|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: ماه صعود طلا و نزول نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


ماه صعود طلا و نزول نفت
افزايش ريسك هاي ژئوپليتيك و چشم انداز كاهش رشد اقتصاد جهاني در اكتبر رقم زد


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.

بازار سهام

تغيير آرايش در جبهه تقاضا

شاخص كل بورس تهران ديروز به دليل فشار عرضه در بزرگان به رشد 148 واحدي بسنده كرد. ريزش قيمت جهاني نفت و ابهام در ميزان تاثيرپذيري از تحريم ها، تقاضا در سهام مرتبط را وادار به عقب نشيني كرد و جريان نقدينگي را به صنايعي انتقال داد كه در پي اصلاح روزهاي اخير براي خريد جذاب شده بودند. تداوم صف هاي طويل براي خريد سهام بانكي، خودرويي و گروه هايي نظير ساختماني ها، سيماني ها، غذايي ها و ديگر صنايع كوچك بازار پيامد مستقيم تغيير آرايش در اردوگاه متقاضيان بود. از همه جالب تر، حضور چشمگير خريداران حقيقي و تغيير مالكيت در سهام بانكي بود. حجم پايين معاملات و انتظار براي تعيين سرنوشت تحريم ها در كنار خوش بيني به تعديل قريب الوقوع قيمت رسمي خودرو، نرخ تسعير ارز براي بانك ها و همچنين انتظار بهبود سودآوري و افزايش تقاضاي تكنيكال بهانه هاي اصلي اين انتقال جريان نقدينگي قلمداد مي شود كه احتمالا تا سيزدهم آبان ماه ادامه يابد.

بازار ارز

عبور مجدد دلار از مرز 15 هزار

هر دلار آمريكا ساعت 16 ديروز با جهش 400 توماني به نرخ 15 هزار و 100 تومان معامله شد. براي پنجمين روز متوالي نرخ دلار در بازار تحت تاثير التهاب ناشي از تحريم هاي نفتي آمريكا عليه ايران به حركت صعودي خود ادامه داد و به سطحي دست يافت كه در يك ماه اخير تجربه نكرده بود. با عبور شاخص ارزي كشور از مرز 15 هزار تومان فاصله اين متغير از ارتفاع تاريخي خود به 20 درصد كاهش يافت. مطابق تجربه ماه هاي اخير رشد  شتابان نرخ هاي ارز، مي تواند سبب تقويت تقاضاي غيرتجاري و تداوم روند نزولي ارزش ريال شود. با اين حال، انتظار اغلب كارشناسان بر اين است كه پس از رسميت يافتن تحريم هاي نفتي در سيزدهم آبان از بار رواني حاكم بر بازار كاسته شود و با فروكش تب خريد، نرخ هاي ارز به سطوح تعادلي خود بازگردند.

بازار سكه

نوسان سكه با دو اهرم متضاد

هر سكه طرح جديد ساعت 16 ديروز با افزايش 90 هزار توماني به قيمت 4 ميليون و 800 هزار تومان رسيد. بهاي سكه با صعود خود طي روز گذشته، همگام با نرخ دلار در بالاترين سطح در يك ماه اخير ايستاد و با تشديد تمايلات صعودي انتظار مي رود تا سيزدهم آبان اين روند تداوم يابد. در روزي كه ارزش دلار حدود 7/ 2  درصد افزايش داشت، سكه به رشد 9/ 1 درصدي بسنده كرد. واكنش سكه به دلار در حالي رقم خورد كه قيمت جهاني طلا با عقبگرد از اوج سه ماهه، در سطوح پايين تري قرار گرفت و عامل فشار بر سكه و اختلاف رشد آن نسبت به دلار شد. هر چند اهرم نرخ دلار بر سكه از چنان قدرتي برخوردار است كه مي تواند بهاي سكه را به دنبال خود به حركت درآورد و اثر قيمت جهاني اين فلز گرانبها را در سايه خود قرار دهد.

بازار طلاي جهاني

فتح ناكام قله سه ماهه

بهاي هر اونس طلاي جهاني با رشد 2 درصدي در ماه اكتبر و لمس قله سه ماهه، در نهايت به سطح 1216 دلار رسيد. ريسك هاي ژئوپليتيك و بروز اولين عواقب جنگ تجاري، سوخت اصلي رشد ارزش طلا شد. وضع تعرفه هاي جديد بر كالاهاي چيني از سوي آمريكا، كاهش پيش بيني موسسات بين المللي از رشد اقتصاد جهاني، انقباض توليد چين به كمترين سطح از سال 2015 در پي گسترش مناقشه تجاري با آمريكا، بحران در روابط خارجي عربستان با غرب و همچنين ريزش ارزش سهام جهاني در هفته پاياني اكتبر موجب رشد ارزش طلا در اين ماه شد. از سويي، دورنماي انقباض پولي «فد»، تداوم سياست هاي انبساطي اروپا، ضعف آمارهاي توليد و اشتغال در اين ناحيه در كنار بحران كسري بودجه ايتاليا و همچنين اعلام كناره گيري آنگلا مركل از رهبري حزب متبوع خود از مجراي بهبود شاخص دلار، طلا را در فشار گذاشت.

بازا اوراق مسكن

خروج اوراق از حبس بازه اي

اوراق تسهيلات اسفند 95 ديروز با افت اندك به قيمت 58 هزار و 598 تومان معامله شدند. كاهش بهاي اين سررسيد از وام مسكن در حالي ثبت شد كه همچون هفته هاي قبل، حركت دسته جمعي در قيمت اوراق به چشم نمي خورد و بيشتر شاهد نوسان ناهمگن در اغلب سررسيدها هستيم. افت و خيز متناوب قيمت اوراق همچنان ادامه دارد و در عين حال، فشار عرضه در كنار نبود تقاضاي موثر زمينه ساز نوسان قيمت ها در پايين ترين سطح خود طي بيش از 4 سال اخير شده است. در اين فضا، گزارش بانك مركزي مبني بر تداوم روند ركودي بازار مسكن با كاهش پيوسته تعداد معاملات و گارد صعودي متوسط بهاي مسكن بر تنزل قيمت اوراق افزوده است. از طرفي، وضعيت ملتهب و غيرعادي بازارهاي موازي مزيد بر علت شده تا اوراق نيز وضعيتي بي ثبات و متلاطم را تجربه كنند.

بازار نفت

فراز و نشيب نفت در آستانه تحريم ايران

بهاي نفت خام آمريكا ريزش 10 درصدي را طي ماه اكتبر ثبت كرد و در ساعت 16 ديروز به سطح 3/ 66 دلار رسيد. ماه اكتبر با رسيدن قيمت نفت به اوج 4 سال اخيرآغاز شد كه عامل اصلي آن برآوردها از كاهش ميزان صدور نفت ايران بود. رشد فزاينده بهاي نفت ترامپ را در آستانه انتخابات مياندوره اي بر آن داشت تا با فشار بر دارندگان ظرفيت مازاد از رشد بيشتر نفت جلوگيري كند. در همين راستا، فعاليت دكل هاي نفت آمريكا رشد قابل ملاحظه اي داشت. از طرفي،  بحران در روابط خارجي عربستان با غرب، سپس اعلام حضور عربستان براي جبران كمبود عرضه قيمت ها را تحت فشار گذاشت. ضمن اينكه هشدار آژانس بين المللي انرژي و اوپك از آثار منفي رشد قيمت نفت بر اقتصاد مصرف كنندگان و همچنين چشم انداز نزولي تقاضا موجب شد تا در كنار رشد پيوسته موجودي هاي آمريكا قيمت ها تحت فشار قرار گيرند.

ماه صعود طلا و نزول نفت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 515، هفته سوم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است