|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: روي خط
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


روي خطاتمام عرضه گوشي هاي ارزان تر مشمول قيمت گذاري سازمان حمايت

فارس : رئيس اتحاديه دستگاه هاي مخابراتي گفت: واردكنندگان موبايل بايد از اين پس گوشي وارداتي را با نظارت و قيمت گذاري سازمان حمايت بفروشند كه واردات نخستين شركت محدود و از نوع بالاي 10 ميليون تومان بود و پس از چند روز فروش تمام شد. مهدي محبي، رئيس اتحاديه دستگاه هاي مخابراتي و لوازم جانبي در گفت وگو با خبرگزاري فارس درباره فروش گوشي موبايل با ضوابط جديد قيمت گذاري سازمان حمايت گفت: شركت هاي واردكننده موبايل بايد از اين پس گوشي هاي وارداتي را تحت نظارت و قيمت گذاري سازمان حمايت و سازمان صنعت ، معدن و تجارت به فروش برسانند.

وي درباره گوشي هايي كه اخيرا با قيمت پايين تر و تحت ضوابط مشخص به كاربران فروخته شده اند، گفت: تاكنون تنها يك شركت واردكننده موفق به واردات جديد و فروش كالاي خود با اين دستورالعمل شده كه كالاي اين شركت نيز از نوع گوشي هاي گران قيمت و بالاي 10 ميليون تومان بود و مناسب با بودجه خريد اغلب مردم نبود كه موجودي اين كالاها نيز پس از حدود يك هفته فروش به پايان رسيد. وي در پاسخ به اين سوال كه علاوه بر گوشي هاي جديد وارداتي، آيا خبري از عرضه گوشي هايي كه قبلا وارد شده و در گمرك مانده اند هست، گفت: هنوز اجازه عرضه گوشي هاي در گمرك مانده صادر نشده و مشخص نيست اين گوشي ها چه زماني به بازار بيايند. 

وي پيش از اين با اعلام ضوابط جديد فروش موبايل گفته بود: «ضوابط جديد فروش شامل قيمت و روش فروش توسط سازمان حمايت و سازمان صنعت ، معدن و تجارت تعيين شده تا وزارت صنعت بر عرضه كالا نظارت داشته باشد. براساس اين ضوابط هر كاربر با كد ملي مشخص تنها مجاز به خريد يك عدد گوشي است. خريدار براي دريافت سفارش خود بايد شخصا همراه با كارت ملي خود و سيم كارت مربوط به همان كد ملي براي تحويل گوشي خود به صورت حضوري به نماينده فروش شركت مراجعه كند. خريدار بايد آدرس و كدپستي مشخص داشته باشد و اطلاعات كارت بانكي و كارت ملي خريدار نيز مطابقت داشته باشند. در زمان دريافت گوشي بسته بندي در مقابل خريدار باز مي شود و ثبت در سامانه همتا انجام مي گيرد.» مشاهدات خبرنگار فارس از فروش اينترنتي اين كالاها نيز نشان مي دهد، يك فروشگاه اينترنتي چند روزي محصولات يك شركت واردكننده را با قيمت پايين تر از بازار به فروش مي رساند كه اعلام كرد امروز (ديروز) آخرين سري فروش است.

برمبناي آمارهاي ارائه شده

ضريب نفوذ موبايل ثابت ماند

مهر : آمارهاي ارائه شده از وضعيت نفوذ موبايل در كشور نشان مي دهد كه ضريب نفوذ اين ابزار ارتباطي تغييري نداشته و تعداد مشتركان هم نسبت به سال گذشته افزايش خاصي نيافته است. به گزارش خبرگزاري مهر، براساس آمار و اطلاعات منتشرشده از بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات كه در پرتال سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي قرار داده شده است، وضعيت رشد دسترسي موبايل در كشور تقريبا به اشباع رسيده و ضريب نفوذ اين فناوري ارتباطي نسبت به سال گذشته، بدون تغيير باقي مانده است.

آمارها نشان مي دهد كه هم اكنون تعداد 90 ميليون و 556هزار و 793 مشترك موبايل در كشور به ثبت رسيده و ضريب نفوذ اين فناوري در كشور 110 درصد است. در همين حال 64/ 82درصد جاده هاي كشور از جمله جاده هاي اصلي، فرعي و ريلي تحت پوشش موبايل قرار دارند. اين در حالي است كه تعداد مشتركان موبايل در سال 96 حدود 5/ 88 ميليون نفر بود و ضريب نفوذ موبايل در اين سال نيز 110 درصد گزارش شده است.  براساس اين آمار، تعداد مشتركان تلفن همراه در سال 92 حدود 64 ميليون نفر بود كه در سال 93 به 71 ميليون، در سال 94 به 76 ميليون و در سال 95 به 83 ميليون نفر رسيد و طي اين سال ها روند رو به رشدي را درخصوص افزايش تعداد مشتركان موبايل و سيم كارت شاهد بوديم. درهمين حال ضريب نفوذ موبايل در سال 92 حدود 83 درصد و در سال 93 حدود 91 درصد بوده است. همچنين درسال 94 ضريب نفوذ موبايل به 96 درصد و درسال 95 ضريب نفوذ به 104 درصد رسيده است. شواهد نشان مي دهد كه درسال 96 و 97 (تاكنون) ضريب نفوذ موبايل دركشور حدود 110 درصد گزارش شده كه اين رقم از توقف رشد و نيز اشباع شدن جامعه از دسترسي به موبايل حكايت دارد.

پياده سازي نسل چهارم فناوري فضايي

مهر : مديركل فناوري اطلاعات سازمان فضايي ايران با اشاره به جزئيات پياده سازي نسل چهارم فناوري فضايي در كشور گفت: زنجيره ارزش فناوري «سنجش از دور» تكميل مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از سازمان فضايي ايران، مهدي ابوالقاسمي با بيان اينكه فناوري فضايي يكي از فناوري هاي استراتژيك در دنياي امروز محسوب مي شود، گفت: تا 10 سال گذشته، فناوري فضايي يك فناوري لوكس و پرهزينه به حساب مي آمد و كشورهاي محدودي به آن دسترسي داشتند؛ اما با الگوبرداري از نسل چهارم صنعت با عنوان اختصاري industry 4.0 و پررنگ شدن نقش فناوري اطلاعات و فناوري سايبري در شكل گيري اين نهضت، در سال 2016 مفهومي تحت عنوان Space 4.0 يا نسل چهارم فناوري فضايي توسط آژانس فضايي اروپا مطرح شد. مديركل فناوري اطلاعات سازمان فضايي ايران هدف اصلي نسل چهارم فناوري فضايي را خارج كردن فضا از انحصار دولت ها و ورود بازيگران مختلف به اين حوزه دانست و افزود: از جمله بازيگران جديد اين حوزه مي توان به شركت هاي خصوصي، دانشگاه ها، صنايع و شهروندان عادي اشاره كرد.

ابوالقاسمي همچنين تجاري سازي، مشاركت عمومي، فناوري اطلاعات، نوآوري، تعامل، الهام بخشي، همكاري متقابل، ايجاد شغل، رشد اقتصادي و ديجيتالي كردن را از سرفصل هاي اصلي نسل چهارم فناوري فضايي عنوان كرد و ادامه داد: بر اين اساس براي تحقق اين اهداف و فراگير كردن فناوري فضايي در سطح جامعه، استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات به عنوان بستري قوي و فراگير براي ترويج كاربردهاي اين فناوري مطرح شده است. وي با اشاره به اينكه يكي از بخش هاي مهم و پركاربرد فناوري فضايي حوزه سنجش از دور است، گفت: سنجش از دور در واقع علم استفاده از تصاوير و اطلاعات ماهواره اي به منظور پايش و بهره برداري صحيح از زمين است كه در حوزه هاي مهمي مثل كشاورزي، محيط زيست، مديريت بحران، پايش بلاياي طبيعي، هواشناسي، تغييرات اقليمي، مديريت شهري، مديريت منابع آب و... كاربرد فراواني دارد و منافع بسيار زيادي در اين حوزه ها چه به صورت مستقيم و چه به صورت غير مستقيم ايجاد مي كند.

روي خط


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات زبان و گويش هاي غرب ايران
متن مطالب شماره 25، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است