|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: نقش نهادهاي مالي اسلامي در ثبات اقتصادي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


رويداد 
نقش نهادهاي مالي اسلامي در ثبات اقتصادي


نويسنده: عبدالمجيد اسكندري

دنياي اقتصاد : رئيس انجمن مالي اسلامي از برپايي چهارمين همايش مالي اسلامي با حضور كارشناسان داخلي و بين المللي اين حوزه در 11 آذرماه در دانشگاه الزهرا خبر داد. علي صالح آبادي در جمع خبرنگاران با اشاره به رشد ابزارهاي مالي اسلامي در بازار مالي كشورمان گفت: همايش اخير با محور اصلي «توسعه نهادهاي مالي اسلامي و نقش آنها در ثبات اقتصادي» برگزار و طي آن نقش نهادهاي مالي اسلامي در ثبات اقتصادي، نقش نهادهاي مالي اسلامي در حفظ ارزش پول ملي و كنترل تورم ارزي، آسيب شناسي نهادهاي مالي اسلامي، امكان سنجي و طراحي نهادهاي مالي اسلامي جديد و نقش نهادهاي مالي اسلامي در فين تك ها و حوزه هاي دانش بنيان از سوي كارشناسان اين حوزه بررسي خواهد شد. وي درخصوص نقش انجمن مالي اسلامي و اهداف كاربردي اين همايش گفت: هنگامي كه در ارديبهشت ماه 86، كميته فقهي سازمان بورس را راه اندازي كرديم، بحث بر سر جايگاه، نقش و وظيفه اين كميته بود اما اكنون پس از گذشت 11 سال به اذعان بنده كه در آن زمان رئيس سازمان بورس بودم و نيز روساي بعدي، نقش اين كميته، مثبت بوده و ابزارهاي مالي كه تعريف و معرفي كرده، در بازار سرمايه، منشا تحول، توسعه و رونق بوده است.

صالح آبادي اظهار كرد: نقش انجمن مالي اسلامي، ترويجي و كاركرد آن پيشنهاددهنده و توسعه دهنده است و فعاليت هاي آن پس از بررسي و جمع بندي نهايي به اطلاع فعالان و ذي نفعان بازار سرمايه رسيده است. رئيس انجمن مالي اسلامي تاكيد كرد: تجربه سازمان بورس در حوزه مالي اسلامي، موجب شد در برنامه ششم، يك شوراي فقهي در بانك مركزي ايجاد شود كه ساختار آن مشابه كميته فقهي سازمان بورس؛ متشكل از پنج فقيه، يك اقتصاددان، يك حقوقدان و يك متخصص مالي است و شوراي فقهي بانك مركزي علاوه بر اين حضور يكي از مديران بانك هاي دولتي به انتخاب وزير اقتصاد را نيز در خود دارد. وي سپس گفت: البته شوراي فقهي بانك مركزي نهادي است كه به تازگي در بازار پول ايجاد شده و هنوز در ابتداي راه است.

صالح آبادي درخصوص موانع پياده سازي بانكداري اسلامي گفت: ما، تنها يك قانون بانكداري بدون ربا داريم كه در مجلس تصويب شده و مبناي كار نظام بانكي ما همين بوده، اما اين به تنهايي كافي نيست و بايد خلاهاي آن برطرف شود كه يكي از اين خلاها نبود شوراي فقهي بانك مركزي بوده كه برطرف شده است. وي افزود: خلا ديگر، نبود آموزش بانكداري اسلامي به صورت مدون است كه بايد آموزش هاي نظام مند در اين حوزه گسترش يابد و برگزاري دوره هاي آموزشي انجمن و همايش هاي مالي اسلامي در اين خصوص بسيار موثر خواهد بود. عضو شوراي فقهي بانك مركزي خاطرنشان كرد: نوشتن قانون بانكداري اسلامي به تنهايي مشكلات را برطرف نمي كند و با توجه به وجود بيش از 20 هزار شعبه بانكي و حدود 200 هزار كارمند اين شبكه لزوم آموزش آنها احساس مي شود و انجمن مالي اسلامي به عنوان يك NGO مي تواند نقش موثري در اين زمينه داشته باشد.

تامين منابع علمي براي فعالان بازارهاي پولي و مالي از مهم ترين كارهاي اين انجمن است و مي تواند متون علمي استاندارد كه سرفصل هاي آن را شوراي فقهي بانك مركزي تاييد مي كند، در اختيار ذي نفعان قرار دهد.رئيس انجمن مالي اسلامي با اشاره به كسب رتبه A و امتياز 1102 از سوي وزارت علوم، توسط «انجمن» در ميان انجمن هاي علمي كشور به ديگر اقدامات اين انجمن اشاره كرد و توضيح داد: ايجاد پايگاه جامع در حوزه مالي اسلامي با امكان انتشار منابع معتبر موردنياز اساتيد و پژوهشگران، معرفي كتاب هاي حوزه مالي اسلامي و امكان دانلود بيش از 300 كتاب و مقاله داخلي و بين المللي به زبان فارسي و انگليسي، معرفي موضوعات پيشنهادي پايان نامه هاي مقاطع ارشد و دكترا در حوزه بورس، بانك و بيمه، بخش استفتائات در حوزه مالي اسلامي با امكان دسترسي به دفاتر مراجع عظام يكي از اقدامات مهم انجمن مالي اسلامي است.صالح آبادي تقدير از پژوهشگران، پيشكسوتان و شخصيت هاي برجسته اين حوزه، اعطاي سومين جايزه مالي به يك شخص حقيقي و يك شخص حقوقي، اعطاي جايزه كتاب برتر در حوزه مالي اسلامي در بخش هاي استادان و دانشجويي، تقدير از رساله هاي كارشناسي ارشد و دكترا را از ديگر برنامه هاي چهارمين همايش مالي اسلامي عنوان كرد.

وي همچنين برگزاري دوره هاي MBA و DBA مالي اسلامي با همكاري مشترك انجمن مالي اسلامي، دانشگاه امام صادق، سازمان بورس، مركز مالي ايران، موسسه «رد ماني» مالزي و بانك قرض الحسنه رسالت را از ديگر اقدامات اين انجمن عنوان كرد.صالح آبادي تداوم نشست هاي ماهانه، همايش هاي سالانه، انتشار فصل نامه، برگزاري كارگاه هاي آموزشي مشترك با توافق با مالزي در ايران، عمان، تركيه، اندونزي و انگلستان و انتشار كتب را از برنامه هاي آتي «انجمن» عنوان كرد.صالح آبادي در پاسخ به «دنياي اقتصاد» درخصوص موانع احتمالي موجود در پياده سازي ابزارهاي مالي اسلامي با الگوي مالزي با توجه به تفاوت مباني فقهي تشيع و تسنن توضيح داد: خوشبختانه در فقه معاملات، تفاوت چنداني ميان اهل تشيع و تسنن وجود ندارد و بسيار نزديك به هم هستند.

وي سپس گفت: به عنوان مثال بعضي از فرقه هاي اهل سنت، تنزيل را قبول ندارند، حتي برخي از اهل تشيع نيز آن را قبول ندارند و فتواها در اين زمينه مختلف است.صالح آبادي تاكيد كرد: هم در شوراي فقهي بانك مركزي و هم در كميته فقهي سازمان بورس، نظر اكثريت و مشهور فقها نظر برگزيده است و فقهاي شوراي نگهبان هم آن را تاييد كرده اند.وي درخصوص اهميت حوزه مالي اسلامي گفت: تجربه جهاني نشان مي دهد در دوره بحران مالي جهاني (2008-2007)، نهادهاي مالي اسلامي، كمترين ضرر را متحمل شدند و اين موضوع براساس پژوهش هاي انجام شده، اثبات شده است.

صالح آبادي درخصوص سخنرانان چهارمين همايش مالي اسلامي گفت: سليماني؛ رئيس كل بيمه مركزي، كميجاني؛ قائم مقام بانك مركزي و آيت الله تسخيري عضو كميته فقهي سازمان بورس و نماينده مقام معظم رهبري در كشورهاي مختلف در حوزه مالي اسلامي، سخنرانان اين همايش هستند و دو پنل تخصصي نيز با حضور مديران ارشد بانكي، مديران موسسه عالي آموزش بانكداري و مديران بازار سرمايه برپا خواهد شد. همچنين پروفسور ديويد عبدالله از مديران ارشد دانشگاه اينسيف انگلستان از طريق اسكايپ در اين همايش حضور خواهد داشت.

نقش نهادهاي مالي اسلامي در ثبات اقتصادي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 126، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است