت. رئيس جمهوري تاكيد كرد: امروز مردم جهان شعارهاي شما را كه ادعاي حقوق بشر مي كنيد باور كنند يا اينكه اعلام مي كنيد كه به خاطر 450 ميليارد دلار حاضر نيستيد در اين زمينه اظهارنظر كنيد. با چنين واكنش هايي ماهيت خود را به صراحت براي جهانيان آشكار مي سازيد.

روحاني تصريح كرد: بدون ترديد محكوم تر از اين جنايت و مرتكبان آن، قدرتي است كه جرات اين جنايت را به آنها داده است. امروز براي همگان در جهان آشكار شده كه شما طرفدار چه رژيم هايي هستيد و در 13 آبان هم مي خواهيد جنايت ديگري را مرتكب شده و بر ملتي آزاد، استقلال خواه و بزرگ كه دست شما را قطع كرده و خواسته تا نوكر شما نباشد، فشار وارد كنيد. او گفت: اميدوارم كشورها و ملت هاي جهان، واقعيت هاي موجود را هر چه بهتر لمس كنند و اين فرصتي است كه مظلوميت مردم يمن، عراق، سوريه و افغانستان كه با پول آن جنايتكاران تحت فشار هستند، روشن تر شود.

تاكيد روحاني به فعاليت بيشتر مسوولان

رئيس جمهوري از تلاش مضاعف و همه جانبه دولت در مسير خدمت بيشتر به مردم خبر داد و گفت: از همه مسوولان و مديران مي خواهم كه خودشان را براي سال هاي آينده و خدمات بيشتر و بهتر براي مردم مهيا سازند و به همه دستگاه هاي اجرايي، وزيران و معاونان تاكيد مي كنم كه در اين ايام بايد براي رفع مشكلات مردم، تحرك و فعاليت بيشتري انجام دهند.

رئيس جمهوري گفت: بي ترديد دولت با كمك ساير دستگاه ها قادر است، مشكلات را برطرف كند و به كمك هم مي توانيم ابتكارات جديدي را براي توليد و اشتغال اجرايي كنيم و از ظرفيت ها و فرصت هايي كه وجود دارد، تحركات جديدي را در توليد بيشتر، افزايش صادرات و تسهيل زندگي مردم ايجاد كنيم و همه اين موارد شدني است. روحاني اظهار كرد: با ترميمي كه در كابينه انجام خواهد گرفت و اميدواريم مجلس شوراي اسلامي در هفته آينده به وزراي پيشنهادي اقتصاد، كار، صنعت و راه و شهرسازي، راي اعتماد بدهد تا بتوانيم با تكميل كابينه و با نيروهاي تازه نفس اقدامات بهتر و بيشتري را براي مردم انجام دهيم.

ارتباط رو در رو با دانشگاهيان

رئيس جمهوري با اشاره به اينكه در روزهاي اخير دو جلسه با اقتصاددانان و استادان علوم اجتماعي داشته است، گفت: شنيدن نظرات اين استادان، بسيار مغتنم بود و اين روند را ادامه خواهم داد و به همه وزرا توصيه مي كنم، رابطه خود را با نخبگان و استادان دانشگاه به عنوان سرمايه هاي معنوي و فكري كشور بيشتر كنند و اينگونه تعاملات براي شنيدن نقدهاي دلسوزانه و برنامه هاي پيشنهادي استادان به منظور رفع مشكلات مي تواند بسيار مفيد باشد. روحاني بيان كرد: اميدوارم همه مسوولان و وزرا برنامه منظمي براي ديدار با فرهيختگان و دانشگاهيان داشته باشند و اين ارتباط رو در رو و چهره به چهره بين مقامات اجرايي و دانشگاهي كشور، به نفع دولت، دانشگاهيان و مردم است.

اجتماع عظيم اربعين در جهان كم نظير است

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به اهميت راهپيمايي بزرگ اربعين حسيني، اظهار كرد: مردم با حضور باشكوه و گسترده خود در راهپيمايي اربعين حسيني مي خواهند خاطره زيارت امام سجاد(ع) و زينب كبري(س) و ساير عزيزاني كه بعد از 40 روز از حادثه كربلا توانستند به سرزمين كربلا بازگشته و قبور سروران و عزيزان خود را زيارت كنند، جاودانه سازند.

رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: در سال هاي اخير به مناسبت اين ايام پربركت، مردم از سراسر كشور با پاي پياده در راهپيمايي عظيم و باشكوه، حضور يافته و به زيارت ابا عبدالله الحسين(ع) رهسپار مي شوند تا فرهنگ عاشورا را زنده نگه دارند. روحاني گفت: راهپيمايي باشكوه اربعين علاوه بر ابعاد معنوي و استحكام روابط مردم با اهل بيت عصمت و طهارت(ع) پاسخي هم به دشمنان اسلام و ايران است و آن اينكه روزبه روز، عشق و علاقه مردم به اسلام و خاندان رسالت و امام حسين(ع) بيشتر مي شود. رئيس جمهوري همچنين با اشاره به ابعاد فرهنگي و سياسي راهپيمايي اربعين حسيني، گفت: اين اجتماع عظيم كه در سطح جهان كم نظير است، نشانگر عظمت مكتب اسلام و اهل بيت(ع) است كه بعد از گذشت 14 قرن هيچ گاه عشق اين خاندان از دل مردم خارج نمي شود و مردم در هر شرايطي عاشق پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) بوده و براي آن فداكاري كرده و در برابر بدخواهان به خوبي ايستادگي مي كنند.

روحاني با قدرداني از دستگاه هاي اجرايي و ساير نهادهايي كه در زمينه تسهيل سفر زوار امام حسين(ع) فعاليت و همكاري مي كنند، همچنين از ملت عراق براي استقبال، همراهي و پذيرايي صميمانه از زائران اربعين حسيني، تشكر و سپاسگزاري كرد. رئيس جمهوري از دولت عراق نيز به خاطر همكاري و ايجاد تسهيلات و برقراري امنيت براي زوار قدرداني كرد و گفت: سال گذشته هماهنگي لازم بين دولت ايران و عراق براي تكميل خط راه آهن خرمشهر به بصره به منظور تسهيل در رفت و آمدزوار انجام گرفت و اميدواريم اين طرح در سال جاري و سال آينده به بهره برداري برسد كه مي تواند اقدام بزرگي در زمينه تسهيل و رفاه بيشتر زائران باشد.

اولين واكنش روحاني به ترور خاشقجي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است