|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: پايتخت در برزخ شهردار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
پايتخت در برزخ شهردار
نامه غافلگيركننده به جاي حكم «حناچي»؛ چند روز از مديريت شهري در «بلاتكليفي» گذشت؟

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

«دنياي اقتصاد» 5 آفت شهر بدون شهردار را بررسي مي كند

شوراي شهر تهران در پايان دوره انتظار براي دريافت جواب وزارت كشور درباره «شهردار منتخب» با پاسخ غافلگيركننده روبه رو شد. نامه اي كه به جاي «حكم پيروز حناچي» يا «اعلام صريح عدم صلاحيت»، در اختيار شورا قرار گرفته، عملا بلاتكليفي مديريت شهري در اداره پايتخت را تشديد كرده است. شهرداري تهران در 457 روز گذشته از اين دوره مديريت شهري، بيش از 130 روز را در برزخ «استعفاي يك شهردار، بازنشستگي شهردار بعدي و سرپرستي شهردار منتخب» گذرانده است. معاون سابق شهرداري از 5 آفت اين برزخ مي گويد.

ارسال نامه مبهم و دو پهلوي وزارت كشور به شوراي شهر تهران، وضعيت بلاتكليفي در اداره امور شهري را تمديد كرد. به گزارش «دنياي اقتصاد» با اتمام مهلت قانوني وزارت كشور براي اظهار نظر صريح درخصوص تاييد يا رد گزينه انتخابي شوراي شهر به عنوان شهردار جديد پايتخت، نامه اي از سوي اين وزارتخانه به شوراي شهر تهران ارسال شده كه براساس اظهار نظر سخنگوي شورا وضعيت گزينه منتخب را در هيچ يك از دو حالت «تاييد» يا «رد» مشخص نمي كند. علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران با بيان اينكه روز دوشنبه هفته جاري آخرين مهلت وزارت كشور پس از 10 روز براي معرفي شهردار منتخب بود از اين رو وزير كشور نامه اي با اين موضوع به شورا ارسال كرد. اما محتواي اين نامه نشان دهنده تاييد و صدور حكم شهردار جديد يا رد گزينه معرفي شده نيست.

به گفته وي اين در حالي است كه بر اساس ماده 80 بند يك تبصره 3 قانون شوراها پس از معرفي شهردار منتخب وزارت كشور دو پاسخ مي تواند به شورا بدهد؛ بعد از 10 روز حكم شهردار منتخب را صادر كند يا اينكه با دلايل و مستندات علت مخالفت خود را به شورا اعلام كند اما در نامه ارسال شده به شورا از سوي وزارت كشور پاسخ صريحي داده نشده بود. در اين نامه ذكر شده كه دليل ارائه نشدن پاسخ صريح به شورا، عدم اظهارنظر صريح نهادهاي مرجع به وزارت كشور بوده است.

به اين ترتيب در حالي كه شوراي شهر تهران انتظار داشت با پايان يافتن مهلت قانوني براي صدور حكم گزينه انتخابي، با يك پاسخ صريح از سوي وزارت كشور درخصوص تاييد يا رد پيروز حناچي به عنوان شهردار تهران مواجه شود، روز دوشنبه نامه اي مبهم حاوي يك پاسخ ميانه دريافت كرده و همين موضوع گام بعدي شورا براي مواجهه با وضعيت جديد را در حالت بلاتكليفي قرار داده است. مطابق با ماده 80 قانون شوراها، قاعدتا وزارت كشور پس از گذشت 10 روز از ارسال نامه معرفي گزينه شهرداري از سوي شوراي شهر، وظيفه دارد در دو حالت به پارلمان محلي پاسخ دهد. حالت اول آنكه وزارت كشور با تاييد مدارك و گزينه معرفي شده، حكم شهردار جديد را صادر كند. حالتي كه به نظر مي رسد در نامه ارسالي وزارت كشور به شوراي شهر تهران اتفاق نيفتاده است. حالت دوم نيز زماني رخ مي دهد كه وزارت كشور به هر علتي همچون عدم تكميل يا كافي نبودن مدارك ارائه شده، با ذكر دليل مستند و مستدل به شوراي شهر صراحتا اعلام كند قادر به صدور حكم نيست. در اين وضعيت مطابق با قانون، در صورتي كه با وجود مخالفت وزارت كشور در صدور حكم شهردار جديد، شوراي شهر بر انتخاب گزينه خود اصرار داشته باشد موضوع براي تعيين تكليف به شوراي حل اختلاف ارجاع خواهد شد. هرچند به گفته علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران حالت دوم نيز در نامه وزارت كشور، به طور صريح نيامده است.

علي دشتي حقوقدان با تاكيد بر اينكه خارج از اين دو حالت تعريف شده، در متن قانون درخصوص ساير مكاتبات كه وضعيت اطلاعي يا مشورتي داشته باشد گام قانوني بعدي از سوي شوراي شهر تعريف نشده است، گفت: اولين استنباطي كه مي توان از نامه تعريف شده از سوي سخنگوي شوراي شهر داشت اين است كه گزينه انتخابي از ديدگاه وزارت كشور يا ساير نهادها شرايط كامل شهردار شدن را ندارد، چراكه اگر شرايط كامل بود حكم شهردار جديد صادر مي شد. به گفته وي در اين ميان توجه به يك نكته ضروري است و آن اينكه مرور تجربه دوره هاي گذشته نيز نشان مي دهد صادر نشدن حكم شهردار طي 10 روز مهلت قانوني پيش از اين نيز اتفاق افتاده است از اين رو به نظر مي رسد ظرف زماني درنظر گرفته شده از سوي قانون براي بررسي عميق و انجام استعلام هاي كامل  وكافي نيست.

وي با تاكيد بر آنكه قانون درخصوص تكليف شوراي شهر در برابر عدم اعلام حكم از سوي وزارت كشور پس از 10 روز را پيش بيني نكرده است، اظهار كرد: قانونگذار به دولت تكليف كرده است كه ظرف 10 روز بايد نتيجه را مشخص كند چراكه حقوق و امور عمومي تعطيل بردار نيست. دشتي معتقد است در صورتي كه وزارت كشور پاسخ صريحي به شوراي شهر ارسال كرده بود حتي در صورت رد گزينه انتخابي، مي توانست با تشكيل يك جلسه اضطراري درباره اقدام بعدي تصميم گيري كند. با وجود نبود صراحت قانوني درباره چگونگي عمل شوراي شهر در برابر اين وضعيت ميانه(عدم ارسال پاسخ صريح وزارت كشور به شورا پس از اتمام مهلت قانوني)، سخنگوي شورا از ارسال نامه اي به وزارت كشور براي ارائه يك پاسخ روشن و صريح خبر داده است. وي عنوان كرد: در اين نامه درخواست شده تا از نامه نخست رفع ابهام شود، زيرا وضعيت براي شورا روشن نيست و در اين مدت كه وضعيت مشخص شود و شورا به جمع بندي برسد سرپرست همچنان با قدرت به كار خود ادامه مي دهد. ما اميدواريم اين مذاكرات به جمع بندي برسد و طي چند روز آينده حكم امضا شود يا از وزارت كشور پاسخ بگيريم. وي تاكيد كرد: هنوز درخصوص مسيرهاي بعدي پس از تعيين تكليف وزارت كشور صحبتي نشده است. هر چند شوراي شهر تهران حضور سرپرست بر اداره امور شهرداري را عامل مهمي براي پيشبرد امور طبق روال عادي مي داند اما كارشناسان و صاحب نظران حوزه شهري معتقدند تاخير در انتخاب شهردار و اداره شهر با سرپرست، مجموعه مديريت شهري و اداره امور پايتخت را در يك وضعيت برزخي قرار مي دهد. وضعيتي كه با روي كار آمدن مديريت شهري جديد از شهريورماه سال گذشته به دليل تعدد تغييرات مديريتي آغاز و همچنان ادامه دارد.  سال گذشته با صدور حكم محمدعلي نجفي به عنوان شهردار پايتخت، دوره جديد مديريت شهري تهران آغاز شد. از آن تاريخ تا كنون 457 روز از شكل گيري دوره جديد مديريت شهري مي گذرد اما 133 روز از اين دوره تاكنون نظام مديريت شهري در برزخ تصميم گيري قرار داشته است. اولين دوره برزخي مديريت جديد شهري پايتخت از 23 اسفندماه سال گذشته همزمان با اولين استعفاي نجفي تا 30ارديبهشت ماه سال جاري، زمان آغاز به كار رسمي شهردار هفدهم يعني محمدعلي افشاني شكل گرفت. پس از آن نيز از اوايل مهرماه تا كنون دومين برزخ مديريت شهري به دليل مشمول شدن شهردار هفدهم در قانون منع به كارگيري بازنشستگان به وجود آمد. طي دوماه گذشته ابتدا مشمول شدن يا نشدن افشاني در قانون منع به كارگيري بازنشستگان و پس از آن سپردن امور اداره شهر به سرپرست سبب شده تا پيشبرد امور شهر تهران به نوعي در يك برزخ قرار گيرد. مطابق نظر كارشناسان شهري، اين برزخ بلاتكليفي در سطوح مختلف شهرداري از بالاترين تا پايين ترين سطوح را به وجود آورده و منجر به بروز آفت هايي در نظام مديريت شهري هم در مجموعه شهرداري و هم در شوراي شهر به عنوان مقام ناظر و سياست گذار شده است. آفت ديگر تضعيف تصاعدي قدرت شهرداري براي برنامه ريزي اقدامات توسعه اي، جاري و از همه مهم تر آمادگي در برابر بحران هاي شهرداري است. آفت سوم كاهنده جسارت سرپرست شهرداري يا شهرداري است كه بايد(يا مي خواهد) از شهرداري برود. يكي ديگر از اشكالات دوره برزخي، بر زمين ماندن ماموريت هاي حياتي در مسير به سرانجام رسيدن آنها است.

اين ماموريت ها در مقطع كنوني محورهايي همچون وضعيت نامناسب درآمدي شهرداري، پروژه هاي معلق و نيمه تمام، وضعيت نامشخص بدهي هاي بانكي، عدم اعتماد عمومي به شهرداري، تعيين تكليف نشدن قول ها و وعده هاي شهرداري و مطالبات مردم و نهايتا مشكلاتي همچون آلودگي هوا و ترافيك شهري است. آفت ديگري كه از اين وضعيت ممكن است دامنگير شهرداري شود شيوع ناهماهنگي و جزيره اي كاركردن قسمت هاي مختلف شهرداري تحت تاثير تنزل سطح حرف شنوي در لايه هاي مختلف مديريتي و به تبع آن مديران و معاونت ها از سرپرست شهرداري خواهد بود. به اين ترتيب پراكنده كاري در شهرداري افزايش پيدا مي كند و جايگزين تجميع نيروهاي فكري، اجرايي و مالي براي تحقق مهم ترين سياست هاي در اولويت شهري است. حجت الله ميرزايي صاحب نظر حوزه برنامه ريزي شهري معتقد است: طولاني شدن دوره هاي اداره شهر با سرپرست، عملا منجر به بروز بلاتكليفي مديريتي و از بين رفتن هر نوع آمادگي براي مواجهه بلندمدت با مسائل سازمان شهرداري مي شود. وي با تاكيد بر آنكه شهرداري تهران از ابتداي شهريورماه سال گذشته تاكنون با دو نوع بي ثباتي مواجه بوده است، گفت: اولين بي ثباتي به دليل تغييرات مديريتي و دومين به دليل تكرار دوره هاي سرپرستي در مجموعه شهرداري تهران شكل گرفت.  وي افزود: بدترين و بحراني ترين تكرار دوره هاي سرپرستي در مجموعه معاونت مالي شهرداري كه در واقع مهم ترين حوزه مديريتي شهرداري است اتفاق افتاده است. در حالي كه شهرداري در حوزه مسائل مالي با وضعيت شبه بحراني مواجه است اما به دليل آنكه بخش بزرگي از مديريت هاي اين معاونت از طريق سرپرست اداره مي شود امكان اخذ تصميمات بلندمدت در اين حوزه عملا وجود ندارد. معاون سابق برنامه ريزي و توسعه شهري شهرداري تهران با بيان اينكه سرپرست به طور معمول داراي تمامي مسووليت هاي يك شهردار اما با اختيارات محدود است، عنوان كرد: اين موضوع سبب مي شود كه سرپرست اساسا به حوزه هاي بلندمدت ورود نكند و جسارت تصميم گيري در حوزه هاي سياستي و مديريتي را نداشته باشد در نتيجه شهر به روزمرگي و از دست رفتن فرصت هاي مهم گرفتار شود.

وي تصريح كرد: با توجه به آفت هايي كه ممكن است از تعدد و طولاني شدن دوره هاي سرپرستي به مجموعه مديريتي پايتخت وارد شود، اميدواريم اركان تصميم گيري كمك كنند تا وضعيت مديريت شهري پايتخت هر چه سريع تر تعيين تكليف شود، چراكه تداوم بلاتكليفي در مجموعه تصميم گيري مديريت شهري مي تواند آسيب هاي جدي به شهر وارد كند. به ويژه آنكه گزينه انتخابي شوراي شهر تهران، داراي تمامي سوابق مرتبط با حوزه مديريت شهري است.  علي دشتي حقوقدان نيز تاكيد كرد: قاعدتا اداره امور شهر توسط سرپرست و طولاني شدن اين دوره به دليل خاصيت موقت بودن آن مي تواند امكان تصميم گيري صحيح و بلندمدت را از مجموعه مديريت شهري سلب كند. وي اظهار كرد: اداره شهر با حضور سرپرست به واسطه عدم صدور حكم شهردار انتخابي سبب مي شود تا مديران شهري از برنامه ريزي بلندمدت و اداره قطعي امور دور باشند و در نهايت تصميمات شهرداري در هاله اي از ابهام قرار داشته باشد.

وي با اشاره به انبوه مشكلات شهر تهران در حوزه هاي مختلف همچون شهرسازي، ترافيك و آلودگي تصريح كرد: بلاتكليفي در حوزه مديريتي در مقطع كنوني حساس تر است چراكه هم اكنون مجموعه مديريت شهري در حال تدوين و تصويب برنامه پنج ساله و بودجه سال آتي است. بنابراين هر چه شهردار پايتخت ديرتر انتخاب شود ميزان انطباق برنامه و بودجه تدوين شده با برنامه هاي شهردار جديد كمتر و سخت تر خواهد بود.  وي ادامه داد: علاوه بر مجموعه مشكلات برشمرده، در مقطع زماني كنوني از سال به دليل افزايش حجم آلاينده ها، بايد تصميمات مهم و بلندمدتي براي كنترل آلودگي هوا اخذ شود اما به طور قطع سرپرست شهرداري نمي تواند با اقتدار شهردار تصميمات مناسب را اخذ كند از اين رو نياز است تا اين وضعيت كنوني هر چه زودتر تعيين تكليف شود.

پايتخت در برزخ شهردار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بيمه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 133)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است