|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: خروج تورم از باند سبقت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


خروج تورم از باند سبقت
رشد ماهانه شاخص قيمت ها از 1/ 6 درصد به 6/ 4 درصد كاهش يافت


دنياي اقتصاد : آمارهاي بانك مركزي در مهرماه سال جاري دو روند كاهشي را نشان مي دهد؛ نخست آنكه نرخ تورم ماهانه در مهرماه به 6/ 4 درصد رسيده كه اين رقم در شهريور ماه 1/ 6 درصد گزارش شده بود؛ روندي كه مي تواند تغيير مسير تورم ماهانه محسوب شود. علاوه بر اين، آمارهاي بانك مركزي حاكي از آن است كه در مهرماه از سرعت افزايش نرخ تورم نقطه به نقطه نيز كاسته شده است. نرخ تورم نقطه به نقطه با افزايش 5/ 5 واحد درصدي در مهرماه به 9/ 36 واحد درصد رسيده است كه اين رشد در مرداد 3/ 6 درصد و در شهريور 2/ 7 واحد درصد ثبت شده بود. اين دو نشانه در آمارهاي بانك مركزي مي تواند به منزله خروج تورم از باند سبقت تلقي شود و مي توان متصور شد كه در حال حاضر اين كلان متغير اقتصادي، در باند ميانه در حال حركت است. اما احتمال بازگشت به باند سبقت تا پايان سال وجود دارد. كارشناسان معتقدند كه باقي ماندن نرخ تورم در وضعيت كنوني، منوط به كنترل انتظارات تورمي به خصوص در ماه هاي آينده است. اگر سياست گذار بتواند اين اطمينان را در جامعه به وجود آورد و تصوير روشني از سياست هاي آتي خود در قبال مشكلات اقتصادي ارائه دهد، ثبات اقتصادي حتي با اجرايي شدن فاز دوم تحريم ها تداوم خواهد داشت و بي شك انتظارات جامعه نيز او را براي كنترل تورم ياري خواهد كرد.

آمارهاي بانك مركزي نشان مي دهد كه در مهرماه نسبت به شهريورماه از شدت نرخ تورم ماهانه كاسته شده و سرعت رشد تورم نقطه به نقطه نيز در نخستين ماه پاييز، نسبت به دو ماه قبل از آن، كمتر بوده است. نرخ تورم ماهانه در مهرماه به 6/ 4درصد رسيده كه اين آمار براي شهريورماه 1/ 6 درصد ثبت شده بود. اين روند با توجه به شرايط اقتصاد كلان كشور مي تواند به نوعي نشان دهنده خروج تورم از باند سبقت و حركت آن در باند ميانه باشد. بررسي ها حاكي از آن است كه نرخ تورم متوسط تا پايان سال در سطحي بين 28 تا 34 درصد قرار خواهد گرفت، البته نكته قابل توجه در ماه هاي آتي چگونگي كنترل انتظارات تورمي است كه مي تواند دو مسير متفاوت براي نرخ تورم رقم بزند، اگر سياست گذار بتواند انتظارات تورمي را كنترل كند، حركت تورم در باند ميانه تداوم خواهد داشت، در غير اين صورت باز شاهد بازگشت تورم به باند سبقت خواهيم بود.

كاهش نرخ تورم ماهانه

بانك مركزي شاخص بهاي مصرف كننده را در مهرماه سال جاري منتشر كرد. اين آمارها نشان مي دهد كه شاخص بهاي مصرف كننده در مهرماه سال جاري به رقم 4/ 148 واحد درصد رسيده است. شاخص بهاي مصرف كننده در بانك مركزي، تغييرات سطح قيمت و كالا را در مناطق شهري مورد بررسي قرار مي دهد كه براساس سال پايه 100=1395 محاسبه و منتشر مي شود. اين آمار نشان مي دهد كه تغييرات شاخص بهاي مصرف كننده در مهرماه كه معادل تورم ماهانه است، به رقم 6/ 4 درصد رسيده است.

 اين در حالي است كه نرخ تورم ماهانه در شهريورماه به رقم 1/ 6 درصد رسيده بود كه نشان مي دهد از سطح نرخ تورم ماهانه 5/ 1 واحد درصد كاسته شده است. اين كاهش تورم ماهانه در كنار شواهد موجود در خصوص ثبات نسبي در بازارهاي دارايي مي تواند نشان دهد كه نرخ تورم از باند پرسرعت به باند كناري، يعني باند ميانه تغيير جهت داده است. به بيان ديگر اگر نرخ تورم به يك اتوبان با سه باند تشبيه شود، مي توان عنوان كرد كه ماشين تورم فعلا از سطح سرعت خود كاسته و در باند مياني حركت مي كند. البته اين موضوع به اين معني نيست كه تا پايان سال نيز ماشين تورم در اين مسير قرار داشته باشد و امكان تغيير مسير اين متغير كلان به هر يك از باندهاي كناري وجود دارد. به نظر مي رسد عامل مهمي كه در اين تغيير باند موثر باشد، انتظارات تورمي است. بررسي ها نشان مي دهد كه مهرماه پنجمين ماه متوالي است كه نرخ تورم ماهانه در سطح بالاي 3 درصد قرار دارد كه البته در مهرماه نرخ تورم ماهانه كاهشي بوده است.

تغيير فاز نرخ تورم نقطه به نقطه

ديگر آمارهاي بانك مركزي نشان مي دهد كه نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه سال 97، به سطح 9/ 36 درصد رسيده است. اين نرخ در شهريورماه 4/ 31 درصد گزارش شده است. آخرين بار كه نرخ تورم نقطه به نقطه در سطح 36 درصد گزارش شد، در مهرماه سال 92 بود كه پس از اين ماه، با توجه به تغيير انتظارات تورمي در سطح جامعه، نرخ تورم نقطه به نقطه وارد فاز كاهشي شده بود. اما تغيير مسير تورم در ماه هاي اخير پس از 5 سال باز نرخ تورم را به سطح 36 درصد بازگرداند.  نكته قابل توجه اين است كه در مهرماه همسو با كاهش نرخ تورم ماهانه، سرعت افزايش نرخ تورم نقطه به نقطه (تفاضل دو نرخ تورم متوالي) در مهرماه نسبت به ماه هاي قبل كمتر شده است. در مرداد ماه سال جاري 3/ 6 واحد درصد و در شهريورماه 2/ 7 واحد درصد به نرخ تورم نقطه به نقطه افزوده شده است. اما در مهرماه رشد نرخ تورم نقطه به نقطه به سطح 5/ 5 واحد درصد رسيده است. اين موضوع نشان مي دهد كه تغيير فاز سرعت تورم در آمار تورم نقطه به نقطه نيز منعكس شده است.  نرخ تورم نقطه به نقطه تغيير شاخص بهاي مصرف كننده در يك ماه را نسبت به مدت مشابه سال قبل در نظر مي گيرد، اما ديگر آماري كه مدنظر سياست گذاران قرار گرفته، نرخ تورم متوسط است و داراي حافظه بلندمدت تري است. به عنوان مثال، نرخ تورم متوسط مهرماه نرخ تغييرات شاخص بهاي مصرف كننده را در 12 ماه منتهي به مهرماه سال جاري نسبت به 12 ماه منتهي به مهرماه سال قبل در نظر مي گيرد.  براساس آمارهاي بانك مركزي نرخ تورم متوسط در مهرماه سال جاري معادل 9/ 15 درصد بوده كه اين نرخ در شهريورماه 5/ 13 درصد ثبت شده بود. نرخ تورم متوسط در تير ماه سال جاري از فاز تك رقمي خارج شده و طي يك فصل حدود 6 واحد درصد افزايش يافته است. اين در حالي بود كه نرخ تورم متوسط در سال 1395 و 1396 در دو سال متوالي، تك رقمي ثبت شده بود. اما بي شك دولت نمي تواند در تورم تك رقمي، هت تريك كند.

پيش بيني نرخ تورم در سه سناريو

نرخ تورم تا پايان سال را مي توان در سه سناريو پيش بيني كرد. اين سه سناريو براساس ميانگين نرخ تورم ماهانه در يك سال اخير، هفت ماه نخست سال جاري و 5 ماه نخست منتهي به مهرماه كه روند نرخ تورم افزايشي بود در نظر گرفته شده است. «دنياي اقتصاد» نرخ تورم را در شهريورماه براساس سه سناريو پيش بيني كرده بود. در سناريوي نخست، اگر تا پايان سال، نرخ تورم ماهانه براساس ميانگين نرخ تورم ماهانه يك سال منتهي به مهرماه سال جاري افزايش يابد، نرخ تورم نقطه به نقطه به سطح 8/ 42 درصد و نرخ تورم ميانگين به سطح 8/ 28 درصد خواهد رسيد. اين آمار در گزارش قبلي در نرخ تورم نقطه به نقطه 35 درصد و تورم متوسط 26 درصد پيش بيني شده بود كه اين آمار نشان مي دهد در سناريوي خوش بينانه نرخ تورم افزايش يافته است. در سناريوي دوم، اگر تا پايان سال، نرخ تورم ماهانه به اندازه 7 ماه نخست سال جاري حركت كند، نرخ تورم نقطه به نقطه در پايان سال به سطح 56 درصد و نرخ تورم متوسط به سطح 1/ 32 درصد مي رسد. در گزارش قبلي «دنياي اقتصاد» اين آمار براساس 6 ماه نخست سال جاري، به ترتيب 53 درصد و 31 درصد پيش بيني شده بود. همچنين در سناريوي سوم، نرخ تورم ماهانه به اندازه متوسط 5 ماه منتهي به مهرماه در نظر گرفته شده است، اين سناريو نشان مي دهد كه نرخ تورم نقطه به نقطه تا پايان سال جاري در بدترين شرايط به 4/ 63 درصد مي رسد و نرخ تورم متوسط نيز در اين سناريو 34 درصد در نظر گرفته مي شود؛ بنابراين به نظر مي رسد كه نرخ تورم تا پايان سال از كانال 30 درصد فراتر نخواهد رفت، حتي احتمال اين وجود دارد كه با ايجاد فضاي مناسب رواني، روند نرخ تورم در ماه هاي انتهاي سال، به سمت پايدارتري حركت كند و تورم متوسط در كانال 20 درصد باقي بماند. به بيان ديگر، هنر سياست گذار در جهت دهي انتظارات تورمي مي تواند مسير تورم در نيمه دوم سال جاري را پس از اجرايي شدن مرحله دوم تحريم ها مشخص كند.

خروج تورم از باند سبقت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Archives of Anesthesiology and Critical Care
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است