|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: خروج تريليون دلاري با برگزيت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


خروج تريليون دلاري با برگزيت
ركورد هفتگي سرمايه هاي گريزان از لندن به بحران 2008 رسيد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

سرمايه گذاران بالغ بر يك هزار ميليارد دلار از دارايي هاي خود از صندوق هاي سهامي متمركز در انگلستان را از زمان رفراندوم اتحاديه اروپا در سال 2016 ميلادي خارج كرده اند. جريان وسيع خروج سرمايه از لندن ريشه در بروز نگراني هاي مربوط به تاثير مخرب برگزيت بر بخش خصوصي اقتصاد بريتانيا و وضعيت آتي شركت هاي بزرگ اين كشور دارد. با گذشت بيش از 2 سال از اين رفراندوم يك هزار ميليارد دلار سرمايه از اين كشور خارج شده و ممكن است تا حصول وضعيت پايدار در توافق اتحاديه با انگلستان تداوم يابد. مذاكرات در ماه هاي اخير با فراز و نشيب هاي بسياري همراه بوده و ديدگاه هاي مختلفي در خصوص عواقب مخرب آن براي آينده اقتصاد اتحاديه اروپا، انگلستان و حتي روابط اقتصادي آمريكا و بريتانيا مطرح شده اند.

بريتانيا پس از برگزيت

سرمايه گذاران هر هفته پول هاي خود را از ابتداي همه پرسي برگزيت تاكنون از صندوق هاي سهام انگلستان خارج كرده اند. در هفته اي كه ترزا مي پيش نويس طرح خروج از اتحاديه اروپا را به كابينه تحويل داد، نزديك به 20 ميليارد دلار خروج سرمايه رخ داد. آخرين باري كه اين حجم از خروج سرمايه ظرف يك هفته براي انگلستان اتفاق افتاده بود به بحران مالي جهاني دهه گذشته باز مي گردد. ارتباط خروج سرمايه شديد از مرزهاي انگلستان با برگزيت از روند جريان سرمايه در دوره 12 ماهه پيش از همه پرسي سال 2016 ميلادي است. در اين بازه زماني بيش از 127 ميليارد دلار سرمايه به انگلستان وارد شده بود.

جبهه شلوغ خروجي ها: موسسه «شرودرز» (Schroders) نظرسنجي سالانه خود را با پرسش از 400 مشاور مالي ارشد در خصوص چشم انداز اطمينان سرمايه گذاران به بازار لندن منتشر كرد. اين شركت چندمليتي در زمينه ارائه خدمات سرمايه گذاري، مديريت سرمايه گذاري و بانكداري سرمايه گذاري فعاليت مي كند. در آخرين نسخه نظرسنجي، مشاوران مالي اعلام كردند ظرف يك سال اخير بالغ بر 35 درصد مشتريان آنها سرمايه هاي خود را از انگلستان خارج كرده اند يا براي انتقال سرمايه خود برنامه ريزي داشته اند. رقمي كه در نظرسنجي سال گذشته منتشر شده بود از انتقال سرمايه 21 درصد از مشتريان حكايت داشت. براساس داده هاي مراكز پژوهشي مقصد سرمايه هاي خروجي از انگلستان ژاپن و اقتصادهاي نوظهور هستند. در طول ماه گذشته بازار سهام بريتانيا از ميان 22 بازاري كه در نظرسنجي بانك «مريل لينچ» آمريكا بررسي شدند از حيث محبوبيت در رتبه آخر قرار گرفت.

فراز و نشيب سهام لندن: شاخص سهام FTSE در نسخه كامل در سال جاري ميلادي 7/ 9 درصد ريزش را تجربه كرده است؛ با اين حال، شاخص بريتانيا در اين مقياس همچنان نسبت به روز رفراندوم برگزيت در سال 2016 ميلادي حدود 5/ 9 درصد بالاتر است.

تناقض در آرا و چشم اندارها: اكثر انگليسي ها به برگزيت راي دادند. پس از آن بود كه پيش بيني هاي مبتني بر سقوط اقتصاد انگلستان از لبه پرتگاه و حذف بالغ بر 800 هزار نفر از بازار كار اين كشور مطرح مي شد؛ اما اين اتفاقات اغراق آميزتر از آن بود كه تبديل به واقعيت شود. پس از رفراندوم، پوند استرلينگ حدود  10 درصد تضعيف شد؛ اما به مرور زمان ضعف خود در برابر دلار و يورو را جبران كرد. تورم هدف 2 درصدي بانك انگلستان نيز در دوره زماني برگزيت بيش از اين نرخ در اتحاديه اروپا و بالاتر از هدف  بانك مركزي به ثبت مي رسيد.

  برگزيت: باتلاق نااطميناني سرمايه گذاران

وضعيت كنوني برگزيت همچنان نااطميناني در فضاي اقتصادي را بروز مي دهد. ديوان دادگستري اتحاديه اروپا اعلام كرده بريتانيا مي تواند به صورت يكجانبه روند خروج از اتحاديه اروپا را متوقف كند، اما برخي از حقوقدانان اروپايي چنين حقي را قانوني نمي دانند. عالي ترين مرجع قضايي اروپا كه مقر آن در لوكزامبورگ قرار دارد، روز سه شنبه و در جريان رسيدگي فوق العاده به دادخواست شماري از نمايندگان حزب ملي اسكاتلند، راي خود را صادر كرد: با وجود اجرايي شدن ماده 50 معاهده ليسبون، بريتانيا امكان بازگشت به اتحاديه اروپا را دارد. ماده 50 معاهده ليسبون (كه از جمله اسناد بنيادين حقوقي اتحاديه اروپا است) به تمام كشورهاي عضو امكان خروج از اين نهاد بين المللي را مي دهد. براساس اين ماده، اجراي چنين تصميمي با توجه به قوانين داخلي كشورهاي عضو حداكثر بايد در فاصله 2 سال از اعلان تصميم براي خروج، اجرايي شود. متن ماده50 با اين حال در برابر امكان بازگشت از تصميم خروج، ساكت است. از طرفي تصميم ديوان دادگستري اروپا در حالي صادر شده است كه تمامي كشورهاي عضو روز يكشنبه سرانجام با برنامه بريتانيا براي برگزيت موافقت كرده اند. در اين جلسه، سران 27 كشور اروپايي موافقت خود را با توافق نامه 600 صفحه اي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا و همچنين بيانيه 26 صفحه اي ضميمه آن حول آينده روابط تجاري اعلام كردند. اما با تمام اين پيشروي ها، خروج نهايي بريتانيا از اتحاديه اروپا هنوز مانع ديگري براي نهايي شدن بر سر راه خود دارد. برگزيت به موافقت مجلس نمايندگان بريتانيا نياز دارد. پارلمان بريتانيا روز 11 دسامبر (20 آذر) درباره توافق برگزيت راي گيري خواهد كرد. «جرمي كوربين»، رهبر حزب كارگر بريتانيا در اظهارنظر اخيرش در خصوص جلسه 11 دسامبر «تاييد اين توافق» را «خودزني ملي» توصيف كرده است كه «پارلمان جز رد كردن آن گزينه ديگري ندارد». مخالفت هايي كه در اتحاديه اروپا مطرح بود حالا به پارلمان بريتانيا منتقل شده است و به نظر نمي رسد تا تاريخ راي گيري نااطميناني از فضاي اقتصادي بريتانيا خارج شود. نشانه ديگري كه نگراني هاي پيرامون اقتصاد انگلستان را بيشتر جلوه مي دهد اظهارات دونالد ترامپ در خصوص شرايط تاييدشده براي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا است. ترامپ اين شرايط را براي توافق تجاري ميان انگلستان و آمريكا خطرناك توصيف كرده كه بيشتر به سود اتحاديه اروپا است.

خروج تريليون دلاري با برگزيت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است