|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: پلت فرم«بولسونارو»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


پلت فرم«بولسونارو»


نويسنده: آنتوني فائولا

روز يكشنبه در انتخابات رياست جمهوري برزيل بولسونارو 63 ساله، نامزد حزب راست افراطي به پيروزي رسيد و اكنون كارشناسان تلاش مي كنند آينده برزيل را در دوران رياست جمهوري او كه قبلا افسر ارتش بوده و ديدگاه هاي خاص و جنجال برانگيز در زمينه هاي مختلف دارد، پيش بيني كنند.

اوايل ماه گذشته ميلادي او در دور نخست انتخابات، در برابر رقيب چپ گراي خود يعني فرناندو حداد، آراي بيشتري به دست آورده بود. براي مشخص شدن نتيجه نهايي انتخابات، روز يكشنبه مردم برزيل پاي صندوق هاي راي حاضر شدند. بولسونارو كه به دليل مواضع عجيب درباره زنان، همجنس گرايان و رنگين پوست ها شهرت پيدا كرده از سوي همه، از شخصيت هاي سياسي تا هنرمندان محكوم شده است. اما اكنون او رئيس جمهوري برزيل است و بررسي مواضع و برنامه هاي او در حوزه هاي مختلف مورد توجه قرار دارد. در ادامه به ديدگاه هاي بولسونارو در چهار زمينه اشاره مي كنيم: محيط زيست، اقتصاد، جرم و جنايت و دموكراسي.

محيط زيست. اين هفته هنگامي كه بولسونارو از تهديد پيشين خود عقب نشيني كرد و گفت قصد ندارد از الگوي ترامپ پيروي كرده و برزيل را از پيمان آب و هواي پاريس خارج كند طرفداران محيط زيست نفس راحتي كشيدند. او همچنين در وعده اوليه خود يعني منحل كردن وزارت محيط زيست برزيل بازبيني خواهد كرد. البته اين به آن معنا نيست كه بولسونارو به ناگهان حامي محيط زيست شده است. او يكي از طرفداران سرسخت تجاري سازي محيط زيست است و اين يكي از بنيان هاي پلت فرم سياسي اوست و انتظار مي رود او سود مادي را به حفظ محيط زيست ترجيح دهد. بولسونارو در سخنراني هاي خود خواستار رويكرد جديد و تجارت محور به بهره برداري از منابع طبيعي برزيل شده و تاكيد كرده كه بوروكرات هاي حسود صرفا براي حفظ يك قطعه از جنگل نبايد كشاورزان را به زحمت بيندازند. برزيل داراي بزرگ ترين جنگل باراني جهان است؛ اما بولسونارو از فشارهاي خارجي براي حفاظت از اين جنگل انتقاد كرده است و به گروه هاي بين المللي حامي محيط زيست از جمله صندوق جهاني حيات وحش اعلام كرده كه برنامه هاي آنها را در برزيل تحمل نخواهد كرد. او همچنين به شدت با اختصاص زمين ها براي زندگي قبايل اين كشور مخالف است و مشاوران او مي گويند او قصد دارد از جنگل هاي آمازون استفاده هاي تجاري كرده و از آن براي توليد برق آبي و برق هسته اي بهره ببرد.

اقتصاد. قبلا يك بار بولسونارو گفته بود: «من واقعا از اقتصاد خيلي سر در نمي آورم.» با اين حال او برنامه هاي اقتصادي اش را بسيار مفصل تر از ديگر برنامه هايش توصيف كرده است. در ابتداي فعاليت هاي سياسي بولسونارو، او را فردي حمايت گرا قلمداد مي كردند؛ زيرا همراه با حزب چپ گراي كارگران، عليه خصوصي سازي صنايع مخابرات و نفت راي داد و از برخي سياست هاي حمايت گرايانه هوگو چاوز در ونزوئلا حمايت مي كرد. اما او اخيرا اعتراف كرده كه به سمت بازار آزاد گرايش پيدا كرده است و وعده داده روش هاي كاپيتاليستي را دنبال خواهد كرد. او پائولو گودز، اقتصاددان تحصيلكرده دانشگاه شيكاگو را به عنوان مشاور مالي خود انتخاب كرده است. آقاي گودز بازارها را متقاعد كرده كه اگر بولسونارو به رياست جمهوري انتخاب شود سياست هاي ليبراليستي بر برزيل حاكم خواهد شد و يك دليل تمايل سرمايه گذاران و فعالان اقتصادي به بولسونارو اين بود كه آنها معتقد هستند گودز به عنوان مشاور او ترتيبي خواهد داد تا اقتصاد به رونق برسد. بولسونارو مي گويد: «در حوزه سياسي او به من گوش مي دهد و در حوزه اقتصادي من به او گوش مي دهم. ما با هم هماهنگ هستيم.»

آقاي گودز گفته است قصد دارد شركت هاي دولتي را تعطيل يا خصوصي كند، هزينه هاي دولت را كاهش دهد، زمينه گسترش روابط تجاري برزيل با جهان را فراهم كند و اصلاحات رياضت جويانه انجام دهد. فعالان اقتصادي و سرمايه گذاران از اين سخنان هيجان زده شده اند. اما توانايي بولسونارو در عمل به اين وعده هاي جذاب به قدرت ائتلافي بستگي دارد كه او در كنگره ملي ايجاد خواهد كرد. برخي تحليلگران نگران آن هستند كه زوج بولسونارو-گودز عمر طولاني نداشته باشد و گودز به همكاري خود با دولت بولسونارو پايان دهد يا بولسونارو او را بركنار كند، قبل از اينكه او بتواند اصلاحات موثر و واقعي در اقتصاد به وجود آورد. واقعيت اين است كه اقتصاد برزيل دچار مشكلات بسيار بزرگي است و بدون همكاري تمامي احزاب و جريان هاي سياسي احتمال رفع مشكلات و مقابله با بحران هاي مختلف بسيار كم است.

جرم و جنايت. بولسونارو در حوزه وضعيت جرم و جنايت در برزيل ديدگاه هاي خاص خود را دارد. او سال پيش گفته بود: «پليسي كه نمي كشد پليس نيست.» و اين جمله به طور مختصر تمامي ديدگاه آقاي بولسونارو را درباره اجراي قانون نشان مي دهد. ترديدي وجود ندارد كه برزيل در درون موج عظيم جرم و جنايت است و عامل اصلي آن، فعاليت قاچاقچيان مواد مخدر است. در واقع عاملان و دست اندركاران قاچاق مواد مخدر و ديگر فعاليت هاي غيرقانوني براي پيشبرد كار خود و تصاحب سهم بالاتر در بازار اين نوع فعاليت ها، كاملا خشونت آميز عمل مي كنند. سال گذشته در برزيل 64 هزار نفر كشته شدند كه دو برابر رقم مربوط به مجموع آمريكا و اتحاديه اروپاست. راه حل بولسونارو «تحمل صفر» است. او از پليس خواسته از ابزارهاي كشنده تر استفاده كند و خواستار لغو سختگيري هاي قوانين حمل سلاح است تا شهروندان عادي بتوانند از خود دفاع كنند. در گذشته بولسونارو از اعمال شكنجه پليس عليه قاچاقچيان مواد مخدر و آدم رباها حمايت كرده بود و اين درحالي است كه نيروي پليس برزيل جزو خشن ترين نيروهاي پليس در جهان است و سال گذشته بيش از 5 هزار نفر در اين كشور به دست پليس كشته شدند. كارشناسان معتقدند رويكرد بولسونارو در قبال جرم و جنايت در عمل صرفا زندگي را براي رنگين پوستان دشوارتر خواهد كرد و نكته ديگر اين است كه هيچ شواهدي وجود ندارد كه ثابت كند پيشنهادهاي او موثر خواهد بود. بدون ترديد اجراي برنامه هاي بولسونارو به بدتر شدن شرايط و خشونت بيشتر از سوي پليس عليه مردم منجر مي شود و در اين ميان سياه پوستان بيشترين لطمه را خواهند ديد.

دموكراسي. پيش بيني مي شود برزيل در دوران رياست جمهوري بولسونارو وضعيت بسيار بدتري خواهد داشت. او كه يك افسر ارتش بوده بارها از ديكتاتوري نظامي حاكم بر برزيل در سال هاي 1964 تا 1985 ستايش كرده است و اين در حالي است كه در آن سال ها حداقل 434 مخالف حكومت نظاميان ناپديد شدند. در سال هاي پس از ديكتاتوري نظاميان، درحالي كه سياستمداران به آن دوران اشاره اي نمي كردند، بولسونارو خواستار كودتا شده بود. او در سال 1999 هنگامي كه در كنگره ملي بود، آشكارا دموكراسي را زير پا گذاشت و خواستار ترور رئيس جمهور وقت اين كشور شد. او در سال 1999 در يك مصاحبه تلويزيوني گفت: «هيچ چيز در اين كشور از طريق راي گيري تغيير نخواهد كرد، هيچ چيز. متاسفانه تنها از طريق جنگ داخلي وضعيت كشور تغيير مي كند. در واقع جنگ داخلي همان كاري را مي كند كه ارتش انجام نداده است. حدود 30 هزار نفر كشته مي شوند و كشتن بايد از فرناندو كاردوسو شروع شود. بله، ما نمي توانيم اجازه دهيم او جان سالم به در برد.»

البته بولسونارو اخيرا مواضع خود را تغيير داده و هوادار دموكراسي شده است. او همچنين بيانيه اي را امضا كرده كه در آن متعهد شده اگر در انتخابات پيروز شود، از آزادي بيان و مطبوعات حفاظت خواهد كرد. اما درباره پايبندي او به ليبرال دموكراسي، حقوق بشر و آزادي مطبوعات ترديدهاي جدي وجود دارد. پسر او يعني فرناندو بولسونارو كه در كنگره برزيل نماينده است، پيشنهاد كرده اگر دادگاه عالي بخواهد در صورت پيروزي پدرش در انتخابات، او را از تصاحب اين مقام باز دارد بايد به ارتش اجازه داد وارد عمل شود. البته بولسونارو اين سخنان پسرش را احمقانه توصيف كرده است.


*واشنگتن پستپلت فرم«بولسونارو»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 518، هفته دوم ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است