|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: صف كشي جديد با ابعاد تازه اي در منطقه شكل گرفته است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


صف كشي جديد با ابعاد تازه اي در منطقه شكل گرفته است
رئيس مجلس در مراسم اختتاميه سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي:

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

شامگاه دوشنبه (پنجم آذر) مراسم اختتاميه سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي با حضورعلي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي و آيت الله محسن اراكي، دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي برگزار شد. رئيس مجلس شوراي اسلامي دراين مراسم با تاكيد بر اينكه ايران پاي مقاومت ايستاده است، گفت: مقابل رژيم اسرائيل خواهيم ايستاد و نمي گذاريم به منطقه مسلط و معامله قلابي قرن در منطقه شكل بگيرد.

به گزارش «ايرنا» علي لاريجاني اظهار كرد: نكته مهمي كه درحال حاضر با آن مواجه هستيم، تحركاتي در منطقه و در بين كشورهاي مهم اسلامي است كه بايد ماهيت آن را شناخت. وي با طرح اين سوال كه اين تحركات چه خصوصياتي دارد، افزود: يكي از خصوصيات اين تحركات به هم ريختگي امنيتي درمنطقه است كه برخي به عمق اين ناامني در مناطق اسلامي دامن زده اند كه ريشه در اختلاف سني و شيعه ندارد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به حوادث عراق، سوريه و افغانستان يادآور شد: مگر در اين كشورها سني و شيعه زندگي نمي كردند. به هرحال نشانه عمده اين اتفاقات ايجاد ناامني و به هم ريختگي امنيتي درمنطقه است. لاريجاني نكته دوم در تحركات منطقه را خلق جريانات تندرو و تروريستي دانست و گفت: مشخص است كه اين موارد را كجا درست مي كنند. در حالي كه آنها داعيه خلافت دارند، نتيجه آن خونريزي زياد و استهلاك انرژي كشورهاي اسلامي است.

ورود غير طبيعي حجم زيادي سلاح به منطقه

وي با اشاره به مسابقه تسليحاتي در منطقه گفت: حجم زيادي سلاح در حال وارد شدن به منطقه است. اين طبيعي نيست؛ زيرا امنيت منطقه آن قدر نياز به سلاح ندارد. رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: كشورهاي بسيار كوچكي هستند كه سه برابر گستره خود سلاح خريداري مي كنند، روشن است كه اين كشورها قدرت استفاده از آن را ندارند. لاريجاني به ايجاد صف كشي در منطقه اشاره و اظهار كرد: آرايش جديدي در منطقه در حال شكل گيري است كه اين امر طبيعي نيست. لاريجاني گفت: آمريكايي ها مي خواهند سلاح هايشان را در منطقه بفروشند و پولي در بياورند و در واقع سرقت اموال منطقه در پوشش ديگري است.  رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه منطقه چقدر ظرفيت سلاح دارد، يادآور شد: اين موضوع نشان مي دهد كه آنها دنبال ايجاد آشفتگي در منطقه هستند.  لاريجاني در ادامه گفت: صف كشي جديدي با ابعاد تازه اي در منطقه شكل گرفته است كه نشان مي دهد شرايطي كه امروز در منطقه ايجاد شده طبيعي نيست.، مگر ايران چه اختلافي با عربستان و كشور امارات دارد؟ وي افزود: ما اگر با سعودي ها مخالفيم به خاطر رفتار عجيب و غريب و جنايت آنها در يمن است چراكه يمن كشور اسلامي در منطقه است؛ اگر ما به امارات خرده مي گيريم به خاطر دخالت در اوضاع يمن و كشتار مردم اين كشور است.

نيازي به هلال شيعي نداريم

رئيس مجلس در بخش ديگري از سخنانش گفت: سعودي ها و اماراتي ها در حمايت از آمريكا و رژيم اسرائيل براي جنايت عليه مردم يمن و ديگر كشورهاي منطقه راه غلطي مي روند؛ بنابراين نبايد از ايران انتظار داشته باشند كه در اين كار و راه غلط، آنها را تاييد و حمايت كند. رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: نتانياهو بايد بداند اين دوره گردي كه در منطقه به راه انداخته، ظرفيتي براي رژيم اسرائيل ايجاد نمي كند و كشورهايي هم كه به اين دوره گرد راه مي دهند، ظرفيتي نخواهند داشت. وي افزود: برخي ها اظهار مي كنند كه ايران قصد دارد هلال شيعي ايجاد كند كه بايد بگوييم ما چه نيازي داريم كه هلال شيعي به راه بيندازيم، البته اين حرف آنها نيست و اين حرفها را در دهان آنها گذاشته اند. لاريجاني با بيان اينكه تحولات در منطقه طرح آمريكايي و اسرائيلي است، گفت: نبايد به خطا برويم چراكه آنها مي خواهند رژيم صهيونيستي را بر منطقه مسلط كنند.

تلاش براي خاتمه موضوع فلسطين

رئيس مجلس با اشاره به اقدامات اسرائيل در منطقه گفت: آنها مي خواهند با اين اقدامات به موضوع فلسطين خاتمه دهند. اين كار يكي از اهداف طرح آمريكايي - انگليسي است؛ يعني اينكه منابع ملت ها را در منطقه چپاول كنند، البته بايد بدانند كه شرايط دنيا تغيير كرده و آگاهي مسلمانان بيشتر شده است. لاريجاني فراموش شدن مساله فلسطين از سوي ملت هاي منطقه را تحت هر شرايطي بعيد دانست و يادآور شد: مردم منطقه از جنايات آمريكايي ها و اسرائيلي ها نفرت دارند و مردم كشورهاي مسلمان نيز از آنها متنفرند. وي خاطرنشان كرد: كشورهايي كه از اين نخست وزير دوره گرد رژيم صهيونيستي پذيرايي مي كنند بايد بدانند كه خود را از بين مي برند، نسل جديدي از مسلمانان خلق و جوانان كشورهاي اسلامي نيز بيدار شده اند، شرايط دنيا تغيير كرده و مردم از اوضاع آنها مطلع مي شوند، در نسل جوان كشورهاي اسلامي روشنفكري ايجاد شده است. لاريجاني در ادامه سخنانش گفت: ما از ابتدا در موضوع سوريه مي گفتيم كه با توافق سياسي مساله حل مي شود، اما آنها فكر مي كردند كه با رفتار نظامي مي توانند كار را پيش ببرند، به سعودي ها و اماراتي ها هم مي گوييم كه شما در اول پيروزي انقلاب در ايران اشتباه كرديد؛ زيرا در ايران انقلاب باشكوهي شد اما شما به جاي اينكه در كنار ملت ايران بايستيد، در مقابل ملت ايران قرار گرفتيد. وي اضافه كرد: صدام را عليه ملت ايران تحريك كرديد، اما بعد گفتيد كه اشتباه كرده ايد و ما از اين اشتباه شما گذشتيم، اما امروز از اين اشتباه شما براي حمايت از آمريكا و صهيونيست ها نمي گذريم و پاسخ رفتارهاي شما را خواهيم داد. وي تصريح كرد: مي گويند كه چرا ايران از حزب الله لبنان حمايت مي كند، اگر حزب الله نبود كه شما لبنان را يك لقمه مي كرديد.

رئيس مجلس يادآور شد: كشورهايي كه در قضيه فلسطين لغزش كرده اند، زيان مي بينند. اين كشورها دوره زماني كوتاه را براي دستاورد بزرگ فدا كرده اند و به زودي از اين شرايط عبور مي كنيم، اما رفتار اين كشورها در خاطر مسلمانان مي ماند و همه مي فهمند كه شما در شرايط خطير منطقه نخست وزير بدبخت اسرائيل را به كشورتان دعوت مي كنيد، كشورهاي اسلامي نبايد خودشان را آن قدر ارزان عرضه كنند. لاريجاني تاكيد كرد: جريان مقاومت هر سال مقاوم تر و قدرتمندتر مي شود و سرمايه نخبگان مقاومت رو به صعود است، بنابراين اينها از اين الفاظي نظير معامله قرن كه براي خودشان درست كرده اند، نتيجه اي نمي گيرند. وي با بيان اينكه بايد برخي كشورهاي منطقه از اين دوگانه بازي ها دست بردارند و روراست باشند، گفت: ما اين رفتارها را از شما نمي پذيريم، نمي شود كشورهايي را عليه ايران تحريك كنيد و بعد آدم بفرستيد و بگوييد كه مي خواهيم با شما كار كنيم.

صف كشي جديد با ابعاد تازه اي در منطقه شكل گرفته است


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of English for Academic Purposes
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است