|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/8/12: پشت پرده اشياي پرنده ناشناس!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5406
شنبه 25 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5241 12/8/97 > صفحه 15 (زندگي (دانش)) > متن
 
 


پشت پرده اشياي پرنده ناشناس!
مشاهده گاه و بيگاه اشياي پرنده ناشناس در بيشتر مواقع چه علت هايي دارد؟

نويسنده: كاظم كوكرم

شنيدن خبري با عنوان «مشاهده شيء نوراني مرموز در آسمان شهر...» يا «سقوط شيء ناشناس در منطقه...» براي بسياري از علاقه مندان به خبرهاي علمي تقريبا تكراري شده است. معمولا اين خبرها در عين رمزآلود به نظر رسيدن ماهيت آنها در نگاه اول و در حالي كه بيشتر افراد ذاتا مايلند ريشه رخ دادن چنين رويدادهايي را به بشقاب پرنده ها و موجودات فرازميني متصل كنند، پس از چند روز مشخص مي شود منشايي شبيه به ديگر اتفاقات مشابه در گذشته داشته اند. خبرهايي كه بارها در صفحه دانش جام جم منشا آنها را بررسي و ريشه يابي كرده ايم. با اين حال بسياري از پديده هاي اينچنيني - كه بررسي آنها در قالب گزارش هاي مربوط به اشياي پرنده ناشناس يا يوفو (UFO سرواژه Unidentified Flying Object) طبقه بندي مي شود - در جهان رخ داده اند كه به علت كمبود شواهد، اسناد و داده هاي دقيق، تاكنون با روش علمي، پاسخ و ادله اي منطقي براي چرايي وقوعشان ارائه نشده است. با جست و جويي در اينترنت با فهرست بلندي از اين رويدادها روبه رو خواهيد شد. در روزهاي گذشته خبري درخصوص سقوط شيء مرموز در بجستان به تيتر اول خبرهاي روز تبديل شد كه خوشبختانه با انتشار بموقع اطلاعيه روابط عمومي سپاه پاسداران اين شهرستان خيلي زود مشخص شد ماجرا مربوط به اصابت راكت آموزشي به زمين در جريان تمرينات آمادگي در منطقه كويري حوالي شهرستان بوده است. نكته قابل توجه اين كه بيشتر گزارش هاي مربوط به اشياي پرنده ناشناس در بسياري از موارد وقتي مورد بررسي قرار مي گيرد مشخص مي شود منشا آنها يكي از اين پنج مورد زير است. اطلاع از ماهيت وقوع اين پديده ها و چگونگي رخ دادنشان به برطرف شدن شك و شبهه ها تا حد زيادي كمك خواهد كرد.

1. ظهور آذرگوي و سقوط احتمالي شهابسنگ آن

مورد به نسبت نادرتري در مقايسه با موارد ديگر است، اما در مواردي در نقاط مختلف جهان و از جمله ايران رخ داده است. مانند اتفاقي كه شامگاه 8 مرداد 94 رخ داد و در جريان آن بسياري از ساكنان استان هاي نيمه شمالي كشور شاهد ظهور شيئي ناشناس و در حال حركت و بسيار درخشان براي چند لحظه بودند كه بلافاصله پس از انتشار گزارش هاي اوليه، اخترشناسان احتمال آذرگوي بودن آن را مطرح كردند. اخترشناسان اين گونه شهاب ها را كه درخشان تر از سياره زهره هستند در رده آذرگوي (Fireball) و در صورتي كه درخشان تر از ماه بدر باشند در آتشين گوي (Bolide) و در موارد بسيار درخشان و نزديك به درخشش خورشيد را در رده ابرآتشين گوي (Super Bolide) طبقه بندي مي كنند.

درخصوص رويداد مورد اشاره، منشا آن سقوط يك شهابسنگ بود كه قطعه اصلي آن در روستاي مشمپاي استان زنجان و در يك زمين كشاورزي سقوط كرده بود. در برخي موارد ديگر ممكن است رد نور حاصل از ورود آذرگوي به جو زمين و سقوط احتمالي شهابسنگ مشاهده شود، اما به علت مشخص نبودن محل دقيق سقوط آن موفق به يافتن شهاب سنگ سقوط كرده نشويم.

مشهورترين نمونه سقوط يك شهابسنگ و ظهور آتشين گوي خيره كننده آن در 27 بهمن 91 در حدود ساعت 9 و 15 دقيقه به وقت محلي رخ داد و در جريان آن يك شهابسنگ بزرگ يك تني با سرعت تقريبي 54هزار كيلومتر بر ساعت (تقريبا معادل 44 برابر سرعت صوت)، از فراز منطقه اورال جنوبي روسيه عبور كرد و بر فراز شهر چليابينسك متلاشي شد. خوشبختانه قطعه اصلي شهابسنگ خرد شده در يك درياچه و در منطقه اي خالي از سكنه سقوط كرد (عكس بالا).

2. مواجهه با اجرام درخشان آسمان شب مانند سياره هاي زهره، مشتري و مريخ

 در زمان هايي كه برخي سياره ها در اوج درخشندگي خود قرار دارند، از آنجا كه نورشان در مقايسه با ستاره ها سوسو نمي زند، موجب به اشتباه افتادن ناظر زميني و تصور مواجهه با شيئي ناشناخته، مرموز و فرازميني مي شود. آخرين نمونه آن مربوط به قرارگرفتن مريخ در فاصله مداري نسبتا نزديك به زمين در تابستان امسال بود كه بويژه رنگ سفيد مايل به نارنجي آن موجب شد بسياري از مردم جهان كه با چشم غيرمسلح درخشان شدن اين سياره را تماشا مي كردند گمان كنند با شيئي مرموز و ناشناخته روبه رو هستند.

اين مورد يكي از تكراري ترين اشتباه هاي مربوط به مشاهده اشياي پرنده ناشناس در ايران و سراسر جهان است.

3. انفجار موشك يا بروز اشكال در مخزن سوخت مراحل پاياني يك پرتابگر فضايي يا موشك بالستيك دوربرد

اين مورد كه معمولا به شكل ظهور شيئي پرنده نوراني و ناشناس در يكي دو ساعت پس از غروب آفتاب يا پيش از طلوع آفتاب مشاهده مي شود با شكل مخروطي و در حال حركت خود از پربسامدترين رويدادهاي مشاهده اشياي ناشناس پرنده سال هاي اخير در ايران و ديگر نقاط جهان بوده است. در سال هاي اخير عمدتا اين موارد درخصوص پرتابگرهاي روسيه و كشورهاي غربي و همين طور آزمايش هاي چين رخ داده است. سوخت مخزن پرتابگر فضايي يا موشك بالستيك پس از پرتاب در فضا نشت مي كند و وارد جو زمين مي شود، بتدريج مي سوزد و بقاياي آن به شكل شيء نوراني مخروطي شكلي در آسمان ديده مي شود.

از نمونه هاي اين رويداد 30 ارديبهشت 93 رخ داده بود و در جريان آن اهالي اروميه تماس هاي متعددي با مراكز امدادي گرفتند و خبر دادند شيئي نوراني در اطراف شهر سقوط كرده است. ابتدا اين گمان مطرح شد كه آن شيئي هواپيمايي بوده كه سقوط كرده است، اما بررسي بيشتر نشان داد هيچ هواپيمايي سقوط نكرده است و منشا نور مخروطي مشاهده شده به موشك بالستيك آزمايش شده در روسيه با نام RS-12M Topol ICBM مربوط بوده كه در ساعت 21 و 38 دقيقه 30 ارديبهشت 93 از پايگاهي در شمال غربي درياي خزر پرتاب شده بود و در قزاقستان هدف موشك ضدبالستيك «ساري شاگان» قرار گرفت.

4. مشاهده عبور ماهواره ها

اين مورد بيشتر توجه افراد كنجكاو را به خود جلب مي كند. گاهي برخي افراد در ساعات آغاز يا پاياني شب ناگهان مشاهده مي كنند كه ستاره اي در ميان ساير ستاره هاي آسمان شب حركت مي كند. اما وقتي حركت آن را زير نظر مي گيرند، مي بينند پس از چند دقيقه به تدريج فروغش را از دست مي دهد و در ميان ستاره هاي زمينه آسمان گم مي شود. بيشتر افراد ناآشنا با آسمان شب گمان مي كنند بشقاب پرنده يا يك شيء مرموز آسماني را ديده اند كه مثل بسياري از داستان هايعلمي- تخيلي ساكناني فرازميني را به دنياي ما آورده و آنها پس از انجام ماموريت شان راه گريز را در پيش گرفته اند!

اين در حالي است كه به احتمال زياد شيئي كه مشاهده كرده اند، ماهواره اي بوده كه به علت قرارگيري مدارش در ارتفاعات بالا در مسير گردش به دور زمين براي لحظاتي در حد چند دقيقه، صفحه هاي دريافت كننده انرژي خورشيدي در آنها، نور خورشيد را از ارتفاع چند صد كيلومتر بالاتر از سطح زمين به سوي زمين بازتاب كرده و موجب شده حركت ماهواره از چنين فاصله دوري براي ناظر زميني مشاهده پذير باشد. به اين ترتيب ناظر زميني بازتابش نور خورشيد از اجزاي ماهواره را در شرايطي مشاهده كرده كه خورشيد براي او از نظر ظاهري زير خط افق قرار داشته و غروب كرده است.

پس از مشاهده اين گونه ماهواره ها در ساعات اوليه شامگاه، حوالي نيمه شب معمولا خبري از مشاهده اين قبيل ماهواره ها نيست، زيرا آفتاب به سوي ديگر زمين مي تابد و امكان تابش به صفحه هاي خورشيدي ماهواره و روشن كردن آنها را نخواهد داشت. اما شانس بعدي شما براي ديدن اين ماهواره ها كه به شكل ستاره هاي نه چندان پرفروغي كه به آرامي در زمينه ستاره ها حركت مي كنند، حدود يكي دو ساعت پيش از طلوع خورشيد خواهد بود. با اين روش حتي مي توانيد گردش ايستگاه فضايي بين المللي (ISS) يا تلسكوپ فضايي هابل را بر فراز زمين تماشا كنيد. مراجعه به وبگاه heavens-above.com اطلاعات دقيق تري درباره زمان دقيق عبور اين گونه ماهواره ها و درخشش آنها بر فراز شهر يا روستاي شما را مي تواند در اختيارتان قرار دهد.

به اين ترتيب اگر در نيمه شب ستاره در حال حركتي ديديد، اگر نوري چشمك زن داشت، مطمئن باشيد در حال تماشاي حركت هواپيمايي در ارتفاعي بالا از جو هستيد و اگر نوري ثابت داشت، ممكن است در حال تماشاي حركت بالن، پهپاد يا ظهور شهابي باشيد كه با سرعت نه چندان بالايي با جو زمين برخورد كرده است.

5. پرواز پهپادها و سقوط بقاياي مانورهاي موشكي

در سال هاي اخير ظهور گاه وبيگاه پهپادهايي با مقاصد نظامي و در برخي موارد جاسوسي، موجب ترس و وحشت بسياري از مردم شده است. خوشبختانه سامانه هاي راداري پدافند در تمام پهنه ايران با هوشياري كامل و به طور بي وقفه مشغول پايش آسمان كشور بوده و مسلما هر شيء ناشناسي شامل هواپيما، پهپاد و... كه بدون كسب مجوزهاي لازم وارد محدوده سرزميني شده باشد، در كوتاه ترين زمان ممكن سرنگون خواهد شد. با اين حال در مواردي مشاهده پرنده هاي به كار گرفته شده در مانورها و بسياري از تمرين هاي نظامي نيروهاي مسلح كه لزوما جزئيات آن رسانه اي نمي شود و همين طور رويت پرواز پهپادهاي پايشگر خودي موجب نگراني در ساكنان مناطقي مي شود كه از ماهيت اين اشيا اطلاع چنداني ندارند.

ماجراي مورد اخير سقوط شيئي ناشناس (عكس راست) كه در بجستان رخ داد از همين دستبوده است.

واقعا موجود فرازميني يا بشقاب پرنده در كار نيست؟!

اين كه در سياره اي در منظومه هاي فراخورشيدي موجودات هوشمندي زندگي مي كنند يا نه از بزرگ ترين سوال هاي دانشمندان است. بي گمان كشف نشانه اي از وجود موجوداتي حتي در حد باكتري ها كه در سياره اي بجز زمين زندگي كنند، بزرگ ترين كشف تاريخ بشر خواهد بود. تا به امروز شواهدي از امكان شكل گيري يا پناه دادن به حيات در ميليون ها سال پيش در مريخ به دست آمده است. همين طور دانشمندان مي دانند زير لايه هاي يخ زده قمرهايي چون اروپا (از قمرهاي سياره مشتري) و انسلادوس (از قمرهاي سياره زحل) اقيانوسي از آب مايع وجود دارد كه ممكن است در آن امكان شكل گيري حيات و زندگي موجودات زنده وجود داشته باشد. اما هيچ نشانه قطعي از اين فرضيات مبني بر وجود داشتن اين موجودات زنده تا به امروز به دست نيامده است.

در مورد دنياهاي فرازميني نيز فعلا دانش ما در حد كشف اين دنياها و سنجش فاصله و ابعاد آنها و تا حدودي تركيبات جوي آنها پيش رفته است. هنوز ابزار لازم و امكان هيچ مطالعه دقيقي از جزئيات اين قبيل سياره هاي فرازميني را نداريم. فيلم هاي جذاب علمي- تخيلي و گزارش كتاب ها، رسانه ها و مطبوعات زرد را فراموش كنيد. واقعيت اين است كه تا به امروز از نظر علمي هيچ نشانه قطعي از دريافت پيامي از موجودات فرازميني نداشته ايم.

شايعات و توهم هايي مثل وجود ارتباط مخفي ميان سازمان هاي فضايي بزرگ جهان با موجودات فرازميني در دنيايي كه ده ها هزار خبرنگار به دنبال اطلاع از وجود نشانه اي از اين ادعا هستند، شوخي به نظر مي رسد. فراموش نكنيد هر يك از اين سازمان ها هزاران كارمند دارند و مخفي نگهداشتن چنين رازهاي بزرگي براي ده ها سال از نظر بررسي آمار و احتمال مربوط به درز چنين بمب هاي خبري كاملا غيرممكن است.

اگر موجودات فرازميني هوشمندي وجود داشته باشند كه بتوانند با فناوري پيشرفته خود فاصله صدها و بلكه ميليون ها سال نوري را بپيمايند و خود را به زمين برسانند، بعيد است. همه كار آنها با ما انسان ها به قائم باشك بازي در صحراها و نقاط خالي از جمعيت يا ارتباط خاص با سازمان هاي فضايي بخصوصي محدود شود. در چنين حالتي مسلما ماجراي ارتباط با آنها نمي تواند راز بزرگي باقي بماند كه فقط طرفداران توهم توطئه ده ها سال بر طبل آن بكوبند.

پشت پرده اشياي پرنده ناشناس!


 روزنامه جام جم، شماره 5241 به تاريخ 12/8/97، صفحه 15 (زندگي (دانش))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از " كاظم كوكرم"

  خورشيد چقدر بزرگ است؟
كاظم كوكرم، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  در اعماق راه شيري تابستاني
كاظم كوكرم، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  ملاقات همزمان با 4 سياره
كاظم كوكرم، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
  شهاب هاي آسمان تابستان / بارش شهابي برساوشي بامداد 22مرداد به اوج مي رسد
كاظم كوكرم، جام جم 20/5/97
مشاهده متن    
  مثلث تابستاني در اوج آسمان
كاظم كوكرم، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه علوم حديث تطبيقي
متن مطالب شماره 9، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است