|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: برنامه هاي بورسي صندوق ذخيره فرهنگيان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


برنامه هاي بورسي صندوق ذخيره فرهنگيان
مديرعامل شركت تشريح كرد

نويسنده: مهتاب رحمتعلي

گروه بنگاه ها : استفاده از ظرفيت هاي بازار سرمايه كشور در راستاي تامين مالي، افزايش نقدشوندگي دارايي ها و ايجاد شفافيت اطلاعاتي از مهم ترين برنامه هاي صندوق ذخيره فرهنگيان است.

به گزارش «دنياي اقتصاد» مهدي نيكدل، مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان با اشاره به اينكه مهم ترين استراتژي ما خروج از بنگاهداري است، گفت: هدف اصلي ما سرمايه گذاري با بيشترين سودآوري براي معلمان است. بر همين اساس در نظر داريم پروژه هاي كم بازده، شركت هاي زيان ده و شركت هايي كه با مشكل همراه هستند را واگذار كرده و از طريق رفتن به بورس دارايي هاي مان را به روز كرده و افزايش دهيم.وي افزود: از آنجا كه ما در آينده با تعداد زيادي از بازنشستگان روبه رو هستيم، بايد دارايي هايمان قدرت نقدشوندگي بالايي داشته باشند كه اين شرايط در بورس فراهم است. گرچه ما تا سال 1400 در منابع و مصارف صندوق مشكلي نخواهيم داشت و براي آن زمان برنامه ريزي لازم صورت گرفته است.

نيكدل با تاكيد بر اينكه براي رفتن به بورس، بعد از شفافيت و قدرت نقدشوندگي بالا، مشخص شدن ارزش دارايي ها براي ما مهم است، اضافه كرد: همچنين اگر شركت هاي زيرمجموعه صندوق ذخيره فرهنگيان بورسي شوند، به دليل اعتباري كه ايجاد مي شود راحت تر مي توانيم از دارايي هاي بورسي براي وثيقه استفاده كنيم.

گام هاي چهارگانه در راستاي توسعه

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان با اشاره به شرايط متلاطم اين شركت در دو سال قبل گفت: اولين اقدام در آن زمان تجديد ساختار مديريتي موسسه و شركت هاي زيرمجموعه بود. به علاوه تشكيل پرونده هاي حقوقي و طرح برخي شكايات براي استيفاي حقوق موسسه و اعضا از كارهاي فوري و ضروري در بدو فعاليت بود.

وي يكي از مهم ترين اين تغييرات را در بانك سرمايه اعلام كرد و گفت: البته اين تغيير با مقاومت هايي همراه بود و حتي سيستم بانك مركزي تا ارديبهشت سال بعد نيز اجازه تغيير مديرعامل را نداد و پس از اجازه تغيير، تا تابستان مديرعامل عوض نشد. بر همين اساس تا آن زمان اقدامي جدي در بانك صورت نگرفت و نتوانستيم كاري انجام دهيم.

وي اقدام بعدي را تهيه گزارش از وضعيت مالي موسسه و شركت هاي تابعه و حركت در مسير شفافيت و اطلاع رساني به افكار عمومي و همچنين ذي نفعان موسسه يعني فرهنگيان دانست و افزود: طي جلسات استاني فراوان با معلم ها، اطلاع رساني گسترده اي را انجام داديم و در راستاي شفاف سازي بيشتر، تصميم گرفتيم بنگاه هايي كه امكان ورود به بازار سهام دارند را وارد بورس كنيم. وي گام بعدي را حل اختلافات و پيگيري اموال اعلام كرد و گفت: در اين زمينه نيز مطالبات را تا حد زيادي پس گرفتيم و بسياري از زمين هاي ارزشمند و ساختمان هايي كه در رهن بود را به شركت بازگردانديم.

وي افزود: همچنين اهميت ويژه اي براي بخش سرمايه گذاري قائل شديم. در اين راستا با حضور مديران مجرب و موثر، كميته سرمايه گذاري تشكيل داديم. بر همين اساس معاونت مالي، اداري و سرمايه‎گذاري موسسه را تفكيك كرده و معاونت مالي و اداري و معاونت سرمايه گذاري را ايجاد كرديم.

نگاهي به سودآوري شركت

وي در ادامه به سودآوري 17 درصدي موسسه در 23 سال گذشته و پرداخت 2 هزار و 324 ميليارد تومان سهم الشركه به فرهنگيان بازنشسته اشاره كرد و گفت: صندوق در 31 شهريورماه 96 مبلغ 280 ميليارد تومان سود توزيع كرده است. همچنين امسال اين رقم به دو برابر مي رسد كه اين سود ناشي از مجموعه فعاليت شركت هاي تابعه موسسه است.

نيكدل تصريح كرد: بيش از 60 درصد از ميزان پولي كه به فرهنگيان داده شده مربوط به سودآوري فعاليت هاي اقتصادي و كمتر از 40 درصد آن مجموع سهم اعضا و دولت است. يعني صندوق در طول سال هاي گذشته در مجموع حدود 4 هزار و 350 ميليارد تومان سود حاصل كرده است. وي در ادامه با اشاره به اينكه خروجي صندوق به معلم ها بيشتر از ورودي خود آنها بوده است، گفت: موسسه در طول 23 سال گذشته به طور ميانگين 17درصد سودآوري داشته كه به نسبت سرمايه گذاري در هر حوزه ديگري، قابل قبول و قابل دفاع است.

وي افزود: اين در حالي است كه دولت هنوز سهم خود را كامل پرداخت نكرده است و ما در سال 96 توانستيم تنها مطالبات تا سال 90 را به صورت اوراق بگيريم. به گفته وي، معلمان عضو از ابتداي سال 74 تا شهريور 97 حدود دو هزار ميليارد تومان و دولت هم 769 ميليارد تومان به صندوق داده اند و اكنون دارايي هاي صندوق به ارزش دفتري بيش از 5 هزار ميليارد تومان و ضريب نفوذ آن در بين معلمان 82 درصد است.

تعهدات دولت

وي ادامه داد: دولت از برنامه دوم توسعه به بعد متعهد شده كه به ميزان واريزي اعضا به موسسه، سهم خود را واريز كند. اين روند تا برنامه پنجم توسعه ادامه داشت اما در برنامه پنجم متاسفانه اسمي از سهم صندوق ذخيره فرهنگيان نيامد و دولت هيچ پولي را به مدت 5 سال (از سال 1390 تا 1395) به صندوق پرداخت نكرد كه مبلغ آن معادل 817 ميليارد تومان است. نيكدل گفت: موسسه در اين زمينه شكايتي را در ديوان عدالت اداري طرح كرده و پرونده در حال پيگيري است و اميدواريم بتوانيم مطالبات را پس بگيريم.

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان افزود: در برنامه ششم توسعه دوباره سهم دولت احيا شده كه از اين بابت مبلغ 262 ميليارد تومان بابت سال 1396 و حدود 140 ميليارد تومان نيز بابت شش ماه اول سال 1397 مطالبات اعضا از دولت مورد پيگيري موسسه است.

مهم ترين رسالت

وي مهم ترين رسالت و وظيفه صندوق ذخيره فرهنگيان را مربوط به دوران بازنشستگي معلمان دانست و گفت: در حال حاضر براي همه بازنشسته ها و شاغل ها ارائه خدماتي را شروع كرده ايم. همچنين از طريق شركت هاي ليزينگ و رفاه فرهنگيان، شركت بيمه معلم و شركت خدمات مسافرتي و جهانگردي زاگرس و تعدادي ديگر از شركت ها در حال ارائه خدمات حين خدمت هستيم.

وي با اشاره به اينكه يكي ديگر از اهداف صندوق ايجاد امكان سفر هوايي ارزان (LCC) براي معلمان است، گفت: با همين هدف در حال خريد هواپيما و سرمايه گذاري در شركتي هواپيمايي به اسم «اروان» هستيم و اميدواريم كه از اين طريق هم بتوانيم خدمات قابل توجهي براي معلمان داشته باشيم.  وي با اعلام اينكه اكنون خطوط هوايي مشهد، شيراز، اهواز، بندرعباس، دبي و استانبول را در برنامه پروازهاي اين شركت داريم، افزود: تا پايان سال هواپيماهاي ما وارد كشور مي شوند و در نظر داريم بليت پروازهاي مزبور را با 25 درصد تخفيف و قيمت ويژه به شركت زاگرس بدهيم كه به معلمان تعلق بگيرد.

نيكدل در پاسخ به سوالي مبني بر دليل حركت شركت به سمت تشكيل هلدينگ هاي تخصصي گفت: لازمه شركت داري خوب، تخصصي عمل كردن است. ما نمي توانستيم همه حوزه ها را مديريت كنيم، بنابراين بايد به بخش هاي تخصصي فكر مي كرديم. ما با تمركز بر حوزه نفت و گاز و انرژي، هلدينگ پتروفرهنگ را ايجاد و به تازگي بخش نيروگاهي را نيز به آن اضافه كرده ايم. به گفته نيكدل، هلدينگ تخصصي صنعت و معدن، هلدينگ ساختماني و همچنين گروه شركت هاي مستقل از ديگر زيرمجموعه هاي شركت هستند.

ورود به حوزه پتروشيمي

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان همچنين درباره دلايل انتخاب حوزه پتروشيمي گفت: با توجه به اينكه ما ابتدا مزيت نسبي صندوق و همچنين كشور را سنجيده و تفاوت خودمان را با ديگر شركت ها در نظر گرفتيم. به واسطه فرهنگيان عضو، هرگز تحريم نخواهيم شد، همان طور كه تاكنون تحريم نبوديم پس به سمت شركت هايي رفتيم كه مانند پتروشيمي ها صادرات محور باشند.

وي افزود: از سوي ديگر سرمايه مطمئن و بالايي در دست داشتيم و پروژه هاي بزرگ به سهامدار شفاف و سرمايه قابل توجه نياز دارند. در همين راستا با خريد 51 درصد سهام انرژي سپهر به يكي از قطب هاي پتروشيمي كشور و حتي خاورميانه به ويژه در حوزه توليد متانول تبديل خواهيم شد.

وي گفت: اكنون سه پتروشيمي عمده سبلان، دنا و سيراف را داريم و سهام پتروشيمي كيان را با نفت و گاز پارسيان شريك هستيم.

به گفته نيكدل با توجه به اينكه متانول در ابتداي زنجيره پتروشيمي قرار دارد، لذا توليد متانول عملا به معناي ايجاد فرصت در توسعه صنايع پايين دستي در آينده نه چندان دور خواهد بود. در اين راستا شركت پتروفرهنگ با توجه به در اختيار داشتن بيش از 90 درصد از سهام شركت متانول كيمياي پارس خاورميانه به مهم ترين توليدكننده محصول متانول در خاورميانه تبديل شده و در ميان بزرگ ترين هلدينگ هاي صنعت پتروشيمي قرار خواهد گرفت. وي با تاكيد بر اينكه پتروشيمي ها ارزش افزوده بالايي دارند، گفت: احتمال ورود دانش پتروشيمي به كشور بيشتر است، بنابراين روي اين صنعت سرمايه گذاري كرديم. در همين حال پتروشيمي هاي ما از سال آينده به ترتيب راه اندازي مي شوند. امسال يكي از شركت هاي ما به بهره برداري رسيد. از سال آينده پتروشيمي سبلان، سال بعدي دنا و سال بعد از آن پتروشيمي سيراف به بهره برداري مي رسند.

وي با اشاره به اينكه هر يك از اين شركت ها 5/ 1 ميليارد دلار فروش دارند كه سود آنها بين 500 تا 700 ميليارد تومان خواهد بود، افزود: ما براي فرهنگيان عضو طي 4 سال آينده چهار هزار ميليارد تومان سود با دلار 4 هزار و 200توماني خواهيم ساخت و اگر قيمت دلار 8هزار تومان باشد اين مبلغ دو برابر خواهد بود. به همين دليل هميشه از معلمان خواسته ايم كه به عضويت صندوق اقدام كنند و اعضاي قديمي هم از آن خارج نشوند.

برنامه هاي بورسي صندوق ذخيره فرهنگيان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 92 بارآثار ديگري از " مهتاب رحمتعلي"

  بخش خصوصي واقعي در تايدواتر
مهتاب رحمتعلي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  رشد سودآوري هلدينگ خليج فارس
مهتاب رحمتعلي، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  اعتراض پالايشگاه هاي روغن سازي به افزايش قيمت خوراك
مهتاب رحمتعلي، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  عرضه اوراق سلف سيمان خوزستان
مهتاب رحمتعلي، دنياي اقتصاد 28/4/97
مشاهده متن    
  شرايط ويژه پتروشيمي پارس براي سودآوري
مهتاب رحمتعلي، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جنگل و مرتع
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است