|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/3: رئيس پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه پاسخ داد: قتل «خاشقجي» چگونه مهم ترين ميراث «بن سلمان» را به چالش مي كشد؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4457 3/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رئيس پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه پاسخ داد: قتل «خاشقجي» چگونه مهم ترين ميراث «بن سلمان» را به چالش مي كشد؟از ميان تاثيرات چندگانه منفي قتل جمال خاشقجي بر جايگاه منطقه اي و جهاني عربستان سعودي، شايد مهم ترين مساله مربوط به لرزان شدن مواضع اين كشور در بحران يمن باشد كه تاثيرات جدي بر معادلات جاري منطقه اي از جمله شكاف در ائتلاف جاري ميان رژيم هاي محافظه كار عربي به رهبري سعودي و تغيير نگاه جوامع غربي نسبت به اين بحران مي گذارد.

به گزارش تابناك، دكتر كيهان برزگر، استاد دانشگاه و رئيس پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه در يادداشتي ضمن بيان ديدگاه فوق، به بررسي ارتباط بحران پديد آمده بر سر ماجراي قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد آل سعود با بحران يمن پرداخته است. در اين مطلب آمده است:

تمركز اصلي انتقادهاي جمال خاشقجي بر ورود و تداوم جنگ ائتلاف سعودي-امارات در يمن قرار داشت. او معتقد بود كه اين بحران فراتر از ظرفيت سياسي-استراتژيك عربستان است و نه تنها در نهايت به نتيجه مطلوب مورد نظر سعودي نمي رسد، بلكه جايگاه منطقه اي اين كشور را در برابر ايران ضعيف مي كند و بر شكاف هاي سياسي داخلي در اين پادشاهي مي افزايد. خاشقجي همچنين منتقد سياست هاي معامله محور ترامپ در حمايت از اهداف جاه طلبانه محمد بن سلمان در بحران يمن بود و آن را به ضرر منافع عربستان در بلندمدت مي دانست.

همزمان جنگ يمن مهم ترين ميراث محمد بن سلمان است كه از زمان ظهور به صحنه قدرت سعودي از سال 2015 آن را به يك مساله حيثيتي براي اين پادشاهي تبديل كرده است. وليعهد جوان عربستان چند هدف را از ورود به جنگ يمن و تداوم آن دنبال كرده است. نخست، تثبيت قدرت داخلي و تقويت كيش شخصيت ملي و بسترسازي براي پادشاهي خود. دوم، تقويت جايگاه عربستان به عنوان يك قدرت بزرگ منطقه اي نزد قدرت هاي بزرگ و سوم، مهار نقش ايران در يمن و از اين لحاظ معرفي سعودي به عنوان نيروي اصلي مهار كننده نقش منطقه اي ايران.

پيش بيني اينكه بن سلمان نتواند به اهداف فوق دست يابد كار سختي نبوده است. اما مساله اين است كه به چالش كشيدن اهداف دخالت سعودي در يمن توسط يك روزنامه نگار منتقد در سطح رسانه هاي بين المللي، جايگاه، مشروعيت و اهداف آرماني سياست هاي وليعهد جوان را هم در عرصه داخلي سعودي و هم در نزد افكار عمومي جهاني به چالش مي كشيد. اين موضوع وقتي بيشتر اهميت مي يابد كه دريابيم ژست قدرت بزرگ منطقه اي گرفتن بن سلمان با كوتاه آمدن از سياست هاي اعلامي وي سازگار نبوده و وليعهد جوان برخلاف نظر عموم متخصصان مسائل منطقه اي حاضر به قبول اين واقعيت نبوده كه قادر به پيروزي كامل در ميدان نبرد يمن نيست. چون اين يك منازعه داخلي و چند لايه اي برآمده از واقعيت هاي جديد سياسي-اجتماعي و انتظارات توده ها بعد از تحولات بهار عربي در اين كشور است و اينكه براساس تحليل درست خاشقجي، تداوم جنگ در يمن در بلندمدت به نفع ثبات داخلي رژيم سعودي و جايگاه منطقه اي كشور نخواهد بود.

اما بن سلمان بر تداوم و موفقيت سياست خود اصرار داشته و به همين منظور يك تور بازديد از كشورهاي غربي براي مشروعيت بخشيدن به سياست هاي خود به عنوان يك شخصيت اصلاح طلب و نوانديش ترتيب داد تا از اين طريق به تقويت جايگاه داخلي خود بپردازد. او همچنين با ارائه پيشنهادهاي سخاوتمندانه كمك مالي، تبادلات سرمايه گذاري و خريد تسليحات خواهان تداوم حمايت غرب از سياست هاي منطقه اي خود و به ويژه بحران يمن شد و شديدا هم مورد استقبال و تشويق رهبران غربي قرار گرفت.

اما اكنون با قتل خاشقجي نوعي پارادوكس در معادله روابط محمد بن سلمان و كشورهاي غربي بر مبناي چگونگي تمركز بر «منافع» يا «ارزش ها»ي خود به وجود آمده است. بي ترديد غربي ها همچنان خواهان تداوم روابط نزديك با عربستان سعودي به عنوان يك قدرت نفتي و مالي جهاني براي تامين منافع خود هستند، اما قتل يك روزنامه نگار منتقد بين المللي توسط عوامل دولتي سعودي يك مساله ارزشي است كه رهبران غربي را تحت فشار افكار عمومي و رسانه اي مجبور به واكنش شديد كرده است.

اكنون بزرگ ترين حامي بن سلمان يعني ترامپ تحت تاثير فشار رسانه اي اعلام كرده كه از اين موضوع به سادگي نمي گذرد و اينكه به تصميمات كنگره گوش خواهد داد، به ويژه كه انتخابات ميان دوره اي كنگره آمريكا نزديك است و ترامپ خواهان ارائه يك چهره منفي از خود در حمايت از يك اقدام ضد ارزشي نيست كه مي تواند مواضع وي را نزد افكار عمومي آمريكا تضعيف كند. بر اين مبنا، او وزير خزانه داري خود را از سفر به عربستان منع كرد. مديران شركت هاي بزرگ چند مليتي سرمايه گذار در عربستان هم از اين تحول در امان نبوده و اغلب مجبور به لغو سفر خود به كنفرانس «داووس صحرا» شده اند كه برند اصلي بن سلمان در معرفي طرح جاه طلبانه 2030 اين كشور است.

رهبران فرانسه، بريتانيا و آلمان هم در يك بيانيه مشترك اين اقدام را به شدت محكوم و خواهان روشن شدن كامل حقيقت هستند. موگريني نماينده اتحاديه اروپا هم قتل خاشقجي را «تعرض به آزادي بيان» خوانده و خواهان مقابله با آن شده است. در اين ميان، تاكيد هوشمندانه اردوغان رئيس جمهور تركيه در «طراحي» اين قتل توسط عوامل دولتي سعودي بر ابعاد ضد ارزشي اين ماجرا در سطح افكار عمومي منطقه و جهان افزوده است.

اما از لحاظ تاثيرات بر حوزه سياست گذاري، به احتمال زياد اولين قرباني سياست خارجي بن سلمان تضعيف مواضع اين كشور در بحران يمن خواهد بود كه مشروعيت تداوم آن حتي در نزد طرف غربي ماه هاست دچار چالش جدي شده است. سعودي ها از آغاز حمله نظامي به يمن با كمك اطلاعاتي-تسليحاتي آمريكا، انگليس و فرانسه و ساير متحدان منطقه اي خود يمن را در محاصره اقتصادي و تسليحاتي قرار داده اند. اما تاكنون موفق به دستيابي به هدف اصلي خود يعني كنترل كامل يمن نشده اند كه تقريبا يك ماموريت «غيرممكن» است.

واقعيت اين است كه تضعيف فزاينده جايگاه بن سلمان در سياست داخلي عربستان به معناي تضعيف مواضع انحصاري وي در جنگ يمن است كه مخالفان جدي داخلي هم دارد. اكنون با آشكار شدن نقش وي در قتل خاشقجي، فرصتي براي كشورهاي حامي وي فراهم شده تا كم هزينه ترين راهكار در پازل حمايت از او كه همان مخالفت با سياست هاي وي در يمن است را پيگيري كنند. بر همين اساس، آلمان اعلام كرده كه صدور تسليحات به عربستان را متوقف مي كند و در مجموع موج جديدي در جوامع غربي در زمينه بازنگري در سياست هاي حمايت گرايانه دولت هايشان از سعودي در جنگ يمن شكل گرفته است.

نهايتا اينكه بي ترديد كشورهاي غربي خواهان مديريت بحران قتل خاشقجي در پرتو حفظ و تقويت روابط خود با پادشاهي سعودي به عنوان يك متحد سنتي هستند. همزمان از منابع و نقش سعودي بر مهار نقش منطقه اي و فشار بر ايران همچنان استفاده خواهند كرد. اما به چالش كشيده شدن مواضع سعودي در يمن يك فرصت ژئوپليتيك براي ايران است تا با استفاده از ديپلماسي «حل المسائلي» خود در يمن، كه در چند دور گفت وگو با كشورهاي اروپايي قبلا هم نمايان شده، بر ارزش راهبردي نقش منطقه اي خود بيفزايد و ضمن كاهش فشارهاي اقتصادي-سياسي دولت ترامپ، بر بي ارزش و ساختگي بودن ائتلاف  جاري ضدايراني در منطقه به رهبري سعودي تاكيد كند.

رئيس پژوهشكده مطالعات استراتژيك خاورميانه پاسخ داد: قتل «خاشقجي» چگونه مهم ترين ميراث «بن سلمان» را به چالش مي كشد؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4457 به تاريخ 3/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است