|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرمديركل پشتيباني امور دام استان كرمانشاه تشريح كرد: وجوه برتري قيمت تضميني ذرت به جاي خريد تضميني

اولين عرضه ذرت دانه اي استان كرمانشاه در قالب گواهي سپرده كالايي در حالي در بورس كالاي ايران انجام شد كه مديركل پشتيباني امور دام استان كرمانشاه اجراي سياست قيمت تضميني ذرت طي نخستين روز در بورس كالا را موفقيت آميز دانست.

 اسماعيل پرويزي فر در گفت وگو با ميزان درخصوص مزاياي اجراي سياست قيمت تضميني ذرت به كمك بورس كالا و جايگزيني آن با سياست خريد تضميني اظهار كرد: سياست قيمت تضميني ذرت در راستاي اجراي ماده 33 قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي براي محصول ذرت در حالي در بورس كالا به اجرا در آمده كه به كمك سازوكار معاملاتي بورس كالا كشاورزان با روش هاي نوين معاملاتي و عرضه محصول در قالب گواهي سپرده كالايي آشنا مي شوند.

ضمن اينكه در اين بازار، فضاي معاملاتي شفافي حاكم بوده و امكان عرضه مستمر در آن وجود دارد. به طوري كه همه مردم در سراسر كشور مي توانند معاملات و قيمت هاي كشف شده در اين بازار را رصد كرده و به اطلاعات معاملاتي دقيقي دسترسي داشته باشند.

وي به حذف فعاليت هاي دلالي و واسطه اي مخرب در حوزه كشاورزي به كمك عرضه محصول در بورس كالا به عنوان ديگر مزيت اين بازار اشاره كرد و گفت: از طريق بورس كالا كشاورزان مي توانند محصول خود را به صورت مستقيم بفروشند و مي توان گفت عرضه در اين بازار راهي براي دفاع از منافع كشاورزان در مقابل سودجويان است.

پرويزي فر مزيت ديگر عرضه محصولات كشاورزي از جمله ذرت در بورس را امكان نظارت دقيق بر معاملات عنوان كرد و افزود: در اين روش، دو نماينده از طرف شركت پشتيباني امور دام و سازمان جهاد كشاورزي استان در زمان تحويل محصول به انبارهاي پذيرفته شده بورس كالا حضور دارند كه بر نحوه تحويل، باسكول و محاسبه وزن و نيز بررسي ميزان رطوبت و كيفيت محصول، نظارت مي كنند و به همين دليل، مشكلات مربوط به كيفيت محصول كه در سياست خريد تضميني با آن مواجه بوديم، مرتفع مي شود.

وي به مباحث مربوط به كنترل كيفيت محصول برمبناي استانداردهاي مورد تاييد بورس نيز اشاره كرد و گفت: براي صدور گواهي سپرده كالايي براي محصول تحويلي در انبارهاي پذيرفته شده در بورس كالا رعايت استانداردهاي مشخصي لازم است و به همين دليل عرضه محصولات كشاورزي در بورس، افزايش كيفيت محصول توليدي را در پي دارد. از اين رو، عرضه ذرت در بورس كالا نيز به منزله دفاع از كيفيت ذرت توليدي كشور و نظام انبارداري و در نهايت دفاع از حقوق مصرف كننده است تا بتوانند از طريق بورس محصولي با بهترين كيفيت را خريداري كنند. حتي اگر دولت نيز بخواهد جهت ذخيره و نگهداري محصول به عنوان يك خريدار كالاي موردنظر خود را از بورس خريداري كند، به دليل رعايت استانداردها، نسبت به خريد محصول باكيفيت اطمينان خاطر دارد.

پرويزي فر تاكيد كرد: مورد حائز اهميت ديگر مربوط به كاهش هزينه هاي تحميل شده به دولت است؛ چراكه دولت در سياست خريد تضميني بايد هزينه هاي مربوط به خريد محصول از كشاورز، انبارداري و نگهداري و آزمايش هاي مربوطه براي رعايت استانداردها را بپردازد. ضمن اينكه در تامين منابع لازم براي پرداخت مطالبات كشاورزان در اكثر مواقع تاخيرهايي وجود دارد كه اين امر با نارضايتي كشاورزان همراه شده و تبعات اجتماعي در پي دارد. اين در حالي است كه در سياست قيمت تضميني، اين هزينه ها به دولت تحميل نمي شود و اگر قيمت معامله در بورس كمتر از قيمت تضميني باشد، دولت تنها مابه التفاوت آن را پرداخت مي كند و پول كشاورزان در سريع ترين زمان به حساب آنها واريز مي شود.

مدير كل پشتيباني امور دام استان كرمانشاه در ادامه گفت: بورس كالا با سازوكاري كه براي معاملات در اختيار دارد، حامي كشاورزان بوده و مكانيزم حاكم بر اين بازار تضميني براي پرداخت مطالبات كشاورزان در سريع ترين زمان ممكن است.

وي احتمال بروز اختلاط ناخالصي ها در سياست خريد تضميني را از جمله دلايلي دانست كه بايد به سمت اجراي سياست قيمت تضميني در بورس حركت كرد. به اعتقاد پرويزي فر، علاوه بر همه اين موارد، با كمك بورس دولت از انجام حجم عظيمي از بوروكراسي هاي مرتبط با اجراي سياست خريد تضميني رها شده و بخش خصوصي را درگير مسائل اجرايي مي كند كه اين امر به معناي ايجاد اشتغال در حوزه انبارداري و درآمدزايي براي فعالان بخش خصوصي است.

ارزش بازار الفين تا سال 2024 به 8/ 19 ميليارد دلار مي رسد

موسسه تحقيقاتي گلداستين ريسرچ پيش بيني كرد ارزش بازار جهاني الفين تا پايان سال 2024 ميلادي به حدود 20 ميليارد دلار برسد. به گزارش «نيپنا» به نقل از پايگاه اينترنتي واتك (whatech)، بر اساس تازه ترين گزارش موسسه تحقيقاتي گلداستين ريسرچ (Goldstein Research)، پيش بيني مي شود ارزش بازار جهاني الفين تا پايان سال 2024 ميلادي به 19 ميليارد و 800 ميليون دلار برسد و با نرخ رشد مركب سالانه (CAGR) 8/ 4 درصد رشد يابد.

در اين ميان آلفا الفين خطي محصولي بسيار پركاربرد و يكي از فرم هاي الفين است كه بيشتر براي توليد اسيدهاي مصنوعي، واسط هاي پاك كننده، پليمرها و روانكارها مورد استفاده قرار مي گيرد. اين محصول تركيبي چند كاره است كه براي توليد طيف وسيعي از محصولات شيميايي مهم مانند پلي اتيلن سبك خطي (LDPE) و پلي اتيلن سنگين (HDPE) استفاده مي شود. از طرفي پلي اتيلن نيز يكي از تركيبات مهم براي كاربردهاي بسته بندي به شمار مي رود. رشد تقاضا براي كالاهاي مصرفي و مواد بسته بندي پلي اتيلني از سوي صنايع مختلف، سايز بازار اين محصول را به طور چشمگيري افزايش داده است.به علاوه، آمريكاي شمالي از لحاظ جغرافيايي سهم بيشتري از بازار جهاني الفين را به خود اختصاص مي دهد. انتظار مي رود اين منطقه 36 درصد از كل توليد جهاني را به دست آورد. اما با توسعه قابل ملاحظه صنايع مواد خوراكي و نوشيدني و بسته بندي در منطقه آسيا- اقيانوسيه، انتظار مي رود بازار الفين در اين منطقه با سريع ترين نرخ رشد مركب سالانه در بازه زماني مورد بررسي گسترش يابد.

آمار هاي انجمن جهاني فولاد نشان داد: رشد 3 درصدي توليد جهاني فولاد در ماه گذشته

آخرين آمار انجمن جهاني فولاد حاكي از آن است كه در ماه اكتبر، توليد فولاد خام 66 كشوري كه به اين سازمان گزارش مي دهند، 3 درصد رشد داشته و 83/ 156 ميليون تن ثبت شده است. به گزارش فولاد ايران، ميزان توليد جهاني فولاد نسبت به مدت مشابه سال گذشته نيز 6 درصد بالا رفته است. همچنين در 10 ماه نخست سال جاري ميلادي توليد جهاني فولاد خام از 434/ 1 ميليارد تن 10ماه 2017 به 502/ 1 ميليارد تن رسيد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سياستهاي مالي و اقتصادي
متن مطالب شماره 25، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است