|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/9/7: متوليان صنعتي بررسي كردند: ريشه گراني لوازم خانگي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4482 7/9/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


متوليان صنعتي بررسي كردند: ريشه گراني لوازم خانگي


نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 دلايل گراني لوازم خانگي ريشه يابي شد. ارزيابي ها نشان مي دهد «افزايش نرخ ارز»، «توقف كامل قاچاق و به دنبال آن كاهش ورود بخشي از لوازم خانگي به كشور» و «افزايش تقاضا در بازار» عمده ترين دلايلي هستند كه مي توان گراني محصولات لوازم خانگي در كشور را به آنها نسبت داد. به گفته متوليان صنعت كشور، سال گذشته افزون بر توليد داخلي، واردات لوازم خانگي به طور رسمي و غيررسمي انجام مي شد اما از ابتداي امسال و با افزايش قيمت ارز، قاچاق اين كالاها به طور كامل متوقف شد. كاهش ورود بخشي از لوازم خانگي به بازار و به دنبال آن افزايش تقاضا در بازار باعث شد قيمت محصولات توليدكنندگان داخلي افزايش يابد.

اوايل سال جاري بود كه نوسانات نرخ ارز و اعمال ممنوعيت واردات برخي اقلام و لوازم خانگي باعث شد بازار محصولات خانگي در كشور با چالش هاي جديدي مانند بايكوت فروش در بازار روبه رو شود. ماجراي بايكوت محصولات از آنجا آغاز شد كه واحدهاي توليدي با وجود افت وخيز قيمت ارز محصولات خود را به بنكداران عرضه مي كردند، اما بنكداران دپوي كالا در انبارهاي شان را در دستور كار قرار دادند. اين روند علاوه بر افزايش چند ميليوني قيمت لوازم خانگي در بازار، آشفتگي و سردرگمي بسياري براي خريداران و متقاضيان اين محصولات در پي داشت. ادامه دار شدن نابساماني هاي بازار لوازم خانگي باعث شد چندي بعد واحدهاي توليدي با اجراي طرح پيش فروش انواع لوازم خانگي وارد ميدان شوند تا دست دلالان انواع لوازم خانگي را از بازار كوتاه كنند. در اين ميان اما اين سوال همچنان مورد ابهام بود كه چرا قيمت لوازم خانگي به فاصله چند ماه اين گونه افسار گسيخت؟ روز گذشته مديركل امور اقتصادي وزارت صنعت، معدن و تجارت دلايل گراني اين محصولات را شفاف سازي كرد. به گفته محمدرضا كلامي از ابتداي امسال و با افزايش قيمت ارز از يكسو قاچاق اين كالاها به طور كامل متوقف شد و از سوي ديگر ورود بخشي از لوازم خانگي به بازار با كاهش مواجه شد. اين روند در كنار افزايش تقاضا در بازار باعث شد قيمت محصولات توليدكنندگان داخلي با افزايش روبه رو شود. كلامي همچنين در تشريح وضعيت فعلي بازار لوازم خانگي گفت: اكنون بازار در اختيار توليدكنندگان داخلي و توليدكنندگان خارجي كه در داخل محصولات خود را توليد مي كنند قرار دارد. به گفته وي از 16 مرداد تاكنون ارز واردات قطعات لوازم خانگي براساس سامانه نيما تامين مي شود و به توليدكنندگان اين اجازه داده شده است كه براساس قيمت تمام شده كالاهاي خود را ارائه دهند. وي تصريح كرد: در شرايط تحريم ظرفيت باز كردن ال سي براي توليدكنندگان را از دست داده اما تصميم گرفته ايم ارز توليدكنندگان لوازم خانگي در اولويت باشد. مديركل امور اقتصادي وزارت صمت همچنين دلايل حاكم بودن ركود فعلي بر بازار لوازم خانگي را حذف واسطه گري دانست.

افشاي گران فروشي ها

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي معتقد است از ابتداي ارديبهشت ماه تاكنون، كالاهاي خارجي 150 درصد و كالاهاي داخلي بين 80 تا 120 درصد افزايش قيمت داشته اند. به گفته محمد طحان پور كالايي مانند آبگرمكن ديواري كه مصرف ارز ندارد صددرصد گران شده و اين گران فروشي دولتي است. وي بر اين باور است كه قيمت لوازم خانگي توليد داخل آن قدر بالا رفته كه حاشيه سودها پايين آمده است. اما وي دليل اين نابساماني ها را چه مي داند؟ به اعتقاد طحان پور توليدكنندگان لوازم خانگي در اسفندماه 96، كالا را چهار تا 10 ماهه و با تخفيف پنج تا 15 درصد به توزيع كننده مي دادند اما اكنون شرايط متفاوت شده است.

وي بر اين باور است كه اختلاف قيمت ها در لوازم خانگي مربوط به كالاهاي وارداتي است؛ زيرا قيمت لوازم خانگي وارداتي رها و اين كالاها بازار را به هم ريخته است، درحالي كه سازمان حمايت مصرف كننده و توليدكننده بايد قيمت اين كالاها را تعيين كند. به گفته رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي، قيمت لوازم خانگي براي توليدكنندگان داخلي آزاد شده است اما رقيبي براي آنها در بازار وجود ندارد. از سوي ديگر براي بازرسي از هزار و 600 واحد صنفي لوازم خانگي بازرسي كافي وجود ندارد.

اما سخنگوي اتحاديه توليدكنندگان لوازم خانگي درمورد افزايش قيمت ها در اين بازار چه مي گويد؟ به اعتقاد محمدرضا غزنوي مشكل توليدكنندگان لوازم خانگي افزايش نيافتن قيمت كالاها براساس مولفه هاي توليد بود و اين مساله توليد در اين بخش را نابود و در بازار التهاب ايجاد كرده است. وي افزود: البته از 16 مرداد اجازه آزادسازي قيمت ها را به توليدكنندگان لوازم خانگي دادند. غزنوي با بيان اينكه اكنون شرايط براي توليدكنندگان سخت تر از گذشته است، گفت: 69 درصد از ظرفيت يخچال سازي و 77 درصد از ظرفيت توليد تلويزيون در كشور بدون استفاده مانده است. سخنگوي اتحاديه توليدكنندگان لوازم خانگي افزود: براي توليد كنندگان و ورود قطعات لوازم خانگي گشايش اعتبار نمي شود و هيچ فكري براي ارز توليدكنندگان نشده است. وي در ادامه گفت: اكنون با توجه به كاهش قدرت خريد مردم بازار لوازم خانگي در ركود است اما قيمت اين لوازم نيز مناسب نيست و كاهش توزيع از طرف توليدكنندگان به دليل كاهش 40 درصدي توليد در مقايسه با سال گذشته است. غزنوي گفت: به عنوان نمونه لباسشويي 5/ 39 درصد در مقايسه با شش ماهه نخست سال گذشته كمتر توليدشده است. سخنگوي اتحاديه توليدكنندگان لوازم خانگي افزود: از خرداد تاكنون هيچ ارز چهار هزار و 200 توماني به توليدكنندگان لوازم خانگي اختصاص نيافته است. وي همچنين گفت: تخلفات ثبت شده در سازمان تعزيرات حكومتي هيچ كدام مربوط به توليدكنندگان لوازم خانگي نيست.

صدرنشين تخلفات

درحالي سخنگوي اتحاديه توليدكنندگان لوازم خانگي مدعي است كه تخلفات ثبت شده در سازمان تعزيرات حكومتي هيچ كدام مربوط به توليدكنندگان لوازم خانگي نيست كه به گفته سخنگوي سازمان تعزيرات حكومتي از ابتداي سال تاكنون از 3 هزار و 253 پرونده مربوط به كالاها و خدمات، 2 هزار و 163 پرونده مربوط به بخش لوازم خانگي بوده است. ياسر رايگاني در «گفت وگوي ويژه خبري»، با بيان اينكه شرايط موجود در بازار لوازم خانگي مطلوب نيست افزود: بخش لوازم خانگي در هشت ماهه نخست امسال به پرداخت جريمه نقدي 74 ميليارد ريالي محكوم شده كه درصد ناچيزي از تخلفات در بازار لوازم خانگي است. به گفته وي بسياري از تخلفات بخش لوازم خانگي به سازمان تعزيرات فرستاده نشده است. وي افزود: در يك نوع كالا اختلاف هاي قيمتي چهار تا پنج ميليون توماني در مناطق مختلف وجود دارد و چند پرداختي در بخش لوازم خانگي انجام مي شود كه يك مبلغ براساس تعرفه هاي مشخص شده و مبلغي حدود 30 تا 40 درصد قيمت كالا به صورت غيرقانوني از مشتريان گرفته مي شود. رايگاني با بيان اينكه اگر هموطنان شكايتي دارند بايد به اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي مراجعه كنند، گفت: بخش زيادي از تخلفات در واحدهاي توليدي لوازم خانگي انجام مي شود.

متوليان صنعتي بررسي كردند: ريشه گراني لوازم خانگي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4482 به تاريخ 7/9/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است