|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: روز كوچك ترها در بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


روز كوچك ترها در بازار سهام
با رشد 8/ 0 درصدي شاخص كل هم وزن رقم خورد

نويسنده: فاطمه اسماعيلي

 دنياي اقتصاد : نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته خود را با رشد 148 واحدي (معادل 08/ 0 درصد) به پايان رساند و در سطح 183 هزار و 367 واحدي قرار گرفت. معاملات اين روز با افزايش فشار فروش به ويژه در ميان گروه هاي بزرگ و كالامحور بازار آغاز شد. با اين حال سهام كوچك تر بورسي محور اصلي تقاضاي معامله گران بودند. شرايطي كه ناشي از غلبه فضاي ترديد و احتياط بر معاملات سهام بود. به اين ترتيب به نظر مي رسد در آستانه اعمال دور جديد تحريم ها عليه ايران، تحليل جاي خود را به ترديد داده است و در اين ميان شركت هاي صادركننده در مركز سيبل فروش بازار قرار گرفته اند.

دوره هاي ترديد در بورس تهران

طي هفته هاي گذشته، دوره هاي متناوبي در معاملات سهام ديده شده است. از يك سو پس از تجربه يك دوره صعودي، شناسايي سود سبب افزايش فشار فروش در بازار مي شود و در مسير عكس آن نيز اصلاح قيمت ها، سبب شناسايي كف هاي حمايتي و بازگشت دوباره تقاضا به سهام بورسي مي شود. به اين ترتيب موج هاي كوتاه مدتي در تصميمات معامله گران ديده مي شود كه عمدتا مسبب ايجاد هيجان در بازار است. تكرار پي در پي اين وضعيت نشان از ترديد قابل توجه در ميان فعالان بازار سهام است. شرايطي كه در وهله نخست به عمق كم تحليل در ميان معامله گران بازمي گردد. در اين ميان نزديك شدن به اعمال دور جديد تحريم ها عليه ايران در 13 آبان نيز بر فضاي احتياطي بازار سهام افزوده است. در اين خصوص اما بايد توجه داشت اين تحريم ها موضوع جديدي نبوده و بيش از آنكه اثرات واقعي داشته باشد، از جنبه رواني بر اقتصاد كشور اثرگذار هستند. به اين ترتيب توجه به عملكرد شركت ها در نيمه نخست سال جاري و آمار مقدار و نرخ فروش در مهرماه در كنار رصد قيمت هاي جهاني و نرخ دلار مي تواند بهترين راهنما براي معامله در بازار سهام باشد.

كوچك ترها بر مدار تقاضا

معاملات روز گذشته بورس تهران با افزايش فشار عرضه در برخي از نمادهاي سهامي به ويژه بزرگان كالايي آغاز شد. در مقابل اما گروه هاي كوچك تر بورسي در صدر تقاضاي معامله گران قرار گرفتند. وضعيتي كه سبب شد تا شاخص كل هم وزن رشد بيشتري را تجربه كند. بررسي معاملات هفته جاري نيز نشان از شكل گيري تقاضا در نمادهاي كوچك تر بازار دارد. در اين ميان بانكي ها و خودرويي ها به عنوان گروه هاي متوسط بازار سهام، در صدر تقاضاي بورس بازان قرار دارند و گروه هاي كوچك تري همچون غذايي ها و سيماني ها شرايط مناسبي را تجربه مي كنند. اقبال به اين گروه ها را مي توان در افزايش نرخ فروش و انتظار براي بهبود سودآوري اين بنگاه ها جست وجو كرد. در مقابل اما صنايع كالايي با وجود انتشار گزارش هاي ماهانه مناسب، مهجور واقع شده و با فشار فروش از سوي معامله گران روبه رو هستند. در آستانه آغاز رسمي دور دوم تحريم ها عليه ايران به نظر مي رسد آمار به دست آمده از مقادير و نرخ هاي فروش اين شركت ها، بر نگراني معامله گران مبني بر احتمال محدوديت عرضه در دوره پساتحريم، افزوده است. هر چند تحريم هاي 13 آبان موضوع جديدي نيست اما در حال حاضر جو رواني ناشي از اين موضوع، بر معاملات بازار سهام سايه افكنده است.

روز اقبال به سهام بانكي

در هفته معاملاتي اخير، بانكي ها يك به يك گزارش هاي عملكرد مياندوره اي و پس از آن گزارش هاي ماهانه خود را روانه سامانه كدال كردند. پس از انتشار گزارش هاي بانك ها براي 6 ماه نخست سال و بلاتكليف بودن وضعيت تسعير ارزي، اين نمادها تحت فشار عرضه قرار گرفتند و افت هاي چشمگيري را متحمل شدند. از روز يكشنبه اما بار ديگر اين گروه مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت. شاخص گروه بانك ها و موسسات اعتباري از اين روز رشد حدود 8 درصدي را تجربه كرده است. اين در حالي است كه هفته معاملاتي ماقبل بورس تهران با اصلاح 9 درصدي سهام بانكي ها مواجه شد. ديروز هر چند حجم و ارزش كل معاملات در صف هاي خريد بانك ها نسبت به روزهاي اوج بازار كمتر بود اما رتبه نخست جذب نقدينگي را به خود اختصاص داد. در شرايط فعلي به دنبال اصلاح نسبي قيمت سهام مذكور، گمانه زني هاي خوش بينانه از افزايش نرخ تسعير براي مازاد دارايي هاي ارزي، بهانه اصلي براي حركت رو به رشد قيمت سهام بانكي هاست.

خودرويي ها و كف هاي حمايتي

خودرويي ها نيز پس از اصلاح بيش از 14 درصدي در هفته منتهي به 5 آبان ماه، معاملات هفته جاري را با رشد بيش از 10 درصدي به پايان رساندند. انتشار گزارش هاي 6 ماه نخست سال خودروسازان و شناسايي زيان از سوي اين بنگاه ها، حكايت از شرايط نامطلوب صنعت خودرو داشت. شرايطي كه سبب شد تا در روزهاي نخست انتشار گزارش ها، شاهد افزايش فشار فروش در نمادهاي خودرويي باشيم. در ادامه اما، رسيدن به كف هاي حمايتي، بار ديگر بورس بازان را به سمت نمادهاي زيرمجموعه اين گروه جذب كرد. علاوه بر سطوح جذاب قيمتي، خوش بيني به افزايش قيمت خودرو، موجب بازگشت تقاضا به اين گروه شده است.

مروري بر بازار جهاني فلزات

شاخص دلار در روز گذشته موفق به شكستن سقف 16 ماهه خود شد. مركز آمار ملي چين نيز در گزارشي اعلام كرد شاخص مديران خريد توليدي و غيرتوليدي اين كشور در ماه اكتبر به ترتيب به 2/ 50 و 9/ 53 واحد رسيده اند. ارقامي كه ضعيف تر از پيش بيني ها بود. اين دو موضوع نيز سبب ايجاد فشار بر بازار فلزات شدند. با اين حال افزايش سطح خريد تكنيكال (پس از اصلاح روز سه شنبه) حمايت نسبي از اين محصولات به عمل آورد. به اين ترتيب تا حدودي از فشار موجود بر بازار كاسته شد اما در ساعت معاملاتي بورس تهران، اين محصولات در محدوده منفي قيمتي مورد دادوستد قرار گرفتند.  بر اين اساس در آغاز معاملات روز چهارشنبه، هر تن آلومينيوم در معاملات آتي لندن با افتي مختصر در سطح 1966 دلار قرار گرفت و روي با كاهشي نه چندان ملموس به 2546 دلار رسيد. بهاي هر تن سرب نيز با كاهش 6/ 0 درصدي مواجه شد و 1934 دلار قيمت خورد. در اين ميان مس بدون تغييري ملموس در قيمت 6025 دلار معامله شد.

همگام با بازيگران

روز گذشته شرايطي نسبتا يكسان ميان خريد و فروش دو گروه از بازيگران بازار رقم خورد. با اين حال غلبه معامله گران خرد بازار در سمت خريد سهام بانكي سبب شد تا مجموع خالص تغيير مالكيت روز چهارشنبه بورس تهران هر چند اندك اما به نام فعالان حقيقي بازار ثبت شود. به اين ترتيب ديروز افزون بر 270 ميليون سهم به ارزش 211 ميليون تومان در مسير حقوقي به حقيقي جابه جا شد. بيشترين خالص خريد توسط سهامداران خرد نيز همانطور كه اشاره شد در نمادهاي زيرمجموعه گروه بانك ها و موسسات اعتباري ثبت شد. به اين ترتيب خالص تغيير مالكيت حقيقي ها در ميان نمادهاي بانكي به 42 ميليارد تومان رسيد. خودرويي ها نيز در اين روز شاهد تغيير مالكيت 8 ميليارد توماني به نفع معامله گران حقيقي بودند. گروه زراعت ديگر گروهي بود كه با خالص خريد 2 ميليارد و 100 ميليون توماني توسط معامله گران خرد بازار همراه شد.

در صدر خريد معامله گران حقيقي، تمايل به جمع آوري سهام بانك تجارت قرار داشت. خالص خريد اين معامله گران در نماد مزبور به حدود 170 ميليون و 100 هزار سهم به ارزش حدود 19 ميليارد و 400 ميليون تومان بالغ شد. نماد معاملاتي بانك ملت نيز در اين روز شاهد جابه جايي حدود 7 ميليون سهم به ارزش 18 ميليارد و 500 ميليون تومان در مسير حقوقي به حقيقي بود. نماد معاملاتي سايپا از ديگر نمادهاي بورس تهران بود كه مورد اقبال معامله گران خرد بازار قرار گرفت. به اين ترتيب ديروز بيش از 6 ميليون و 500 هزار سهم «خساپا» به ارزش 7 ميليارد و 800 ميليون تومان به سبد سهام حقيقي ها افزوده شد.  در آن سوي بازار اما نمادهاي زيرمجموعه گروه محصولات شيميايي مورد توجه معامله گران عمده قرار گرفتند و خالص خريد 22 ميليارد توماني را ثبت كردند.

روز كوچك ترها در بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از " فاطمه اسماعيلي"

  رونق سنجي بورس با سه نشانه / شاخص سهام ۲۳۶۲ واحد صعود كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  كورس بورس با ارز و سكه / بازدهي بازار سهام از ۵۰ درصد گذشت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  جريان شناسي پول ها در سهام / «دنياي اقتصاد» نقدشوندگي در ۳۷ صنعت بورسي را بررسي مي كند
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  فاز احتياطي در بازار سهام / شاخص بورس ۲۷۰ واحد كاهش يافت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات جامعه شناختي جوانان
شماره 33
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است