|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
افسانه «نوسازي اقتدارگرا»
بخش 73

نويسنده: بوبولو و ليليا شوتسووا
مترجم: محمدحسين باقي

تحليل ارائه شده در اين مجموعه موجب برخي توصيه هاي سياسي احتمالي براي آمريكا در مورد چين و نظم بين المللي شد. هدف اساسي اين مراحل همانا شكل دادن به نفوذ روزافزون چين به شيوه هايي است كه فضا را براي مجموعه معناداري از هنجارها، قواعد و نهادها جهت كمك به تنظيم رقابت بين المللي حفظ مي كند.

در شكل دادن به چنين استراتژي اي، سه بينش مطرح شد: 1- مسير كلي چين مثبت بوده اما جايگاه و وضعيت نهايي اين كشور در قبال هرگونه نظم مشترك معنادار همچنان بايد روشن شود. اين مطالعه نشان مي دهد كه نظم بين المللي پساجنگ و قواعد و هنجارهاي مربوطه اش يك چارچوب اميدواركننده تر به دست مي دهد كه به واسطه آن ايالات متحده شايد بتواند به قدرت روزافزون چين شكل داده و آن را هدايت كند. 2- چالش ژئوپليتيك چين و نظم بايد به تدريج، بخش به بخش و نه يكباره حل وفصل شود.  

بينش نهايي كه در اين تحليل ارائه شد اين است كه ادعاهاي سرزميني چين در مورد تايوان و درياهاي چين جنوبي و شرقي منعكس كننده مسائلي خاص است نه شورش عمومي عليه هنجارهاي نظم. چين عموما از هنجار حاكميت و ممنوعيت ضميمه به آن در مورد تجاوز سرزميني حمايت كرده است. اين كشور در مخالفت با اقدامات تهاجمي در ديگر مناطق به آمريكا پيوسته است. از سال 1979، چين در هيچ تهاجم گسترده اي مشاركت نداشته است. اين كشور يك استراتژي مطلوب ادغام سياسي و اقتصادي بلندمدت با تايوان را (به جاي تجاوز نظامي) برگزيده و فعاليت هايي در آستانه منطقه خاكستري (به جاي اقدام نظامي آشكار) در درياهاي چين جنوبي و شرقي انجام داده است. هيچ كدام از اين موارد به معناي ناديده گرفتن اهميت اين اقدامات نيست بلكه نشان دهنده اين است كه تلاش هاي چين براي بسط كنترل سرزميني اش منعكس كننده ادعاهاي خاصي در مناطقي محدود است. اين ادعاها به معناي يك موضع عمومي تجديدنظرطلبانه نيست و آنها ضرورتا گواهي بر تجاوز عليه دولت هاي ديگر نيستند.

درس مهم اين است كه ايالات متحده نبايد اجازه دهد كه اختلاف نظرها در مورد اين ادعاها تلاش بزرگ تر اين كشور براي همكاري با چين در چارچوب نظم چندجانبه را تضعيف كند. واشنگتن مي تواند به درستي در برابر اجبار در آن مناطق مقاومت ورزد و عملا فشار در مناطق پيش گفته را پس بزند. با اين حال، در انجام اين كار، واشنگتن بايد در نظر داشته باشد كه شاخص هاي زيادي از تعامل چين با نظم چندجانبه وجود دارد و مناقشات و اختلافات در مورد ادعاهاي چين تنها نماياننده يك جنبه است.

استراتژي ايالات متحده در قبال چين و نظم مشترك: ابتكارات همكاري جويانه

اين بينش ها و نيز در مجموع تحليل هاي قبلي، به كاربرد بالقوه رويكرد دو بخشي آمريكا به آينده تعامل چين با نظم بين المللي اشاره دارد. اول، در سوي مثبت قضيه، ايالات متحده بايد يك استراتژي جامع را براي فعاليت در جهت بسط نقش رهبري چين در نظم بين المللي طرح كند. اين استراتژي، موجب مصالحه در برخي مسائل خواهد شد و شاهد ساخت نهادها و فرآيندهايي از سوي چين خواهد بود كه خود اين كشور رهبري شان خواهد كرد. اين توصيه از يك فرض كلي نشات مي گيرد: رشد قدرت چين اجتناب ناپذير است و ايالات متحده نه مي تواند و نه بايد با آن مخالفت كند بلكه بايد در جست وجوي شكل بخشيدن به آن باشد. در اين فرآيند، ايالات متحده بايد از اين تلاش در به اشتراك گذاشتن نظم استفاده ببرد تا يك رابطه قدرتمند بلندمدت را با مقام هاي چيني در تمام سطوح و در تمام حوزه ها و مناطق بسازد.

اين توصيه فراتر از اجزاي استراتژي آمريكا- چين مي رود كه معمولا از آن با عنوان «تعامل» يا به كارگيري چين در خدمت به نظم موجود ياد مي شود. اين استراتژي تمايل آمريكا براي پذيرش قواعد و هنجارهاي تعديل شده را مي طلبد كه حافظ روح اصلي نظم است اما بر اين است كه تا حدودي چشم انداز متفاوت چين در مورد برخي مسائل را اصلاح كند. دفاع صرف از نهادها، قواعد و هنجارهاي موجود در برابر هرگونه تغييري موجب شكل گيري يك رابطه به ناچار خصمانه خواهد شد و فرآيند رو در رو ساختن چين در برابر آمريكا و نظم بين المللي را كليد مي زند. سازنده نيست كه با اين فرض با چين تقابل ورزيم كه نقش اين كشور در حوزه هاي مختلف مانند نهادهاي مالي خصمانه و مخرب است. چالش همانا استقبال از شكل دادن به مشاركت چين است نه مخالفت با آن درحالي كه همزمان [چين] در مورد شرايط معدود و خاصي درحال تصميم گيري است كه ايالات متحده در مورد آنها مصالحه نخواهد كرد. اين فرض كه چين به سادگي در سيستم تحت امر آمريكا ادغام شود بسيار ساده لوحانه است اما اين به آن معنا هم نيست كه فرض مخالف- يعني اينكه چين درنظر دارد آن سيستم را ويران سازد- ديگر معتبر نيست.

از سوي ديگر، همان طور كه كريستنسن استدلال كرده است، مشاركت دادن چين در تلاش هاي عمومي به بهانه «اطمينان بخشي دوباره» [reassurance] يا پيوستن به طرح هاي مشترك كه با عبارات رايج مورد توافقي هدايت مي شود كه هر دو طرف به شكلي بسيار متفاوت تفسير مي كنند به يك اندازه سوال برانگيز است. بر نقطه ثقل هر تلاش آمريكايي براي مشاركت دادن چين از طريق سازوكارهاي نظم مشترك بايد از طريق ابتكاراتي در مورد مسائل خاص با اهداف كاملا مشخص و شناسايي شده كار شود؛ اهدافي كه مي تواند به رهبران چين ارائه شود و مستقيما به نفع منافع چين است. اين جزء اول استراتژي مذكور، پيامدهاي سياسي خاصي براي مسائل مرتبط با نظم مشترك خواهد داشت. قاعده بسيط [broad rule] يعني پذيرش كنشگري و نفوذ روزافزون چين در مسائل و به روش هاي خاصي كه حداقل در مورد هنجارها و اصول اساسي نظم بي طرف هستند. از جمله نمونه ها عبارتند از:

* ارائه تضمين هاي عمومي از رئيس جمهور به پايين كه ايالات متحده از چين به عنوان پشتيبان نظم درحال جهاني شدن استقبال مي كند اما اين نيت را از طريق ابتكارات عيني و خاص به حقيقت تبديل مي كند.

* مديريت تعاملات، تا حدودي، از طريق يك سازوكار دائمي و سطح بالا مانند گفت وگوهاي استراتژيك و اقتصادي چين و آمريكا و ابزارهاي مشابهي كه در گذشته به كار گرفته مي شد.

افسانه «نوسازي اقتدارگرا»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " بوبولو و ليليا شوتسووا"

  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهل و يكم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش چهلم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و نهم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هشتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  افسانه «نوسازي اقتدارگرا» / بخش سي و هفتم
بوبولو و ليليا شوتسووا، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بوم شناسي جنگل هاي ايران
متن مطالب شماره 13، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است