|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: 12 نشانه تغيير جهان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


12 نشانه تغيير جهان
ترامپيسم نظام بين الملل را متحول مي كند


دنياي اقتصاد : دونالد ترامپ از روز نخست ورود به دفتر بيضي كاخ سفيد سياست «نخست آمريكا» را دنبال كرده است؛ اكنون او يك گام ديگر نيز به جلو برداشته است و با انتقاد از روساي جمهور پيشين آمريكا كه حامي تفكر «جهاني شدن» بودند از مردم مي خواهد او را ناسيوناليست بدانند. اين موضوع برخي را به وحشت انداخته است چراكه ناسيوناليستي كه ترامپ به دنبال آن است همان عنواني است كه در گذشته رژيم هاي خودكامه و اقتدارطلب از آن براي توصيف خود استفاده كرده اند.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد» سي ان ان در گزارشي با پرداختن به پيامد هاي ناسيوناليسم ترامپ براي سازمان ها و معاهدات بين المللي نوشت: از زمان حضور ترامپ در كاخ سفيد شاهد موارد متعددي از نمود هاي علني سياست «نخست آمريكا» بوده ايم كه مي توان به خارج ساختن آمريكا از سازمان هاي بين المللي و سرخوردگي او در برابر گروه هاي تجاري چندجانبه و اتحاد هاي بين المللي اشاره كرد. در ادامه اين مطلب شرح چگونگي تاثير ناسيوناليسم ترامپ بر تغيير جهان آمده است:

پيمان تسليحات هسته اي با برد متوسط: اين توافق در سال 1987 و در دولت ريگان ميان آمريكا و اتحاد جماهير شوروي منعقد شد، اما چه تعهداتي را براي دو طرف معين كرد؟ بر اساس اين پيمان دو كشور ملزم هستند تا موشك هاي بالستيك و كروز هسته اي خود را با برد 300 تا 3400 مايل نابود كنند. در سال 2014 آمريكا روسيه را متهم كرد كه نسبت به توافق هسته اي كه در سال 2008 ميان دو طرف حاصل شد عمل نكرده و آن را نقض كرده است. اكنون دولت ترامپ معتقد است كه اين پيمان چين را در برابر آمريكا در موضع برتري قرار مي دهد.

ترامپ تهديد كرده است كه از اين توافق خارج خواهد شد. معاهده آب و هوايي پاريس: توافق نامه اي در رابطه با كاهش آلايندگي هاي كربني است كه تقريبا همه كشورهاي جهان آن را به امضا رساندند. باراك اوباما نيز آمريكا را به عضويت اين پيمان درآورد تا ميزان استفاده از سوخت هاي فسيلي در ايالات متحده كاهش يابد و واشنگتن نيز در راستاي تلاش براي خنثي كردن پيامد هاي تغييرات آب و هوايي با كشورهاي ديگر همكاري كند. ترامپ در رابطه با نحوه مذاكره اين توافق نيز به شدت ابراز نارضايتي كرد. او ايالات متحده را از اين پيمان خارج كرد.

توافق «ترنس پاسيفيك»: اين توافق نيز در دولت باراك اوباما و ميان آمريكا و استراليا، كانادا، شيلي، ژاپن، مالزي، نيوزيلند، پرو، سنگاپور و ويتنام به امضا رسيد. هدف از امضاي اين توافق گسترده در واقع تلاش براي مقابله با قدرت فزاينده اقتصادي چين بود. ترامپ پس از ورود به كاخ سفيد به وعده خود در اين باره عمل كرد و آمريكا را از اين توافق تجاري خارج ساخت. او دليل اين اقدام را ناعادلانه بودن اين توافق براي كارگران آمريكايي دانست. اين توافق البته هرگز از سوي كنگره به طور رسمي به تصويب نرسيد. كشورهاي باقي مانده در اين توافق بدون آمريكا درحال عمل به آن هستند.  توافق تجاري با كره جنوبي «كوروس»: ترامپ براي دريافت امتيازات جديد و موازنه تراز تجاري با سئول توافق را مورد مذاكره مجدد قرار داد. كره اي ها بر ميزان فولاد صادراتي خود به آمريكا محدوديت قائل شدند و آمريكا نيز در نتيجه سئول را از پرداخت تعرفه هاي تجاري كه ترامپ بر بسياري از كالاهاي كشورهاي ديگر اعمال كرده است، معاف كرد.

قرارداد تجارت آزاد آمريكاي شمالي«نفتا»: ترامپ از زمان رسيدن به كرسي كاخ سفيد بارها اعلام كرد كه توافق نفتا كه در زمان كلينتون به امضا رسيد و اقتصاد آمريكا را احيا كرد، به طور نامناسبي مذاكره شده و امتيازات تجاري فراواني را در اختيار كانادا و مكزيك قرار داده است. البته پس از مذاكرات مجدد سه طرف در اين باره به نظر مي رسد اين توافق به جاي به روزرساني تنها يك بار ديگر با لحني متفاوت نوشته شده است و تغييرات عمده اي در آن ايجاد نشد. توافق مشترك اين سه كشور قرارداد ايالات متحده، مكزيك و كانادا «USMCA» نام گرفته است. گروه هفت: گروه دموكراسي هاي صنعتي در دهه 70 ميلادي تشكيل شد و در سال هاي اخير نيز اين گروه در اقدامي جنجال برانگيز روسيه را به دليل ضميمه كردن «غيرقانوني» شبه جزيره كريمه به خاك خود در سال 2014 روسيه را از اين گروه كه پيش تر گروه هشت نام داشت اخراج كرد. اين گروه اكنون شامل كشورهاي آمريكا، كانادا، آلمان، ايتاليا، ژاپن، فرانسه و بريتانيا است. ترامپ اما خواستار آن شده است تا بار ديگر روسيه به اين گروه بپيوندد.

بيانيه سنگاپور: ترامپ نه تنها توافق نامه ها را زيرسوال برده و يا به آنها خاتمه داده است بلكه از طريق مذاكره مستقيم با رهبر كره شمالي تاريخ ساز نيز شد. اين توافق كه ترامپ به دنبال امضاي آن بود موجب شده است تا مقامات پيونگ يانگ وعده دهند برنامه هسته اي خود را متوقف مي سازند. البته جزئيات اين توافق بسيار پيچيده است.

گروه شوراي حقوق بشر سازمان ملل: نيكي هيلي، سفير آمريكا در سازمان ملل شوراي حقوق بشر را كه 47 كشور عضو آن هستند به دليل تلاش براي مقابله با اسرائيل و ناديده گرفتن ناقضان حقوق بشر متهم كرده و مورد انتقاد قرار داد. آمريكا يك روز پس از آنكه دفتر كميسيونر حقوق بشر سازمان ملل نسبت به جداسازي كودكان آوارگان مكزيكي از والدين آنها در مرز هاي آمريكا اعتراض كرده و آن را محكوم كرد از اين گروه خارج شد.

سازمان يونسكو: سازماني كه در سال 1945 تاسيس شد و اكنون همه كشورهاي جهان به استثناي آمريكا عضو آن هستند. در سال 2011 پس از آنكه هيات مديره اين سازمان درخواست فلسطين براي عضويت در اين سازمان را پذيرفت آمريكا از پرداخت كمك هاي خود به آن خودداري كرد. وزارت خارجه آمريكا در سال 2017 موضوع جهت گيري ضداسرائيلي اين سازمان را دستاويزي براي خروج از آن قرار داد. آمريكا يكبار ديگر نيز ميان سال هاي 1984 تا 2002 از آن خارج شده بود.

توافق هسته اي ايران «برجام»: ترامپ در ماه مه سال جاري در نهايت به وعده خود براي خارج ساختن آمريكا از توافقي كه ميان ايران و قدرت هاي جهاني در دوره باراك اوباما به تصويب رسيده بود، عمل كرد. او اين توافق را داراي نواقص اساسي دانست؛ توافقي كه ايران در ازاي برداشته شدن تحريم ها برنامه هسته اي خود را محدود كرد.

سازمان پيمان آتلانتيك شمالي «ناتو»: ترامپ طي يك سال گذشته بارها ماهيت و اعتبار اين سازمان را كه درجهت مقابله و توازن سازي در برابر اتحاد جماهير شوروي ايجاد شد زيرسوال برده است. ناتو از مهم ترين اتحاد هايي است كه آمريكا در آن شركت دارد. او انتقاد هاي خود را معطوف به اين موضوع ساخته است كه كشورهاي كوچك تر عضو ناتو سهم بسيار كمي از توليد ناخالص داخلي خود را به اين سازمان تخصيص مي دهند.

سازمان تجارت جهاني: دولت ترامپ از ابتدا انتقادات جدي را متوجه سازمان تجارت جهاني ساخته است كه آمريكا نيز به عنوان يكي از اعضا بايد از آنها تبعيت كند. دولت او پيش نويس لايحه اي را تهيه كرده كه البته هنوز به طور رسمي معرفي نشده است و براساس آن قرار است واشنگتن برخي از اصول اين سازمان را در تجارت با كشورهاي ديگر ناديده بگيرد. ترامپ كه پيش تر تهديد كرده است كه آمريكا را از سازمان تجارت جهاني خارج مي كند، به دنبال آن نيست تا تصميمات خود را به تصويب كنگره برساند، بنابر اين تلاش مي كند سياست مقابله با اين سازمان را از روش هاي ديگري مانند اعمال تعرفه هاي تجاري دنبال كند.

12 نشانه تغيير جهان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ اسلام
متن مطالب شماره 76، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است