|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: دوگام مثبت در نقدشوندگي سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


دوگام مثبت در نقدشوندگي سهام
دستورالعمل اجرايي نحوه انجام معاملات اصلاح شد

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : دستورالعمل اجرايي نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار و فرابورس ايران در حالي روز گذشته با اصلاحاتي همراه شد كه اين دستورالعمل از روز شنبه دهم آذرماه اجرايي خواهد شد. كاهش زمان توقف نمادها پس از نوسان 20 درصدي به مدت 60 دقيقه و عدم الزام ناشر به ارائه گزارش شفاف سازي از مهم ترين تغييرات رخ داده در اين دستورالعمل است كه مي تواند نقدشوندگي بازار سهام را افزايش دهد.

بازنگري در قوانين بورسي به منظور تسهيل در روند معاملات، رفع ابهامات و در نهايت افزايش نقدشوندگي و جلوگيري از قفل نقدينگي، به عنوان يكي از مهم ترين موارد در معاملات بازار سهام مطرح است. اين امر كه در سال هاي اخير بارها از سوي اركان بازار مورد توجه قرار گرفته، روز گذشته نيز با اصلاحاتي همراه شد. بر اين اساس در آخرين تغييرات صورت گرفته در اين زمينه، اصلاحاتي درخصوص دستورالعمل اجرايي نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار و فرابورس ايران ابلاغ شد.

پيش از اين تمامي نمادهاي مورد معامله در بازار سهام، طبق دستورالعمل توقف و بازگشايي بعد از نوسان مثبت 20 درصد متوقف شده و بعد از شفاف سازي قادر به بازگشايي بودند. حال پس از اصلاح اين قانون، ديگر الزامي براي انتشار گزارش شفاف سازي وجود نداشته و شفاف سازي مزبور تنها به نظر ناشر بستگي خواهد داشت. از ديگر تغيير هاي صورت گرفته، كوتاه شدن زمان توقف است؛ به طور ي كه هر نماد تنها 60دقيقه متوقف بوده و بعد از آن به صورت خودكار بازگشايي مي شود. در همين راستا حداكثر توقف نمادها پس از نوسان 50درصدي طي 15 روز معاملاتي متوالي نيز به حداكثر 2 روز كاري رسيد. بايد افزود تبصره هايي نيز به اين مورد اضافه شده كه جزئيات و اختيارات بيشتري را به بورس ها مي دهد. بازنگري در تغييرات قيمت و تعداد روزهاي معاملاتي موضوع مزبور توسط هيات مديره بورس و فرابورس از جمله اين موارد است. به اين ترتيب از روز شنبه 10آذرماه شاهد اجراي دستورالعمل مزبور در راستاي توقف ناشي از نوسان 20درصدي، 50درصدي و فرآيند تعليق و بازگشايي نمادها اجرايي خواهد شد.

   نگاهي دقيق به تغييرات

در اين راستا مهدي پارچيني، مديرعمليات بازار نقد بورس اوراق بهادار تهران اعلام كرد: با توجه به مصوبه مورخ 6 آبان سال 97 هيات مديره سازمان بورس مبني بر اصلاح برخي از مفاد دستورالعمل اجرايي نحوه انجام معاملات در بورس تهران، از روز شنبه مورخ 10 آذر مصوبه فوق درخصوص توقف ناشي از نوسان 20 و 50 درصدي و فرآيند تعليق و بازگشايي نماد اجرايي خواهد شد.وي با اشاره به ماده 17 مكرر اين دستورالعمل گفت: در صورتي كه قيمت پاياني سهم طي 5 روز معاملاتي متوالي در دامنه عادي نوسان قيمت، بيش از 20 درصد افزايش يا كاهش داشته باشد، بورس موظف است در اولين زمان ممكن از لحاظ فني نماد معاملاتي را به مدت 60 دقيقه در وضعيت سفارش گيري نگه دارد و سپس انجام معاملات را آغاز كند.

پارچيني در ادامه تاكيد كرد: افشاي اطلاعيه شفاف سازي درخصوص نوسان قيمت سهام توسط ناشر به صورت اختياري خواهد بود. همچنين همزمان با وقفه معاملاتي بنا به اين ماده، معاملات كليه اوراق بهادار مرتبط با آن نماد (حق تقدم سهام و اوراق مشتقه) نيز در وضعيت سفارش گيري قرار مي گيرد. وي در ادامه به ماده 17 مكرر يك اشاره كرد و گفت: در صورتي كه قيمت پاياني سهم طي 15 روز معاملاتي متوالي در دامنه عادي نوسان قيمت، بيش از 50 درصد افزايش يا كاهش داشته باشد، بورس موظف است در اولين زمان ممكن از لحاظ فني نماد معاملاتي را متوقف كرده و از ناشر درخواست برگزاري كنفرانس اطلاع رساني كند. پارچيني در ادامه با اظهار اين مطلب كه نماد معاملاتي حداكثر 2 روز كاري پس از توقف نماد معاملاتي با محدوديت دامنه نوسان بازگشايي خواهد شد، گفت: تغييرات قيمت و تعداد روزهاي معاملاتي موضوع اين ماده، توسط هيات مديره بورس قابل بازنگري است.

مديرعمليات بازار نقد بورس اوراق بهادار تهران در ادامه اصلاحات صورت گرفته در زمينه ماده 19 مكرر يك را در سه زمينه در اختيار سازمان بورس دانست و گفت: طبق اصلاحات انجام شده در اين زمينه سازمان مي تواند راسا يا به پيشنهاد بورس نماد معاملاتي را تعليق كند. در گام نخست عدم افشاي به موقع اطلاعات با اهميت موضوع ماده 13 دستورالعمل اجرايي افشاي اطلاعات شركت هاي ثبت شده نزد سازمان توسط ناشر است. وي مورد دوم را ظن تقلب يا وجود دستكاري در اطلاعات منتشره يا صورت هاي مالي ناشر دانست و گفت: همچنين نياز به بررسي وضعيت شفافيت اطلاعاتي ناشر نيز مورد سوم در اين راستا خواهد بود.

   تعليق به چه صورت است؟

پارچيني در ادامه افزود: در صورت بروز هر يك از موارد فوق، سازمان نماد معاملاتي را حداكثر 10 روز كاري تعليق كرده و بلافاصله به ناشر اعلام و مراتب را به عموم افشا مي كند. وي ادامه داد: در صورتي كه ناشر طي اين مدت، اطلاعات درخواست شده را ارائه نكند يا اين انتشار در مهلت مشخص (حداكثر 10 روز كاري) به سازمان ارائه نشود، سازمان مي تواند ضمن اعلام بازگشايي نماد به بورس، به ناشر اخطار داده و مكاتبات را به عموم افشا كند.

   نگاهي به معامله تحت احتياط

مديرعمليات بازار نقد بورس اوراق بهادار تهران در ادامه به شرايط معاملات تحت احتياط اشاره كرد و گفت: در صورت موافقت هيات مديره سازمان با بازگشايي نماد به صورت «معامله تحت احتياط»، نماد معاملاتي بازگشايي شده و به كارگزاران اعلام مي شود كه معاملات نماد پس از اخذ فرم «اطلاع از ابهام» امكان پذير است. در اين ميان مهلت قابل ارائه جهت تداوم تعليق يا بازگشايي نماد در شرايط «معامله تحت احتياط» حداكثر 6 ماه از تاريخ تعليق نماد معاملاتي خواهد بود.

بر اين اساس دامنه نوسان نماد معاملاتي كه به صورت تحت احتياط امكان معامله خواهد داشت 40 درصد نوسان در حالت عادي بوده و در صورتي كه به تشخيص بورس داشتن بازارگردان براي گشايش نماد تحت احتياط الزامي باشد، شرايط و نحوه بازارگرداني توسط بورس تعيين مي شود. پارچيني ادامه داد: پس از رفع دلايل مزبور و با اعلام سازمان بورس به عموم، نماد معاملاتي ناشي از تعليق خارج مي شود. در صورتي كه در شرايط معامله تحت احتياط قرار داشته باشد، پس از انتشار فرم هاي لازم، معاملات به حالت عادي بازگشته و تكميل فرم «اطلاع از ابهام» ضرورت نخواهد داشت. وي در ادامه به تبصره 4 اين ماده اشاره كرد و افزود: در صورتي كه نماد معاملاتي ناشر در فاصله كمتر از 2 سال (24 ماه) براي مرتبه دوم در شرايط «معامله تحت احتياط» قرار گيرد، سازمان پس از پايان حداكثر مهلت مقرر در اين ماده (6 ماه از تاريخ تعليق)، نماد معاملاتي ناشر را تعليق و جهت اعلام لغو پذيرش ناشر براساس ترتيبات ماده 41 دستورالعمل پذيرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، به بورس اعلام مي كند.

  نگاهي به تغييرات صورت گرفته در فرابورس

در همين راستا افسانه اروجي مدير عمليات بازار فرابورس ايران نيز به ارائه توضيحاتي درخصوص تغييرات و اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل اجرايي نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس پرداخت و گفت: اصلاحاتي مهم در توقف نماد شركت ها به دليل نوسان 20 درصدي و 50درصدي رخ داده است. بر اين اساس مقرر شده توقف نماد اين گروه از شركت ها تنها براي يك ساعت باشد و شركت ها نيز الزامي به اعلام توضيح در مورد نوسان نداشته باشند. وي در ادامه با اظهار اين مطلب كه در گذشته توقف مزبور به مدت يك روز كاري بود، گفت: تغييرات قيمت سهام معامله شده در بازار پايه، براي بيش از 40درصد نوسان ملاك خواهد بود. بر اين اساس توقف و بازگشايي نماد توسط سيستم، به صورت خودكار خواهد بود. به طوري كه نماد به حالت مجاز - ممنوع تبديل شده و سپس در صورت ارائه اطلاعات يا حتي عدم شفاف سازي، مجاز به معامله خواهد شد.

اروجي علت اين توقف را آلارمي براي معامله گران دانست و گفت: در اين صورت با توقف و بازگشايي نماد مزبور، معامله گران نسبت به نوسانات نماد مزبور دقيق تر خواهند شد. وي در ادامه افزود: در حالي افشاي اطلاعيه شفاف سازي درخصوص نوسان قيمت سهام توسط ناشر به صورت اختياري است كه در صورتي كه ناشر اطلاعاتي ارائه ندهد و بعد مشخص شود كه اطلاعاتي نهاني، زمينه ساز اين نوسان بوده، با برخورد قانوني مواجه خواهد شد. اروجي در ادامه با اشاره به اينكه تغييرات چنداني در نوسان 50درصدي رخ نداده، بلكه تنها برخي تبصره هاي مهم به اين ماده اضافه شده، گفت: در اين راستا مي توان به اختيارات بورس ها اشاره كرد؛ بر اين اساس طبق ماده 12مكرر2، در صورتي كه قيمت پاياني سهم طي 15 روز معاملاتي متوالي در دامنه عادي نوسان قيمت، بيش از 50 درصد افزايش يا كاهش داشته باشد، فرابورس موظف است در اولين زمان ممكن از لحاظ فني نماد معاملاتي را متوقف كرده و از ناشر درخواست برگزاري كنفرانس اطلاع رساني كند. نماد معاملاتي حداكثر 2 روز كاري پس از توقف با محدوديت دامنه نوسان بازگشايي خواهد شد.به گفته اروجي در اين راستا، تغييرات قيمت و تعداد روزهاي معاملاتي اين ماده، توسط هيات مديره فرابورس قابل بازنگري است. در صورتي كه در زمان توقف، ناشر اطلاعات بااهميتي منتشر كند، دامنه نوسان در زمان بازگشايي متناسب با طبقه اطلاعات مهم منتشر شده (گروه الف يا ب) خواهد بود.

دوگام مثبت در نقدشوندگي سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بارآثار ديگري از " هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است