|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: بازگشت به زير مرز 180هزار واحد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
بازگشت به زير مرز 180هزار واحد


نويسنده: همايون دارابي

 دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران در معاملات نخستين روز كاري هفته شاهد عقب نشيني شاخص و بازگشت آن به زير مرز 180هزار واحد بود. در بازار ديروز معامله گران همچنان شاهد مازاد عرضه در بازار بودند. اين مازاد عرضه همزمان با كاهش فعاليت حقوقي ها در بازار، ضمن كاستن از حجم معاملات به صف هاي فروش دامن زد به گونه اي كه در نهايت بيشتر نمادهاي عمده بازار با كاهش قيمت همراه شدند. اين امر سبب شد تا افت 23/ 1 درصدي در كارنامه شاخص كل بورس ثبت شود.

برخي كارشناسان بازار سرمايه با توجه به كاهش قيمت ها در انتظار بازگشت نرخ ها به محدوده هاي قبلي هستند. اما كاهش نقدينگي فعال در بازار و همچنين نگراني از وضعيت اقتصادي در آستانه شروع تحريم هاي جديد ايالات متحده سبب شده تا خريداران نيز در لاك دفاعي قرار گيرند.

در اين شرايط نگاه ها به تحولات آتي به ويژه جلسه راي اعتماد مجلس شوراي اسلامي به وزير اقتصاد دوخته شده تا بتوان پس از آن به اتخاذ يك سياست روشن اقتصادي در قبال شرايط بازار سرمايه اميدوار بود. در اين وضعيت روز گذشته شاخص كل بورس با افت 2هزار و 218واحدي معادل 23/ 1 درصد به رقم 178هزار و 841واحد رسيد. در اين راستا نمادهاي پتروشيمي پارس، «تاپيكو»، «پارسان» و پالايشگاه هاي بندرعباس، اصفهان و تهران بيشترين سهم را در افت شاخص داشتند. در اين ميان ديروز شاخص كل هم وزن نيز با كاهش 371 واحدي عدد 27 هزار و 381 واحد را به نمايش گذاشت.

در خبرهاي مهم براي بازار ديروز، رئيس جمهور در جلسه بررسي صلاحيت وزرا در مجلس گفت: بازار سرمايه براي ما بسيار مهم است و موفقيت ما در اين بازار يكي از افتخارات اقتصادي است.

وي خاطر نشان كرد: ما وظيفه داريم كشور را اداره كنيم. مردم بايد موقعيت كشور را به خوبي بدانند. با صراحت مي گويم ما با وحدت و با استقامت و ايستادگي ملت بي ترديد نه در زمان چندان طولاني، كه در زماني كوتاه از مشكلات عبور مي كنيم. در بازار ديروز 540 ميليون سهم معادل 8/ 9 درصد از سهام شركت گروه سرمايه گذاري مسكن از طرف شركت سرمايه گذاري توسعه ملي به صورت يكجا و نقد به قيمت پايه هر سهم 135 تومان روانه ميز فروش بورس تهران شد كه به صورت درون خانوادگي معامله شد. همچنين 23/ 7 درصد از كل سهام شركت لابراتوارهاي رازك از سوي سرمايه گذاري توسعه ملي به قيمت پايه هر سهم 1350 تومان در بازار معاملات بلوكي بازار تهران واگذار شد. ارزش تقريبي اين بلوك 58ميليارد تومان بود.

در بازار ديروز نماد سايپا اقدام به انتشار اصلاحيه اي درخصوص اطلاعات مالي 6ماهه خود كرد. در صورت هاي مالي سايپا نرخ فروش 5 هزار و 324 دستگاه آريو به قيمت 43 ميليارد و 895 ميليون تومان تا پايان عملكرد6 ماهه منتهي به پايان شهريور امسال درج شده در حالي كه در عملكرد سال مالي منتهي به پايان اسفند 96 تعداد فروش بيش از 8 هزار دستگاه آريو به مبلغ 46 ميليارد و 271 ميليون و 566 هزار تومان اعلام شده بود كه با پيگيري سازمان بورس اصلاح اين صورت هاي مالي در دستور كار قرار گرفت.

در همين حال در گروه خودرويي رنو فرانسه دست به توقف فروش محصولات در ايران زد؛ شركت رنو فرانسه با پيروي از تحريم هاي آمريكا عليه صنعت خودروي ايران، فروش محصولات در سپتامبر 2018 را به صفر رساند. به گزارش بورس پرس، جديدترين آمار منتشر شده از سوي شركت رنو نشان مي دهد با پيروي از تحريم هاي آمريكا عليه ايران فروش محصولات به اين كشور را به طور كامل متوقف كرده است. اين شركت فرانسوي در گزارش فروش محصولات در ماه سپتامبر اعلام كرد: طي اين ماه هيچ فروشي در بازار ايران نداشته در حالي كه طي سپتامبر سال 2017 بالغ بر 10 هزار و 932 دستگاه از محصولات را روانه بازار ايران كرده بود. رنو در اوت 2018 يعني نخستين ماه بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران نيز فروش در اين بازار را به نصف كاهش داده و به 7 هزار و 626 دستگاه رسانده بود.

بر اين اساس، مجموع فروش رنو به ايران در 9 ماه 2018 نيز نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 13 درصدي داشته و به 96 هزار دستگاه رسيده است. رنو در 9 ماه سال قبل 110 هزار و 549 دستگاه خودرو روانه بازار ايران كرده بود. در همين راستا در گروه خودرويي در پي صدور مجوز افزايش سرمايه 60 درصدي فنرسازي زر از سوي سازمان بورس، نماد اين زيرمجموعه سايپا بسته شد.

در گروه غذايي، شركت نوش پونه كه با وجود شفاف سازي درخصوص دريافت مجوز تغيير بيش از 10 درصدي قيمت فروش محصولات با توقف نماد روبه رو است، درباره دلايل تاخير در اجراي نرخ جديد توضيحاتي داد. براساس اعلام شركت صنايع غذايي كه شامل اقلام اساسي خانوار است، در مواقع اعلام افزايش نرخ طبق مصوبات دولتي به دليل معلوم نبودن زمان دقيق آن براي شركت امكان تغيير آني قيمت فروش وجود ندارد. همچنين به دليل وجود موجودي هاي انبار با نرخ هاي درج شده روي محصولات طبق مصوبات قبلي ابتدا بايد محصولات موجود در انبار با نرخ قبل به فروش برسد و سپس توليدات با نرخ هاي مصوب جديد به بازار عرضه شود.

در گروه بانكي، رئيس كانون بانك هاي خصوصي از تمديد سپرده هاي 20 درصدي در شهريور سال جاري با همان نرخ قبلي براي دوره يكساله خبر داد. كوروش پرويزيان درباره سپرده هاي يكساله 20 درصدي كه مهلت آنها به اتمام رسيده به پژوهشكده پولي و بانكي اظهار كرد: بر اساس مجوز بانك مركزي، سپرده هاي بلندمدتي كه در شهريور سال گذشته افتتاح شده اند، با همان نرخ سود قبلي تمديد شدند. وي درباره اينكه در ماه هاي گذشته بازدهي سود در بازارهاي مشابه بسيار بيشتر از سود بلندمدت بانكي بوده، افزود: افرادي كه اقدام به سپرده گذاري بلندمدت در بانك ها مي كنند، تنها دوره كوتاه مدت بازارهاي مختلف را در نظر نمي گيرند، بلكه اين موضوع يك روند است. نبايد به سپرده گذاري بلندمدت در بانك ها نگاه مقطعي داشت و اين سپرده گذاري تابع شرايط بلندمدت است.

در گروه فولادي، سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) اعلام كرد: برپايه آمار منتشره انجمن جهاني فولاد، ميزان توليد فولاد خام ايران در 9 ماه سال 2018 ميلادي، 20 درصد افرايش يافت. به گزارش ايميدرو، جمهوري اسلامي ايران از آغاز ژانويه 2018 (11 دي ماه 96) تا پايان سپتامبر 2018 (هشتم مهرماه 97)، 18 ميليون و 520 هزار تن فولاد خام توليد كرد؛ اين رقم در مدت مشابه سال گذشته ميلادي، 15 ميليون و 431 هزار تن بود. برپايه اين گزارش، ميزان توليد فولاد خام ايران در ماه سپتامبر 2018 ميلادي (شهريور- مهر) 2 ميليون تن بود كه در مقايسه با ميزان توليد مدت مشابه سال 2017 ميلادي (يك ميليون و 918 هزار تن)، 3/ 4 درصد رشد نشان مي دهد.

بر اساس اين گزارش 64 كشور فولادساز جهان در 9 ماه سال 2018 ميلادي، يك ميليارد و 346 ميليون و 987 هزار تن فولاد خام توليد كردند كه نسبت به ميزان توليد مدت مشابه سال گذشته ميلادي (يك ميليارد و 253 ميليون و 739 هزار تن)، 4/ 7 درصد رشد نشان مي دهد. در گروه پتروشيمي،مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي افق پيش روي صنعت متانول را در ايران روشن خواند و بر ضرورت ايجاد كنسرسيوم واحد در حوزه متانول تاكيد كرد. سيد رضا نوروززاده با اشاره به راه اندازي واحدهاي جديد متانول در كشور، حمايت همه جانبه خود را از جنبه تامين خوراك اين مجتمع ها با توجه به منابع گازي غني موجود اعلام كرد. وي با اشاره تحريم هاي پيش رو، ايجاد كنسرسيوم واحد در حوزه متانول را ضروري خواند و لزوم تاسيس كنسرسيوم هاي مشابهي را براي ديگر محصولات پتروشيمي و به صورت تخصصي لازم دانست. در گروه معدني، سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتي در چين هفته گذشته صعودي بوده است. قيمت تا 7 درصد رشد داشته 77 دلار هر تن سي اف آر چين شد. قيمت سنگ آهن وارداتي در چين نسبت به يك ماه قبل نيز تا 8 دلار هر تن رشد داشته است. قيمت ها به اوج 8 ماه اخير نزديك شده چرا كه آخرين بار چنين قيمت هايي اوايل ماه مارس سال جاري مشاهده شده بود.

در مجموع بازار ديروز بازاري منفي و ضعيف بود كه ارزش معاملات در بورس (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) به 796ميليارد تومان و در فرابورس به 373ميليارد تومان رسيد.

بازگشت به زير مرز 180هزار واحد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4902)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است