|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرخلا سيستم رگولاتوري برق

فارس : مشاور مركز پژوهش هاي مجلس با تاكيد بر اينكه نيازمند اصلاح ساختار برق در كشور هستيم، گفت: سيستم رگولاتوري برق بايد ايجاد شود تا تعرفه هاي برق به درستي تعيين شود. ايرج مهر آزما در نشستي با حضور فعالان صنعت برق درخصوص تعرفه هاي برق و يارانه ها و قيمت گذاري برق در ايران افزود: برق ابتدا در ايران خصوصي بود و توسط مالكان نيروگاه ها و شهرداري ها عرضه مي شد.

مشاور مركز پژوهش هاي مجلس ادامه داد: اين موضوع تا برنامه سوم توسعه ادامه يافت اما در برنامه سوم و به خصوص چهارم با شكل گيري توانير و شركت هاي برق منطقه اي، دولتي شد.

مهرآزما اضافه كرد: اولين سيستم حسابداري قيمت تمام شده برق در سال 46 و همزمان با شكل گيري شركت توانير در ايران ايجاد شد، اين سيستم با هدف تعيين تعرفه فروش برق بر اساس مطالعات يك شركت مشاور آمريكايي در ايران شكل گرفت. وي اظهار كرد: در آن سال ها تعرفه برق براي كل كشور يكسان نبوده و براي مناطق مختلف متفاوت بود اما در سال هاي بعد با گذشت زمان اين موضوع كنار گذاشته شد و تا امروز نيز اين حسابداري تنها به صورت صوري و غيرواقعي انجام مي شود. مشاور مركز پژوهش هاي مجلس با اشاره به اينكه يكي از موارد مهم كه اين روزها كمتر مورد توجه قرار مي گيرد محاسبه قيمت سوخت است، گفت: از يك سالي به خاطر اعطاي يارانه، قيمت سوخت نيروگاه ها صفر تومان در نظر گرفته شد سپس يك تومان و بعد 5 تومان. بنابراين به طور كلي در هيچ زمينه اي از بخش هاي سيستم دولتي، حسابداري قيمت تمام شده پياده نمي شود. در نتيجه متوجه نيستيم يك كيلووات ساعت انرژي چقدر تمام مي شود. مهرآزما افزود: نمي دانيم بنزيني كه به مردم فروخته مي شود چند تمام مي شود در نتيجه موضوع مهم راندمان نيروگاه ها نيز مورد غفلت باقي مانده است. وي ادامه داد: براي مالك نيروگاه مشخص نيست در كدام قسمت نيروگاه سرمايه گذاري كند چرا كه سال هاست راندمان نيروگاه ها به صورت متوسط 37 تا 38 درصد است و همين طور روي آن عدد درجا زده است. مشاور مركز پژوهش هاي مجلس اظهار كرد: در سال آينده نياز به 8 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي داريم و با بحران خاموشي روبه رو خواهيم بود. پس يكي از راه حل ها افزايش قيمت برق در ساعات پيك مصرف است، بنابراين هر كسي از مرز پيك مصرف عبور كند مبلغ بالاتري را خواهد پرداخت. به گفته مهرآزما، كنتور سه زمانه براي كساني كه مصرف پيك آنها بالا است در نظر گرفته مي شود پس اين راهكارها تنها براي كوتاه مدت در نظر گرفته شده است. وي درخصوص موضوع رگولاتوري برق نيز گفت: تا زماني كه سيستم رگولاتوري در صنعت برق ايجاد نشود اصلاح ساختار معنا ندارد چرا كه رگولاتور كسي است كه كارشناس انرژي باشد و نسبت به وزارت نفت و نيرو تعلق نداشته باشد تا بتواند تصميم درستي بگيرد.

حذف واسطه هاي تامين مواد اوليه پوشاك

ايرنا : دبير كارگروه بررسي و پيگيري تامين مواد اوليه واحدهاي توليدي پوشاك استان تهران اعلام كرد: حذف واسطه ها در تامين مواد اوليه اين صنعت با جديت در دستور كار است و نظارت هاي كامل اعمال مي شود تا قيمت ها به صورت غيرمتعارف افزايش پيدا نكند. محمد توكلي با اشاره به نشست هفته گذشته اعضاي اين كارگروه با مسوولان دولتي توضيح داد: در اين جلسه مقرر شد در ذيل كارگروه هشت كميته از جمله كشباف و جوراب، پيراهن و مانتو، جين و كتان، كت و شلوار تك، خرج كار، چرم مصنوعي و طبيعي و نيز رنگ و پتروشيمي تشكيل شود.

به گفته وي، پنج نفر از توليدكنندگان پوشاك و اتحاديه نيز در اين كميته ها حضور خواهند داشت. توكلي در ادامه همكاري بانك مركزي را براي اختصاص ارز دولتي به واردكنندگان مواد اوليه پوشاك خواستار شد و گفت: اينك تاجراني وجود دارند كه داوطلب واردات مواد اوليه هستند اما از آنجاكه ارز دولتي اختصاص پيدا نمي كند اين كار انجام نمي شود. دبير كارگروه بررسي و پيگيري تامين مواد اوليه واحدهاي توليدي پوشاك استان تهران با اعلام حمايت از تاجراني كه با اين گروه همكاري كنند، اضافه كرد: باتوجه به نرخ ارز دولتي برآورد قيمت محصول صورت مي گيرد تا مواد اوليه با هزينه متعارف به دست توليدكنندگان برسد.

توكلي گفت: اين كارگروه از تاجران واردكننده مواد اوليه اي كه در كشور توليد نشود حمايت مي كند و از سوي ديگر بر وارداتي كه با ارز دولتي انجام مي شود نظارت دارد تا مواد اوليه به قيمت ارز دولتي به دست توليدكنندگان برسد، نه ارز بازار آزاد. وي تاكيد كرد: تلاش ما اين است كه توليدات ايراني با قيمت واقعي به دست مصرف كننده برسد. كارگروه بررسي و پيگيري تامين مواد اوليه واحدهاي توليدي پوشاك استان تهران با حضور اعضاي هيات امناي بازار، رئيسان اتحاديه هاي پوشاك، پيراهن دوزان، كشبافان، خياطان و چرم اواخر شهريورماه امسال تشكيل شد. باتوجه به اينكه بسياري از واحدهاي نساجي كشور نيز در تهران دفتر فروش دارند، عمده فعاليت هاي مربوط به تامين مواد اوليه صنايع فعال در حوزه پوشاك با هماهنگي اين كارگروه در استان تهران پيگيري مي شود.

آمار جديد از توزيع لاستيك

شاتا : آمارهاي ارائه شده از سوي معاونت امور اقتصادي و بازرگاني وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد 18 هزار و 500 حلقه لاستيك سنگين اتوبوسي ويژه حمل و نقل جاده اي زائران اربعين حسيني در نظرگرفته شده است.

در عين حال حدود 4 هزار و 400 حلقه لاستيك سنگين ناوگان حمل و نقل درون شهري اتوبوسي نيز كه در ارائه خدمات به زائران اربعين حسيني مورد استفاده قرار مي گيرند نيز به وزارت كشور تخصيص يافته است.به اين ترتيب در مجموع با هدف تسهيل خدمت رساني به زائران اربعين و تامين نياز بازار در اين دوره زماني 22 هزار و 900 حلقه لاستيك سنگين به اتوبوس هاي ويژه حمل و نقل جاده اي و درون شهري زائران اختصاص داده شده است. بر اين اساس از ابتداي سال جاري تا پايان مهر ماه بيش از 600 هزار حلقه لاستيك سنگين توليد داخل و 300 هزار حلقه لاستيك سنگين وارداتي توزيع شده است.آمارهاي ارائه شده نشان مي دهد از ابتداي آغاز طرح توزيع لاستيك با حواله و نرخ مصوب يعني از چهاردهم تيرماه سال جاري تا پايان مهر ماه، 386 هزار حلقه لاستيك وارداتي و توليد داخل در اختيار شبكه حمل و نقل قرار گرفته است.اين گزارش حاكي است براي رفع نياز ناوگان سوخت رساني كشور تعداد 1500 حلقه لاستيك سنگين به شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي جهت رفع نياز اختصاص يافت.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم اعصاب كاسپين
شماره 17
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است