|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/6: تحليل لوبلاگ از پيدا و پنهان دشمني 40 ساله ايران و آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4459 6/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديدگاه 
تحليل لوبلاگ از پيدا و پنهان دشمني 40 ساله ايران و آمريكادنياي اقتصاد : در موضوع دشمني ايران و آمريكا علاوه بر فشارهاي گروه هاي صهيونيستي و سعودي بر واشنگتن و نيز مخالفت روساي جمهوري با سياست هاي فرد پيش از خود، مساله «گروگانگيري» يك عامل اصلي است. خشم آمريكايي ها نشات گرفته از آن است كه ايران در آن زمان در برابر آمريكا ايستاد و تسليم قدرت هاي جهاني نشد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، جان ليمبرت، دستيار پيشين وزارت خارجه آمريكا در امور ايران در مطلبي كه پايگاه خبري لوبلاگ منتشر كرد، نوشت: روزي فرا مي رسد كه در نهايت مقامات ايراني و آمريكايي حمله عليه يكديگر را متوقف مي كنند و به گفت و گو روي خواهند آورد. آنها اين سوال را مطرح مي كنند كه دليل اين ميزان از دشمني چيست؟

البته اكنون چنين ظرفيتي ميان دو طرف ايجاد نشده است و همچنان بايد شاهد تهديدات و بيانيه هاي تهديد آميز دو طرف عليه يكديگر باشيم. در سال هاي گذشته يك ديپلمات ايراني به دانشجويان من گفت كه «اساس سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، مخالفت با آمريكا است.»

البته در آمريكا نيز شرايط بهتر از ايران نيست. سياست هاي آمريكا عليه ايران نيز تحت فشار برخي از متحدانش عليه ايران شكل گرفته است. ائتلافي كه شامل جناح راست گراي فرصت طلب اسرائيل و سعودي ها است. از سوي ديگر برخي از گروه هاي مخالف ايراني و همدستان آمريكايي آنها ديده مي شوند كه در بهترين حالت درك اين گروه ها از شرايط داخلي ايران بسيار نادرست است. همه اين گروه ها و افراد از اوباما به دليل تلاش براي تغيير دهه ها دشمني و دستيابي به يك نتيجه ديپلماتيك ارزشمند بيزار هستند. آنها با صداي بلند او و سياست هايش را مورد انتقاد قرار داده و از سوي ديگر از خصومت ترامپ با ايران سوءاستفاده مي كنند.

سخنراني مقامات عرصه سياست خارجي آمريكا مانند مايك پمپئو، وزيرخارجه دولت ترامپ كه ماه مه در بنياد هريتيج انجام شد بيشتر درجهت نفي سياست هاي اوباما است و استراتژي منسجمي را مطرح نكرده است. در واقع بايد گفت كه مشكل است با استناد به سخنان اين مقامات آمريكايي دريافت كه آيا دشمن باراك اوباما است يا ايران. ترامپ ادعا كرده است كه ايران تجسم شيطان است، بنابراين بايد از آن واهمه داشت. به نظر مي رسد كه تهديد هايي كه ايران قادر است عليه آمريكا ايجاد كند از سوي دولت ترامپ درحال بزرگنمايي است و در تخمين هاي دولت كنوني واقعيت ها اهميتي ندارد. براي مثال موسسه واشنگتن براي خاور نزديك در مطلبي مي نويسد: ايران و نيروهاي سپاه قدس آن يك تهديد قابل توجه براي خاك آمريكا به شمار مي آيند.

پمپئو در سخنراني ماه مه 12 درخواست را مطرح كرد كه ايران براي مذاكره و توافق با آمريكا بايد آنها را عملي كند. اين فهرست در واقع اعلام موضع براي آغاز مذاكرات نبود، بلكه مي توان آن را به مثابه اولتيماتوم براي تسليم كامل جمهوري اسلامي انگاشت. حتي به نظر مي رسد اين 12 شرط نيز براي پمپئو كافي نبود و او در نشريه فارن افرز نوشته است كه ايران بايد سوابق حقوق بشر خود را نيز بهبود بخشد.

مارك فيتزپاتريك، از كاركنان سابق وزارت خارجه در رابطه با شروط مطرح شده مي نويسد: «اعلام تعداد زيادي از شروط براي ايران نشان دهنده عدم تمركز دولت ترامپ است. درنظر گرفتن ده ها اولويت به منزله نداشتن اولويت است.»

او معتقد است كه بيانيه دولت ترامپ نشان داد كه دولت آمريكا در پشت پرده به دنبال تغيير رژيم در ايران است. البته در واقعيت هيچ موضوع پشت پرده اي در اين باره وجود ندارد و دولت ترامپ به هر دليلي تصميم گرفته است كه جمهوري اسلامي ايران نبايد به بقاي خود ادامه دهد. مشخص است كه كاخ سفيد به دنبال پيشبرد سياست خود به طور مخفيانه نيست. مايك پمپئو به تازگي در فارن افرز نوشته است كه «اقدامات ترامپ در تقابل با يك رژيم غيرقانوني از اين تفكر نشات مي گيرد كه تقابل اخلاقي مي تواند به مصالحه ديپلماتيك منجر شود.»

آيا واقعا چنين نتيجه اي در پي دارد؟ اگر اين چنين است آن را به روح جمال خاشقجي بگوييد.

منشا دشمني ها

مي توان گفت براي دشمني ديرينه ميان ايران و آمريكا دلايل زيادي وجود دارد و در عين حال دليلي وجود ندارد. البته دلايل خوبي نيز براي تقويت اين هويت مانند كودتاي آمريكايي سال 1953 در ايران و سرنگوني دولت محمد مصدق، حمايت از شاه مستبد، پشتيباني از صدام در جريان جنگ ايران و عراق، سرنگون ساختن هواپيماي ايرباس ايراني در سال 1988 و حمايت احتمالي از فرقه ها و اقليت هاي جدايي طلب در ايران وجود دارد. اما در آمريكا نيز علاوه بر فشارهايي كه از سوي لابي ها و برخي كشورها وارد مي شود و نيز تقابل رئيس جمهوري با سياست هاي رئيس جمهوري پيشين، يك عامل سوم نيز وجود دارد. ايراني ها 40 سال پيش در جريان «بحران گروگانگيري» آمريكايي ها را تحقير كردند. آمريكايي ها آماده بخشيدن، فراموش كردن يا درك اين موضوع نيستند. موضوع اصلي آن است كه ايراني ها آنچنان كه انتظار مي رفت رفتار نكردند و در برابر ابرقدرت هاي جهان كوتاه نيامدند. از سوي ديگر هرچقدر اين اتفاق براي آمريكايي ها ناخوشايند است ايراني ها يا آن را جشن مي گيرند يا معتقدند اين موضوع مربوط به سال ها پيش است و بايد آن را فراموش كرد.

با وجود اين ميزان از دشمني كور ميان دو طرف، ممكن است هنوز راهي براي مسدود ساختن اين مسير كه به بيراهه منتهي مي شود و دو كشور براي مدت طولاني درگير آن هستند وجود داشته باشد. در سال جاري و در نشستي كه در مركز بالفور دانشگاه هاروارد انجام شد يك دانشجوي ايراني-آمريكايي از وندي شرمن، معاون وزير خارجه اسبق آمريكا اين پرسش را مطرح كرد كه او چرا در جريان يك جلسه استماع در سنا مدعي شده است «فريبكاري در ذات ايراني ها است.» وندي شرمن نيز در پاسخ گفت: «من گند زدم.» اين ممكن است نشانه اي كوچك از رسيدن به مسيري بهتر براي دو كشور باشد. آيا بر زبان آوردن اين سه كلمه تا اين حد دشوار است؟ در فضايي كه اغلب همه سياست مداران خود را صاحب حق مي دانند و ديگران را احمق، دزد نادان و تروريست خطاب مي كنند.

تحليل لوبلاگ از پيدا و پنهان دشمني 40 ساله ايران و آمريكا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4459 به تاريخ 6/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جنگل و مرتع
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است