|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: رتبه 11 جهاني تهران در رشد GDP گردشگري آمارهاي بين المللي نشان مي دهد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


رتبه 11 جهاني تهران در رشد GDP گردشگري آمارهاي بين المللي نشان مي دهد


نويسنده: نويد شكراللهي

دنياي اقتصاد : بنگاه رسانه اي استراليايي «تراولر» در گزارشي، با استناد به داده هاي «شوراي جهاني سفر و گردشگري»، «سازمان جهاني گردشگري» و «مستركارت» عملكرد اقتصادي شهرهاي جهان در حوزه گردشگري را بررسي كرده و از مشاركت آنها در توليد ناخالص داخلي سخن گفته است. بر اساس اين گزارش، توليد ناخالص داخلي پايتخت كشورمان در صنعت گردشگري و در سال 2017 به ميزان 9 درصد افزايش پيدا كرده است و اين رقم تهران را در رتبه يازدهم شهرهاي جهان از حيث بيشترين رشد در توليد ناخالص داخلي حاصل شده از صنعت توريسم قرار داده است. با اين حال اين گزارش شهرها را بر مبناهاي ديگري همچون «سهم صنعت گردشگري در توليد ناخالص داخلي شهر»، «سهم توليد ناخالص داخلي صنعت گردشگري يك شهر در توليد ناخالص داخلي صنعت گردشگري يك كشور» و «همچنين پربازديدترين شهرهاي جهان» نيز رتبه بندي كرده كه در هيچ كدام از اين موارد نام شهرهاي ايراني ميان رتبه هاي برتر به چشم نمي خورد.

وابسته ترين شهرها به توريسم

نشريه «تراولر» در بخشي از اين گزارش، به بررسي شهرهايي پرداخته كه صنعت گردشگري آنان بالاترين سهم ها را در توليد ناخالص داخلي شهر خود داشته اند. اين گزارش به يافته هاي «شوراي جهاني سفر و گردشگري» استناد مي كند و بر اساس آن، شهر كانكون در منتهي اليه شرقي مكزيك از اين حيث رتبه اول را در سال 2017 و در ميان شهرهاي جهان كسب كرده است. سهم گردشگري از GDP اين شهر 60/ 49 درصد است و اين شهر را كه شايد تا دهه 70 ميلادي روستايي دورافتاده و مناسب براي ماهيگيري بود با اختلاف بسيار زيادي بالاتر از ديگر شهرهاي جهان در جايگاه نخست قرار داده است. در رتبه دوم اين فهرست شهر مراكش قرار گرفته كه صنعت سفر و گردشگري سهم بالاي 20/ 30 درصدي از كل توليد ناخالص داخلي در اين شهر دارد. همچنين در سال 2017 صنعت گردشگري در منطقه خودمختار ماكائو در جنوب چين سهمي 30/ 29 درصدي، در اورلاندو سهمي 70/ 18 درصدي و در آنتاليا سهمي 6/ 17 درصدي از كل توليد ناخالص داخلي شهر داشته و از اين حيث، اين شهر را در رتبه هاي سوم تا پنجم جهان قرار داده است.

عوايد اقتصادي حاصل از گردشگراني كه براي گذراندن تعطيلات خود به آنتاليا سفر مي كنند اهميت بالايي در اقتصاد اين شهر و تركيه دارد. درآمدي كه به مدت چند سال و در پي بروز بحران هايي همچون وقوع كودتاي نافرجام در اين كشور، بروز تنش در روابط با روسيه كه سال ها مبدا برتر گردشگران ورودي به تركيه بوده و همچنين وقوع چند حمله تروريستي در خاك اين كشور شديدا دچار ركود شد، اما آمارها گواهي مي دهند كه از سال 2017 اين ركود پايان يافته و صنعت توريسم در تركيه و خصوصا آنتاليا در مسير احيا قرار گرفته است. همچنين گردشگري در شهر دوبروونيك كرواسي، 4/ 17 درصد از توليد ناخالص داخلي اين شهر را رقم زده و از اين لحاظ اين شهر در رتبه ششم دنيا قرار گرفته است. رتبه هاي هفتم تا دهم بيشترين نقش آفريني توريسم در GDP نيز به لاس وگاس، ونيز، دبي و بانكوك تعلق گرفته است. در ميان اين شهرها، بانكوك در سال 2017 و با پذيرش 05/ 20 ميليون گردشگر خارجي براي دومين سال پياپي پربازديدترين شهر جهان شد و دبي نيز با درآمد 70/ 29 ميليارد دلاري از محل گردشگري، با اختلافي فاحش نسبت به رتبه دوم عنوان پردرآمدترين شهر جهان در حوزه توريسم را در اين سال به خود اختصاص داد.

«تراولر» در اين گزارش تصريح كرد كه البته رشد پرسرعت حوزه گردشگري در جهان همه جا مورد استقبال قرار نگرفته و در شهرهايي موجب بروز تنش ميان جوامع محلي و گردشگران بازديدكننده شده است. در يك سال اخير شهرهاي ونيز، بارسلونا، ليسبون، دوبروونيك و آمستردام از اين لحاظ خبرساز شده اند اما نكته جالب اين است كه اقتصاد دو شهر ونيز و دوبروونيك وابستگي بالايي به سفر و بازديد اين گردشگران دارد. سهم گردشگري از GDP ونيز در سال 2017 رقم قابل توجه 4/ 11 درصد بوده و 4/ 12 درصد از ساكنان اين شهر شغلي مرتبط با حوزه توريسم دارند. در اين خصوص و در ميان شهرهاي جهان تنها دو شهر كانكون و ماكائو كه به ترتيب 7/ 37درصد و 6/ 27درصد از ساكنان آن شاغل در حوزه گردشگري هستند بالاتر از ونيز قرار گرفته اند.

سردمداران بيشترين رشد

اين رسانه استراليايي همچنين در بخش ديگري از گزارش خود، شهرهايي را فهرست كرده كه توليد ناخالص داخلي حاصل شده از صنعت گردشگري آنان در سال 2017 بيشترين رشد را داشته است؛ جايي كه نام تهران نيز با ثبت رشد 9 درصدي در اين خصوص در رتبه يازدهم به چشم مي خورد. در رتبه نخست اين فهرست، قاهره قرار دارد كه GDP حاصل شده از سفر گردشگران به آن در سال 2017 رشدي 4/ 34 درصدي داشته است. اين آمار نشان مي دهد پايتخت مصر كه با وقوع ناآرامي ها و انقلاب در اين كشور و همچنين وقوع چند حمله تروريستي در خاك آن سال هاي پرنوسان و آميخته به ركودي را به لحاظ گردشگري پشت سر گذاشت، اكنون در مسير احيا و رشد مجدد قرار گرفته است.

در ميان 10 رتبه برتر اين فهرست نام دو شهر از تركيه، يكي استانبول با رشد 1/ 13 درصدي در رتبه سوم و ديگري آنتاليا با رشد 2/ 9 درصدي در رتبه دهم نيز به چشم مي خورد كه بازتاب ديگري از پاگيري مجدد توريسم در تركيه و خصوصا اين دو شهر است. ماكائو با ثبت رشدي معادل 2/ 14 درصد در GDP حاصل از گردشگري، در رتبه دوم اين فهرست قرار گرفته و دوبلين نيز با حصول رشد 5/ 11 درصدي رتبه چهارم اين فهرست را به خود اختصاص داده است. در اين رده بندي، رتبه هاي پنجم تا نهم را شهرهاي شرق آسيا قبضه كرده اند. مانيل، پايتخت فيليپين، 11 درصد GDP حاصل از گردشگري خود را در سال 2017 افزايش داده است و شهرهاي چيني چونگ كينگ، پكن، شانگهاي و گوانگژو نيز به ترتيب موفق به ثبت رشدهايي معادل 3/ 11 درصد، 7/ 10 درصد، 5/ 10 درصد و 3/ 10 درصد شده اند.

ديگر يافته هاي جالب

«تراولر» در بخش ديگري از گزارش خود به آمارهاي ديگري نيز اشاره كرده كه ممكن است دور از انتظار به نظر برسد. از جمله اينكه شهر لاگوس واقع در نيجريه، پايتخت گردشگري تجاري دنيا است؛ بنا به آمار، 1/ 71 درصد از درآمد اين شهر در حوزه گردشگري از تاجراني كسب مي شود كه با اهداف تجاري به لاگوس سفر مي كنند. در اين فهرست و به ترتيب استكهلم، رياض، كيپ تاون و تورنتو رتبه هاي دوم تا پنجم را تكميل كرده اند. همچنين يك يافته آماري جالب توجه، ميزان وابستگي اندك توليد ناخالص داخلي شهرهاي لس آنجلس و لندن به حوزه توريسم است. گردشگري تنها رقم زننده 6/ 1 درصد از GDP لس آنجلس است و هرچند يافته هاي «مستركارت» نشان مي دهد لندن در سال 2017 دومين شهر پربازديد جهان با پذيرش 83/ 19 ميليون گردشگر و سومين شهر پردرآمد جهان در صنعت گردشگري با كسب 45/ 17 ميليارد دلار از گردشگران خود در سال 2017 بوده، اما صنعت توريسم تنها 2 درصد از توليد ناخالص داخلي اين شهر را تشكيل داده است.

گزارش «تراولر» همچنين در ادامه خاطرنشان كرده كه به رغم شكوفايي گردشگري در شهرهاي چين، اكثريت متقاضيان سفر به اين شهرها شهروندان چيني هستند و بيشتر درآمد شهرهاي اين كشور در حوزه توريسم از محل گردشگران داخلي كسب مي شود. بنا به داده هاي آماري، 95 درصد از درآمد چونگ كينگ در گردشگري، 90 درصد از درآمد گوانگژو در گردشگري، 6/ 87 درصد از درآمد شانگهاي در گردشگري، 4/ 87 درصد از درآمد پكن در گردشگري و 3/ 83 درصد از درآمد چنگدو در گردشگري از سفر شهروندان چيني به اين شهرها حاصل شده و اين كشور هم اكنون دوران خوبي را به لحاظ گردشگري داخلي تجربه مي كند.  «تراولر» همچنين در اين گزارش به پيش بيني «شوراي جهاني سفر» نيز اشاره كرد كه به موجب آن طي 10 سال آينده چونگ كينگ با 2/ 9 درصد رشد، بيشترين افزايش را در توليد ناخالص داخلي در گردشگري شهرهاي چيني كسب مي كند. اما در طرف ديگر، پايتخت جمهوري ايرلند قرار دارد. دوبلين 7/ 96 درصد از درآمد خود در صنعت توريسم را از رهگذر سفر گردشگران خارجي به اين شهر كسب مي كند كه البته آمار چندان عجيبي براي كشوري با وسعت جمهوري ايرلند تلقي نمي شود.

يك آمار قابل توجه ديگر نيز تعداد افراد شاغل در شهرها در حوزه هاي مرتبط با گردشگري است و از اين حيث جاكارتا با برخورداري از تعداد يك ميليون و 172 هزار فرد شاغل در اين حوزه، رتبه نخست را به خود اختصاص داده و تنها شهري است كه بيش از يك ميليون فرد شاغل در صنعت توريسم دارد. در رتبه دوم اين فهرست و با اختلافي قابل توجه، پكن قرار دارد كه 892 هزار نفر از ساكنان آن شغلي مرتبط با گردشگري دارند.

رتبه 11 جهاني تهران در رشد GDP گردشگري آمارهاي بين المللي نشان مي دهد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بارآثار ديگري از " نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است