|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: واكنش تعدادي از سپرده گذاران كاسپين به مصاحبه سيف
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


جوابيه 
واكنش تعدادي از سپرده گذاران كاسپين به مصاحبه سيفما سپرده گذاران موسسه مالي و اعتباري مجاز كاسپين درجوابيه مصاحبه آقاي سيف رئيس كل سابق بانك مركزي مورخ 26/ 8/ 97 منتشرشده در روزنامه «دنياي اقتصاد» كه سپرده گذاران را سوءتفاهم شده در مورد مجوز و نصب تابلوي كاسپين ملقب كردند، جوابيه خود را به ايشان براي چاپ در آن روزنامه تقديم مي داريم.

ادعاي كذب آقاي سيف مبني بر آنكه هيات مديره كاسپين از مراجع نصب كننده تابلوي كاسپين (كه قبلا رئيس جمهور از آن مرجع به نام فلان قاضي در مشهد نام برده اند) معترض بوده و از آنان به قوه قضائيه شكايت كرده است و نيز بانك مركزي از نصب تابلو بي اطلاع بوده است، خلاف واقع بوده و طبق استعلام و پيگيري شكايات ما از مديران بانك مركزي و مديران فرشتگان و كاسپين از دادسراي جرائم بانكي و دادسراي جرائم كاركنان دولت كه پرونده مصوبه 236 درخصوص شكايت 183 نماينده مجلس از تخلفات مديران بانك مركزي در خصوص سپرده گذاران كاسپين همچنان در دادستاني تهران مفتوح است، هيچ گونه شكايت رسمي هيات مديره كاسپين و مديران نظارتي بانك مركزي از قاضي مشهد يا مراجع ديگر فرضي نصب كننده تابلو وجود ندارد.

حتي هيچ گونه شكايتي از جانب بانك مركزي و مديران آن از مديران متخلف و اختلاس گر فرشتگان قديم (آرمان ايرانيان يا كاسپين) در نصب جعلي تابلوي كاسپين و به تبع آن اغواي مردم به سپرده گذاري، در قوه قضائيه در همان سال وقوع ثبت نشده است. مضافا آنكه به فرض محال صحت گفتار آقاي سيف در خصوص غيرمجاز بودن فعاليت فرشتگان چگونه در همان زمان فعاليت اين موسسه (از سال 1383 كه بانك مركزي قانونا موظف به ساماندهي موسسات بوده تا سال انحلال رسمي فرشتگان در 1/ 10/ 92) شكايتي از فعاليت غيرمجاز ادعايي بانك مركزي از آن موسسه مذكور در قوه قضائيه ثبت نشده است؟! و چرا هيچ گونه دستوري براي عزل مديران موسسه فرشتگان يا آرمان ايرانيان (كاسپين) يا برچيدن تابلوهاي كاسپين از سوي آن نهاد مسوول و ناظر بانكي داده نشده است؟

بانك مركزي مجوز كليه تعاملات بانكي اين موسسه را تحت عناوين قبلي فرشتگان، آرمان ايرانيان و فعلي كاسپين را به بانك هاي دولتي رسما ابلاغ كرده بود است. بنابراين استفاده ابزاري اغواگونه از كلمات مالباخته توسط آقاي سيف براي سپرده گذاران كاسپين(فرشتگان) فاقد وجاهت قانوني و منطق شرعي است و به قصد اضرار و تشويش اذهان عموم و براي فريب افكار عمومي است؛ چراكه تنها متولي و ناظر امور بانكي (بانك مركزي) به جاي جبران و پرداخت خسارت ناشي از عدم نظارت و مديريت خود كه از وظايف خاص و ذاتي بانك مركزي است با ناكارآمدي و سكوت منتفعانه خود به رغم اطلاع از تراكنش هاي مالي و اختلاس ها و تسهيلات رانتي مديران موسسه فرشتگان يا آرمان ايرانيان و به رغم اطلاع از كسري هاي موجود با دادن مجوز ادامه فعاليت به آنها، سبب سپرده گيري 4 هزار ميلياردي توسط مديران موسسه كاسپين از مردم شده است.

آقاي سيف پاسخگو باشند اكنون كه با ادعاهاي غير واقعي، غير مجاز بودن فرشتگان و تابلوي جعلي كاسپين و مجوز مشروط و سودهاي موهومي و سپرده گذاران مالباخته و سوءتفاهم زده را مطرح مي كنند چرا با اعلام رسانه اي در همان زمان انحلال فرشتگان در سال 92 با هشدار به عدم سپرده گذاري و اعلام عمومي كسري ها و اختلاس هاي مديران فرشتگان يا آرمان ايرانيان (كاسپين)، مردم را از سپرده گذاري منع نكردند؟! و بالعكس با صدور مجوز رانتي به رغم تراز منفي مالي موسسه آرمان ايرانيان (فرشتگان)، به اين موسسه با اعطاي مجوز رسمي بانك مركزي اعتباري هديه كردند تا مبلغ 4 هزار ميليارد تومان از مردم سپرده گذاري كند؟!

چرا آقاي سيف كه اكنون مدعي نصب غير مجاز تابلوي كاسپين هستند، دستور برچيدن تابلوي كاسپين و پلمب شعب غير مجاز فرشتگان را در همان زمان به نيروي انتظامي ندادند و به رسانه ملي دستور عدم پخش تبليغات گسترده موسسه فرشتگان در جذب سپرده را صادر نكردند؟! كه البته مستندات برخلاف گفته ايشان نشان مي دهد نصب تابلو با دستور بانك مركزي به نيروي انتظامي و با اطلاع و هماهنگي هيات مديره كاسپين انجام شده است.

چرا آقاي سيف با سكوت بي تعهدانه و به رغم وظايف ذاتي خود در ساماندهي و مديريت و نظارت بر موسسات اعتباري از جمله فرشتگان كه در مسير ساماندهي از سال 83 تحت نظارت بانك مركزي تا گرفتن مجوز نهايي، مراحل ساماندهي را تحت نظارت آن بانك انجام مي داده است، در صورت كشف تخلفات آن موسسه و غير مجاز بودن آن اطلاع رساني عمومي نداشته اند و هزاران خانواده سپرده گذار را از نابودي سرمايه هايشان در آن موسسه آگاه نكردند؟

چرا آقاي سيف و مديران بانك مركزي به رغم در خواست هاي مكرر سپرده گذاران از ارائه ليست تسهيلات گيران و مبالغ تسهيلات اعطايي بلا وصول اين موسسه به ويژه رانت خواران دولتي كه در سنوات فعاليت اين موسسه اعتباري كه با نام هاي فرشتگان و آرمان ايرانيان و كاسپين از وجوه سپرده سپرده گذاران پرداخت شده است و بانك مركزي امكان رصد تراكنش هاي مالي آنها و نقل و انتقالات انها را داشته و مطلع است، امتناع مي ورزد؟

ازآنجاكه طبق قانون شوراي پول و اعتبار تاييد صلاحيت حرفه اي مديران موسسات اعتباري به عهده بانك مركزي است؛ بنابراين تاييد صلاحيت حرفه اي مديران هيات مديره كاسپين پس از صدور مجوز نهايي كه اكثريت آنان از مديران فرشتگان بوده اند (سه نفر از پنج نفر) نمايانگر مورد تاييد بودن صلاحيت حرفه اي آنان از سوي بانك مركزي است و وانمود سازي آقاي سيف و مديران بانك مركزي درخصوص معرفي مديران متخلف و اختلاسگر فرشتگان به عنوان عوامل اصلي بحران ساز كاسپين بي ماخذ و نمايش گونه و خلاف واقع است و صرفا براي فرافكني عامل اصلي بحران از سوء مديريت و نظارت و سوءساماندهي خود بانك مركزي به مديران فرشتگان و كاسپين است.

در پايان سپرده گذاران موسسه مجاز كاسپين يا آرمان ايرانيان يا فرشتگان قديم خواستار اصل سپرده و سود توافقي خود با موسسه و خسارات تاخير تاديه و جبران ضرر و زيان هاي مالي و افت ارزش سپرده خود در اين مدت دوسال بلوكه شدن سپرده هايشان هستند.

واكنش تعدادي از سپرده گذاران كاسپين به مصاحبه سيف


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بازخورد
متن مطالب شماره 8، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است