|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: در نشست پارلمان بخش خصوصي با محمد اسلامي مطرح شد: سه مطالبه از وزارت راه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


در نشست پارلمان بخش خصوصي با محمد اسلامي مطرح شد: سه مطالبه از وزارت راهدنياي اقتصاد : نشست مشترك اعضاي پارلمان بخش خصوصي كشور با وزير پيشنهادي راه و شهرسازي فرصتي براي فعالان اقتصادي بخش خصوصي فراهم كرد تا ضمن آسيب شناسي مشكلات، مهم ترين مطالبات شان را مطرح كنند.

«رهايي از تصدي گري هاي دولتي»، «توجه به بخش ترانزيت» و «استفاده از ظرفيت بخش خصوصي» به عنوان سه مطالبه اصلي از سوي فعالان اقتصادي مطرح شد.

در اين نشست كه صبح روز گذشته، ساعاتي قبل از جلسه مجلس براي بررسي صلاحيت 4 وزير پيشنهادي برگزار شد، فعالان بخش خصوصي در حضور محمد اسلامي، وزير پيشنهادي راه و شهرسازي، حضور نسبتا پررنگي داشتند و با صراحت از مهم ترين چالش هاي اين بخش سخن گفتند. آنچه فعالان بخش خصوصي در اين جلسه بر آن اشتراك نظر داشتند، دخالت و تصدي گري هاي گسترده دولت در بخش حمل و نقل و احداث بود كه به باور آنها تبديل به چالشي جدي شده است. فعالان اقتصادي معتقدند بسياري از مشكلات امروز حوزه ساخت و ساز و حمل ونقل به دليل تمركز پروژه ها در بخش هاي دولتي و خصولتي است و وزارتخانه مي تواند براي برون رفت از مشكلات فعلي از ظرفيت هاي بخش خصوصي استفاده كند. در بخش حمل و نقل جاده اي، «كندي حمل و نقل»، «تخريب محيط زيست» و «هزينه ها و مصرف بالاي انرژي» به عنوان مهم ترين مشكلات از سوي بخش خصوصي مورد تاكيد قرار گرفت.

فعالان بخش خصوصي تصريح كردند كه در حوزه شهرسازي طي دهه هاي گذشته دچار نوعي بي هويتي و عدم تناسب و بدقوارگي در ساخت و ساز شده ايم كه اين اتفاق ناشي از سياست هاي اشتباه بوده است. به باور ناظران، پتانسيل ها در بخش ترانزيت كالا، همچنين موقعيت منطقه اي و جغرافيايي كشور به گونه اي است كه مي توان علاوه بر اشتغال زايي، درآمدهاي ناشي از آن را به مرور جايگزين درآمدهاي نفتي كرد. در زمينه ساخت و ساز شهري، نسبت به دريافت هزينه براي اعطاي گواهي كيفيت هشدار داده شد، فعالان صنعت ساختماني بر اين باورند هزينه هايي كه بابت گواهي كيفيت دريافت مي شود بايد در راستاي بهبود و ارتقاي كيفيت ساخت و ساز عمل كند و دولت نبايد به اين بخش نگاه درآمدزايي داشته باشد. فعالان اقتصادي همچنين از دخالت هاي سازمان برنامه و بودجه طي سال هاي اخير در كار وزارت راه و شهر سازي انتقاد كردند. در حوزه حمل و نقل دريايي و بندري فعالان بخش خصوصي تصريح كردند كه سهم بخش خصوصي از اين بخش تقريبا صفر است كه بايد بر اساس قانون نسبت به اين سياست بازنگري شود. اعضاي پارلمان بخش خصوصي پيشنهاد كردند كه اين وزارتخانه ارتباط خود با بخش خصوصي را تبديل به ارتباطي سازمان يافته و مستمر كند و از نظرات مشورتي اتاق در تصميم سازي ها بهره ببرد. اما محمد اسلامي نيز ضمن استقبال از اين پيشنهاد تصريح كرد كه ديگر دوران روابط مكانيكي و خشك بخش خصوصي و دولتي به پايان رسيده است و رهايي از تصديگري را يك ضرورت دانست.

وي تاكيد كرد كه در بخش حمل و نقل، واگذاري امور صنفي و لجستيكي به انجمن ها و تشكل ها در دستور كار وزارتخانه تحت مديريت او قرار خواهد گرفت، چراكه به باور او فعالان اين صنف بهتر از هر كسي مي توانند امور خود را سازمان دهي كنند. اسلامي همچنين «بازمهندسي ساختاري براي كوچك سازي»، « ايجاد پنجره واحد براي تسهيل مجوزها» و «توسعه رگولاتوري» را 3 برنامه و اولويت اصلي خود عنوان كرد.

ضرورت تغيير نگرش در بخش حمل ونقل

غلامحسين شافعي، رئيس اتاق ايران، وزارت راه و شهرسازي را يكي از استراتژيك ترين و زيربنايي ترين وزارتخانه ها در مسير توسعه اقتصادي عنوان كرد. شافعي تاكيد كرد كه برنامه هاي وزراي پيشنهادي از جمله وزير پيشنهادي راه و شهرسازي در مراحل بعدي مورد پايش اتاق بازرگاني قرار مي گيرد تا مشخص شود چه ميزان از اين برنامه ها عملي شده است.

شافعي تزريق نگاه و رويكردي جديد به بخش حمل و نقل را يكي از ضرورت هاي وزارت راه و شهر سازي در دوره جديد دانست و تاكيد كرد كه با توجه به نقش ايران در اقتصاد منطقه ايجاد تحول در بخش حمل و نقل بسيار حائز اهميت است. او به مهم ترين مشكلات بخش حمل و نقل جاده اي اشاره كرد و گفت: متاسفانه ناوگان حمل و نقل ما بسيار فرسوده است. «كندي حمل و نقل جاده اي»، «تخريب محيط زيست»، «هزينه هاي بالاي حمل و نقل» و « مصرف بالاي انرژي» به عنوان مهم ترين مشكلات در بخش حمل و نقل بسيار واضح است. بنابراين نگاه و نگرش كلي دولت به اين بخش بايد تغيير كند. رئيس اتاق ايران ادامه داد: در زمينه حمل و نقل ريلي وضعيت مان به مراتب بدتر از حمل و نقل جاده اي است.

امروز اگر كشور هاي آسياي ميانه ترانزيت پنبه شان را قطع كنند، ترانزيت ما تعطيل مي شود. شافعي به تحولات كشور هاي همسايه در بخش ترانزيت اشاره و تصريح كرد كه اگر از اين تحولات عقب بمانيم ترانزيت مان با مشكل جدي مواجه مي شود و احتمال تعطيلي اين بخش وجود دارد. آسيب هاي بخش شهري و شهر سازي نيز مورد توجه رئيس اتاق ايران قرار گرفت. شافعي عنوان كرد كه از حدود 50 سال پيش تا كنون يكي از بي هويت ترين شهر هاي منطقه را به دليل سياست هاي اشتباه داريم، به گونه اي كه هم باعث تخريب محيط زيست شده است و هم امكان كنترل در برخي مناطق در صورت وقوع حوادثي مثل آتش سوزي وجود ندارد. به گفته شافعي، به دليل ساخت و ساز هاي غلط، بي قوارگي در شهرسازي ما غوغا مي كند. رئيس اتاق ايران اعلام كرد كه بخش خصوصي اين آمادگي را دارد كه در اجراي برنامه هاي وزارت راه و شهرسازي گام بردارد.

در بخش هاي ديگري از اين نشست فعالان بخش خصوصي در حوزه خدمات فني و مهندسي، احداث و حمل و نقل مهم ترين مطالبات خود در اين بخش را مطرح كردند. محمد اميرزاده، رئيس كميسيون احداث و خدمات فني و مهندسي اتاق ايران بر استفاده از ظرفيت هاي شركت هاي خصوصي تاكيد كرد. به گفته وي، عملكرد خصولتي ها در حوزه راه وشهر سازي آسيب هاي زيادي را به دنبال داشته است كه وزارتخانه بايد براي آن چاره انديشي كند. اميرزاده عنوان كرد: نگاه سليقه اي به قراردادهاي پروژه هاي اين وزارتخانه باعث تحميل هزينه هايي سنگين به كشور شده است. رئيس كميسيون احداث اتاق ايران همچنين بر فرصت و امكان ارتباط مستمري بين وزارتخانه و بخش خصوصي تاكيد كرد.  احمد پورفلاح از توليدكنندگان مصالح ساختماني نسبت به تبعات منفي اخذ هزينه براي گواهي هاي كيفيت كه از سوي وزارت راه و شهر سازي اخذ مي شود هشدار داد. پورفلاح تصريح كرد هزينه هايي كه در اين بخش از فعالان اقتصادي گرفته مي شود بايد عاملي براي ارتقاي كيفيت ساختمان باشد، نه روشي براي درآمدزايي دولت.

جايگزيني درآمد ترانزيتي به جاي نفت

فاطمه مقيمي، عضو هيات نمايندگان اتاق ايران و از فعالان حمل و نقل جاده اي تاكيد كرد كه بخش حمل و نقل يكي از مولفه هاي مهم براي زيرساخت هاي كشور است و در اشتغال زايي نقش بسزايي دارد. موقعيت جغرافيايي و ترانزيتي ما به گونه اي است كه درآمدهاي حاصل از آن مي تواند جايگزين درآمد نفتي شود. مقيمي اضافه كرد: تجار ما امروز در شرايطي كه قيمت تمام شده بالايي دارند با مرارت هاي زياد خريدار پيدا مي كنند. انتظار مي رود توانمندي هاي بخش خصوصي به عنوان مشاور استفاده شود. همچنين برخي فعالان در حوزه دريايي و بندري تصريح كردند كه بخش خصوصي در حوزه دريايي تقريبا سهمي از پروژه ها ندارد، در حالي كه بر اساس قانون بخشي از تصدي گري ها بايد به بخش خصوصي واگذار شود. اما فعالان ديگر بخش حمل و نقل پيشنهاد جداسازي مسكن از وزارت راه را مطرح كردند، چراكه به گفته آنها وزارتخانه امكان رسيدگي به همه امور را ندارد. فعالان اقتصادي همچنين از دخالت هاي سازمان برنامه و بودجه طي سال هاي اخير در كار وزارت راه و شهر سازي انتقاد كردند.

فعالان حوزه احداث تاكيد كردند كه نحوه توزيع اعتبارات از جمله اوراق مشاركت و اسناد خزانه توسط سازمان برنامه و بودجه باعث بروز مشكلات شده است. محمدرضا انصاري، نايب رئيس اتاق ايران و فعال حوزه خدمات فني و مهندسي نيز مشكل اصلي وزارت راه و شهر سازي را تصدي گري و عدم واگذاري بسياري از پروژه ها به بخش خصوصي عنوان كرد.  به گفته انصاري، به دليل سنگيني وزارتخانه، هر وزيري با هر ميزان نبوغ و خلاقيت هم سر كار بيايد دچار مشكل مي شود؛ چراكه وزارتخانه خودش را از توانمندي هاي بخش خصوصي محروم كرده است. اگر تصدي گري ها كاهش پيدا نكند، تفكيك وزارتخانه هم موثر نخواهد بود.

رهايي تصدي گري اولويت اصلي وزارت راه

اما پس از صحبت هاي فعالان بخش خصوصي، محمد اسلامي وزير پيشنهادي راه و شهرسازي از مهم ترين اولويت ها و برنامه هاي خود گفت. اسلامي عنوان كرد: برنامه ام را در دو صفحه ارائه كردم، چون معتقدم به اندازه كافي برنامه و احكام دائمي مانند برنامه ششم توسعه، قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار و قانون رفع موانع توليد نوشته شده است و فقط براي رسيدن به اهداف بايد  اين برنامه ها واستراتژي ها را مشخص و عملياتي كرد. اسلامي اولويت اصلي خود را واگذاري تصدي گري ها عنوان كرد. همچنين «بازمهندسي ساختاري براي كوچك سازي»، «ايجاد پنجره واحد براي تسهيل مجوزها» و «توسعه رگولاتوري» سه برنامه اصلي اسلامي براي وزارت راه و شهر سازي است.

اسلامي درباره وضعيت بافت هاي فرسوده، گفت: در اين بخش در سال هاي گذشته طرح هاي زيادي اجرا شده است.

 در برنامه ششم هم تكاليف زيادي در حوزه بازسازي بافت هاي فرسوده شهري تعيين شده كه فقط سه سال از زمان اجراي آن باقي مانده است. وي افزود: مهم ترين كار در بخش بافت هاي فرسوده اين است كه مسير انبوه سازان را هموار كنيم چراكه احياي اين بخش ها مي تواند تقاضاي مسكن از سوي اقشار متوسط و ضعيف را پاسخ دهد. همچنين برنامه ريزي ها در اين بخش بايد به صورت استاني باشد تا مقامات استان ها راحت تر پروژه ها را عملياتي كنند.

به گفته اسلامي، براساس قانون اساسي، تامين مسكن وظيفه قانوني دولت است و بخش ساختمان اثرگذاري مهمي براي خروج بخش صنعت و توليد كنندگان از ركود برعهده دارد. وي ادامه داد: بايد اجازه دهيم در  بخش حمل و نقل انجمن ها و تشكل هاي صنفي لجستيك كارشان را فراهم كنند، چون بهتر مي توانند كارهاي خود را سازمان دهي كنند. وزير پيشنهادي راه و شهرسازي در مورد توسعه ترانزيت به محور كريدور شمال به جنوب اشاره و اظهار كرد: اولويت ما روان سازي مسيرهاي ترانزيتي است و قصد داريم احداثات مورد نياز در اين محورها را تكميل كنيم. به گفته وي، در شرايط تحريم، ترانزيت يكي از مولفه هايي است كه براي برون رفت از مشكلات اقتصادي مي تواند موثر واقع شود.

البته براي استفاده از ظرفيت هاي ترانزيتي بايد هم در حوزه ديپلماسي و هم در حوزه اقتصادي كار شود.  وزير پيشنهادي راه و شهرسازي درباره روش هاي تامين مالي پروژه هاي عمراني حوزه راه و شهرسازي، تاكيد كرد: اجراي پروژه ها را مي توان با الگوي متفاوت انجام داد. اگر شركت هاي بزرگ سهامي عام كه مزيت رقابتي دارند در عرصه  حضور داشته باشند مي تواند باعث جذب فرصت ها شود. وي ادامه داد: مسير فاينانس و سرمايه گذاري خارجي را بايد با يك چرخش منطقي به سمت شركت هاي سهامي عام واگذار كنيم تا فعالان اقتصادي از ساخت احداثات جنبي مانند شهرك هاي تفريحي در كنار اين پروژه ها سود ببرند. وزير پيشنهادي راه و شهرسازي تصريح كرد: بايد در رويه هاي تامين مالي بازنگري شود.

براي اين منظور مي توانيم با ايجاد كارگروه مشترك هم انديشي به سمت متنوع سازي روش هاي تامين مالي برويم. اسلامي افزود: امروز ديگر كسي در دنيا با بودجه دولتي فرودگاه نمي سازد، بلكه  فرودگاه ها با الگوي BLT ساخته مي شوند. وي با تاكيد بر اينكه بايد ايران را به هاب قدرتمند ترانزيتي منطقه تبديل كنيم تا بازارهاي ايران و بازارهاي بين المللي به يكديگر دسترسي داشته باشند، گفت: به عنوان مثال در آسياي ميانه براي مسافرت به دنيا از دو كشور استفاده مي كنند. اگر ما در شمال كشور هاب هوايي قدرتمند ايجاد كرده بوديم، مي توانستيم امكان عبور سفرهاي مردم اين منطقه را از ايران فراهم كنيم. وزير پيشنهادي راه و شهرسازي با بيان اينكه ديگر دوران روابط مكانيكي و خشك بخش خصوصي و دولتي گذشته است، گفت: بايد با اين روش كه بخش دولتي با قيمت پايه مورد دلخواه خود، مناقصه برگزار كند، اسناد خزانه بدهد و براي بخش خصوصي هم به صرفه نباشد تا در نهايت پروژه نيمه كاره رها شود، خداحافظي كنيم.

اين شيوه براي 60-50 سال گذشته است. امروز الگوهاي ساخت و ساز و توسعه زيرساخت ها بسيار متنوع شده است.

اسلامي همچنين درباره برنامه خود دربخش مسكن مهر گفت: اهتمام ما در اين زمينه، تعيين تكليف مسكن مهر باقيمانده است. در حال حاضر در سه حالت در مسكن مهر مشكل داريم كه بايد با ظرفيت مقامات استاني تعيين تكليف شود. وي افزود: بخشي از مسكن مهر باقيمانده مربوط به ساير دستگاه ها است، برخي مشكل حقوقي دارند و برخي ديگر بدون متقاضي هستند كه براي مسكن مهرهاي بدون متقاضي، واگذاري شان به بهزيستي و نهادهاي حمايتي را در نظر گرفته ايم. وزير پيشنهادي راه و شهرسازي در مورد آخرين وضعيت آزادراه تهران - شمال گفت: اين پروژه، قرارداد دارد و طبق برنامه ريزي در حال انجام است و تكميل آن را هم پيگيري خواهيم كرد. اسلامي ديگر برنامه هاي خود را شايسته سالاري، جوان گرايي و برنامه محوري عنوان كرد و گفت:  حفظ پرچم و خاك و پول ملي، وظيفه تك تك آحاد جامعه است. كسي كه حاضر نباشد جان خود را براي پرچم و خاك كشور فدا كند، ايراني نيست. پول ملي بخشي از هويت ماست و نبايد ارزش آن كاهش يابد.

در نشست پارلمان بخش خصوصي با محمد اسلامي مطرح شد: سه مطالبه از وزارت راه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات جامعه شناختي جوانان
شماره 33
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است