|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


رويدادتشكيل كارگروه بررسي مشكلات خودرو

ايرنا : وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام آغاز بررسي موانع و مشكلات صنعت خودرو در ماه هاي اخير توسط يك گروه كارشناسي اعلام كرد: تصميم جديدي براي قيمت گذاري خودروها نداريم.

رضا رحماني ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران تاكيد كرد: خودروسازان نمي توانند قيمت گذاري كنند؛ اين كار ساز وكار قانوني دارد كه براساس آن تصميم گيري مي شود كه فعلا تصميم جديدي در اين خصوص گرفته نشده است. رحماني با بيان اينكه بسياري از خودروهاي مصرفي در كشور توليد داخل است، گفت: در شرايط جديد اقتصادي كشور، ممنوعيت واردات خودرو اقدام خوبي بود. وي ادامه داد: پس از ممنوعيت واردات، خودروسازان را موظف كرديم خودروهايي با تيراژ، كيفيت و قيمت اصلاح شده توليد كنند و پيگير اين موضوع نيز هستيم.وزير صنعت در عين حال گفت: بخش عمده اي اسقاط خودروهاي فرسوده در ازاي واردات خودروهاي خارجي انجام مي شد و اكنون با اعمال ممنوعيت واردات، به دنبال طرح هاي جايگزين حتي در حوزه خودروهاي سنگين و تجاري هستيم.

رحماني اينكه گفته مي شود خودروسازي كشور زيانده است را رد كرد و گفت: ممكن است خودروسازان در توليد برخي محصولات زيان ببينند؛ اما مي توان با مديريت بهتر منابع، عرضه محصول و كنترل توليد، اين مشكل را رفع كرد و از اين رو نمي توان گفت صنعت خودرو زيانده است. 2 خودروساز بزرگ كشور به تازگي با انتشار صورت هاي مالي خود از زيان انباشته پنج هزار ميليارد توماني خبر داده اند؛ اما رحماني در اين باره اظهار كرد: مي توان جلوي زياندهي خودروسازان را گرفت. وزير صنعت بيان كرد: خودروسازي يكي از صنايع عمده كشور است و از اين رو يك كارگروه تخصصي در اين زمينه تشكيل شده تا موانع و مشكلات ماه هاي گذشته حوزه توليد و نوسان هاي قيمتي در اين بخش را با همكاري خودروسازان بررسي و پيگيري كند تا حقي از مردم ضايع نشود. رحماني همچنين در بخش ديگري از اظهارات خود در پاسخ به پرسشي درخصوص ترخيص خودرو از گمرك گفت: ما بخشنامه هاي مختلفي براي ترخيص كالاهاي اساسي از گمرك داشتيم؛ اما ترخيص و واردات خودروها فعلا ممنوع است. وي افزود: البته موارد خاص بايد بررسي شود و براي اينكه حقوق مردم ضايع نشود پيگيري هاي لازم را انجام مي دهيم.

خودروهاي مردودي در تست آلايندگي

سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور : معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور گفت: اثربخشي معاينه فني از راهكارهاي لازم براي كاهش آلودگي هوا است؛ از اين رو، مدت زمان گارانتي خودروهاي نو با سن معافيت معاينه فني، بايد تناسب داشته باشد.

مهدي جمالي نژاد در حاشيه جلسه كاهش آلودگي هواي شهرهاي كشور اظهار كرد: در ساير كشورها براي حمايت از مصرف كننده و كاهش آلايندگي خودروها، سن معافيت خودروهاي نو از معاينه فني، كمتر از مدت زمان گارانتي پيش بيني مي شود تا در صورت وجود ايراد در خودرو (كه در مراكز معاينه فني تشخيص داده مي شود)، راننده بدون نياز به هزينه كرد مجدد گارانتي، قطعات معيوب را تعويض و ايرادهاي خودرو را رفع كند. وي با بيان اينكه يكي از قطعات مهم در كاهش آلايندگي خودرو، كاتاليست است و تعويض نكردن آن در دوره گارانتي، هزينه بالايي را تحميل مي كند، اضافه كرد: كاتاليست در صورت سلامت كاركرد موتور خودرو، عمري در حدود سه سال دارد و در صورت عدم تغيير سن معافيت يا افزايش مدت زمان گارانتي ازسوي خودروسازان، طبعا هزينه تعويض آن برعهده مصرف كننده خواهد بود.

جمالي نژاد با تاكيد بر سه اصل «ارتقاي كيفيت توليد خودرو»، «همكاري رانندگان در نگه داشت صحيح خودرو» و «نظارت بر خودروهاي در حال تردد در شهر» براي ساماندهي، مديريت و كنترل وضعيت آلايندگي خودروها افزود: در حال حاضر بحث نظارت بر وضع خودروها با اجراي فاز دوم طرح كاهش و كنترل معاينه فني به صورت مكانيزه با جديت در حال انجام است؛ با اين حال، تنها قسمت مغفول مانده و شايد مهم ترين موضوع، كيفيت پايين و نامناسب توليد خودروها در كشور است. وي با بيان اينكه خودروهاي توليدي به رغم داشتن استاندارد يورو4 هنگام توليد، به علت به كارگيري قطعات با كيفيت پايين، به سرعت از استاندارد شرايط توليد خارج و چند پله نزول مي كنند، اعلام كرد: اين مساله اثربخشي ساير حوزه ها در بخش نظارت و نگه داشت خودرو را تحت الشعاع قرار داده و نتيجه موردنظر كه كاهش آلايندگي ناشي از خودروها است، حاصل نمي شود.

جمالي نژاد افزود: براساس ارزيابي اطلاعات خودروهاي مراجعه كننده به مراكز معاينه فني شهر تهران در سال 96، 50 درصد از وانت نيسان ها، 47 درصد از وانت پيكان ها و 43 درصد از پژوهاي آردي با مدل بالاتر از 84 با سن ميانگين 7 سال، در تست آلايندگي مردود شده اند؛ اين در حالي است كه 38 درصد از وانت نيسان ها، 29 درصد از وانت مزداها و 24 درصد از وانت پيكان ها بيش از يك ايراد فني داشته و در برخي از موارد حتي تا 6 ايراد فني نيز در آنها مشاهده شده است. وي اضافه كرد: ارزيابي فني نشان مي دهد اين خودروها با گذشت 5 سال از توليد، چه از لحاظ آلايندگي و چه از لحاظ ايمني، به سرعت از استانداردهاي توليد فاصله گرفته و بايد هرچه سريع تر از چرخه تردد خارج و با خودروهاي با كيفيت جايگزين شوند.

ايران خودرو در تدارك پيش فروش جديد

ايكوپرس : معاون مديرعامل در بازاريابي و فروش ايران خودرو اعلام كرد: عرضه خودروهاي اين شركت با هدف تامين نياز بازار ادامه خواهد داشت. مصطفي خان كرمي افزود: در يك ماه گذشته روند پيش فروش هاي اين شركت قطع نشده و در حال حاضر در حال تدارك طرح پيش فروش جديدي هستيم كه پس از اخذ مجوزهاي لازم در روزهاي آينده به اجرا درخواهد آمد. وي گفت: فشارهاي زيادي كه اين روزها خودروسازان متحمل مي شوند مانع ايفاي تعهدات و نقش اصلي ما نشده و سعي مي كنيم با ادامه دادن شرايط عرضه، تلاطم بازار را از بين ببريم و به يك ثبات منطقي كه شايسته مشتريان و مصرف كنندگان واقعي است برسيم. خان كرمي بار ديگر تاكيد كرد: مشتريان براي نام نويسي صرفا از طريق سايت فروش اينترنتي شركت ايران خودرو به نشاني esale.ikco.ir يا مراجعه به نمايندگي هاي مجاز سراسر كشور و ثبت نام از طريق سايت اقدام كنند.

رويداد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 119-120، خرداد الي شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است