|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: جايگاه «گردشگر» و «مقصد» در معادلات گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
جايگاه «گردشگر» و «مقصد» در معادلات گردشگري


نويسنده: محمدرضا گوهري (mohammadreza.gohari@hotmail.com)

 هفته گذشته در مطلبي در همين ستون، از مجموعه مطالب مرتبط با اثرات گردشگري، خلاصه اي از تاريخچه گردشگري مدرن و دلايل و ضرورت توجه به ارزيابي اثرات فعاليت هاي گردشگري از سوي كارشناسان و دست اندركاران اين حوزه ارائه شد. همچنين اشاره شد كه بدون پيش بيني و سنجش تاثيرات گردشگري، نمي توان فرآيند مديريت، برنامه ريزي، كنترل و نظارت مستمر را به خوبي اجرا كرد؛ آنچه در بسياري از منابع آموزشي گردشگري و در عمل، به عنوان يك شرط اساسي در توسعه پايدار گردشگري برشمرده مي شود. علاوه براين، دانستيم كه وابسته بودن صنعت گردشگري به بسياري از بخش ها و صنايع ديگر، تفاوت ميان ديدگاه ها و منافع كارشناسان و دست اندركاران گردشگري و نيز ماهيت پويا و همواره درحال تغيير صنعت گردشگري كه ضرورت ارزيابي مستمر اثرات گردشگري را برجسته مي كند، از جمله دشواري هاي موجود در زمينه ارزيابي اثرات گردشگري تلقي مي شوند. در اين مطلب و پيش از اشاره به اثرات اقتصادي، فرهنگي-اجتماعي و زيست محيطي گردشگري و نحوه كنترل اين اثرات، به بررسي منشا اثرات گردشگري مي پردازيم تا به اين ترتيب، فضاي روشن تري براي آگاهي از سازوكار و عوامل موثر بر بروز هركدام از انواع اثرات پديد آيد.

افزايش دغدغه ها

در طول سه دهه گذشته، بشر بيش از هر زمان ديگري نسبت به تاثيرات مخرب ناشي از فعاليت هاي مختلف و همچنين ضرورت نظارت هرچه بيشتر براقدامات و ارزيابي پيوسته اثرات آنها واقف شده است. همين عامل موجب شده كه توجه به مباحثي همچون گردشگري پايدار، توسعه پايدار، رشد سبز، انرژي هاي جايگزين، تغييرات اقليمي و اصطلاحات ديگري از اين دست، وارد دايره واژگان كارشناسان و تصميم گيرندگان حوزه هاي گوناگون شود. اين اصطلاحات كه هر روز نيز برشمار آنها افزوده مي شود، حاكي از افزايش دغدغه ها و توجه بيشتر به اثرات اجتماعي، زيست محيطي و اقتصادي فعاليت ها است. بنابراين، نخستين ابزار براي رفع دغدغه ها و مديريت موانع، شناسايي عوامل موثر بر بروز اثرات است.

به طور سنتي اغلب مطالعات انجام گرفته پيرامون اثرات گردشگري تنها به درون مرزهاي جغرافيايي يك مقصد گردشگري محدود مي شود و كارشناسان با درنظر گرفتن ارتباط ميان گردشگر و جامعه ميزبان، به دنبال يافتن توجيهي براي بروز اثرات و راهكارهايي براي كنترل آنها هستند. البته به صورت كارشناسي نمي توان به اين رويكرد خرده گرفت؛ چراكه اين مساله در نوع عرضه و تقاضا در صنعت گردشگري ريشه دارد و توليد و مصرف در يك منطقه انجام مي گيرد. با وجود اين، طي بيش از يك دهه گذشته، مطالعات انجام شده در حوزه رفتارشناسي و جامعه شناسي گردشگري نشان داده كه علاوه بر تاثيرات گوناگوني كه حضور گردشگر مي تواند بر يك مقصد گردشگري برجاي بگذارد، آنچه گردشگر را نيز تحت تاثير قرار مي دهد، بسته به شدت و ضعف آن، مي تواند موجب افزايش دايره تاثيرات به خارج از محيط جامعه ميزبان شود و حتي بر جامعه مبدا نيز تاثير بگذارد. به همين علت نيز، امروزه بسياري از كارشناسان حوزه اثرات گردشگري، اثرات بالقوه را به سه بخش پيش، حين و پس از سفر تقسيم بندي كرده و مورد ارزيابي قرار مي دهند.

با توجه به آنچه گفته شد، اكنون به روشني مي توان منشا اثرات گردشگري را به دو دسته عمده عوامل مربوط به گردشگر و عوامل مربوط به مقصد تقسيم كرد. عوامل مربوط به گردشگر، شامل آن دسته از مواردي مي شود كه گردشگران با خود وارد جامعه ميزبان مي كنند و درنهايت، تاثيري است كه از آن جامعه مي پذيرند. مانند:

- مدت زمان اقامت: سفرهاي يك روزه در مقايسه با سفرهاي بيش از 5 روز اثرات اقتصادي به مراتب كمتري براي جامعه ميزبان به همراه خواهند داشت. از سويي، گردشگراني كه مدت زمان بيشتري در مقصد اقامت داشته باشند، به مسائل و زواياي غير توريستي جامعه ميزبان بيشتر علاقه مند خواهند شد.

- فعاليت هاي انتخاب شده: نوع فعاليت هاي گردشگر تاثير مستقيمي بر اوضاع اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي مقصد گردشگري دارد، اما امكان دخيل شدن در فعاليت هاي آموزشي توسط گردشگران، مي تواند تاثير بيشتري بر رويكرد و نوع نگاه آنان به جامعه ميزبان داشته باشد.

- تاثير نمايشي گردشگران: اين موضوع، اشاره به تقليد ساكنان بومي از رفتار گردشگران دارد؛ خواه اين رفتارها مثبت باشد يا منفي. درجوامع سنتي، تقليد از گردشگران اغلب مغاير با ارزش هاي محلي است.

عوامل مربوط به مقصد نيز عناصري هستند كه بخشي از مقصد و جامعه آن محسوب مي شوند. مانند:

- وضعيت اقتصاد محلي: به هر ميزان كه اقتصاد محلي قدرتمندتر باشد، توانايي بيشتري براي تطبيق اهداف گردشگري با ديگر اهداف جامعه خواهد داشت.

- زيست پذيري فرهنگ ميزبان: ميزان سازگاري فرهنگ جامعه ميزبان با ديگر فرهنگ ها و قدرت مقابله آن با تغييرات ناخوشايند، ضمن دوري جستن از برخوردها و تنش ها در اين بخش مدنظر است.

- روند توسعه گردشگري: توسعه تدريجي زمان بيشتري براي ارزيابي رشد گردشگري در اختيار فعالان اين صنعت قرار مي هد و در سوي مقابل، توسعه يكباره، موجب فشار بر زيرساخت ها، اثرات منفي زيست محيطي و نارضايتي مردم خواهد شد.

بايد توجه داشت هر دو منشا اثرات گردشگري، به يك اندازه قادر هستند بر چرخه گردشگري و فرآيند عرضه و تقاضا تاثير بگذارند؛ به اين ترتيب كه گاهي تقاضاي گردشگري مي تواند موجب عرضه نوعي خدمات و محصولات، يا تغيير در آنها شود. همچنين گاهي اين امكان نيز وجود دارد كه دست اندركاران و تصميم گيرندگان حوزه گردشگري در مقصد، برمبناي مصالح جامعه ميزبان و به نفع صنعت گردشگري در يك منطقه، با ارائه محصول يا خدمتي جديد و سپس تبليغ درباره آن، موجب برانگيختن تقاضا درميان مشتريان و گردشگران بالقوه خود شوند.


*پژوهشگر و كارشناس ارشد اكوتوريسم از دانشگاه ايالتي وسترن استرالياجايگاه «گردشگر» و «مقصد» در معادلات گردشگري


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " محمدرضا گوهري"

  عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  ۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 3 (پياپي 603)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است