|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: سه گانه رشد آتي بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
سه گانه رشد آتي بورس


نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

 دنياي اقتصاد : بورس تهران در هفته اي كه يك روز كاري كمتر داشت چهره اي متعادل با چاشني مثبت داشت تا با رشد 3/ 1 درصدي شاخص كل، اين متغير مهم در فاصله 7 درصدي از اوج 195 هزار واحدي يك ماه قبل بايستد. عبور از خوش بيني هاي فزاينده اوليه درخصوص چشم انداز جهشي سودآوري شركت ها در گزارش هاي 6 ماهه در كنار ابهام معامله گران درخصوص آثار اجرايي شدن دور جديد تحريم هاي آمريكا موجب شده تا نه تنها از بي پروايي سمت تقاضا در بازار كاسته شود بلكه حجم داد و ستدهاي خرد نيز با افت 50 درصدي نسبت به روزهاي اوج اوايل مهرماه بار ديگر به محدوده كمتر از 700 ميليارد تومان بازگردد. در همين حال، گزارش هاي ماهانه شركت ها نيز به دليل برخي مشكلات حمل ونقل و نيز افت صادرات بعضي شركت هاي پتروشيمي در مجموع انگيزه بنيادي جديدي را براي خريداران سهام در اين هفته فراهم نكرد تا جو انتظار و احتياط كماكان بر بازار سهام حكمفرما بماند.

سه محرك بالقوه رشد سهام

در حالي كه شاخص كل از ابتداي سال جهش 90 درصدي را به ثبت رسانده و بخشي از كاهش ارزش ريال را در قيمت هاي سهام منعكس كرده است در يك ماه اخير از تداوم روند صعودي باز مانده و وارد فاز نوساني شده است. اين اتفاق از منظر سرمايه گذاراني كه با ديد بنيادي به فعاليت مشغولند دور از انتظار نبود چرا كه اين گروه عمدتا شرايط كنوني بازار سهام را در تطابق با متغيرهاي بنيادي حاكم بر سودآوري شركت ها و نيز ريسك هاي سيستماتيك موجود ارزيابي مي كنند. بر اين اساس، محاسبه سود اكثر بنگاه ها با فرض نرخ دلار 8 هزار توماني سامانه نيما و ثبات قيمت هاي جهاني و لحاظ كردن افت 20 درصدي فروش براي صادركنندگان ناشي از اجراي تحريم ها و افزايش هزينه ها ناشي از موج تورمي و تعديل قيمت هاي انرژي بيانگر آن است كه نسبت قيمت بردرآمد اكثر شركت ها در محدوده چهار تا پنج واحد قرار مي گيرد كه در تناسب با نرخ بازده 23 درصدي براي اكثر اوراق اسناد خزانه اسلامي با سررسيد سال آينده است.

با اين حال، آنچه روزنه اميد را براي اين گروه از سرمايه گذاران زنده نگاه مي دارد امكان تعديل متغيرهاي كنوني است. در اين راستا، نخستين پتانسيل بالقوه به رشد قيمت هاي سامانه نيما باز مي گردد كه اخيرا نيز بارقه هايي از آن با رسيدن يورو به مرز 10 هزار تومان در اين سامانه رصد شد اما دوام زيادي نداشت و نرخ ها به سرعت مسير كاهشي را در پيش گرفتند. در هر حال، افزايش قيمت ارز در اين سامانه تاثير مستقيمي بر رشد درآمدهاي صادركنندگان و نيز تعديل قيمت هاي فروش در بورس كالا خواهد داشت. دومين پتانسيل بالقوه به امكان حذف سامانه نيما و صدور مجوز فعاليت شركت ها در بازار آزاد ارز مربوط است كه هر چند هنوز نشانه اي از آن نيست ولي اگر فاصله كنوني بين نرخ نيما با بازار آزاد به هر دليل افزايش يابد در نهايت تنها راهكار باقي مانده سياست گذار براي كنترل بازار آزاد خواهد بود كه امري ضروري براي تثبيت شرايط اقتصادي كلان به شمار مي رود. سومين و آخرين حوزه اميدواري سرمايه گذاران به عرصه غير اقتصادي تعلق دارد؛ جايي كه هرگونه امكان گشايش در موضوع تحريم ها و تسهيل روابط اقتصادي با خارج مي تواند موجي از خوش بيني را براي افزايش انتظارات و متعاقب آن رشد نسبت هاي قيمت بر درآمد سهام در بورس تهران فراهم كند.

انتظار عبور نرم از 13 آبان

در حالي كه دولت ايالات متحده حساب زيادي روي امكان تشديد فشارهاي اقتصادي عليه ايران بعد از تاريخ 13 آبان باز كرده است، قرائن موجود حاكي از آن است كه عمده تاثيرات انتظاري قبل از اين اتفاق به وقوع پيوسته و عملا نوسان مهمي در عرصه اقتصادي و بازارهاي كشور در كوتاه مدت متصور نيست. در بازار ارز، با صدور مجوز دخالت بانك مركزي در بازار آزاد و نيز افزايش عرضه صادر كنندگان در سامانه نيما انتظار مي رود تا كنترل بازار به رغم هيجان هاي مقطعي طرف تقاضا در دست سياست گذار باقي بماند و نرخ هاي ارز كماكان زير سقف قبلي با عرضه هاي كنترل شده در بازه محدودي نوسان كنند. درخصوص شركت هاي بورسي نيز مطالعه الگوي تاثيرگذاري تحريم ها در سال هاي 90 و 91 نشان مي دهد كه در اوج تحريم هاي يكپارچه جهاني، ميانگين افت حجم فروش صادركنندگان بورسي از محدوده 25 درصد فراتر نرفته است و اين شركت ها به رغم افت توليد، قادر به صادرات سه چهارم محصولات خود به طور متوسط بوده اند.

اين مساله در كنار توجه به اين نكته كه در مقطع كنوني تحريم ها صرفا از سوي ايالات متحده و نه جامعه جهاني اعمال مي شوند كافي است تا برآوردها از تاثير گذاري اين محدوديت ها بر فعاليت شركت هاي بورسي در بدبينانه ترين حالت محدود به سطح سال هاي ابتدايي دهه 90 بماند. حتي با لحاظ كردن اين افت فرضي توليد و فروش، قيمت سهام اكثر شركت هاي بزرگ و شاخص بورسي در محدوده ارزش ذاتي قرار مي گيرند و انتظار افت سودآوري و قيمت سهم از سطح كنوني به دليل تعديل ارزي براي آنها وجود ندارد. به اين ترتيب، به رغم سر و صداي فراوان در عالم سياست، به نظر مي رسد عبور بازارهاي ايران از ضرب الاجل دولت ترامپ براي اجرايي كردن تحريم ها در هفته هاي آتي آرام و بي تفاوت باشد.

اكتبر سرخ پوش بازارهاي جهاني

در ابتداي ماه اكتبر كمتر كسي تصور مي كرد كه اين ماه لقب بدترين اكتبر بازارهاي سهام از سال 2008 را از آن خود كند. اين اتفاق در ميانه هفته جاري با سقوط بيش از 8 هزار ميليارد دلار از ارزش بازارهاي جهاني در اين ماه رقم خورد تا تقريبا 10 درصد كل ارزش بازارهاي جهاني در اين مدت كوتاه از دست برود؛ هر چند در دو روز گذشته بخشي از افت هاي مزبور جبران شد. در بازارهاي غربي از جمله در ايالات متحده شاخص هاي مهم به ويژه در بخش تكنولوژي در محدوده اصلاحي يعني افت بيش از 10 درصدي از پيك اخير قرار گرفته اند. در اين ميان، اوضاع در چين نيز بر وفق مراد نيست و شاخص بازار سهام به كف چهار ساله سقوط كرده است.

به نظر مي رسد تركيب كند شدن رشد اقتصادي چين و ناتواني سياست گذاران اين كشور از ادامه تحريك اقتصادي با ابزارهاي پر مخاطره گذشته نظير افزايش بدهي و خلق اعتبار، در كنار رشد نرخ بهره در ايالات متحده موجب احتياط سرمايه گذاران شده است. بسياري از كارشناسان بر اين باورند كه پيك رشد سودآوري و نيز رشد اقتصادي آمريكا در سيكل جاري بعد از ركود سال 2008 در فصل سوم سال 2018 ثبت شده است و از اينجا به بعد هم رشد اقتصادي و هم رشد سودآوري شركت ها در اين كشور ظرف چند سال به سمت ركود خواهد رفت. با جمع بندي اين ديدگاه ها مي توان گفت زنگ احتياط براي سرمايه گذاران در بازار جهاني به صدا در آمده است؛ زنگي كه پيام آن براي قيمت هاي مواد خام و شركت هاي صادر كننده بورس تهران عبارت از ضرورت احتياط مضاعف در پيش بيني چشم انداز قيمت كالاها در افق كوتاه مدت (دو سال آتي) است.

سه گانه رشد آتي بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رويكردهاي پژوهشي در علوم زمين
متن مطالب شماره 11، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است