|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: محرمانه هاي كره شمالي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


محرمانه هاي كره شمالي
(بخش بيستم)

نويسنده: دانيل تودور، جيمز پي ير سون، محمدحسين باقي

 باقي متداول ترين كتاب هايي كه در كره شمالي خوانده مي شود كتاب هاي درسي است كه قبولي در امتحان را تسهيل مي سازد. جوانان هر دو كره موضوعات سنتي مانند «علم» و «رياضيات» را مطالعه مي كنند اما كودكان كره شمالي مجبورند بيوگرافي هاي تبليغي كيم ايل سونگ و كيم جونگ ايل را هم بخوانند. هوادار جدي ادبيات وجود دارد اما دسترسي شان به محتواي ادبي به خاطر سانسور و كمبود پول بسيار محدود است. آنها كه به قدر كافي پول براي در اختيار داشتن كلكسيوني از كتاب ها را دارند احتمالا با مجموعه اي از نويسندگان كلاسيك انگليسي و روسي آشنايي دارند.

با اين حال، بر خلاف كتاب هاي جدي تري كه نگرشي اغلب تحريف شده از تاريخ كره يا خاندان حاكم را به دست مي دهند، تبليغات كوريم چائك سرگرم كننده است و تفاوت در همين است. داستان ها معمولا جنگ، جاسوساني كه به واشنگتن دي سي يا سئول رخنه مي كنند يا نبردهايي از نوع داود و جالوت را به تصوير مي كشند (كه به منزله تمثيل هايي از موضع كره شمالي در برابر آمريكا به كار برده مي شود). داستان هاي ديگر مانند داستان هاي كلاسيك قديمي «سونيون جونگسو» [Sonyon Jangsu] (فرمانده نوجوان) با تقلاي كره اي ها براي استقلال از ژاپن سر و كار دارد. عموم مردم به راستي از اين داستان ها لذت مي برند و به اين ترتيب، كوريم چائك در زمره ابزارهاي كارآتر و ظريف تر تبليغاتي است كه در دسترس دولت كره شمالي است.

چائك ماي داي كتاب هاي كميك را براي فروش يا كرايه ارائه مي دهد اما بي پولي يعني اينكه مردم معمولي ترجيح مي دهند كرايه كنند. همچون هر فروشنده دوره گرد ديگر، آنهايي كه چائك ماي داي را اداره مي كنند از حضور در مناطق شلوغ و ارائه محصولات كم هزينه نفعي به دست مي آورند. به طور خاص مناطق مطلوب عبارت است از اطراف مدارس و دانشگاه ها يعني جايي كه نوجوانان (مهم ترين گروه هدف مصرف كننده) در رفت و آمد هستند. ايستگاه هاي قطار هم از جاهاي محبوب هستند چراكه قطارهاي كره شمالي به خاطر دير رسيدن ها، رسيدن بدون اطلاع يا اصلا نرسيدن شهره آفاق هستند و جمعيت زيادي در آنجا در تردد هستند. مسافران خسته و كسل خط شلوغ و قديمي قطار، چائك ماي داي را به منزله نعمتي آسماني مي نگرند. در مناطق دانشگاهي پيونگ يانگ، دانشجويان در فاصله استراحت ميان كلاس ها به چائك ماي داي نزديك درهاي ورودي دانشگاه مي روند تا بنشينند و لختي بياسايند و اوقات فراغت محدود خود را صرف تورق داستان هاي جاسوس بازي و تاريخ نظامي كنند.

يك چائك ماي داي معمولي پيشنهاد نسبتا قابل توجهي از جديدترين و محبوب ترين كتاب هاي كميك (جيبي) را دارد كه در كنار نيمكتي چوبي يا يك ميز قرار داده شده است. جلدهاي رنگين و گرافيكي كوريم چائك نگاه مشتريان را به خود جلب مي كند همان طور كه مجلات در قفسه هايي در توكيو و هنگ كنگ چنين مي كنند. برخي چائك ماي داي ها كتاب هاي الكترونيكي هم براي فروش يا كرايه ارائه مي دهند؛ اين كتاب ها روي درايوهاي كوچك USB حمل مي شود و اين نشانه ديگري است از زمان هاي درحال تغيير در كره شمالي. خريد يك كوريم چائك بيش از 1000 وون قيمت دارد. بنابراين، ترجيح بر اين است كه آنها را با 100 وون كرايه كنند (كمتر از دو سنت آمريكا در نرخ تسعيري بازار سياه). بيشتر مشتريان در كنار قفسه كتاب هاي كميك مي ايستند و به سرعت تصاوير روي جلد را با چشم خود اسكن مي كنند. برخي كتابخانه هاي عمومي هم اين خدمات را ارائه مي دهند. چائك ماي داي ها پر از «آجوما»هاي ميانسال هستند كه خواستار اين مي شوند كه كارت شناسايي به عنوان بيعانه كرايه كتاب نزدشان گذاشته شود. اين كوريم چائك ها كه روي جلدش روشن و رنگين است اما داخل آن سياه و سفيد است و بر روي كاغذهاي نامرغوب چاپ مي شود تقريبا به اندازه كاغذ A6 هستند و از وسط «تا» مي شوند تا اسكن يا مشاهده بخش هاي گرافيكي را پيش از اينكه كرايه داده شوند، آسان تر كنند. برخي شهروندان كره شمالي مغرورانه لاف مي زنند كه وقتي عجله دارند مي توانند ظرف 15-10 دقيقه كل كتاب را اسكن كرده و از نظر بگذرانند. اگرچه تعداد زيادي از كتابفروشي هاي متعارف در كره شمالي وجود دارد اما مالكيت كتاب معمولا امري لاكچري تلقي مي شود. بنابراين، ظهور چائك ماي داي مهم است: اين بدين معناست كه ادبيات داخلي درحال جذب مخاطبان وسيع تري است. اين به منزله يك يادآوري است كه تمام تغييرات سرمايه دارانه اي كه در كره شمالي امروز رخ مي دهد ضرورتا تاثيراتي منفي براي رژيم ندارند. با اين حال، شواهد روزافزون اما ناقصي وجود دارد كه مي گويد برخي چائك ماي داي ها ممكن است كتاب هاي غيرايدئولوژيك يا حتي كتاب هاي كميك خارجي را انبار كنند. گزارش هاي شاهدان در چند سال اخير از نسخه هايي گرافيكي از داستان هاي معروف غربي مانند پينوكيو سخن به ميان آورده اند كه در برخي چائك ماي داي هاي محلي قابل دسترس است.

كامپيوترها

اين تبديل به يك كليشه شده است كه بگوييم كره جنوبي يكي از كشورهايي است كه بيشترين سيم كشي ها در سياره زمين را دارد و كره شمالي يكي از كشورهايي است كه كمترين سيم كشي ها را دارد. همچنين درست است كه تعداد بسيار معدودي از كره شمالي ها دسترسي به اينترنت دارند. آنهايي هم كه به اينترنت دسترسي دارند خانواده هايي از نخبگان حكومتي هستند و حتي آنها تمايل به استفاده از آدرس هاي ايميل ياهو دارند تا آدرس هاي رسمي دولتي. با در نظر گرفتن اينكه دولت كنترل اطلاعات را به منزله ابزار اساسي براي انحصار قدرت مي نگرد - و اينكه تلويزيون كره جنوبي و USBها درحال شكستن اين انحصار هستند- بعيد است كه محروميت اينترنتي كره شمالي به اين زودي ها اصلاح شود، با وجود شايعات دائمي بر خلاف آنچه در اوايل دهه 2010 شروع شد. با وجود اين، تعداد قليلي از مردم كره شمالي دسترسي هايي به كامپيوتر دارند و دولت با وجود ملاحظه محتاطانه در مورد اينترنت، به طور منظم در پروپاگانداهاي خود از كامپيوتر و تبلت سخن مي گويد و شهروندان را به آموختن IT ترغيب مي كند. مي توان اين را با وضعيت كلي كشورهاي ثروتمندتر در سال 1990 مقايسه كرد: هرچند هنوز تا حدودي تعداد قليلي آن را حفظ كرده اند اما اين احساس وجود دارد كه كامپيوترها «آينده» را تشكيل مي دهند و آينده وابسته به كامپيوتر خواهد بود. درست مانند سال 1990، اكثريت چشمگيري از آن كامپيوترها به شبكه متصل نيستند.

محرمانه هاي كره شمالي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آسيا اقيانوسيه پزشكي هسته اي و بيولوژي
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است