|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: كانال داد و ستد يورو و ريال ايجاد مي شود: پيمان پولي اروپا و ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


كانال داد و ستد يورو و ريال ايجاد مي شود: پيمان پولي اروپا و ايراندنياي اقتصاد : قرار است تبادلات مالي ايران و اروپا در قالب پيماني جديد سامان گيرد. براساس اعلام رئيس كل بانك مركزي، اين كانال، صادركننده ايراني و اروپايي را از تسويه دلاري بي نياز مي كند. به نظر مي رسد، خبر عبدالناصر همتي مقارن با وعده پيشين اروپايي ها مبني بر ايجاد يك كانال مستقل از دلار، صرفا براي تسويه تجاري جمهوري اسلامي ايران و اروپا باشد. تحقق اين وعده از سوي طرف اروپايي علاوه بر اثرات اقتصادي مي تواند يك پيام سياسي روشن را پيش از موعد تحريم هاي مرحله دوم به آمريكا منعكس كند.

پيمان مالي جديد بين ايران و اروپا منعقد خواهد شد. اين خبري است كه عبدالناصر همتي، رئيس كل بانك مركزي در صفحه مجازي خود در اينستاگرام داد. به گفته اين مقام مسوول، كانال مالي جديد مي تواند صادركنندگان ايراني و اروپايي را از تحريم هاي دلاري دور نگه دارد و داد وستد بر اساس نوعي پيمان پولي دوجانبه انجام گيرد. با اين اوصاف به نظر مي رسد كه عزم سياسي اروپا براي متقاعدكردن ايران در پايبندي به برجام، در عمل نيز لعاب بيشتري پيدا كرده و كمربند حفاظت از برجام، در حال محكم شدن است.

خبررساني رئيس كل

رئيس كل بانك مركزي اين بار هم ترجيح داد به جاي اطلاع رساني از سايت بانك مركزي از كانال شخصي خود در اينستاگرام خبررساني كند، اكنون مي توان گفت كه كانال اينستاگرامي همتي به يكي از مراجع مهم خبري در حوزه سياست هاي پولي و ارزي بدل شده است، رفتاري كه با اولين گفت وگو و وعده اي كه رئيس كل در خصوص سياست ارتباطي داد، هماهنگ به نظر نمي رسد. فارغ از نحوه اطلاع رساني، خبر رئيس كل بانك مركزي حاوي پيام مهمي بود: ايجاد كانال مالي جديد بين ايران و اروپا. به گفته همتي، اين كانال مالي جديد براي صادركنندگان ايران و اروپا باز مي شود. آن طور كه رئيس كل اعلام كرده، جزئيات كانال مالي اروپا براي انجام تجارت ميان ايران و اتحاديه اروپا در نشست هفته گذشته در بروكسل مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفت. همتي در اين باره نوشت: «كانال مزبور اين امكان را براي صادركنندگان اروپايي و ايراني فراهم خواهد كرد كه ارز حاصل از صادرات خود را دريافت كنند. كانال مذكور كاركرد نوعي پيمان پولي دوجانبه ميان ايران و اتحاديه اروپا را ايفا خواهد كرد.» ايجاد كانال مالي بر اين درك مشترك مبتني است كه شركت ها و فعالان اقتصادي ايراني و اروپايي به رغم خروج يكجانبه ايالات متحده آمريكا از برجام تمايل به برقراري و تداوم روابط تجاري با يكديگر دارند. به گفته رئيس كل بانك مركزي، هر دو طرف بر تسريع در عملياتي شدن اين فرايند تاكيد دارند.

تشكيل نهاد مالي جديد؟

شايد بتوان خبر رئيس كل بانك مركزي را عملي شدن پيشنهاد فرانسه دانست كه نشريه اشپيگل، در شهريورماه از آن خبر داده بود. «دنياي اقتصاد» پيش تر در گزارشي با عنوان «خط مالي اروپا براي ايران» به خبر نشريه اشپيگل پرداخته بود. اروپا براي متقاعد كردن ايران براي ماندن در برجام، به دنبال ايجاد يك نظام انتقال پولي مستقل از آمريكا بود تا بتواند بدون نياز به تبادل دلار، تجارت ايران را از محدوديت هاي دلاري مصون نگه دارد. پشتوانه اين اقدام، بر اين ايده استوار است كه ترامپ بانك هاي مركزي دولت هاي بزرگ اروپايي را جريمه نخواهد كرد. به نوشته اشپيگل، آلمان به همراه فرانسه و بريتانيا در تلاش هستند تا سد معاملات تجاري شركت هاي اروپايي با ايران را از بين ببرند. اين نشريه در اواخر سپتامبر خبر داد كه وزيران خزانه داري اين سه كشور اروپايي تلاش مي كنند تا حتي الامكان تا اوايل ماه نوامبر نهادي مالي بنيان گذاري كنند كه تنها مقصود آن انجام دادوستدهاي مالي با جمهوري اسلامي با دور زدن كانال هاي معمولي انتقالات بانكي باشد. حال خبر رئيس كل بانك مركزي را شايد بتوان تحقق اين وعده اروپايي ها تفسير كرد. در آن زمان خبر اشپيگل نشان مي داد كه نهاد مالي جديد نه يك بانك و بلكه از لحاظ حقوقي نهادي واسطه اي محسوب مي شود كه مزيتش اين است كه نياز به سرمايه و كمك هاي مالي دولتي ندارد. اين ابتكار عمل از سوي فرانسه پيشنهاد شده بود. اگر خبر رئيس كل را منطبق با گزارش دو ماه پيش اشپيگل در نظر گيريم، تمامي كشورهاي عضو اتحاديه اروپا مي توانند از اين نهاد بهره ببرند. اقدام اتحاديه اروپا را مي توان نشان از جدي بودن اروپايي ها در حفظ برجام تفسير كرد.

فراي خبر اوليه

اما كانال مالي جديد بين ايران و اروپا حاوي چه پيامي است؟ مي توان هم از منظر سياسي و هم از منظر اقتصادي، خط مالي جديد را تفسير كرد. با نگاه سياسي، اين طور به نظر مي آيد كه هر چه به موعد دوم اعمال تحريم هاي آمريكا نزديك تر مي شويم، بسته هاي جديدي از سوي حاميان برجام رو مي شود. رونمايي از اقدامات جديد، مي تواند نشان دهنده اين باشد كه اروپا علاوه بر عزم سياسي، در عمل نيز قدم هاي ممكن را درحال برداشتن است. ايران پيش تر مذاكرات پولي و مالي را با كشورهاي چين، هند و روسيه انجام داده بود و آخرين حلقه اي كه به اين تيم افزوده خواهد شد، منطقه يورو است. به نوعي يك كمربند حفاظتي درحال شكل گرفتن است كه سعي دارد تجارت با ايران را بي نياز از دلار سازد و ايران را براي پايبندي به برجام اقناع كند. برخي خبرگزاري هاي خارجي گزارش داده بودند كه اين امكانات مالي ممكن است تا پايان سال ميلادي تكميل شود، اما خبر رئيس كل نشان مي دهد كه مي تواند چنين امكاني زودتر از موعد پيش بيني شده در اختيار تجار ايراني و اروپايي قرار گيرد. اين تسريع مي تواند اروپا را در منظر آمريكايي ها، در مورد برجام سرسخت جلوه دهد.

اما از نظر اقتصادي كاركرد مكانيزم درنظر گرفته شده چيست؟ فلسفه اوليه اين است كه ارتباطات مالي ايران و اروپا را تا جايي كه ممكن است، بدون مداخله دلار شكل گيرد. صادركننده ايراني مي تواند منابع حاصل از صادرات خود را از طريق واسطه جديد بدون نياز به دلار تسويه كند يا واردات مورد نياز خود را انجام دهد. به گفته عبدالناصر همتي، خط مالي جديد بر پايه پيمان پولي دو جانبه بنا شده است. اصل اوليه پيمان پولي دوجانبه اين است كه از پول هاي ملي كشورهاي مبدا و مقصد در تجارت و تامين مالي استفاده مي شود و ديگر نيازي به ارزهاي ثالث نيست. پيمان هاي پولي علاوه بر اينكه مي توانند درصد برخورد تركش هاي تحريم را به حداقل برسانند، هزينه مبادله را نيز مي توانند براي تجار كاهش دهند، چراكه ديگر نياز به تبديل دو به دوي سه ارز به يكديگر نيست و از اين رو، به جاي پرداخت كارمزد در 3 مرحله، در 2 مرحله كارمزد پرداخت خواهد شد. براي اينكه چنين سيستمي بين دو اقتصاد پياده شود، بانك هاي مركزي كشور هاي مبدا و مقصد بايد پيمان پولي دوجانبه امضا كنند. البته به گفته همتي پيمان جديد، نقش نوعي پيمان دوجانبه را ميان ايران و اتحاديه اروپا ايفا خواهد كردو با پيمان هاي رايج دوجانبه تفاوت هاي دارد. از جمله اينكه تسويه توسط بانك هاي مركزي و در دو سوي كانال صورت نمي گيرد؛ در پيمان جديد، اخذ و تحويل يورو در اروپا و اخذ و تحويل ريال در ايران خواهد بود. پيشتر نشريه اقتصادي آلماني هندلزبلات نيز در 23 شهريور در گزارشي مبسوط به اين راهكار و شيوه عملي آن پرداخته بود. در حقيقت در گزارش اين نشريه نيز مي توان به بخشي از كاركرد اين نهاد واسطه اي دست يافت. به گفته نشريه هندلزبلات، نهاد واسطه اي جديد مانند يك بورس معاوضه عمل مي كند و در واقع مطالبات متقابل شركت هاي اروپايي و ايران را حسابرسي مي كند. براي نمونه وقتي ايران به اسپانيا نفت مي فروشد و يك شركت ماشين سازي آلماني به ايران تجهيزات و دستگاه هاي لازم براي راه اندازي يك كارخانه را مي فروشد، اين نهاد واسطه اي وارد عمل مي شود. پولي كه قرار است اسپانيا به ايران در ازاي خريد نفت بپردازد، براي پرداخت صورت حساب شركت آلماني كه به ايران دستگاه فروخته، استفاده مي شود. از اين رو، مشكلات ايران براي تبادل ارز از نظر اقتصادي به حداقل خواهد رسيد.

كانال داد و ستد يورو و ريال ايجاد مي شود: پيمان پولي اروپا و ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ره آورد نور
متن مطالب شماره 66 (پياپي 83)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است