|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: پايان هفته منفي آيفكس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
پايان هفته منفي آيفكس


نويسنده: مينا افروزي

 دنياي اقتصاد : روز گذشته معاملات فرابورس مجددا به سوي مدار منفي تغيير جهت داد و با افت شاخص كل مواجه شد. از نكات معاملات ديروز مي توان به توجه بيشتر سهامداران به صنايع كوچك تر بازار و رويگرداني از صنايع كالايي و بزرگ بود. به اين ترتيب نمادهايي كه بيشترين اصلاح قيمتي را تجربه كرده بودند تقاضاكنندگان بسياري را به سوي خود كشاندند. ديروز نزديك به يك ميليارد سهام به ارزش افزون بر 447 ميليارد تومان در بازارهاي چندگانه فرابورس معامله شد. فشار عرضه با گشايش درهاي معاملاتي بسياري از نمادهاي بزرگ و تاثيرگذار بازار را تحت تاثير قرار داده و روزي منفي را براي آنها و همين طور فرابورس ايران رقم زد. به اين ترتيب شاخص كل فرابورس در انتهاي معاملات با افت بيش از يك درصدي (معادل 22 واحد) بر سطح 2018 واحدي ايستاد. به اين ترتيب، معاملات فرابورس هفته جاري را با افت در مجموع بيش از 2/ 2 درصدي به پايان رساندند.

بيش از نيمي از نمادهاي معاملاتي در جريان مبادلات آخرين روز هفته جاري، رشد قيمتي را ثبت كردند. با اين حال فشار فروش نمادهايي كه مازاد عرضه را تجربه كردند چنان اثربخش بود كه كاهش نماگر بازار را در پي داشت. با نزديك شدن به تحريم ها احتياط معامله گران بيشتر مشخص مي شود و مي توان اثرات اين نگراني را در بازارهاي ارز و سكه كه همسو با يكديگر روند افزايشي را طي كرده اند؛ مشاهده كرد. از طرفي كاهش معنادار معاملات فرابورس و افت شاخص آن در روز گذشته نيز نشانه اي ديگر به شمار مي رود. نگراني از كاهش صادرات نفت و همچنين ساير كالاهاي صادراتي در اثر تحريم‎ ها سهامداران را در وضعيت نامعلومي قرار داده و منجر به تسري جو منفي در ميان سهام كالايي شده است. اين در حالي است كه تحريم هاي جديد عليه ايران بيش از آنكه از اثرات واقعي برخوردار باشد، از جنبه رواني بر اقتصاد كشور اثرگذار است. در اين ميان كشورهايي مانند هند، كره جنوبي و تركيه خواستار برخورداري از معافيت از آمريكا شده اند. پالايشگاه هاي ژاپن نيز از دولت خود انتظار چنين درخواستي را از سوي آمريكا دارند. همچنين دولت عراق كه به ايران در زمينه تامين الكتريسيته و گاز طبيعي به عنوان سوخت نيروگاهي برق، وابسته است؛ به دنبال كسب معافيت هايي از تحريم هاي خزانه داري آمريكا عليه ايران است.

صبح روز دوشنبه در بازار فلزات، اداره آمار ملي چين از ميزان سودآوري شركت هاي صنعتي چين در ماه سپتامبر سخن گفت. اين مقدار سودآوري (معادل 4/ 1 درصد)، كمترين مقدار سودآوري از ماه مارس محسوب مي شود. هيجان منفي حاصل از اين خبر، فشار فروش معاملات فلزات را در بر گرفت و منجر به كاهش قيمت فلزات مس، روي، آلومينيوم و سرب شد. از ديگر خبرهاي مربوط به فلزات مي توان به افزايش نرخ گاز مورد مصرف شركت هاي فولادسازي اشاره كرد. پيش از اين نيز نرخ خوراك پتروشيمي افزايش يافته بود. هيات دولت تصميم دارد درآمدهاي حاصل از افزايش نرخ خوراك پتروشيمي ها و گاز مصرفي فولادسازان را به حساب ذخيره هدفمندسازي يارانه ها واريز كند. امري كه موجب حذف رانت هاي موجود مي شود. برخلاف افزايش نرخ خوراك پتروشيمي كه اثر خود را در بازار نشان داد، افزايش نرخ گاز فولادسازان هزينه چنداني را بر شركت ها تحميل نمي كند. بنابراين رابطه اندكي با اين افزايش هزينه و سودآوري وجود دارد. پيش تر، هنگام برداشتن سقف رقابت معاملات فولادي در بورس كالا، وزارت صمت اعلام كرده بود كه در صورت رشد قابل توجه قيمت ها يارانه هاي اين صنعت حذف خواهند شد.

رصد معاملات ديروز

روز گذشته در بازارهاي اول و دوم بيش از 333 ميليون سهم به ارزش نزديك به 132 ميليارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفتند. صنايع فلزات اساسي، هتل و محصولات پتروشيمي از منظر ارزش معاملات پيشتاز ساير صنايع شده و بالغ بر 75 ميليارد تومان را در معاملات خود به گردش درآوردند. از طرفي بررسي هاي شاخص زيرمجموعه هاي فرابورس نشان از توجه غالب سهامداران به صنايع كوچك تر بود. البته از اوايل هفته جاري توجهات به نمادهايي كه اصلاح قيمتي شديدي را تجربه كرده بودند، شروع شده بود. صنعت سيمان، محصولات كاغذي و خودرويي ها به ترتيب بيشترين رشد روزانه را تجربه كردند. در مقابل هر سه صنعت كالايي در محدوده منفي قرار گرفتند.  شاخص كل طي معاملات ديروز، عقب نشيني بيش از 22 واحدي را رقم زد. نمادهاي بزرگ «ميدكو»، «زاگرس»، «مارون»، «هرمز» و «شاوان» افت بيش از 35 واحدي اين نماگر را موجب شدند.

در مقابل سهامي ذوب آهن اصفهان با اثر فزاينده بيش از پنج واحدي خود از نزول بيشتر «آيفكس» جلوگيري كرد. همراه با توجه بيشتر معامله گران به سهامي كه در جريان اصلاحات اخير بيشترين كاهش قيمتي را تجربه كرده اند؛ «ذوب» نيز از اين قاعده مستثني نشده و از روز دوشنبه در مسير افزايشي بها قرار گرفته است. نماد مزبور بيشترين نقدينگي معاملات خرد را به دست آورد و عنوان برترين تقاضا را نيز به خود اختصاص داد. از همين روي، در انتهاي روز گذشته با صف خريد بيش از 6 ميليارد توماني مواجه شد. همچنين گزارش ماهانه «ذوب» حاكي از افزايش نرخ محصولات آن بود. اما كاهش مقدار فروش منجر به كاهش درآمد حاصل از فروش نسبت به ماه گذشته شده است.

بازيگران فرابورس

بررسي هاي معاملات ديروز از منظر مشاركت سهامداران حقيقي و حقوقي حكايت از حضور پررنگ تر حقيقي ها داشت. بيشترين توجه سهامداران معطوف به سهامي ذوب آهن اصفهان شد و خالص خريد آنها از سهام نام برده در مرز 5 ميليارد توماني قرار گرفت. كشت و صنعت شهداب ناب خراسان و همچنين پتروشيمي غدير نيز در مجموع تغيير مالكيت بيش از 3 ميليارد توماني را به نفع معامله گران خرد تجربه كردند و از اولويت هاي آنها محسوب شدند. در مقابل غالب تقاضاي سهامداران حقوقي به ترتيب متوجه هلدينگ صنايع معدني خاورميانه، پتروشيمي زاگرس و فولاد هرمزگان جنوب شد و نزديك به 8 ميليارد تومان از اين سه سهم از پرتفوي سهامداران حقيقي به سبد سهامداران حقوقي منتقل شد. در نهايت، معامله گران خرد با برتري 2 ميليارد توماني نسبت به معامله گران عمده به حمايت از بازار اول و دوم فرابورس پرداختند.

پايان هفته منفي آيفكس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي منابع آب
متن مطالب شماره 40، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است