|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


خبرورود جامعه علمي به حمايت از استارت آپ هاي گردشگري و صنايع دستي

دنياي اقتصاد : حمايت از ايده هاي استارت آپي در حوزه هاي فرهنگي از جمله صنايع دستي و گردشگري از ضعف هايي است كه در صنعت و اقتصاد كشور ديده مي شود. اين در حالي است كه مي توان از اين دو حوزه با توجه به چالش هاي اقتصادي موجود بهره لازم را برد و به عنوان صنعت هايي ارزآور به آنها نگاه كرد. اما اينكه چطور مي توان نگاه صنايع، مسوولان اقتصادي، سرمايه گذاران و... را به اين حوزه ها جلب كرد مساله اي است كه بسياري با آن دست و پنجه نرم مي كنند.

در همين راستا پارك علوم و فناوري هاي نرم و صنايع فرهنگي جهاد دانشگاهي با هدف پرورش ايده هاي صنايع فرهنگي و فناوري هاي نرم از جمله ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در پارك علوم و فناوري هاي نرم و صنايع فرهنگي جهاد دانشگاهي، فراخواني عمومي را جهت جذب شركت هاي فعال در حوزه صنايع خلاق و فرهنگي اعلام كرده است. محمدحسين ايماني خوشخو، رئيس پارك علوم و فناوري هاي نرم و صنايع فرهنگي جهاد دانشگاهي با اعلام اين خبر گفت: «از آنجاكه بخش فرهنگي در تمام كشورها يك بخش مولد در اقتصاد است؛ اما همچنان ايران نتوانسته از فرهنگ به عنوان يك اقتصاد مولد بهره ببرد. اين در حالي است كه بايد بخش فرهنگي يك بخش مولد در اقتصاد باشد، نه يك بخش كه نياز به كمك داشته باشد.» او در زمينه ايجاد فراخوان جهت جذب ايده هاي خلاق در زمينه فرهنگي و صنايع نرم ادامه داد: «در نخستين فراخواني كه در اين زمينه اعلام شد بيش از 60 داوطلب اعلام آمادگي كردند كه 17 شركت انتخاب شد و در حال حاضر در پارك مستقر هستند. اين فراخوان نيز دومين فراخوان است تا كساني كه علاقه مند هستند، داوطلب شوند و در صورت برگزيده شدن از حمايت هاي پارك بهره بگيرند.»

حمايت از ايده هاي استارت آپي

حمايت از ايده پردازان از سوي سرمايه گذاران نيز از جمله دغدغه هاي مورد توجه پارك علوم و فناوري است. ايماني خوشخو درباره حمايت از ايده پردازان از طريق سرمايه گذاراني كه توسط پارك شناسايي مي شوند، گفت: «اگر روند فعاليت ايده پردازان مثبت بود، آنها وارد مرحله بعدي و در پارك صاحب دفتر مي شوند. سپس ايده هاي آنان به سرمايه گذاراني كه پارك شناسايي مي كند، سپرده خواهد شد.» رئيس پارك علوم و فناوري هاي نرم و صنايع فرهنگي جهاد دانشگاهي همچنين با بيان حمايت از ايده هاي نويي كه توسط استارت آپ هاي حوزه فرهنگ و هنر مطرح مي شود، تصريح كرد: «استارت آپ هاي حوزه فرهنگي مي توانند با مراجعه به پارك به ارائه ايده هاي خود بپردازند و در صورت تاييد در پارك پذيرفته شوند.»

وي در پاسخ به اين سوال كه حمايت هاي لازم از ايده پردازان سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بر چه مبنايي صورت مي گيرد، تصريح كرد: «هر يك از اين سه شاخه نيز مورد توجه پارك ملي علوم و فناوري هاي نرم و صنايع فرهنگي قرار گرفته است. البته برنامه اي كه در اين راستا نوشته شده باشد وجود ندارد؛ بلكه اين فضا فراهم شده تا از خلاقان و ايده پردازان حوزه فرهنگ كه شامل گردشگري، ميراث فرهنگي و صنايع دستي مي شود نيز حمايت صورت گيرد.» از سوي ديگر، به باور فعالان صنايع فرهنگي جذب سرمايه از جمله دغدغه هايي است كه هميشه حوزه هاي فرهنگي با آن دست به گريبان هستند؛ چراكه سرمايه گذاران معتقدند ورود به حوزه هاي فرهنگي ريسك بالايي جهت برگشت سرمايه دارد. ايماني خوشخو با تاكيد بر اين موضوع گفت: «پارك براي جذب سرمايه به عنوان يك واسطه عمل مي كند. در واقع پارك واسطه اي است بين ايده پرداز و سرمايه گذار. ايده پرداز و استارت آپي كه مورد تاييد پارك قرار گيرد به سرمايه گذار معرفي شده و اين پارك است كه برگشت سرمايه را به سرمايه گذار تضمين خواهد كرد.»

ارائه جايزه ملي تعالي صنعت گردشگري در اسفندماه

اين استاد دانشگاه در ادامه صحبت هايش به جايزه تعالي از جمله جايزه تعالي در حوزه گردشگري اشاره و خاطرنشان كرد: «از آنجايي كه بخشي از فعاليت پارك مربوط به حوزه گردشگري است كه در كشور نيز اين بخش به شدت گسترش يافته، بايد اين جايزه را با حمايت دستگاه هاي ذي ربط مانند سازمان ميراث فرهنگي به فعالان برتر اعطا كرد. اسفندماه امسال نخستين جايزه تعالي گردشگري براي دست اندركاران گردشگري كشور اعلام خواهد شد.» به گفته ايماني خوشخو، جايزه ملي تعالي صنعت گردشگري بر اساس نتايج ارزيابي عملكرد سازمان هاي متقاضي در رابطه با طراحي، توليد و عرضه محصول و ارائه خدمات مرتبط با صنعت گردشگري و با توجه به معيارهاي مدل اعطا مي شود.

برگزاري كلاس هاي آموزش راهنمايان گردشگري از سوي شهرداري!

چمدان : شهرداري تهران به تازگي خبر از برگزاري دوره آموزش راهنمايان گردشگري با همراهي يكي از فدراسيون هاي داخلي داده است؛ در حالي كه برگزاري كلاس هاي آموزش تنها توسط موسسه هاي مورد تاييد معاونت گردشگري كل كشور امكان پذير است. در كنار برگزاري كلاس هاي آموزشي، تنها سازمان ميراث فرهنگي مرجع صدور كارت راهنماي گردشگري در كشور است و دستگاه هاي ديگر اجازه دادن كارت راهنماي گردشگري را ندارند. با اين وجود شهرداري منطقه 11 تهران هر دو اين اقدامات را اجرايي كرده است. رئيس هيات مديره كانون راهنمايان گردشگري كشور هرگونه ارائه كارت راهنماي گردشگري را مربوط به معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي دانست و گفت: «معضلي به نام موازي كاري در صنف راهنمايان گردشگري وجود دارد و باعث ايجاد چالش ها و مشكلاتي براي ما شده است.» اويس كياني با بيان اينكه اين كار مسبوق به سابقه است، خاطرنشان كرد: سازمان ميراث فرهنگي و فدراسيون ورزش هاي همگاني سال ها پيش يك تفاهم نامه با هم در زمينه گردشگري ورزشي داشته اند اما اين تفاهم نامه سال 93 لغو شده و از اين رو، ارائه كارت راهنماي گردشگري تنها بر عهده سازمان ميراث فرهنگي است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Robotics
شماره 1 (پياپي 501)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است