|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: تصوير اقتصاد جهاني با نفت 50 دلاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


تصوير اقتصاد جهاني با نفت 50 دلاري
قيمت طلاي سياه چه پيامدهايي در فضاي كلان دنيا دارد؟

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

چشم انداز نفت 100 دلاري طي تنها دو ماه، به نصف كاهش يافت و حالا يكي از ابهام هاي مهمي كه پيش روي بازار نفت قرار دارد، پاسخ به اين سوال است كه «معناي نفت 50 دلاري براي اقتصاد دنيا چيست؟»

 سوال مشابه، حدود دو ماه قبل به دنبال «اثر نفت 100 دلاري بر اقتصاد دنيا» بود؛ زيرا در آن زمان، با اصرار آمريكا بر صفر كردن صادرات نفت خام ايران، نگراني زيادي در رابطه با كمبود نفت در بازار وجود داشت. «دنياي اقتصاد» در زمان ياد شده در گزارشي با عنوان «تصوير جهاني نفت 100 دلاري» به بررسي آثار جهش قيمت طلاي سياه در اقتصاد دنيا پرداخته بود. اما با توجه به اينكه نگراني هاي فعالان بازار نفت حالا شكل تازه اي به خود گرفته و از تهديد كمبود عرضه نفت خام در بازار، به مازاد عرضه تبديل شده است، نفت 50 دلاري اقتصاد دنيا را چگونه پيش خواهد برد و در اين ميان سود و زيان كشورها چگونه خواهد بود؟

كشورهاي توليدكننده نفت خام مانند عربستان و روسيه در حالي از متضرران بزرگ افت قيمت نفت خام به شمار مي روند كه هر دوي اين كشورها نقشي اثرگذار در پديد آمدن مازاد عرضه در بازار داشته اند. اصرارهاي آمريكا به اين دو غول نفتي براي افزايش توليد بود كه طي چند ماه گذشته ورق را براي بازار نفت برگرداند. رئيس جمهوري آمريكا هنوز به افزايش عرضه و افت بيشتر قيمت ها اصرار دارد؛ اما ظاهرا به اين موضوع واقف نيست كه نفت 50 دلاري به زيان توليدكنندگان نفت خام آمريكا نيز خواهد بود. اين اخطاري است كه رئيس تحقيقات بازارهاي كالايي گلدمن ساكس به ترامپ مي دهد.

 چند عامل طي دو ماه گذشته باعث جايگزين شدن نگراني مازاد عرضه به جاي كمبود عرضه نفت در بازار شد. از جمله كوتاه آمدن آمريكا از صفر كردن صادرات نفت خام ايران و اعطاي معافيت به هشت خريدار نفت خام ايران، همكاري سازنده عربستان و روسيه با سياست هاي آمريكا در جهت افزايش عرضه و كاهش قيمت، تداوم اصرارهاي توييتري ترامپ بر كاهش بيشتر قيمت ها، بهبود توليد در برخي كشورهاي عضو اوپك مانند عراق و ليبي و كاهش كمتر از انتظار توليدات از سمت ونزوئلا. تمام اين موارد، عوامل تشكيل دهنده فشار بر قيمت ها طي حدود دو ماه گذشته هستند و باعث شدند قيمت نفت از اوج 86 دلاري در اوايل اكتبر حدود 26 دلار كاهش قيمت را تجربه كند و به محدوده 60 دلار بر بشكه برسد.

 افزايش عرضه در حالي چشم انداز قيمت نفت را از 100 دلار به 50 دلار كاهش داده است كه از ديگر سو نگراني هايي از كاهش رشد تقاضا در سال آينده ميلادي وجود دارد. كند شدن رشد اقتصادي در كشورهاي در حال توسعه، يكي از نتايج جنگ تجاري آمريكا با ديگر قدرت هاي اقتصادي دنيا است كه مي تواند رشد تقاضاي نفت خام را تحت تاثير قرار دهد. به اين ترتيب «كاهش رشد تقاضا» در حالي يكي از تهديدهاي بزرگ بازار نفت در سال آينده است كه موسسه ريستاد انرژي در تازه ترين تحليل خود از بازار، رشد تقاضاي نفت خام براي فصل چهارم سال 2018 را 5/ 1 ميليون بشكه در روز اعلام و رقم 3/ 1 ميليون بشكه را نيز براي رشد تقاضا در سال 2019 پيش بيني كرده است.

 تغيير بازي به نفع مصرف كنندگان؟

به گزارش بلومبرگ، كشورهايي مانند هند يا آفريقاي جنوبي، از جمله كشورهايي هستند كه از افزايش عرضه و كاهش قيمت نفت سود خواهند برد؛ زيرا اين كشورها مصرف كننده خالص انرژي هستند. در مقابل اين كشورها، توليدكنندگان نفت خام قرار دارند. روسيه و عربستان سعودي كه از ماه ژوئن به اين سو در مجموع حدود يك ميليون بشكه در روز به توليداتشان افزوده اند، بازندگان تعادل جديد بازار نفت هستند. با اين حال آن طور كه در گزارش بلومبرگ تاكيد شده است، همه چيز به اين بستگي دارد كه تقاضاي جهاني نفت خام در سال آينده با توجه به قوي تر شدن دلار و تضعيف ارز ديگر كشورها چگونه باشد. در اين ميان واكنش توليدكنندگان نفت خام و نحوه تصميم گيري آنان در رابطه با ميزان توليد نيز بسيار با اهميت است.

 به عقيده كارشناسان، عربستان سعودي به عنوان يكي از بزرگ ترين توليدكنندگان نفت خام، با وجود وابستگي بسيار بالايي كه به درآمدهاي نفتي دارد و زياني كه از قيمت هاي پايين طلاي سياه متحمل مي شود، در پي فشارهاي آمريكا استقلال خود را از دست داده و مانند قبل قادر به نقش آفريني در جهت ايجاد تعادل در بازار نيست. سعودي ها در حال حاضر در ميان روسيه (به عنوان متحدي در زمينه توليد نفت) و آمريكا (به عنوان متحدي سياسي كه مدام درخواست كاهش قيمت دارد) قرار گرفته اند. از همين رو با وجود اينكه خالدالفالح، وزير نفت عربستان به تازگي بر كاهش توليد يك تا 4/ 1 ميليون بشكه اي براي جلوگيري از ريزش بيشتر قيمت ها تاكيد كرده، همه نگاه ها به اجلاس جي20 در آرژانتين دوخته شده است.

اين اجلاس كه حدود يك هفته پيش از نشست 6 نوامبر اوپك و غيراوپك در وين برگزار مي شود، محل حضور رئيس جمهوري روسيه، وليعهد عربستان و رئيس جمهوري آمريكا است. به زعم بسياري از كارشناسان، اجلاس جي20 با توجه به حضور اين سه قدرت بزرگ نفتي اهميتي به مراتب بيشتر از نشست رسمي اوپك دارد؛ زيرا احتمالا گفت وگوهاي حاشيه اي اين اجلاس است كه نتيجه نشست رسمي اوپك را در زمينه بازگشت به كاهش توليد روشن مي كند.

به اين ترتيب بايد ديد عربستان سعودي با و جود رسوايي قتل جمال خاشقجي، قادر به تداوم پيگيري كاهش توليد كه عملا در مقابل خواست ترامپ است، خواهد بود؟ روشن شدن اين موضوع نقشي اساسي در وضعيت مصرف كنندگان نفت خام در سال آينده دارد؛ زيرا كاهش توليد به معناي رشد قيمت است و عدم كاهش توليد، نفت ارزان را در پي خواهد داشت.

  خودزني نفتي ترامپ؟

ايالات متحده آمريكا كشوري است كه طي يك سال گذشته، روزانه بيش از دو ميليون بشكه رشد توليد داشته است. اين ميزان رشد توليد كه به شگفتي بازار نفت تبديل شده است، بدون اجراي بي كم و كاست طرح كاهش توليد اوپك با همراهي روسيه ممكن نبود. طرح كاهش توليد كه از ابتداي سال 2016 آغاز شد، موفق به كاهش سطح ذخاير جهاني نفت خام به ميانگين پنج سال گذشته و رشد قيمت ها شد. در اين ميان، اين توليدكنندگان نفت شيل بودند كه نهايت بهره را از رشد قيمت ها بردند زيرا قيمت بالاي نفت، توجيهي براي افزايش توليد از حوزه هاي پر دردسر شيل است.  در همين زمينه، جف كري از گلدمن ساكس، در گفت وگو با سي ان بي سي هشدار داده است كه نفت 50 دلاري مي تواند به روند رو به رشد حفاري چاه هاي نفت در آمريكا ضربه وارد كند. به گزارش بيكر هيوز، چاه هاي حفاري نفت فعال در آمريكا در هفته منتهي به 21 نوامبر افتي سه عددي داشته و مجموع تعداد آنها به 885 عدد رسيده است. اين افت در پي كاهش قيمت نفت رقم خورد. از نظر سرپرست تحقيقات بازارهاي كالايي گلدمن ساكس، افت سريع قيمت نفت و رسيدن آن به 50 دلار بر بشكه، نه تنها مي تواند توليدكنندگان نفت خام آمريكا را به دردسر بيندازد بلكه مشكلاتي را براي اعتبار بازار موجب مي شود.

نظر جف كوري با ديدگاه كاخ سفيد كه مي خواهد با ارزان كردن نفت مصرف كنندگان سراسر دنيا را منتفع كند، همخواني ندارد. ترامپ در توييت هاي اخير خود تاكيد كرده است كاهش قيمت نفت به افت قيمت بنزين منجر شده و اين موفقيت بزرگ را به خود نسبت داده و البته از عربستان نيز براي همكاري در اين مسير تشكر كرده است. با اين حال اين اميدواري از سمت كوري وجود دارد كه عربستان و روسيه بتوانند در حاشيه اجلاس جي20، ترامپ را به كاهش توليد راضي كنند زيرا اين اقدام به نفع هر سه كشور خواهد بود.

 به گفته كوري هزينه سر به سر توليد هر بشكه نفت خام شيل در آمريكا (با احتساب بازگشت سرمايه) حدود 50 دلار بر بشكه است بنابراين كاملا واضح است ريزش بيش از اندازه قيمت ها مي تواند منجر به توقف رشد توليد نفت شيل در آمريكا شود.

اگرچه هزينه هاي توليد در حوزه ها و ميادين نفتي مختلف متفاوت است، اما چيزي كه واضح است، هزينه توليد در مناطقي كه بيرون آوردن نفت و گاز از اعماق زمين به تكنولوژي شكست هيدروليكي تكيه دارد، با رسيدن قيمت ها به 50 دلار، با مشكل مواجه مي شود. در حال حاضر توليد روزانه نفت خام آمريكا به ركورد 7/ 11 ميليون بشكه در روز رسيده كه بيش از نيمي از اين توليد مديون افزايش توليد نفت شيل در سا ل هاي گذشته است. نگراني ها از افت قيمت نفت باعث شده است موسسه سرمايه گذاري Stifel براي سال 2019 ميانگين قيمت 73/ 53 دلار بر بشكه را براي شاخص نفت خام آمريكا پيش بيني كند. محقق شدن اين پيش بيني به اين معنا است كه 39 شركت نفتي و گازي در آمريكا بايد راهي براي پر كردن كسري 2/ 8 ميليارد دلاري جريان نقدي خود در سال آينده پيدا كنند كه چالش بزرگي براي آنها به شمار مي رود. يكي از راه حل ها براي جبران كسري جريان نقدينگي، محدود كردن فعاليت ها به منظور كاهش هزينه هاي جاري است كه مي تواند توليد كمتر و نيروهاي بيكار شده بيشتري به همراه داشته باشد. نگراني ها پيرامون اثرات نفت 50 دلاري در صنعت نفت آمريكا در حالي است كه بسياري از بررسي ها، بازه قيمتي 60 تا 70 دلار را براي اقتصاد آمريكا مناسب ارزيابي مي كنند.

  انعكاس نفت 50 دلاري در اقتصاد جهاني

اما كاهش قيمت نفت در حالي كه زمستان در حال آغاز شدن در نيمكره شمالي است، مي تواند به نفع ساكنان و كسب وكارهاي اين نقطه از زمين باشد. در واقع سوخت ارزان در شرايطي كه اقتصاد رشد چنداني ندارد، مي تواند گذران زندگي را براي ساكنان نيمكره شمالي آسان تر سازد. اما اين سود فقط در قسمت هاي شمالي كره زمين تقسيم نمي شود و كشوري مانند آفريقاي جنوبي نيز كه واردكننده نفت خام است و با كمبود بودجه نيز دست و پنجه نرم مي كند، از قيمت پايين نفت سود مي برد. چين نيز به عنوان قدرت اقتصادي برتر در آسيا، بزرگ ترين واردكننده نفت خام در دنيا است. بنابراين طبيعي است كه اين كشور كه در حال حاضر در جنگي تجاري با آمريكا به سر مي برد و با چالش هاي اقتصادي داخلي نيز مواجه است، از افت قيمت نفت سود ببرد. همچنين نفت ارزان، به معناي فشار كمتر بر تورم و بانك هاي مركزي براي افزايش نرخ سود است.

 نحوه مواجهه بازارهاي نوظهور با افت قيمت

بر اساس تحليل بلومبرگ، هر 10 دلار كاهش قيمت در هر بشكه نفت خام، مي تواند توليد ناخالص داخلي را در كشورهاي در حال توسعه حدود 5/ 0 تا 7/ 0 درصد افزايش دهد. اما اثر افت قيمت در كشورهاي حاشيه خليج فارس، خود را به شكل ديگري نشان مي دهد زيرا افت 3 تا 5 درصدي جي دي پي را در اين كشورها باعث مي شود. اين ميزان در امارات متحده عربي، روسيه و نيجريه به شكل افت 5/ 1 تا 2 درصدي جي دي پي خود را نشان مي دهد.

تصوير اقتصاد جهاني با نفت 50 دلاري


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اكو فيتو شيمي گياهان دارويي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 25)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است