|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: تغيير جهت ناپايدار در بازار پليمر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


تغيير جهت ناپايدار در بازار پليمر
قيمت بعد از 5 هفته افت وارد فاز ابهام شد

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

دنياي اقتصاد : نوسان قيمت پليمرها در بازار داخلي از ويژگي هاي متناقضي برخوردار شده و بيم و اميدهاي بسياري را ايجاد كرده است. آنچه از رخدادهاي مشهود و پنهان بازار برداشت مي شود اينكه چهره ركود باز هم در حال خودنمايي است. بازار پليمرها در چند پرده مختلف نياز به بررسي دارد كه در سلسله گزارش هايي به آن مي پردازيم.

معاملات بورس كالا در چند پرده

آمارهاي بورس كالا از عقبگرد گام به گام حجم عرضه هاي پليمرها خبر مي دهد يعني هر هفته شاهد هستيم كه عرضه كمتري در تالار به ثبت مي رسد كه خروجي آن در نهايت تضعيف زيرساخت هاي معاملاتي براي تقويت حجم داد و ستدها به شمار مي رود. به صورت دقيق تر عرضه هاي كمتري در بورس كالا ثبت مي شود و همين داده البته در كنار اورهال برخي از شركت هاي مهم پتروشيمي به كاهش حجم معاملات منتهي خواهد شد. اين در حالي است كه حجم معاملات هفته هاي اخير در بورس كالا در يك مسير نزولي قرار دارد و اين روند به معني كاهش بيشتر حجم معاملات در روزهاي آينده خواهد بود. بر پايه رخدادهاي معاملاتي پيشين  اگر حجم معاملات هفتگي پليمرها در بورس كالا كمتر از 50 هزار تن باشد مي توان گفت بازار در ركود قرار دارد ولي اگر اين رقم به كمتر از 40 هزار تن برسد ركودي عميق تر را شاهد هستيم. در هفته هاي اخير حجم معاملات گريدهاي استاندارد در بورس كالا كمتر از 50 هزار تن بوده كه به معني ركود در اين بازار مهم است. به احتمال قوي هفته جاري هم شاهد روزهاي سختي در فاز توليد و داد و ستد پليمرها شاهد هستيم و شايد مجبور باشيم هشدارهاي قبلي را باز هم برجسته و مجددا ارائه كنيم.

   تداوم ركود در بازار پليمرها

به صورت كلي ركود در فاز تقاضاي پليمرها مشهود است و اين ركود را مي توان هم در بورس و هم در بازار آزاد مشاهده كرد. اگرچه عرضه هاي پرحجمي در اين بازار به ثبت نرسيده ولي باز هم تقاضا به قدري ضعيف است كه فضا براي خودنمايي محسوس رقابت را جز براي گريدهاي محدود مهيا نمي كند. اين شرايط در كنار باز بودن سقف مجاز رشد قيمت ها البته به عدم جذابيت رقابت و هجمه تقاضا منجر شده است ولي چيزي كه از آمارهاي معاملاتي مي توان استنباط كرد عدم رشد قيمت ها به صورت گسترده در بورس كالاي ايران است. اين عدم جذابيت خريد، داده هاي ديگري را هم در ذات خود نهفته دارد. قيمت هاي پايه براي هفته جاري اعلام نشد و البته قيمت هاي جهاني در هفته قبل هم كاهشي بود و هيچ بعيد نيست كه نرخ هاي موجود جهاني هم در مسير نزول نباشد. اين داده ها به معني احتمال كاهش قيمت هاي پايه در هفته آينده است يعني اگر خريداران تقاضاي خود را به هفته آينده موكول كنند آن هم در شرايط ركود در بازار اتفاق خاصي رخ نخواهد داد. از سوي ديگر قيمت دلار در بازار آزاد هم در مسير كاهش قرار دارد و براي روز گذشته حتي كمتر از 12 هزار تومان هم تجربه شد. اين داده نيز به كاهش جذابيت خريد منجر شده اگرچه قيمت هاي پايه در بورس كالا بر مبناي دلار بازار ثانويه يا همان دلار نيمايي تعيين مي شود.

در شرايطي كه قيمت هاي جهاني كاهشي است و زير پوست بازار خبرهاي ضد و نقيضي از دورنماي قيمت ها به گوش مي رسد نمي توان اظهارنظر قطعي در مورد آينده بازار داشت ولي خريداران بزرگ به جز براي چند گريد خاص تن به رقابت نمي دهند. البته واقعيت هاي معاملاتي را بهتر است در پايان هفته جاري و ابتداي هفته آينده رصد كرد زيرا داده هاي متقني از وضعيت معاملات در اين بازار كالايي مشهود خواهد شد. به نظر مي رسد در بورس كالا خبر مهمي كه دال بر رشد بيشتر قيمت ها باشد وجود نداشته و خبرهاي مهم اغلب پيشخور شده است. نوسان حجم عرضه به دليل اورهال واحدهاي پتروشيمي هم مهم ارزيابي مي شود ولي هنوز نمي توان در مورد حجم تاثيرگذاري آنها مخصوصا براي هفته هاي آينده اظهارنظر قاطعي داشت.

معاملات روز گذشته به نسبت متنوع بود اگرچه تقاضاي كلي براي عرضه ها چندان گسترده نبود. اين شرايط خبر جديدي را ترسيم نمي كند ولي در هر حال بازاري نه چندان قوي را شاهد هستيم. اين در حالي است كه رشد عرضه ها در بورس كالا خود مي تواند بستري براي رشد تقاضا به شمار رود ولي براي هفته آينده بهتر است به بازبيني داده ها بپردازيم.

   بازار آزاد پليمرها و روزهاي سخت صنايع تكميلي

وضعيت بازار آزاد پليمرها هنوز هم متلاطم است. قيمت ها تغيير فاز داده و گويي ضعف تقاضا جدي تر از آن است كه به نظر مي رسد. تاكنون نوسان عرضه ها نيز با فراز و فرود خاصي بر بازار تاثير مستقيم نداشته يا نمي توان اين داده را در رخدادهاي پيشين به صراحت رهگيري كرد ولي زير پوست بازار مي توان جرقه هايي از رشد نرخ را به همراه نوسان حجم عرضه ها در بورس كالا مورد بررسي قرار داد. از سوي ديگر تقاضاي واقعي در بازار آزاد تغيير چنداني نداشته و اگر تقاضاي موثر يا همان تقاضا براي توليد در صنايع تكميلي كاهش نيافته باشد، افزايش هم نداشته است. اين داده را بايد مهم ارزيابي كرد يعني بازار در فاز تقاضاي موثر دچار شرايط پيچيده اي شده است. به صورت دقيق تر هم اكنون تقاضاي هيجاني در بازار داخلي از بين رفته و تقاضاي انتظاري پيش رو هم ايجاد نشده است.

اين وضعيت يعني دوره اي شبيه به دوران گذار را شاهد هستيم كه تغييرات جدي در بازار ايجاد مي كند. ركود واقعيتي غيرقابل انكار است و در آمارهاي بورس كالا يا برآوردهاي بازار داخلي به خوبي مشاهده مي شود. اين وضعيت به اين معني است كه تغييرات سريعي در فاز تقاضا ايجاد مي شود و حتي بخشي از تقاضاي موثر پيشين به صورت مقطعي يا دائمي حذف خواهد شد. اين سيگنال بسيار نگران كننده است و البته يكي از واقعيت هاي اقتصادي در دوران ركود هم به شمار مي رود.

بازار پليمرها پس از 5 هفته وارد يك فاز رشد نرخ شده ولي اين افزايش قيمت ها نه تنها قدرت چنداني نداشته و حتي به عقب نشيني خريداران و تثبيت نسبي نرخ منتهي مي شود. اين در حالي است كه فراز و فرود قيمت ها در شرايطي خودنمايي مي كند كه چندين پتروشيمي مهم در فاز اورهال هستند و اگر اين رخداد در ماه هاي پيش رخ مي داد، مشخص نبود كه چه بر سر بازار مي آمد. از سوي ديگر جو بازار به شدت نظارتي شده و حتي فروش محصولات در اين وضعيت نه تنها توجيه چنداني براي برخي از افراد حرفه اي بازار ندارد بلكه نگران كننده و حتي ترسناك است. البته همين شرايط موجب شده تا فروش اعتباري مواد اوليه هم محدود شود. هميشه از موجودي بالاي انبارها سخن مي گفتيم كه البته اين ادعا صحيح بوده ولي در شرايط فعلي و نظارتي بودن بازار مشخص نيست كه چه حجمي از كالا امكان عرضه دارد و چه ميزان ماده اوليه بلوكه شده است.

نوسان حجم عرضه ها در بورس كالا هم مزيد بر علت شده و تجميع اين شرايط باز هم پتانسيل براي بازارسازي هاي خاص را در بر دارد. تمامي اين موارد را بايد در كنار ركود مورد ارزيابي قرار داد. صنعت روزهاي سختي را سپري مي كند و شايد از خاطرات دشوار سال 94 هم وخيم تر شود. در سال 94 تكانه هاي سياسي و محدوديت هاي بين المللي را همگام با رشد افسار گسيخته قيمت هاي رسمي شاهد نبوديم ولي در نهايت به كاهش جدي حجم معاملات در بورس كالا و افت حجم توليد در صنايع تكميلي منجر شد. هم اكنون در زماني هستيم كه با كلكسيوني از رخدادهاي ناموزون و اغلب ناخوشايند در صنعت و بازار پليمرها همراهيم و تغييرات عميق از اين پس خودنمايي خواهد كرد.  بازار در حال دگرديسي است يعني چهره، بدنه و عملكرد متفاوتي را از اين پس در بازار پليمرها و در فاز توليد در صنايع تكميلي شاهد خواهيم بود. هم اكنون شاهد هستيم كه بسياري از واحدهاي توليدي يا توقف فعاليت داشته يا حجم فعاليت آنها بسيار محدود شده است. اين در حالي است كه قيمت هاي مواد اوليه به نسبت ماه هاي قبل كاهش جدي داشته ولي اين افت قيمتي نيز به كمك توليد در اين واحدها نيامده و اوضاع بدتر از قبل شده است.

اين داده هاي متناقض باز هم ضعف جدي تقاضاي موثر را برجسته تر مي سازد آن هم در شرايطي كه اغلب واحدها و  اكثريت قريب به اتفاق آنها هشدارهاي قبلي را جدي نگرفته اند و از حداقل توانمندي هاي ممكن هم نتوانستند استفاده كنند.

مشكل اصلي در شرايط فعلي ضعف تقاضاي موثر و براي اولويت دوم حتي شرايط تامين مواد اوليه به صورت اعتباري است. اگر مشكل اصلي را در اين وضعيت ضعف تقاضا به شمار بياوريم هر گونه بازار فروش يا مجرايي براي تزريق كالا به بازارهاي ممكن مي تواند به يك سوپاپ اطمينان براي تداوم حجم توليد و بقاي حيات واحدهاي توليدي منجر شود. در گذشته بارها عنوان شد كه صادرات را بايد براي وضع موجود يك سوپاپ اطمينان يا يك مفر براي فرار از اين شرايط دشوار محسوب كرد. اين در حالي است كه به مرور زمان سختگيري هاي دولتي در مسير صادرات ملايم تر شده و گويي دولت هم به اهميت صادرات مخصوصا براي واحدهاي كوچك توليدي واقف شده است. فروش اعتباري كالاها در فاز دوم شايد بتواند به ادامه حيات واحدها كمك كند ولي اين شيوه داد و ستد هم به منابع مالي گسترده اي نياز دارد كه شايد براي بسياري از افراد شدني نباشد.

به نظر مي رسد ركود پيش روي بازار عميق تر از چيزي باشد كه تاكنون با آن سر و كار داشته ايم. آمارهاي تورم هم نشان مي دهد كه بازارهاي مختلف از اوج رشد تورم فاصله گرفته اند و از شتاب تورم كاسته شده است. اين مطلب از دو سيگنال مختلف حكايت دارد. يكي آنكه رشد جدي قيمت ها از سرعت پيشين فاصله گرفته و بازارها سريع تر از حد انتظار در مسير اصلاح قرار دارند؛ گويا ديگر رشد قيمت ها در بسياري از بازارها به پايان رسيده است. اين مطلب در كنار ثبات نسبي در بازار مواد اوليه پليمري و حتي ميل به افت نرخ در بورس كالا خوش يمن ارزيابي مي شود زيرا قيمت تمام شده توليدات كاهش يافته و مي توان انتظار داشت كه قيمت نهايي محصول هم كاهش يابد كه خود به داده اي براي افزايش انتظاري فروش منتهي مي شود. در فاز دوم شرايط از وخامت اوضاع حكايت دارد يعني با رشد دسته جمعي قيمت ها در تمامي بازارها آن هم در وضعيتي كه بهاي مواد غذايي هنوز هم در مسير رشدي شكننده قرار دارد؛ سبد خريد خانوار به سمت كالاهايي با ارزش بالاتر حركت خواهد كرد يعني كالاهاي مهم خريداري مي شود ولي كالاي كم اهميت با كاهش جدي تر حجم خريد روبه رو خواهند شد.  درخصوص محصولات پلاستيكي اما اغلب؛ خانوار الزامي به خريد ندارد و مي توان خريد اين محصولات را به تعويق انداخت. اين در حالي است كه در مورد ظروف و مايحتاج بسته بندي مواد غذايي اين شرايط كاملا متفاوت است و تداوم فروش ادامه خواهد داشت. در هر حال با تجميع اين دو داده مي توان گفت كه دورنماي بازار اگرچه چندان جذاب نيست ولي با نوسان قيمت مواد غذايي همبستگي كامل دارد. اگر قيمت مواد غذايي كاهش يابد؛ بازار پليمرها قدرت مي گيرد زيرا انتظار خريد بيشتر براي اين بازارها به دليل هر دو فاز ذكر شده وجود خواهد داشت.

متاسفانه بايد گفت كه در بازارهاي جهاني شاهد تداوم قيمت هاي بالاي مواد غذايي و محصولات كشاورزي هستيم و اغلب اين محصولات همپاي ساير بازارهاي كالايي افت نرخ نداشته است. همين داده تاكنون در بازار داخلي هم خودنمايي كرده است يعني پتانسيل بزرگي براي افت قيمت هاي مواد غذايي وجود ندارد مگر آنكه قيمت دلار باز هم كاهش يابد يا تزريق كالاهاي اساسي به بازار داخلي به روال پيشين و حتي بيشتر صورت پذيرد.

اين موارد به آن معني است كه بايد باز هم به سمت صادرات آن هم به كشورهايي همچون عراق و افغانستان و بازارهاي جديد توجه بيشتري نشان دهيم. صادرات را بايد جدي گرفت آن هم به هر قيمتي زيرا حيات واحدهاي توليدي را همين واقعيت حتي با فرض سودآوري ناچيز تضمين مي كند. دشواري هاي صادراتي و سختگيري ها در مسير پيمان سپاري ارزي هم براي صادركنندگان كوچك تر يا وجود ندارد يا كم اهميت است و باز هم عرضه كالا به بازارهاي منطقه اي قابل اجراست.

تغيير جهت ناپايدار در بازار پليمر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است