|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: از گوشه و كنار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


از گوشه و كنار«ماكو» به مركز لجستيك شمال غرب تبديل مي شود

بهاره پورعلي دنياي اقتصاد ? اروميه : مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو با اعلام اينكه يك ماه پيش مجوز مرز هوايي بين المللي براي فرودگاه ماكو صادر شده است، گفت: منطقه آزاد ماكو با احداث شهر فرودگاهي در حال تبديل شدن به مركز لجستيك شمال غرب است. غلامرضا سليماني با حضور در سفارت تركيه در تهران در ديدار با سفير تركيه با اشاره به اينكه فرودگاه ماكو يك شهر فرودگاهي 500هكتاري است، افزود: در اين فرودگاه سوخت به قيمت ايران به هواپيما عرضه مي شود و مي تواند هم در توسعه گردشگري تركيبي و هم در سوختگيري پروازهاي شرق به غرب مورد استفاده قرار گيرد. وي با اشاره به ايجاد مركز تعمير موتور هواپيما در فرودگاه ماكو افزود: اين مركز مي تواند با استفاده از تكنولوژي و تجربيات تركيه ايجاد شود. سليماني ادامه داد: در منطقه آزاد ماكو با كمك پليس امنيت تسهيل تردد انجام شده و از ماه آينده اتباع خارجي مي توانند بدون اخذ ويزا و درج مهر در پاسپورت به منطقه آزاد ماكو مراجعه كنند. وي اظهار كرد: به منظور اتصال ماكو به شريانات بين المللي، يك قرارداد با ارس و راه آهن منعقد شده كه خط راه آهن از تركيه به چشمه ثريا و سپس به ماكو متصل و سپس از ارس به راه آهن سراسري ايران متصل شود، در اين خصوص نيز مذاكرات از طريق راه آهن ايران و راه آهن تركيه در حال انجام است.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو لزوم تعميق همكاري هاي دو طرف در حوزه هاي مختلف هچون نساجي، صنايع غذايي، كشاورزي، لجستيك و حمل و نقل را پيشنهاد داد و افزود: در ديدارهاي اخير با مقامات تركيه در مرسين احداث شهرك مشترك مورد مذاكره و توافق قرار گرفت. سليماني انرژي ارزان، معافيت هاي مالياتي، امكان تامين مواد اوليه پتروشيمي، دسترسي آسان به بزرگراه ها و نيروي كار ارزان را از مزيت هاي سرمايه گذاري در منطقه آزاد ماكو دانست و اظهار كرد: رويكرد ما توسعه كسب و كارهاي خانگي روستايي و گردشگري است و دست بافته ها، صنايع دستي و فرش، توليدات دامي و محصولات زراعي در حوزه كسب و كارهاي كوچك خانگي مي تواند در اشتغال پايدار براي منطقه پراهميت باشد. هاكان تكين سفير تركيه در ايران نيز در اين ديدار حمل و نقل و كارگوي فرودگاه بين المللي ماكو را جايگزين خوبي براي ترانزيت زميني و كاميون اعلام كرد و افزود: با استفاده از ظرفيت هاي فرودگاه و پايانه هاي صادراتي در منطقه آزاد ماكو تجارت با ايران تسهيل مي شود. هاكان تكين اظهار كرد: در مورد احداث راه آهن با ماكو موافق هستيم، اكنون فقط يك خط راه آهن از مرز رازي به درياچه وان داريم كه با گسترش آن از منطقه آزاد ماكو مراودات تجاري و بازرگاني دو كشور توسعه مي يابد. سفير تركيه تصريح كرد: افزايش تعداد سرمايه گذاران تركيه اي در ايران از برنامه هاي تركيه است و در صورت معرفي مزايا و ظرفيت هاي منطقه آزاد ماكو، اين اتفاق در اين منطقه روي خواهد داد. وي خاطرنشان كرد: ايران براي ما يك كشور مهم و به عنوان يك برادر تلقي مي شود و سال ها است كه شاهد روابط موثر و خوب بين دو كشور بوده ايم. سفير تركيه افزود: ايران و تركيه اكنون از عالي ترين سطح روابط سياسي برخوردار هستند و منطقه آزاد ماكو مي تواند محور توسعه روابط بيشتر در زمينه هاي اقتصادي و فرهنگي شود.

لزوم استفاده بهينه از زيرساخت هاي ريلي در بندر شهيدرجايي

دنياي اقتصاد ? بندرعباس : نشست هماهنگي ستاد تسهيل و تسريع حمل و توزيع كالاهاي اساسي با حضور نمايندگان وزارت راه و شهرسازي، سازمان بنادر، راه آهن جمهوري اسلامي، گمرك، بازرگاني دولتي، جهاد كشاورزي و مديران استاني اين مجموعه ها در هرمزگان به ميزباني بندر شهيد رجايي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل بنادر و دريانوردي هرمزگان، خسرو سرايي مديركل امور لجستيكي و حمل و نقل چند وجهي سازمان بنادر و دريانوردي اظهار كرد: اين نشست به دنبال تشكيل ستاد هماهنگي حمل و توزيع كالاهاي اساسي در بنادر به توليت اداره كل طرح جامع و مدل هاي حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي به ميزباني بندر شهيد رجايي برگزار شده است.

وي هدف از اين نشست را پيگيري و پياده سازي سياست هاي برنامه ششم توسعه ابلاغي رهبر معظم انقلاب و تكاليف سازمان بنادر مبني بر توسعه حمل ريلي در بنادر كشور به منظور كاهش سوانح و مصرف سوخت، ايجاد بندر سبز و افزايش انعطاف چرخه تامين كالا اعلام كرد. مديركل امور لجستيكي و حمل و نقل چند وجهي سازمان بنادر و دريانوردي خاطرنشان كرد: در اين رابطه، بازطراحي نحوه توزيع واردات كالاهاي اساسي در بنادر كشور و ايجاد تناسب و يكنواختي مدنظر است كه اين مهم با حضور و همكاري صاحبان عمده كالا، راه آهن جمهوري اسلامي و گمرك ميسر خواهد شد. سرايي اضافه كرد: با گسترش نگرش لجستيكي به مقوله حمل و نقل در بنادر كشور به دنبال آن هستيم كه هزينه و زمان حمل كالا را كاهش دهيم و اين اقدام در نهايت منجر به تقويت اقتصاد ملي خواهد شد. وي با اشاره به ظرفيت هاي بندر شهيد رجايي تصريح كرد: اين بندر به لحاظ برخورداري از زيرساخت هاي ريلي ظرفيت هاي بالايي براي حمل كالاهاي اساسي دارد كه در شرايط فعلي كشور بايد استفاده بهينه اي از اين ظرفيت صورت گيرد.  الله مراد عفيفي پور، مديركل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان نيز با تشريح ظرفيت ها و توانمندي هاي بندر شهيد رجايي در زمينه حمل ريلي كالاهاي اساسي خاطرنشان كرد: با توجه به زيرساخت هاي موجود، امكان حمل ريلي به اندازه كافي در اين بندر وجود دارد. وي از وجود 57 كيلومتر شبكه ريلي در اين بندر سخن به ميان آورد و افزود: بخش قابل توجهي از پايانه هاي متفرقه و كانتينري به خطوط ريلي دسترسي دارند و براي كاهش هزينه هاي حمل و نقل و توسعه پايدار اقتصاد كشور بايد از اين ظرفيت استفاده مناسب تري صورت گيرد. عفيفي پور با اشاره به وجود دو ترمينال ريلي كانتينري در بندر شهيد رجايي با ظرفيت مجموع 700 هزار TEU گفت: علاوه بر اين، درخصوص اختصاص انبار كالاهاي متفرقه داراي دسترسي به خط ريلي به منظور حمل كالاهاي اساسي همچون برنج، روغن، شكر و نهاده هاي كشاورزي و دامي نيز آمادگي كامل داريم تا اين گونه كالاها ايمن تر و سريع تر به دست مصرف كننده نهايي برسد. 

از گوشه و كنار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تامين اجتماعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 50)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است