|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: دو مزيت اتصال ريلي شلمچه به بصره
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


دو مزيت اتصال ريلي شلمچه به بصره
اتصال خط آهن شلمچه به عراق دنبال مي شود

نويسنده: محمد علاف پور

 دنياي اقتصاد ? اهواز : رئيس دفتر رئيس جمهوري پيگيري اجراي هرچه سريع تر اتصال راه آهن شلمچه به بصره را وعده داد و از گرفتن وعده اجراي اين طرح از كانديداي تصدي وزارت راه و شهرسازي خبر داد.

محمود واعظي اظهار كرد: يكي از طرح هايي كه از سال گذشته قرار بوده اجرا شود اتصال راه آهن شلمچه به بصره است كه نظر موافق رئيس جمهوري نيز اخذ شده اما مشغله كاري و سختگيري هاي وزارتخانه هاي تابعه مانع انجام كار به نحو مطلوب شد كه اين موضوع امسال با جديت بيشتر دنبال مي شود. وي از گرفتن نظر موافق گزينه تصدي وزارت راه و شهرسازي براي اجراي اين طرح خبر داد و گفت: با سرپرست وزارت راه هم صحبت و از او خواسته شد كه در صورت اخذ راي اعتماد مجلس نخستين اقدام پيگيري مساله راه آهن باشد و وي نيز در پاسخ خواسته است هر اقدام مورد نيازي براي اجراي طرح انجام شود.  مدير دفتر نهاد رياست جمهوري بر ابراز علاقه مندي دبير شوراي عالي مناطق آزاد كشور براي اجراي اين طرح نيز تاكيد كرد و افزود: قرار بر اين است تا هفته آينده در تهران جلسه اي براي بررسي موضوع اتصال راه آهن شلمچه به بصره با حضور مسوولان استان خوزستان و منطقه برگزار شود كه در آن جلسه اجراي طرح صورت جلسه و عملياتي شود.

وي اجراي اين طرح را عاملي در رونق منطقه دانست و توضيح داد: خوزستان به تنهايي مي تواند 50 درصد بازار عراق را تامين كند و اگر قطار بين شلمچه و بصره وجود داشته باشد هزينه جابه جايي اقلام صادراتي رفع خواهد شد و هزينه حمل و نقل كه كاهش يابد كالاي ايران در مقابل كالاهاي وارد شده از كشورهاي ديگر مزيت پيدا مي كند.

واعظي رونق گردشگري را ديگر مزيت اجراي اين طرح دانست و گفت: با اجراي قانون حذف رواديد چهره شهرهاي خرمشهر و آبادان تغيير كرده است كه اجراي اين خط ريلي علاوه بر موارد اقتصادي مساله گردشگري را نيز رونق مي دهد و مي توان اين رونق را به ساير استان ها تسري داد.

وي در ادامه به اجراي طرح جامع اربعين در دو مرز شلمچه و چزابه اشاره و آنها را طرح هاي لازم الاجرا دانست و اظهار كرد: طرح هايي كه هم براي شلمچه و هم در چزابه طراحي شده طرح هاي بسيار خوب و مهمي هستند كه حتما بايد انجام شوند چراكه مي توانند ماندگار بمانند.

رئيس دفتر رياست جمهوري اجراي طرح جامع را اقدامي نيازمند همكاري و اتحاد دانست و از همه از جمله منطقه آزاد، شهرداري ها و نهادهاي دولتي و مردم خواست براي انجام آن در كنار يكديگر باشند. وي در ادامه اقدامات انجام شده در مرزهاي خوزستان را حاصل برنامه ريزي يك ساله دانست و گفت: كار انجام شده اقدام تشكيلاتي بسيار خوبي است و سال گذشته از استاندار خوزستان خواسته شده بود در اواخر سفر اربعين براي سال آينده برنامه ريزي شود و امسال شاهد بوديم كه تفاوت ها نسبت به سال گذشته بسيار زياد است و در بحث جاده و آب و برق، نسبت به سال گذشته تغييرات بسيار مشهود بوده است.

واعظي اقدامات انجام شده در مرزها را براي اربعين قابل تجليل دانست و با اشاره به نقش مردم در رقم خوردن كنگره اربعين، اظهار كرد: اين اربعين كه به كنگره تبديل شده است شروع آن با مردم بوده است و خواست همگاني بود و بر اين اساس مهم است از مردم تشكر شود اكنون نيز مردم خدمت كنندگان اصلي هستند.

وي افزود: از ميان موكب شلمچه كه سال هاي گذشته برخي از آنها از استان هاي ديگر آمده بودند امسال اكثر مواكب بومي خوزستان هستند و اين نشان دهنده اوج عشق و علاقه آنها است. وي به مشكلات زائران براي تامين ارز در عراق نيز اشاره و اظهار كرد: از يك ماه پيش با دولت عراق براي اينكه دينار در ايران توزيع شود مذاكره انجام مي شود و عراق پاسخ را به هفته هاي آينده واگذار مي كرد و بالاخره در هفته گذشته به ما اعلام شد كه اين موضوع امكان پذير نيست. طرح ارز تبادلي طرحي بود كه با سرعت ريخته و با مشكلات بسياري مواجه شد اما طبق گزارشي كه در چزابه داده شد و در شلمچه با دوربين ضبط شده است مشاهده مي شود هركس در كمتر از دو دقيقه ارز خود را دريافت مي كند.

 تثبيت 11 هزار هكتار از شن هاي روان

رئيس دفتر رياست جمهوري گفت: طبق برنامه مقرر در سال جاري 11 هزار هكتار از اراضي بياباني خوزستان تثبيت شود.

واعظي با اشاره به اهتمام دولت براي اجراي طرح هاي بيايان زدايي در اين استان افزود: يكي از مشكلاتي كه سبب رنجش مردم خوزستان مي شود مساله گرد و غبار است، پديده اي كه حتي به استان هاي ديگر نيز سرايت كرده است.

وي خاطرنشان كرد: سال گذشته به همت مسوولان استاني عمليات مالچ پاشي و تثبيت شن هاي روان در سطح وسيعي از اراضي اين استان انجام شد. واعظي اظهار كرد: قرار بود در سال 96 عمليات تثبيت شن هاي روان در سطح 10 هزار هكتار از اراضي انجام شود اما با تلاش مسوولان خوزستان اين هدف گذاري با رشد 50 درصدي به 15 هزار هكتار رسيد.

وي در پايان گفت: دولت در تلاش است تا هرچه سريع تر طرح عظيم بيابان زدايي و تثبيت شن هاي روان در خوزستان انجام شود.

 آمادگي مناطق آزاد براي اجراي راه آهن شلمچه - بصره

همچنين دبير شوراي عالي مناطق آزاد، به انعقاد تفاهم نامه مشترك ميان ايران و عراق براي اجراي طرح خط آهن شلمچه به بصره اشاره كرد و گفت: مناطق آزاد براي اجراي اين طرح آمادگي كامل دارد.  مرتضي بانك اظهار كرد: ايجاد خط آهن شلمچه به بصره از اقدامات اساسي است كه مي تواند يك ظرفيت را براي ايران فراهم كند، اما هنوز تدارك اجراي كار ديده نشده است.

وي به انعقاد تفاهم نامه مشترك ميان ايران و عراق براي اجراي اين طرح اشاره كرد و افزود: مناطق آزاد براي اجراي اين طرح آمادگي كامل دارد. بانك تصريح كرد: شوراي عالي مناطق آزاد اين آمادگي را دارد در صورت موافقت وزارت راه به عنوان مجري، اجراي طرح اتصال خط آهن شلمچه به بصره را عهده دار شود و اجراي كار را به سرمايه گذار متقاضي واگذار كند.

دبير شوراي عالي مناطق آزاد كشور ايجاد اين مسير ريلي را گامي مهم براي توسعه رفت و آمدهاي بين المللي كشور دانست و گفت: با ايجاد اين طرح مي توانيم گامي مهم و موثر براي ايجاد توسعه رفت وآمدهاي بين المللي ميان دو كشور برداريم.

وي اجراي طرح جامع اربعين را به عنوان ديگر اقدام مهم منطقه دانست و خاطرنشان كرد: با اجراي طرح جامع اربعين، ساماندهي مسير تردد اربعين در يك محدوده 90 متري انجام مي شود كه اين روند باعث تسهيل در رفت و آمد زوار خواهد شد. بانك با بيان اينكه تسهيل رفت و آمد زوار حسيني امسال نيز تا حدود بسياري انجام شده است، ادامه داد: جداسازي مسير تردد كاميون ها، سواري و زوار عامل مهمي در تسهيل تردد است كه اين مساله تا حدود بسياري انجام شده اما موقتي است و نياز به يك اقدام اساسي دارد كه لازمه آن همدلي و همكاري است.

دو مزيت اتصال ريلي شلمچه به بصره


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از " محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي گيلان
متن مطالب شماره 110، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است