|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبر


برگرفته از: شانا

اجتناب از سپردن محموله هاي نفتي نسيه يا همراه با ريسك در بورس انرژي

كارشناس ارشد بازار سرمايه همزمان با انتشار اطلاعيه عرضه نفت خام در رينگ بين الملل بورس انرژي از دولت و شركت ملي نفت ايران خواست كه از سپردن محموله هاي نفتي به صورت نسيه يا همراه با ريسك به شدت اجتناب كنند. عبده تبريزي با اشاره به ماهيت بين المللي بورس نفت و با بيان اينكه مهم ترين چالش عرضه نفت در بورس، شرايط بين المللي كنوني است، تصريح كرد: بعضي كشورها هم اكنون عليه ايران به طور پيگير اقدام مي كنند و اين اقدام ها بدون ترديد، بازار مالي ايران را نيز تحت تاثير قرار داده است. در اين شرايط كه آمريكا تلاش دارد صادرات نفت ايران به صفر برسد تلاش خواهد كرد بورس بين المللي در ايران شكل نگيرد.

وي با تاكيد بر اينكه اگر ايران بخواهد به مركزي براي فروش نفت در جهان تبديل شود، الزام هايي را مي طلبد كه مهم ترين آن داشتن روابط بين المللي مناسب با جهان است، اظهار كرد: در شرايط فعلي، ايران به عنوان صادركننده نفت مي تواند با محوريت يكي از بنادر در مناطق آزاد، فروش نفت در بورس را آغاز كند، اما اين موضوع كه سطح معاملات چه خواهد شد، ارتباط مستقيمي با موقعيت بين المللي ايران و روابط با ديگر كشورهاي جهان دارد. كارشناس ارشد بازار سرمايه، موفق بودن بورس نفت در «منطقه» را حداكثر انتظار از بورس در صورت عرضه شدن نفت خام در آن عنوان كرد و گفت: موفقيت در اين زمينه طبعا بين المللي نخواهد بود و موفقيت در سطح منطقه نيز منوط به رعايت قواعد بورس همانند فراهم بودن نقدينگي، شفافيت، ايفاي تعهدها، اخذ تضامين و... است؛ با رعايت همه اينها است كه مي توان دريچه كوچكي روي منطقه اي شدن باز كرد.

وي با بيان اينكه ايجاد بورس نفت در شرايط كنوني طبعا شروع فعاليت در بهترين زمان نيست، با اين همه، راه اندازي آن مي تواند بخش خصوصي را در بحث فروش نفت به عنوان نهاد مكمل در كنار شركت ملي نفت ايران قرار دهد، تصريح كرد: البته براي فروش نفت از طريق بازار سرمايه و حداقل بازار منطقه اي لازم است تا عده اي از خارج كشور بتوانند نفت ايران را خريداري كنند. عبده تبريزي درباره اينكه آيا بخش خصوصي توانايي پرداخت پول محموله هاي نفت و تسويه آن را (80 درصد به صورت ارزي و 20 درصد به صورت ريالي) دارد، اظهار كرد: لازم نيست هر شركت به تنهايي قادر باشد منابع لازم را براي پرداخت محموله نفتي فراهم كند. چند شركت مي توانند با هم شريك شوند و امكانات بانكي براي خريد محموله نفتي ايجاد كنند.

كارشناس ارشد بازار سرمايه با بيان اينكه دولت و شركت ملي نفت ايران بايد از سپردن محموله هاي نفتي به صورت نسيه يا همراه با ريسك به شدت اجتناب كنند، افزود: بدون ترديد موافقان و مخالفان عرضه نفت در بورس هم توقع ندارند نفت به افراد غيرمطمئن فروخته شود.

وي با تاكيد بر اينكه بديهي است پول حاصل از فروش نفت بايد در بورس تسويه شود و نظام كارگزاري هم بايد پاسخگو باشد، ادامه داد: با توجه به اينكه محموله هاي نفتي، محموله هاي بزرگي هستند، بنابراين بورس بايد كار را با كارگزاران قوي تر آغاز كند؛ كارگزاراني كه بتوانند تعهد بدهند و قادر باشند معامله انجام شده را تسويه كنند.

عبده تبريزي با بيان اينكه توانايي افراد و شركت ها در خريد محموله هاي نفتي به تدريج و با گذشت زمان مشخص مي شود و بهبود خواهد يافت، تصريح كرد: حجم معاملات در بورس كالا 10 سال قبل بسيار پايين بود، اما با گذشت زمان اين ميزان بالا رفته است. كارشناس ارشد بازار بورس امكان تخلف در بورس و بحث هايي مانند پولشويي را اندك دانست و افزود: رقابتي نبودن و باز نبودن شرايط براي حضور افراد حقيقي و حقوقي ممكن است فضا را براي ايجاد تخلف در بورس فراهم كند و روشن است بورس بايد مراقب سلامت وجوهي باشد كه وارد بازار مي شود.  براساس اين گزارش، اطلاعيه بانك هاي مورد قبول شركت ملي نفت ايران براي صدور ضمانت نامه بانكي ريالي تعهد پرداخت در عرضه نفت خام سبك از سوي بورس انرژي ايران منتشر شد. در اين اطلاعيه آمده است: «به اطلاع مشتريان و كارگزاران محترم مي‎رساند، پيرو انتشار اطلاعيه عرضه نفت خام سبك شركت ملي نفت ايران در رينگ بين‎الملل بورس انرژي ايران در 23 مهر ماه 97، بانك هاي مورد قبول شركت ملي نفت ايران براي صدور ضمانت‎نامه بانكي ريالي تعهد پرداخت، علاوه بر بانك‎هاي اعلام شده در اطلاعيه عرضه شامل پاسارگاد، تجارت، توسعه صادرات، سپه، صادرات، ملت و ملي، شامل بانك پارسيان نيز خواهد بود.»

متقاضيان خريد براي شركت در معامله، بايد 10 درصد ارزش سفارش را به صورت نقدي تا حداكثر دو ساعت مانده به زمان عرضه، به حساب اعلامي شركت سپرده گذاري مركزي اوراق بهادار واريز كنند كه در صورت انجام معامله، اين رقم به عنوان بخشي از 20 درصد ريالي محسوب خواهد شد.

برداشت گاز از دومين سكوي فاز 14 پارس جنوبي آغاز شد

 مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي گفت: همزمان با اتمام عمليات راه اندازي سكوي اقماري 14C در خليج فارس، برداشت گاز ترش از موقعيت مخزني دومين سكوي گازي فاز 14 پارس جنوبي آغاز شد.

به گزارش شركت نفت و گاز پارس، حميدرضا مسعودي روز گذشته با اعلام انجام موفقيت آميز عمليات راه اندازي دومين سكوي دريايي فاز 14، ظرفيت برداشت گاز ترش غني از عرشه 14C  را 500 ميليون فوت مكعب (1/ 14 ميليون مترمكعب) در روز عنوان كرد و افزود: همان طور كه پيش تر وعده داده شده بود، با بهره برداري از دومين سكوي گازي طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي، مجموع ظرفيت برداشت گاز از بخش فراساحلي اين فاز در سال جاري به يك ميليارد فوت مكعب معادل 2/ 28 ميليون مترمكعب در روز افزايش يافته و مرحله نخست توسعه بخش فراساحل فاز 14 به طور كامل عملياتي شد.وي با اشاره به اتمام عمليات لوله گذاري خط 18 اينچي زيردريايي انتقال گاز ترش و خط 5/ 4 اينچي تزريق گلايكول از سكوي اقماري 14C به سكوي اصلي 14C  عنوان كرد: گاز ترش استحصال شده از اين سكو پس از انتقال با گاز توليدي سكوي اصلي 14C  به پالايشگاه هاي محدوده صنعتي پارس 2 در منطقه كنگان ارسال شده و پس از فرآيندهاي پالايشي به شبكه سراسري تزريق مي شود.

ثبت ركوردهاي تازه در ساخت و نصب سكوي 14C

مجري طرح توسعه فاز 14، سكوي 14C  را نخستين سازه دريايي در طول ساخت عرشه هاي فراساحلي پارس جنوبي عنوان كرد كه با كسب پيشرفت ساخت ماهانه 5/ 3 درصدي، ركورد بي نظيري را از زمان آغاز توسعه اين ميدان مشترك گازي با قطر بر جا گذاشته است. وي با بيان اينكه سكوي اقماري 14C  همچنين موفق به كسب ركورد سريع ترين زمان هوك آپ (اتصال سكو و تجهيزات جانبي به چاه ها) در كمتر از 15 روز شده است، به ميانگين بازه زماني 45 روزه هوك‎آپ عرشه هاي دريايي پارس جنوبي در گذشته اشاره كرد و گفت: با تلاش بي وقفه گروه كارفرما و شركت صدرا و با اجراي تكنيك هاي نوين ليزر اسكن كه پيش از اين در يارد صنعتي بندرعباس انجام شده بود، اين زمان به كمتر از يك سوم كاهش يافت و موفق شديم به كسب ركورد قابل تاملي در حوزه پارس جنوبي و حتي در صنعت فراساحل ايران و دنيا دست يابيم.مسعودي همچنين گفت: با ورود دومين سكوي گازي فاز 14 پارس جنوبي به چرخه توليد، نيمي از اهداف توسعه اين طرح بزرگ ملي در بخش فراساحل محقق شد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كمي در مديريت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 29)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است