|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: اثرات اقتصادي جهاني شدن در عرصه صنايع دستي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


اثرات اقتصادي جهاني شدن در عرصه صنايع دستي
«دنياي اقتصاد» به بهانه ثبت جهاني دو شهر و يك روستاي صنايع دستي بررسي مي كند

نويسنده: آزاده باقري

اصفهان، تبريز، مشهد، لالجين، سيرجان، مريوان و كلپورگان 6 شهر و يك روستاي كشور هستند كه از سال 94 به ثبت شوراي جهاني صنايع دستي رسيدند. روز دوشنبه پنجم آذر نيز دو شهر آباده به عنوان شهر منبت و ميبد به عنوان شهر زيلو و روستاي خراشاد به عنوان روستاي توبافي (حوله بافي) به اين فهرست اضافه شدند و اين رقم به 8 شهر و دو روستا رسيد؛ اتفاقي كه موجب شد ايران در مقام نخست جهاني از لحاظ ثبت شهرها و روستاهاي صنايع دستي قرار گيرد؛ جايگاهي كه نشان مي دهد ايران پتانسيل بالايي در زمينه صنايع دستي دارد و مي تواند از اين پتانسيل بهره درخوري ببرد.

كارشناسان حوزه صنايع دستي بر اين عقيده هستند كه مي توان از چنين فرصتي براي افزايش توليدات، فروش، صادرات، اشتغال زايي و... استفاده كرد. همچنين معرفي اين شهرها و روستاها به عنوان مقصد گردشگري در بهبود شرايط اين مراكز بسيار اثرگذار است و اگر از اين فرصت استفاده نشود، يك فرصت سوزي تاريخي خواهد بود؛ چراكه براي ثبت شهر و روستايي در كشور از سوي شوراي جهاني صنايع دستي، انرژي و زمان زيادي صرف مي شود و اگر از فرصت پيش آمده استفاده نشود آن وقت اين تلاش ها بي ثمر خواهد بود.  از سوي ديگر، به اعتقاد فعالان صنايع دستي، ثبت جهاني صنايع دستي موجب خواهد شد شهرها و روستاهاي جهاني ايران با صرف كمترين هزينه در سطح جهاني معرفي شوند كه كمك بزرگي به برندسازي آنها در حوزه صنايع دستي خواهد بود؛ تبليغي كه نتيجه اش معرفي شهر و روستا و هنر دست هنرمندانش نه تنها به مردم كشور بلكه به مردم جهان خواهد بود.

گرچه اين اتفاق خوشبختانه در بسياري از شهرها و روستاهاي كشور خود را به خوبي نشان داده و صادرات و اشتغال در آنها رونق گرفته اما با وجود اين، همچنان تحريم ها و نوسانات ارزي مشكلاتي را در زمينه تهيه مواد اوليه و صادرات ايجاد مي كنند و هنرمندان در حوزه صنايع دستي از اين قاعده مستثني نيستند.  از اين رو، باور صاحب نظران صنايع دستي اين است كه ثبت جهاني به تنهايي براي رونق شهر و روستاهاي ثبت شده و اشتغال زايي در آنها كفايت نمي كند؛ بلكه ساير مسوولان، سازمان ها و ارگان هاي گوناگون بايد با همكاري يكديگر در رونق دادن به شرايط روستا و شهري كه به ثبت جهاني رسيده همت كنند. اما سوالي كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه ثبت برخي از شهرها و روستاهاي كشور از سوي شوراي جهاني صنايع دستي تاكنون چه ثمره اي داشته است؟ آيا در رونق گرفتن توليدات صنايع دستي، فروش، صادرات، اشتغال زايي و معرفي آن منطقه به عنوان مقصد گردشگري اثرگذار بوده؟ «دنياي اقتصاد» در اين گزارش به بررسي تغييرات و ثمراتي كه به ثبت رسيدن صنايع دستي در 6 شهر و يك روستا داشته پرداخته است.

ركود متاثر از نوسانات ارزي در شهر صنايع دستي

شهريور سال 94 اصفهان و 5 شهر ديگر در جهان نامزد ثبت جهاني در حوزه كلي صنايع دستي شده بودند كه در نهايت اصفهان به اين عنوان انتخاب شد و به ثبت رسيد. به ثبت رسيدن اصفهان در اين شورا با 199 رشته صنايع دستي بعد از جيپور هند ارزش اين استان را بيشتر از قبل در معرض نمايش قرار داد؛ اتفاقي كه انتظار مي رفت باعث رونق توليدات صنايع دستي، اشتغال زايي و صادرات شود و البته تا قبل از نوسانات ارزي و شروع مجدد تحريم ها اين رونق شكل گرفته بود. عباس شيردل، رئيس اتحاديه صنايع دستي اصفهان با اشاره به اين موضوع به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «زماني كه اصفهان به عنوان شهر جهاني صنايع دستي انتخاب شد، تغيير و تحولات اساسي رخ داد و بسياري از هنرمندان ارزش كار خود را دانستند و توليدات خود را به ثبت رساندند. همچنين در زمينه صادرات به يك هويت مطلوبي دست يافتيم.» اما به گفته شيردل اين تحولات مثبت تا زماني پيش رفت كه تحريم و نوسانات ارزي وجود نداشت. به باور رئيس اتحاديه صنايع دستي اصفهان در اين شرايط تنها اصلاح قوانين و حمايت دولتي مي تواند بار ديگر به صنايع دستي اصفهان رونق ببخشد: «در حال حاضر صادرات و تجارت صنايع دستي در اصفهان به صفر رسيده و بيش از 7 هزار هنرمند صنايع دستي در اصفهان بيكار هستند. تا زماني كه اوضاع تحريم و نوسانات ارزي به اين شكل باشد، اميدي به رونق صنايع دستي در اصفهان نيست.»

بحران صادرات در شهر جهاني فرش

شهر تبريز نيز در شهريور سال 94 از سوي شوراي جهاني صنايع دستي در زمينه فرش به ثبت جهاني رسيد؛ اتفاقي كه باعث شد تبريز و فرش هاي دستبافش بيشتر از گذشته در ايران و جهان شناخته شود. در آن زمان كه دو شهر ايران به طور همزمان ثبت جهاني شدند بسياري از فعالان حوزه صنايع دستي بر اين باور بودند كه ارتقاي جايگاه بين المللي صنايع دستي ايران موجب توسعه بازارهاي جهاني شده و در نتيجه حضور پررنگ تر صنايع دستي ايران در جهان توسعه گردشگري فرهنگي و افزايش اشتياق گردشگران براي ديدن ايران حاصل خواهد شد. با وجود اين ناصر آويشن، رئيس اداره فرش تبريز سازمان صنعت آذربايجان شرقي، ثبت جهاني تبريز را يك رويداد فرهنگي مي نامد كه تاثيري بر صادرات و توليدات فرش نداشته است. او به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «با وجود آنكه صادرات سال 96 نسبت به سال 95، 150 ميليون دلار افزايش داشته؛ اما باز هم تحريم ها و ركود بازار بر فرش اثرات منفي خود را گذاشته است.» آويشن به اين نكته اشاره مي كند كه تحريم ها صادرات فرش را با چالش هاي بسيار مواجه كرده؛ اما بالا رفتن قيمت ها باعث شده تا بازار داخلي رونق داشته باشد: «از آنجا كه فرش هاي موجود در بازار مربوط به زماني است كه دلار 3 و 4 هزار تومان بود قيمت تمام شده فرش ها بالا نيست و درنتيجه فروش داخلي خوب است؛ اما معلوم نيست بعد از آنكه فرش هايي كه با قيمت تمام شده بالاتر وارد بازار شوند، چه ميزان فروش برود.»

بي رونقي شهر گوهرسنگ ها بعد از تحريم

مشهد در سال95 از سوي شوراي جهاني صنايع دستي عنوان «شهر جهاني گوهرسنگ ها» را از آن خود كرد. اما يكي از مهم ترين معضلاتي كه مشهد و هنرمندان صنايع دستي مشهد در زمينه سنگ هاي قيمتي با آن دست و پنجه نرم مي كنند نوسانات ارزي، معضلات اقتصادي و تحريم هاست كه بر روند فعاليت آنها، توليد، صادرات و اشتغال زايي تاثير منفي گذاشته است. محمدحسين مطيع بيرجندي، معاون صنايع دستي خراسان رضوي در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» به چنين معضلاتي اشاره مي كند و مي گويد: «زماني كه مشهد به ثبت جهاني رسيد، رونق صنايع دستي را در آن زمان به صورت محسوس احساس كرديم؛ اما متاسفانه از زماني كه نوسانات ارزي و تحريم ها شروع شد مشكلات ما هم خودي نشان دادند.» او به اين نكته اشاره مي كند كه چون سنگ ها و گوهرسنگ ها روي زيورآلات سوار مي شود به همين دليل نوسانات ارزي و مشكلات صادرات مانع از فعاليت هنرمندان شده: «در حال حاضر بازار به هم ريخته اي داريم كه تاثيرات منفي خود را دارد نشان مي دهد. در صورتي كه اگر روال، روال قبل از تحريم بود مي توانستيم نسبت به بهتر شدن اوضاع صنايع دستي مشهد اميدوار باشيم.» معاون صنايع دستي خراسان رضوي البته اظهار اميدواري مي كند كه با انجام فعاليت هايي مانند مركز ملي گوهرسنگ، موزه گوهرسنگ و... تاثيرات مثبتي را در روند اشتغال زايي و فروش در آينده اي نزديك داشته باشيم.

خودباوري در پايتخت سفال

شايد تا قبل از آنكه لالجين به عنوان شهر سفال در شوراي جهاني صنايع دستي در سال 95 به ثبت برسد، تا اين ميزان كسي از آن شناخت نداشت؛ شهري در شمال استان همدان كه قدمت سفالينه هايش به بيش از 700 سال پيش برمي گردد و به همين دليل به پايتخت سفال ايران نيز شناخته مي شود. گفته مي شود 80 درصد مردمان اين شهر به پيشه سفالگري و سراميك كاري مشغول هستند و حالا با جهاني شدن آن انتظار مي رفت رونقي بيش از گذشته بگيرد كه البته اتفاقا اين مهم در لالجين رخ داده است. عليرضا قاسمي، معاون صنايع دستي همدان در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با تاكيد بر اين موضوع مي گويد: «از زماني كه لالجين به ثبت جهاني رسيد، رونق توليدات بسيار چشمگير بود. بسياري از كساني كه تصور مي كردند سفال ديگر بازاري ندارد ديدند كه چطور يك ثبت جهاني توانست به آن جاني دوباره دهد.» او در ادامه از صادرات 5/ 1 برابري سفال لالجين مي گويد: «شايد تا قبل از به ثبت رسيدن سفال لالجين صادرات قابل توجهي نداشتيم؛ اما در حال حاضر با رونق صادرات مواجه هستيم.» قاسمي به اين نكته نيز اشاره مي كند كه برگزاري رويدادهاي جهاني در همدان، همچنين رويداد مهم همدان 2018 و عنوان پايتخت كشورهاي آسيايي موجب شد همدان و سفال هاي لالجين بيشتر از گذشته شناخته شود و نه تنها از شهرهاي مختلف كشور بلكه از كشورهاي گوناگون جهان نيز به همدان بيايند و رونق گردشگري را نيز باعث شدند.

برندسازي براي يك گليم منحصربه فرد

سال 96 سيرجان نيز به عنوان شهر جهاني گليم در شوراي جهاني صنايع دستي به ثبت رسيد؛ اتفاقي كه موجب شد بيش از پيش گليم هاي اين شهر شناخته شود و توجه بسياري را به سمت خود جلب كند. گليم شيريكي پيچ، از شاخص ترين دست بافته هاي زنان روستايي و عشايري شهرستان سيرجان در استان كرمان است كه خاستگاه اصلي آن روستاي دارستان در 25 كيلومتري مركز شهرستان سيرجان قرار گرفته. غلامرضا فرخي، معاون صنايع دستي كرمان در زمينه به ثبت جهاني رسيدن گليم سيرجان و تاثيرات مثبت پس از آن به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «سيرجان حدود يك سال و 3 ماه مي شود كه به ثبت جهاني رسيده و هنوز نمي توان به صورت كامل از تاثيرات مثبت اين ثبت جهاني آماري ارائه كرد. اما منكر تاثيرات آن در همين مدت زمان كوتاه هم نمي توان شد.» فرخي به اين نكته نيز اشاره مي كند كه معرفي گليم سيرجان به جهان خود يك تبليغ موفق براي برندسازي اين محصول بوده است: «بسياري از كشورهاي خارجي و گردشگران آنها صنايع دستي را كه به ثبت جهاني رسيده باشد بهتر و راحت تر تهيه مي كنند و اين اتفاق در فروش و صادرات گليم سيرجان بسيار محسوس بوده.» معاون صنايع دستي كرمان ابراز اميدواري مي كند حضور در نمايشگاه ها و رويدادهاي بين المللي نيز بتواند در افزايش معرفي گليم سيرجان بسيار موثر باشد و اشتغال زايي را بيشتر از قبل رونق بخشد.

ميزباني شهر كلاش از گردشگران

مريوان از استان كردستان به عنوان «شهر جهاني كلاش يا گيوه» در سال 96 به ثبت جهاني رسيد؛ اتفاقي كه باعث شد گيوه هاي مريوان را مردم جهان نيز بشناسند و زماني كه به ايران سفر مي كنند سراغي از گيوه هاي ايراني نيز بگيرند. كلاش كردي، با قدمتي بيش از 2 هزار سال، هنر و صنعت محلي مناطق كردستان را نشان مي دهد در ساخت و توليد اين آن هيچ نوع دستگاه صنعتي دخيل نيست؛ عاملي كه موجب شده زمينه اشتغال براي افراد زيادي در منطقه به وجود آيد. محمد عزيزي، فعال صنايع دستي كردستان نيز در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «به طور كلي گردشگري در كردستان فصلي است و مربوط به فصل بهار و پاييز مي شود. با اين وجود از وقتي كه مريوان به ثبت جهاني رسيد، گردشگري رونق پيدا كرده به طوري كه اگر تا قبل از آن 100 نفر به كردستان مي آمدند، الان هزار نفر مي آيند.» او در زمينه افزايش توليدات گيوه در مريوان مي گويد: «يك زمان در مريوان يك مغازه فروش كلاش بود؛ اما الان 20 مغازه وجود دارد كه قاعدتا بر ميزان توليد و اشتغال زايي نيز اثرگذار بوده.» اين فعال صنايع دستي، عراق را از جمله كشورهايي معرفي مي كند كه مشتري دائم كلاش هاي مريوان هستند و بر ميزان صادرات به اين كشور افزوده شده. با اين وجود گردشگران خارجي همچنان بيشتر گردشگر هستند تا اينكه بخواهند تجربه خريد و استفاده از كلاش را داشته باشند؛ هرچند به ثبت رسيدن كلاش موجب شده تا آنها بيشتر از قبل به تهيه گيوه ايراني ترغيب شوند.

رونق در اولين روستاي جهاني

روستاي كلپورگان نخستين روستاي ايران است كه در شهريور سال 96 از سوي شوراي جهاني صنايع دستي به عنوان دهكده جهاني سفال به ثبت جهاني رسيد. ظرف هاي سفالي كه به دست زنان هنرمند روستاي كلپورگان شهرستان سراوان در استان سيستان و بلوچستان ساخته مي شود. نويد دهواري، فعال صنايع دستي در اين روستا، ثبت جهاني اين روستا و سفال هايش را يكي از طلايي ترين فرصت هايي دانست كه موجب شد بار ديگر كوره هايشان روشن و توليدات از سر گرفته شود: «تا قبل از آنكه كلپورگان به ثبت جهاني برسد كمتر از 10 نفر در اين عرصه فعاليت مي كردند كه به دليل بازخورد نداشتن و نداشتن رونق اقتصادي، آنها نيز مي خواستند اين كار را كنار بگذارند.» يكي از مهم ترين ثمره هاي اين ثبت جهاني افزايش اشتغال زايي در روستا بود كه از 10 نفر به 140 نفر رسيد: «به اسم 6 استادكار، 6 شركت به ثبت رسيد و هر شركت 30-40 نفر سفالگر دارند.» اين فعال صنايع دستي از تبليغاتي مي گويد كه در فضاي مجازي انجام دادند و فروش شان را از اين طريق اضافه كردند: «در ابتدا سفارش هايي كه مي گرفتيم داخل خود استان بود تا اينكه ديگر شهرها هم با اين هنر آشنا شدند و سفارش دادند. » دهواري همچنين از صادرات سفال كلپورگان به كشورهاي ديگر مي گويد: «در حال حاضر سالي دو تا سه بار سفارش عمده از كشورهايي مانند انگلستان، استراليا، لهستان، آلمان و ايتاليا داريم كه در رونق توليدات بسيار اثرگذار بوده است.»

اثرات اقتصادي جهاني شدن در عرصه صنايع دستي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از " آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي مازندران
متن مطالب شماره 174، تير1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است