|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/10: احضار سفير دانمارك به وزارت خارجه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4462 10/8/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


احضار سفير دانمارك به وزارت خارجه
پشت پرده تلاش هاي ضدايراني كپنهاگ عليه تهران


دنياي اقتصاد : در شرايطي كه كشورهاي اروپايي در تلاش براي حفظ برجام و ارتباطات اقتصادي و سياسي با ايران هستند، دانمارك ساز مخالف خود با اين روند را كوك كرده و سعي در متهم كردن ايران و فضاسازي عليه تهران در آستانه اعمال دور دوم تحريم هاي آمريكا دارد. روز سه شنبه 30 اكتبر علاوه بر اينكه سرويس اطلاعاتي دانمارك مدعي شد كه برخي يا گروهي قصد ترور حبيب جبر، فعال عرب ايراني را داشته اند كه در دانمارك زندگي مي كند، سفيرش را نيز از ايران فراخواند. به گفته فين بورخ اندرسون، رئيس سرويس اطلاعاتي دانمارك، اين فرد رهبر شاخه دانمارك جنبش مبارزه عربي براي آزادي اهواز بوده است.

همزمان آندرس ساموئلسون، وزيرخارجه دانمارك گفت كه علاوه بر دستور به سفير كشورش در تهران براي بازگشت به كپنهاگ، در نظر دارد از اتحاديه اروپا بخواهد كه تحريم هاي جديدي عليه تهران در نظر بگيرد. به گزارش «ايسنا» براساس گزارش بي بي سي فارسي، ساموئلسون همچنين در ادعاهايش گفته است: «دانمارك به هيچ وجه نمي تواند بپذيرد كه نيروهاي اطلاعاتي ايران به دنبال هدف قرار دادن كسي در داخل خاك دانمارك باشند.» در واكنش به اين اقدامات دانمارك، بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امورخارجه ايران، ادعاي مقام هاي اطلاعاتي دانمارك را رد كرده و اين اتهامات را «توطئه اي از سوي دشمنان براي تحت تاثير قرار دادن روابط رو به گسترش ايران با اروپا» توصيف كرده است.

احضار سفير دانمارك

همچنين در اين خصوص سخنگوي وزارت امورخارجه از حضور سفير دانمارك در تهران در وزارت امورخارجه و ديدار با رئيس اداره اول امور شمال اروپا در روز چهارشنبه خبر داد. قاسمي گفت كه در اين ملاقات مراتب اعتراض كشورمان نسبت به واكنش هاي شتابزده سياسي و رسانه اي برخي مقامات دانماركي نسبت به دستگيري يك شهروند نروژي - ايراني تبار به اتهام داشتن برنامه براي ترور فردي در دانمارك به سفير اين كشور در تهران اعلام شد.به گزارش «ايسنا» بهرام قاسمي افزود: «رئيس اداره اول امور شمال اروپاي وزارت امورخارجه در اين ملاقات مجددا تاكيد كرد كه اخبار مغرضانه منتشر شده درخصوص طرح عمليات نافرجام عليه يكي از مخالفان ايراني در دانمارك و ادعاي انتساب آن به جمهوري اسلامي ايران را قويا تكذيب مي كنيم و آن را در ادامه توطئه ها و دسيسه هاي دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ايران و اروپا در شرايط خاص و خطير كنوني مي دانيم. همچنين، رئيس اداره امور شمال اروپا ضمن تاكيد بر لزوم مديريت حساب شده و عاقلانه تحولات، نسبت به پيامدهاي سوءاقدامات نسنجيده و جنجالي هشدار داد.»سخنگوي وزارت امورخارجه همچنين گفت: «سفير دانمارك در اين ملاقات اعلام كرد كه براي پاره اي از مشورت ها به كپنهاگ فراخوانده شده و در كپنهاگ سعي مي كند مطالب و انتظارات طرف هاي ايراني را مطرح و پيگيري كند.» از ديگر سو قاسمي در گفت وگو با «ايسنا» با اشاره به تحركات اخير كپنهاگ عليه تهران با تاكيد بر اينكه بايد كاملا مراقب اين توطئه ها باشيم و با هوشياري اين اقدامات و طراحي هايي را كه با اهداف ايجاد بي اعتمادي و تنش ميان ايران و اروپا صورت مي گيرد، خنثي كنيم، تاكيد كرد: «اروپا را امروز بيش از هر زمان ديگري به هوشياري بيشتر، دقت و آگاهي نسبت به اقدامات معاندين روابط في مابين دعوت مي كنيم؛ چراكه امروز براي معاندين يكجانبه گرا، پيوندهاي سياسي ايران و اروپا و كشورهاي منطقه و چندجانبه گرايي، باطل السحر تمامي اقدامات تخريبي آنان است.»

دستور رئيس جمهور

از ديگر سو محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهور نيز در حاشيه جلسه هيات دولت اين هفته در جمع خبرنگاران در واكنش به فراخواندن سفير دانمارك به اين كشور، گفت : «بلافاصله يعني روز گذشته (سه شنبه) رئيس جمهور دستور دادند تا بررسي كنيم كه موضوع چيست؟ آنچه در اخبار آمده است خيلي مشكوك است؛ در آستانه 13 آبان كه تحريم هاي جديد ادعايي عليه ايران اجرايي مي شود، برخي به دنبال اين هستند كه فضا را تغيير دهند. عده اي مي خواهند به گونه اي در روابط ايران و اروپا و مذاكرات برجام كه به خوبي پيش مي رود، خللي ايجاد كنند.»وي ادامه داد: «به محض اينكه تحقيقات و بررسي هايمان در اين زمينه انجام شد آن را اعلام خواهيم كرد.»

لزوم هوشياري شركاي اروپايي ايران

در عين حال حميد بعيدي نژاد، سفير ايران در لندن نيز با اشاره به ادعاي دانمارك درباره دست داشتن ايران در اقدام عليه يك شهروند اين كشور، گفت: «با توجه به مشاركت ايران و اتحاديه اروپا، شركاي اروپايي ما بايد هوشيار باشند.» به گزارش «ايسنا» حميد بعيدي نژاد در صفحه توييتر خود نوشت: «اتهامات مربوط به دخالت ناگهاني ايران در «توطئه هاي احتمالي» به طور عجيبي برنامه ريزي شده است.» وي با اشاره به «مشاركت ايران و اتحاديه اروپا» خواستار «هوشياري» شركاي اروپايي ايران شد. سفير ايران در لندن تاكيد كرد كه ايالات متحده و مشتريان منطقه اي اش از آشفتگي ناشي از شكست هاي اخلاقي و سياسي خود نااميد شده اند.

مذاكره ضدايراني دانمارك با اتحاديه اروپا

روزنامه گاردين در گزارشي به اين ادعاها عليه ايران پرداخت و نوشت: «وزير امورخارجه دانمارك با ادعاي تلاش جمهوري اسلامي براي انجام يك حمله در اين كشور از اتحاديه اروپا خواهد خواست تا تحريم هاي جديدي عليه ايران اعمال كند.»همچنين فين بورخ اندرسن، رئيس سرويس اطلاعاتي و امنيتي دانمارك نيز پيش از اين گفت كه سرويس امنيتي دانمارك معتقد است كه اطلاعات ايران طرح انجام يك حمله در دانمارك عليه سه ايراني را ريخته بوده كه گمان مي رود از فعالان گروهك الاحوازيه باشند.همچنين به گفته مقامات، يك نروژي ايراني تبار در تاريخ 21 اكتبر به اتهام طراحي حمله و جاسوسي براي ايران بازداشت شد و اكنون در حبس به سر مي برد. بنابر اعلام سرويس امنيتي سوئد، اين متهم در سوئد بازداشت شده بود.به نوشته گاردين، ايران در اواخر سپتامبر دانمارك، هلند و انگليس را متهم كرد كه به چند تن از اعضاي گروهك تروريستي الاحوازيه پناه داده اند.جمهوري اسلامي ايران گروهك الاحوازيه را مسوول حمله تروريستي به رژه نيروهاي مسلح در تاريخ 22 آگوست در اهواز مي داند كه در جريان آن، دست كم 24 نفر كشته شدند.لارس راسموسن، نخست وزير دانمارك نيز در صفحه توييتر خود نوشت: «كاملا غيرقابل قبول است كه ايران يا هر كشور خارجي ديگر طرح هايي براي سوء قصد در خاك دانمارك داشته باشد. درباره انجام اقدامات ديگر عليه ايران با اتحاديه اروپا گفت وگو خواهد شد.»راسموسن كه در اسلو در نشست رهبران شمال اروپا شركت و با ترزا مي، همتاي انگليسي خود ملاقات كرده بود، گفت كه لندن در اين مورد از دانمارك حمايت خواهد كرد.وي افزود: «ما در همكاري نزديك با انگليس و ديگر كشورها در برابر ايران خواهيم ايستاد.»

استقبال آمريكا از مواضع دانمارك

همچنين مايك پمپئو، وزير امورخارجه آمريكا گفت كه از دانمارك حمايت مي كند. وي در پيام توييتري خود مدعي شد: «به دولت دانمارك تبريك مي گوييم كه يك آدم كش از ايران را دستگير كرده است. اروپا به مدت نزديك به 40 سال هدف حملات تروريستي بوده كه ايران از آن حمايت مالي مي كرده است. ما متحدان و شركاي خود را فرا مي خوانيم تا با تهديدات ايران براي صلح و امنيت مقابله كنند.»رئيس سرويس امنيت و اطلاعات دانمارك روز سه شنبه با ارائه توضيحاتي به گمانه زني هاي رسانه ها در اين كشور درباره اينكه چرا پليس روز 28 سپتامبر براي ساعت ها پل هاي دانمارك به سوئد را بسته بود، خاتمه داد.فين بورخ اندرسن گفت كه بستن پل ها براي خنثي كردن آنچه توطئه عمليات ايران خواند، بوده است.

واكنش اتحاديه اروپا

همچنين سخنگوي مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در واكنش به ادعاي دانمارك مبني بر خنثي كردن طرح ايران براي انجام يك سوءقصد در خاك اين كشور گفت كه اتحاديه اروپا گزارش هاي مربوط به اين موضوع را دنبال مي كند. به گزارش «ايسنا» ماريا كوچيانچيك، سخنگوي مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت وگو با شبكه سي ان ان در پاسخ به سوالي درباره اين ادعاي دانمارك اظهار كرد: «اتحاديه اروپا گزارش هاي مربوطه را دنبال مي كند و با مقامات دانماركي در ارتباط است. در حال حاضر اين مساله با مقامات كشور مربوطه عضو (دانمارك) مورد بحث است.»

احضار سفير دانمارك به وزارت خارجه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4462 به تاريخ 10/8/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي جامعه اسلامي دندانپزشكان
شماره 2 (پياپي 3102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است