|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/8/22: فولاد آمريكا زير تيغ تعرفه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4639
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4470 22/8/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


فولاد آمريكا زير تيغ تعرفه
Market Realist در گزارشي سياست هاي 8 ماه اخير ترامپ در بازار فولاد اين كشور را بررسي كرد

نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني

 چالش هاي ناشي از سياست گذاري هاي سختگيرانه و غيرمنطقي رئيس جمهور آمريكا در حوزه تجارت در دو سال گذشته آثار و عواقب خطرناكي را براي اقتصاد دنيا به همراه داشته است.

اختلافات تجاري اين كشور با همسايه هاي خود و به نوعي متحدان خود در حوزه اقتصاد همچون كانادا و مكزيك از يكسو و سياست هاي تعرفه اي در اين سوي دنيا در آسيا براي كشورهايي نظير چين، محدوديت هاي تجاري براي تركيه و حتي اروپا، تحريم ايران و ده ها نمونه سياست عجيب ديگر كافي است كه نشان دهد بازارهاي دنيا به شدت از عواقب اين تصميمات نگران هستند تاجايي كه وقوع ركودي ديگر در سطح دنيا با ضريب بالايي از احتمال پيش بيني مي شود و متاسفانه نشانه هاي اين ركود بيش از پيش در حال ظهور و بروز است. كارشناسان اقتصادي دنيا معتقدند سياست هايي كه دولت ترامپ در پيش گرفته كسري بودجه آمريكا را بيش از گذشته بزرگ خواهد كرد و به علاوه شرايط را براي توليدكنندگان به سمت و سويي خواهد برد كه كاهش توان رقابتي را در دنيا به همراه خواهد داشت.

ترامپ براي جبران بخش دوم چالش هاي اقتصادي آمريكا (تقويت توليد) تلاش كرده تا ماليات ها را كاهش و هزينه هاي دولتي را افزايش دهد اما به عقيده اقتصاددانان اين سياست تنها كسري بودجه را تقويت مي كند. از طرفي وي تلاش كرده تا با سياست هاي حمايتي از اقتصاد آمريكا شرايط را براي ارتقاي توليد تقويت كند اما اين سياست وي نيز قيمت تمام شده را در صنايع مختلف داخلي افزايش داده و باعث شده مواد اوليه با قيمت هايي بالاتر از هميشه در اختيار صنايع مصرف كننده قرار بگيرد. در اين بين هشدارهايي كه فعالان مالي آمريكا مي دهند نيز حائز اهميت است. به عقيده آنها سياست هاي دولت به زودي تورم بلندمدت و ركود اقتصادي را به همراه خواهد داشت. از تمام تصميمات و سياست هاي اقتصادي رئيس جمهور چهل و پنجم آمريكا كه بگذريم، يكي از اثرگذارترين سياست هاي وي در حوزه تجارت بين الملل كه هم اثرات دروني با خود به همراه داشته و هم بيروني يعني وضع تعرفه هاي واردات بر دو فلز فولاد و آلومينيوم موضوعي است كه هر روزه زواياي جديدي از آن بروز مي كند.

Market Realist، يك وب سايت تحليلي آمريكايي در حوزه بازارهاي كالايي با اشاره به اثرات اين سياست بر بخش توليد آمريكا تلاش كرده در گزارشي به بررسي اين تصميم در مدتي كه از آغاز آن گذشته بپردازد. بر اساس اين گزارش در اوايل سال 2018 ترامپ با وضع 25درصد تعرفه روي واردات فولاد و 10 درصد روي آلومينيوم، واردات اين دو فلز به آمريكا را محدود كرد و به عبارتي مصرف كنندگان اين دو فلز را وادار ساخت تا بيشتر از توليدكنندگان داخلي استفاده كنند؛ به عبارتي در راستاي حمايت از توليدكنندگان اين دو كالا در داخل آمريكا اقدام به وضع سياست هاي حمايت گرايانه كرد. طبعا اين تصميم در همان زمان براي شركت هاي بزرگ آمريكا همچون فولاد آمريكا (U.S. Steel Corporation)، AK Steel (AKS) وCleveland-Cliffs)CLF)، كه واردات بالاي فولاد از بزرگ ترين چالش هاي آنها محسوب مي شود، تصميم خوشايندي به شمار مي رفت.

آنها معتقد بودند كه توليدكنندگان آمريكايي به توليدكنندگان خارجي فولاد يارانه مي دهند و البته تا حدي هم اين حرف درستي بود. اين تصميم اما گرفته شد و تعرفه ها ذيل ماده 232 قانون تجارت مصوب سال 1962 به اجرا درآمد. اين تصميم در كمتر از هشت ماه پيش باعث شد كه قيمت محصولات فولادي يا محصولاتي كه به فولاد وابستگي مستقيم دارند با افزايش روبه رو شود كه اين رشد قيمت ها آن طور كه ماركت رئاليست نوشته بالاترين قيمت ها در يك دهه اخير بوده است؛ به عبارتي درآمد شركت هاي بزرگ فولاد سازي را افزايش داد. سهام اين شركت ها نيز در بورس هاي آمريكا با رشد روبه رو شد كه اين نكات همگي اثرات اين سياست را براي بخش بالادستي فولاد نشان مي دهد. شركت هايي نظير Nucor و Dynamics Steel اعلام كرده اند كه توانسته اند سود خوبي را از اين شرايط كسب كنند اما در مقابل فشارهاي وارده از رشد حدودا 28 درصدي قيمت فولاد در سال جاري قيمت ها را براي مصرف كنندگان اين محصول افزايش داده است تاجايي كه فدرال رزرو معتقد است اين سياست ها فشارهاي تورمي زيادي را به اقتصاد تحميل خواهد كرد.

اين گزارش در ادامه چند نكته را در زمينه آينده بازار فولاد آمريكا مورد اشاره قرار داده كه مهم ترين آنها پيش بيني بازگشت مسير رشد سود براي شركت هاي فولادي است. بر اساس اين تحليل شايد اكنون برخي شركت هاي فولادي با رشد قيمت هاي ايجاد شده دوران خوبي را پشت سر مي گذارند اما انتظار مي رود در پي كاهش فروش اين شركت ها تا پايان 2019 درآمد آنها با كاهش قابل توجهي روبه رو شود.

اين پيش بيني زماني اهميت بيشتري مي يابد كه بدانيم ركود نيز سال آينده احتمالا دامن اقتصاد اين كشور را خواهد گرفت. نكته دوم آنكه بخش هاي خودرو و ساخت و ساز در آمريكا كه دو بخش مهم تقاضا براي فولاد در اين كشور محسوب مي شوند به شدت به نرخ هاي بهره حساس هستند و سياست هايي كه اكنون فدرال رزرو در پيش گرفته مي توانند به اين بخش ها آسيب جدي وارد كنند كه نتيجه اين امر تشديد شرايط بحراني در بخش فولاد آمريكاست. نكته سوم افزايش ميزان عرضه فولاد در ايالات متحده است؛ U.S. Steel Corporation تمام تلاش خود را براي توسعه توليد به كار بسته كه اين امر در كنار برنامه هاي توسعه اي دو شركت ديگر مي تواند عرضه فولاد در ايالات متحده را در سال هاي آينده افزايش دهد. اين اتفاق در شرايطي است كه تقاضا احتمالا با كاهش روبه رو خواهد شد به عبارتي روند توازن قيمتي در بازار به زودي آغاز مي شود. كاهش رشد اقتصادي در چين موضوع بااهميت چهارم در اين تحليل است. شاخص هاي اقتصادي چين از احتمال تعديل تقاضا براي فولاد در اين كشور حكايت دارند.

اين موضوع با توجه به اينكه چين بزرگ ترين مصرف كننده و توليدكننده فولاد در دنيا است موضوعات مرتبط با رشد اقتصادي اين كشور را از اهميت بالايي برخوردار كرده است. در نهايت نگراني از تعميم تعرفه هاي فولادي به ساير كشورها آخرين موضوع مهم مورد بررسي در گزارش «ماركت رئاليست» محسوب مي شود كه نشان مي دهد اين نگراني مي تواند بر آينده بازار فولاد آمريكا اثرات جدي به همراه داشته باشد. با اين حال فعالان صنعت فولاد آمريكا نظر ديگري دارند و اساسا خوش بين هستند. ديويد بوريت مديرعامل شركت فولاد آمريكا در اين رابطه مي گويد حتي اگر كاهش قيمتي هم اتفاق بيفتد قطعا موقتي است و انتظار مي رود در سال آينده شاهد يك بازار قوي باشيم.

راجر نيوپورت، مديرعامل AK Steel AKS نيز معتقد است تقاضا براي محصولات فولادي در سال آينده به قوت خود باقي خواهد ماند زيرا تغييري در توليد ساير بخش ها مثلا خودروسازي آمريكا اتفاق نمي افتد كه باعث افت تقاضا براي فولاد شود. مديرعامل نيوكور نيز معتقد است سياست هاي آمريكا همچون كاهش ماليات مثل يك كاتاليزور عمل خواهد كرد و رشد درآمدهاي شركت هاي توليدي را به همراه خواهد داشت بنابراين تداوم قدرت اقتصادي آمريكا در سال آينده نيز قابل پيش بيني است. در نقطه مقابل تحليلگران بازار سهام معتقدند ارزيابي ها براي سود سهام شركت هاي فولادي در سال آينده منفي است و فقط گذشت زمان ثابت مي كند كه چگونه تعرفه هاي آمريكايي اوضاع را براي فولاد داخلي اين كشور سخت خواهد كرد. به عنوان يك نمونه، افزايش قيمت فولاد هزينه هاي توليد شركت فورد (خودروسازي) را در حدود يك ميليارد دلار افزايش داده و سود اين شركت را تحت تاثير خود قرار داده است.

شركت كوكا كولا، نيز با افزايش هزينه روبه رو شده و ناچار به افزايش قيمت ها شده است. همين موضوعات باعث شده كه برخي شركت هاي بزرگ آمريكايي به دنبال استفاده از معافيت هايي از سوي دولت آمريكا باشند تا بتوانند فولاد و آلومينيوم مورد نياز خود را طبق روال قبل وارد كنند. در عين حال برخي معتقدند چون ماده 232 قانون تجارت آمريكا تعرفه بر كالاهاي نهايي ساخته شده از فولاد را شامل نمي شود ممكن است اين كشور به زودي به يكي از واردكننده هاي اين قبيل محصولات تبديل شود.

فولاد آمريكا زير تيغ تعرفه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4470 به تاريخ 22/8/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بارآثار ديگري از " حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت بازار كار ايران
متن مطالب شماره 25، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است