|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: ترامپ پيرو مكتب كيسينجر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارش 
ترامپ پيرو مكتب كيسينجردنياي اقتصاد : با موشكافي سياست خارجي آمريكا طي چند دهه گذشته، مي توان به طور آشكار سياست مبتني بر واقع گرايي را مشاهده كرد. اين سياست واقع گرايانه از دوره حضور هنري كيسينجر در دولت نيكسون به عنوان وزيرخارجه در بنيان سياست خارجي آمريكا برجاي مانده است. با درنظر گرفتن اين فرمول، تناقض ها و استاندارد هاي دوگانه آمريكا در برابر برخي رژيم هاي سركوبگر از جمله عربستان سعودي را مي توان بهتر درك كرد، چراكه آمريكا براساس منافعش چشم خود را بر جنايات اين رژيم ها مي بندد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، پايگاه خبري بيزينس اينسايدر در گزارشي با برشمردن شيوه سياست خارجي آمريكا به عنوان دليل ناديده گرفتن قتل خاشقجي از سوي واشنگتن نوشت: قتل جمال خاشقجي، روزنامه نگار منتقد سعودي در كنسولگري عربستان در استانبول موجب شده است روابط آمريكا با شريك متمول خود در حاشيه خليج فارس زير ذره بين جامعه جهاني قرار بگيرد. محمد بن سلمان پس از چند هفته انكار هرگونه اطلاع از پرونده قتل خاشقجي، اكنون مي گويد عاملان اطلاعاتي سعودي پس از درگيري هاي مختصر در كنسولگري عربستان، خاشقجي را خفه كرده اند و در همين رابطه 18 فرد در عربستان بازداشت شده اند.

موضوع خاشقجي بار ديگر بر وجود تناقض هايي عجيب در سياست خارجي آمريكا تاكيد دارد؛ استاندارد هاي دوگانه در رابطه با رژيم هاي سركوبگر. تركيه مدعي است تصاوير و فايل هايي صوتي در اختيار دارد كه ثابت مي كند عاملان سعودي خاشقجي را پس از شكنجه به قتل رسانده اند و جسد او را نيز پنهان كرده اند. در اين ميان دونالد ترامپ بازداشت ها در رابطه با موضوع قتل خاشقجي را گام نخست مهمي در اين پرونده دانسته است. افرادي كه همگي داراي ارتباطات نزديكي با بن سلمان هستند.

بي ميلي ترامپ براي مقابله با عربستان سعودي در رابطه با پرونده قتل خاشقجي، موجب برانگيخته شدن خشم جهاني شده است. ترامپ و ديگر مقامات كاخ سفيد به منتقدان يادآوري كردند كه عربستان با خريد صد ها ميليارد دلار جنگ افزار از آمريكا يك شريك حياتي براي واشنگتن در كمپين ضد ايران به شمار مي آيد. اين يكي از دلايل عمده اي است كه براي همگان چرايي حفظ ارتباط آمريكا را با برخي كشورهايي كه داراي سابقه اي تيره در حقوق بشر هستند روشن مي سازد. از زماني كه آمريكا به عنوان تنها ابرقدرت نظامي و اقتصادي جهان پس از پايان جنگ سرد مطرح شده است، روساي جمهوري آمريكا بنابر منافع مالي و ژئوپليتيك چشمان خود را بر اقدامات بد رژيم هاي بي رحم بسته اند.

تا پيش از وقوع انقلاب اسلامي در سال 1979، محمدرضا شاه پهلوي نيز به همين شيوه و با به كارگيري پليس مخفي خود در سركوب مخالفان حكمراني مي كرد. اما از سوي ديگر «شاه» فردي سكولار و رهبر ضدكمونيست مسلمان در منطقه به حساب مي آمد. از اين رو ريچارد نيكسون، رئيس جمهوري اسبق آمريكا او را به مثابه پليس جبهه غربي در خليج فارس براي مقابله با پيشروي موج كمونيسم مي ديد. پس از سرنگوني شاه، دولت ريگان در دهه 80 ميلادي دوستي خود را به صدام حسين، ديكتاتور عراقي هديه داد. آمريكا او را با حمايت هاي اطلاعاتي خود در جريان جنگي هشت ساله با ايران تقويت كرد و موضوع استفاده از تسليحات شيميايي عليه ايران را ناديده گرفت. پيش از آغاز بحران و جنگ خونين در سوريه كه موجب كشته شدن حدود 400 هزار نفر شد، رژيم اين كشور نيز داراي روابط حسنه اي با واشنگتن بود.  نيكسون، جيمي كارتر، بوش پدر و بيل كلينتون همگي از اين كشور در زمان حكومت حافظ اسد ديدار كردند. ترور خاشقجي از سوي عاملان سعودي ممكن است به دليل وجهه اي كه از وليعهد 31 ساله سعودي به عنوان اصلاح طلب معتدل به ياد داشتيم غافلگير كننده باشد. محمد بن سلمان تغييرات جنجال برانگيزي در كشور محافظه كار عرب اجرايي كرد كه از آن جمله مي توان به حق رانندگي براي زنان، مبارزه با فساد و بازداشت برخي مفسدان پليس اشاره داشت. با اين حال عربستان سعودي همچنان يكي از اقتدارطلب ترين رژيم هاي جهان به حساب مي آيد. زنان بايد براي ثبت نام در دانشگاه، يافتن شغل يا مسافرت از پدر خود رضايت نامه داشته باشند. آنها مجاز به امتحان كردن لباس ها در زمان خريد نيستند.

دولت سعودي همچنين به طور دائمي بدون تفهيم اتهام دست به بازداشت افراد مي زند. افراد مي توانند براي جرم هاي مربوط به مواد مخدر به اعدام محكوم شوند كه اغلب آنها به طور عمومي انجام مي گيرد. سعودي ها تنها در چهار ماه نخست سال 2018، 48 نفر را گردن زده اند. براساس اعلام ديده بان دموكراسي رتبه عربستان در حقوق سياسي، آزادي هاي مدني و ديگر عوامل مربوط به آزادي تنها از كره شمالي بالاتر است.با اين حال ثروت، ژئوپليتيك استراتژيك آن در خاورميانه و صادرات نفت، عربستان را به يك شريك حياتي براي آمريكا بدل كرده است. باراك اوباما بيش از هر رئيس جمهوري ديگري از عربستان بازديد كرد. او در طول هشت سال رياست جمهوري چهار بار به رياض سفر كرد تا در مورد موضوعات مختلفي از جمله ايران و صادرات نفتي با مقامات اين رژيم گفت و گو كند. اين شيوه از سياست خارجي، كه براساس اصول عمل گرايي و منفعت طلبي به جاي نگراني هاي ايدئولوژيك يا اخلاقي استوار است سياست مبتني بر واقع گرايي نام دارد.

هنري كيسينجر، وزيرخارجه دولت ريچارد نيكسون يكي از استادان اين شيوه سياست خارجي است كه موجب شد دولت وقت آمريكا روابط خود با چين را عادي كند. اين درحالي است كه روابط ديپلماتيك ميان دو كشور از 1949 و روي كار آمدن كمونيست ها در چين قطع شده بود. اكنون نيز چين به عنوان يك رژيم سركوبگر شناخته مي شود و تنها 17 كشور از جمله عربستان داراي آزادي هاي محدودتري نسبت به چين هستند. اما چين پرجمعيت ترين كشور جهان است و يك قدرت هسته اي به حساب مي آيد. نيكسون، يك ضدكمونيست متعصب به دنبال آن بود تا شكاف ايجاد شده ميان اتحاد جماهير شوروي و چين را تعميق ببخشد.

امروز نيز با وجود همه چالش ها واشنگتن روابط مهم خود با چين را كه از دوره كيسينجر به يادگار مانده حفظ كرده است. ترامپ ممكن است منتقد روابط تجاري با چين باشد اما او به طور قابل توجهي نسبت به سركوب مسلمانان در اين كشور ساكت است. «سياست خارجي مبتني بر واقع گرايي آمريكايي» تنها محدود به خاورميانه نيست. پس از انقلاب كوبا در 1959، آمريكا در دوره هايي از ديكتاتور هاي آمريكاي لاتين كه شهروندان خود را مورد شكنجه قرار مي دادند حمايت مي كرد تا از آمريكايي ها در برابر كمونيسم دفاع كنند.

روساي جمهوري آمريكا همواره تلاش كرده اند تا روابط خود را با رژيم هاي سركوبگر كم اهميت جلوه دهند و در عوض ارزش هاي والاي آمريكايي را ستايش كنند. اين همان لحني است كه باراك اوباما از آن براي انتقاد از روابط نزديك ترامپ با ولاديمير پوتين، رهبر اقتدارطلب روسيه استفاده كرد. او تعهد آمريكا به ارزش ها و اصولي مانند نقش قانون و حفظ حقوق بشر و دموكراسي را به ترامپ يادآور شد. اين درحالي است كه ترامپ از روابط خود با روسيه دفاع كرد كه آن را مي توان ادامه همان سياست خارجي آمريكا براساس تفكر كيسينجر دانست. ترامپ در ادامه اين پرسش را مطرح كرد كه آيا آمريكا تا اين حد بي گناه است؟ البته نمي توان گفت ترامپ اشتباه مي كند. آمريكا داراي روابط با رژيم هاي متعددي است كه سياست ها و ارزش هاي آنها در تضاد آشكار با ضمانت قانوني ايالات متحده از دموكراسي، آزادي بيان و حق اعتراض است. اين روابط براي چند دهه در سياست خارجي آمريكا وجود داشته است. قتل بي رحمانه روزنامه نگار سعودي به دست مقامات عربستان موجب نهيب جامعه بين المللي عليه اين جنايت و نيز چالش هايي در دولت آمريكا شده است. اما سياست خارجي واقع گرايي آمريكا يادآور آن است كه روابط نزديك واشنگتن و رياض ادامه خواهد داشت.

ترامپ پيرو مكتب كيسينجر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رويكردهاي نوين در مهندسي عمران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است